Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 60

Thread: Riddle me this!

  1. #1 SP
    Member Devergo's Avatar

    Riddle me this!

    Eh poftim,un thread cu si despre ghicitori,ca duceam lipsa.
    Regurile sunt simple:
    -un user va scrie o ghicitoare (fie in romana sau engleza),urmand ca ceilalti sa incerce sa raspunda/rezolve corect
    -orice user are dreptul sa ceara un hint (indiciu) daca este necesar,acesta fiind bineinteles dat de cel care a scris ghicitoarea in cauza
    -cel care raspunde primul la ghicitoare va posta urmatorul,daca nu o face in aprox. 60 de minute,altcineva ii poate lua locul

    I'll go first!

    Te intalnesti pe strada cu 2 persoane,una va spune mereu adevarul si cealalta va minti mereu.Cum aflii cine spune adevarul,putand pune doar o singura intrebare (nu cate una la fiecare).Intrebarea poate fi adresata oricarei persoane dintre cele 2.

    Good Luck!

  2. #2 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar


    Cred ca ar fi mult mai bine sa mergem pe sinceritate si fara ajutorul lui Google si sa poesteze doar cei ce nu stiu raspunsul.

  3. #3 SP
    Member Devergo's Avatar
    Am uitat sa mentionez,cele 2 persoane pot raspunde doar cu da sau nu!
    Esti pe drumul cel bun totusi.
    Si da,va rog sa va abtineti de la google daca se poate,nu ne intereseaza cine e mai tare.

  4. #4 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Intrebi pe una din persoane daca porti haine. Mincinosul va zice NU iar cinstitul va spune DA.
    Iar daca nu ai haine e invers

  5. #5 SP
    Member Devergo's Avatar
    Poate unul dintre ei nu poarte haine,n-am precizat nimic de aparente

  6. #6 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    esti in dreapta mea? ..si daca zica da si e in stanga ta inseamna ca minte

  7. #7 SP
    Member Devergo's Avatar
    Desi e un raspuns pertinent,nu e cel corect,n-am precizat nimic de pozitionarea persoanelor,poate e una in stanga si una in dreapta,poate nu.Trebuie sa gasiti o intrebare care va demasca persoana mincinoasa/sincera indiferent de starea/pozitia lor.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Intrebi daca Basescu e un bun presedinte

    Ala care zice ca e ori minte ori e prost.

  9. #9 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    celalalt ma minte? daca el e cel care minte va spune da, daca e cel care e sincer va spune da

  10. #10 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Si brusc ti-ai dat seama ca ai acelasi raspuns de la un mincinos si de la cineva care zice numai adevarul...cum ai dedus tu care minte si care zice adevaru din moment ce primesti acelasi raspuns de la ambii.

  11. #11 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Ma refeream ca EU port haine NU una din cele doua persoane.

  12. #12 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by DeadlyGoD View Post
    Si brusc ti-ai dat seama ca ai acelasi raspuns de la un mincinos si de la cineva care zice numai adevarul...cum ai dedus tu care minte si care zice adevaru din moment ce primesti acelasi raspuns de la ambii.
    ma rog...era o ironie, o gluma ( a sortii, poate) ..vroiam sa scriu asta in paranteza ca sa evit astfel de intrebari, dar speram sa nu fie nevoie.

  13. #13 SP
    Member Devergo's Avatar
    Irelevant,poate cele 2 persoane nu pot vedea.
    Hint: incercati sa puneti o persoana in pantofii celeilalte.

  14. #14 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    il intrebi...celalalt se afla langa noi? daca zice da e clar ca e adevarat..daca zice nu e clar ca minte.

    ---------- Post added 12-11-2009 at 09:45 PM ----------

    canci ..acum imi spui ca poate nu pot vedea. il iei pe unu de mana si il pui sa-l tina pe celalalt sa se simta...si dupa ii intrebi ce am zis eu mai sus

  15. #15 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Si tu faci ghicitoarea grea ...eu l-as intreba pe cel care spune adevarul daca a mintit vreodata...daca spune da inseamna ca e cel care spune adevaru' ...din mai multe puncte de vedere uneori o minciuna e solutia..cum ar fi protejatu unei persoane dragi.

  16. #16 SP
    Member Devergo's Avatar
    Idee e ca persoanele sunt doar un exemplu,in loc de persoane puteau fi orice altceva.Incearca sa analizezi ghicitoarea mai mult inainte sa dai un raspuns,ia si hintul in considerare,e vital.

  17. #17 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Ce mi-ai spune ca esti daca ai fi cealalta persoana?

    Adevar zice ca Mincinos.
    Mincinos zice Adevar.

    LE:...daca nu am fost destul de explicit mai zic o data:
    Mincinosul se gandeste: ala ar zice ca eu nu sunt cel care mint iar eu la randul meu trebuie sa mint deci zic ca DA.
    Adevaratul stie ca celalt e mincinos si va zice NU.

    ...cea mai logica explicatie.

  18. #18 SP
    Member Devergo's Avatar
    La intrebarea pe care ai pus-o tu cele 2 persoane nu pot raspunde cu DA sau NU.Dar pentru ca ai fost cel mai aproape de raspuns,you can go next
    Raspunsul corect este: Daca tu esti persoana care minte,mi-ai spune adevarul?
    Iti asteptam ghicitoarea ^^

  19. #19 SP
    Member Devergo's Avatar
    Well,guess he's busy.
    Una usoara:
    Aflat intr-o cabana din varful muntelui,un tip mai are un singur chibrit ca sursa de aprindere.Vrea sa aprinda lampa cu gaz sa vada ce face,sa faca o baie calda si sa aprinda semineul pentru a se incalzi.Ce trebuie sa aprinda prima data pentru a face tot ce si-a propus?

  20. #20 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Devergo View Post
    Ce trebuie sa aprinda prima data pentru a face tot ce si-a propus?
    Chibritul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. This is WrestleMania! By RonanN1 in forum Health, Food & Sports
    Replies: 240 Last Post: 16-03-2017, 13:21
  2. We Broke this game By raducucosmin in forum Funny
    Replies: 3 Last Post: 22-10-2014, 21:42
  3. This is Vegas By nightprowler in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 03-06-2009, 23:17
  4. ScrewAttack This is SGC By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 13-11-2008, 10:24

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts