Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 63

Thread: Intrebari Brainiac

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    Intrebari Brainiac

    Am facut acest thread pentru acele intrebari la care nu gasim un raspuns logic.
    De ceva timp tot ma gandeam la un lucru si nu gaseam raspuns, de fiecare data cand aveam apa in chiuveta sau cada, atunci cand se scurgea, o facea tot timpu in directia acelor de ceasornic.Azi am intrebat-o pe profesoara de Geografie si mi-a zis ca se intampla asta deoarece noi ne aflam in emisfera nordica iar la cei din sudica apa se invarte in directia opusa acelor de ceasornic.Fara intrebari stupide de genu ''cat de mare este un ou mic?''.

  2. #2 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Ce culoare are zebra ?Alba cu dungi negre ? sau neagra cu dungi albe?

  3. #3 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    De ce, desi sampoanele au culori diferite,toate produc spuma alba?
    Cum ar arata scaunele daca genunchii s-ar indoi invers?

  4. #4 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Quote Originally Posted by Walkman View Post
    Cum ar arata scaunele daca genunchii s-ar indoi invers?
    LOL? what the hell

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by Mask View Post
    Ce culoare are zebra ?Alba cu dungi negre ? sau neagra cu dungi albe?
    E neagra cu dungi albe : de pe Wikipedia : "It was previously believed that zebras were white animals with black stripes since some zebras have white underbellies. However embryological evidence shows that the animal's background color is dark and the white stripes and bellies are additions"
    Si un stramos de al ei era aproape complet negru avea doar cateva dungi care erau albe.

    Quote Originally Posted by Walkman View Post
    De ce, desi sampoanele au culori diferite,toate produc spuma alba?
    Pentru ca culorile sunt de la coloranti si sunt pusi pentru "distractie" dar ei se dizolva in contact cu apa pentru ca altfel cei blonzi ar avea parul : verde , albastru , galben etc.


    Asta e parerea mea !



  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    exact . si ca sa raspund la intrebarea lui teododotheone . miscarea apei de care ziceai tu se datoreaza unui efect numit Efectul Coriolis (sau forta coriolis ) . stiu ca ne-a spus profu de geogra in a 9a parca despre efectu Coriolis . Very interesting :-b indeed
    For?a Coriolis - Wikipedia .

  7. #7 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by teododotheone View Post
    De ceva timp tot ma gandeam la un lucru si nu gaseam raspuns, de fiecare data cand aveam apa in chiuveta sau cada, atunci cand se scurgea, o facea tot timpu in directia acelor de ceasornic.
    Am incercat si eu acum de vreo 5 ori si de 3 ori s-a dus in sensul acelor de ceasornic sii de 2 ori in sensul invers. Deci nu e o regula . ( o fi chuveta mea defecta ?lol)
    Eu cred ca efectul Coriolis afecteaza foarte putin , cred ca mult mai mult conteaza forma vasului din care se scurge si alte forte ( aer in miscare , gravitatie , presiunea etc. )



  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by teododotheone View Post
    Am facut acest thread pentru acele intrebari la care nu gasim un raspuns logic.
    De ceva timp tot ma gandeam la un lucru si nu gaseam raspuns, de fiecare data cand aveam apa in chiuveta sau cada, atunci cand se scurgea, o facea tot timpu in directia acelor de ceasornic.Azi am intrebat-o pe profesoara de Geografie si mi-a zis ca se intampla asta deoarece noi ne aflam in emisfera nordica iar la cei din sudica apa se invarte in directia opusa acelor de ceasornic.Fara intrebari stupide de genu ''cat de mare este un ou mic?''.
    din cate stiu eu, faza cu apa in chiuveta e doar o legenda urbana.

  9. #9 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    din cate stiu eu, faza cu apa in chiuveta e doar o legenda urbana.
    Asa e , la mine a mers si invers nu numai cum spune teododotheone .

    Am si eu o intrebare :

    Daca in spatiu racesti si iti curge nasul , unde curge , un sus , in jos , unde ?



  10. #10 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu de foarte mult timp am o intrebare si nu am gasit o persoana care sa ma lamureasca, nu puteam sa o intreb pe dna de geografie asta.Ce s-ar intampla daca ai ejacula in spatiu? acolo nu este aer ca sa fie frecare si teoretic continutul descarcat de tine nu se va opri niciodata daca nu intalneste ceva pe parcurs.Stiu foare bine ca daca ar trece pe langa o planeta sau un corp ceresc mai mare, ar fi atras de el dar NU s-ar ciocni decat daca se indreapta perpendicular fata de el, doar i-ar devia traiectoria.

    Si apropo de ce a zis cel de mai sus, in spatiu nu exista sus, jos.Si in momentu asta tu sa nu ai impresia ca planeta e asa cum o sti tu din carti, poate este rasturnata.

  11. #11 SP
    Member ciprianoss's Avatar
    ^ Nu as vrea sa traiesc in spatiu si ma loveasca asa ceva

    On: de ce nu poti sa te gadili singur? Inafara de in cerul gurii.

  12. #12 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Si apropo de ce am scris eu mai sus, va dati seama ca daca ai da drumu la ''incercatura'' in timp ce esti intr-o nava spatiala si te misti cu 30.000 km/ora, continutul daca s-ar izbi de un om ar avea o putere mult mai mare decat un glont de calibrul 50.

  13. #13 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    ai report pentru poza aia.

  14. #14 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Ti se pare ca esti amuzant sau interesant daca pui astfel de poze?

    Pentru cultura ta (sau incultura) pe forumul asta poate intra si copii carora le este interzis asa ceva (nu ca ar fi reala, dar asa ca fapt divers) sau poate intra fete sau poate chiar adulti care vor sa citeasca o stire interesanta nu sa vada fetisuri idioate alre unor oameni si mai idioti.

  15. #15 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu cred ca a fost cineva afectat de acea poza si nici nu cred ca sunt pe aici copii care sa fie afectati.Oricum am sters-o.

  16. #16 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Cam majoritatea de pe forum sunt sub 18 ....oricum ce mi-e intrebarea "cat de mare e un ou mic" ce mi-e intrebarile puse de unii,fara rost si aberatii...descoperim insa ca unii au imaginatie bogata demna de Peter Pan.

  17. #17 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Pentru cei care sunt curiosi ce poza am pus, a fost una cu un om impuscat in cap.Au fost cativa care m-au intrebat pe PM.Probabil am gresit punand acea poza, nu mi-am dat seama ca poate afecta pe unii.Sa revenim ONTOPIC.


    Nu stiu cum la tine, paunstefan cand pui apa in cada curge in mai multe sensuri ca la mine de oricate ori as incerca tot in cel al limbilor de ceasornic curge.

  18. #18 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    La mine curge si in sensul acelor de ceasornic si invers .
    Oricum am spus ce cred eu ca conteaza :

    Eu cred ca efectul Coriolis afecteaza foarte putin , cred ca mult mai mult conteaza forma vasului din care se scurge si alte forte ( curenti de aer, gravitatie , presiunea etc. )

    Experimentul a fost facut si la Brainiac si daca ar fi fost dupa mit : in emisfera nordica sa curga in sensul acelor de ceasornic , in emistera sudica invers si la ecuator sa nu mai faca vartej si sa cada direct in jos.
    Dar in emisfera sudica a mers in amandoua sensurile si in emisfera nordica la fel . ( dar direct in jos nicaieri)
    Deci........Myth Busted

    Next...


  19. #19 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by ciprianoss View Post
    On: de ce nu poti sa te gadili singur? Inafara de in cerul gurii.
    Creierul anticipeaza ca ceva o sa incerce sa gadile corpul, asa ca ignora senzatia de gadilare ( cel putin asa stiam eu ).

  20. #20 SP
    Junior Member ciuki's Avatar
    Daca homosexualii nu pot face copii, de ce sunt din ce in ce mai multi?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebari despre ps By venzor in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 19-07-2014, 16:07
  2. Intrebari 3DS By ilie11 in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 1 Last Post: 21-03-2014, 18:31
  3. Cateva Intrebari.... By unicalone in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 7 Last Post: 12-04-2012, 20:00
  4. Replies: 0 Last Post: 10-07-2011, 12:47
  5. Cateva intrebari By erik95 in forum GSM
    Replies: 8 Last Post: 09-05-2010, 21:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts