Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 32 of 71 FirstFirst ... 22 30 31 32 33 34 42 ... LastLast
Results 621 to 640 of 1402

Thread: Discutii generale despre scoala

  1. #621 SP
    Member Devergo's Avatar
    Multa bafta tuturor, mediile de intrare anul asta cred ca vor fi mai mici

  2. #622 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Si totusi, unde vrei sa intri? lol
    bineinteles ca vreau la medicina, dar acum stau ca pe ace pana aflu ultima medie de intrare la buget .

    examenele la poli nu au fost usoare, au fost penibele de usoare (bacul a fost de 100 de ori mai greu). nu e rau nici la poli, dar chiar nu vreau sa fac matematica inca 4 ani la un nivel atat de inalt

  3. #623 SP
    Senior Member tray's Avatar
    la medicina cat costa daca nu esti la buget?

  4. #624 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    5000 de lei a fost taxa anul trecut, anul asta s-au marit la universitate,probabil si la medicina

  5. #625 SP
    Member Cata25's Avatar
    Din ce știu eu, asta cu bugetul funcționează doar �n primul an. �n al doilea de exemplu or să fie la buget cei ce au obținut cele mai bune medii �n anul I. Deci chiar dacă nu intri din prima la buget, poți intra mai t�rziu.

    Bine pentru tine că vrei să dai la medicină. Nu mulți au tupeu. Pe mulți �i descurajează faptul că sunt 6 ani de facultate, apoi alții de rezidențiat. Fără sprijinul părinților nu prea o să poți să ajungi doctor.

  6. #626 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Da, asa e la orice facultate de stat! Putini stiu asta.....daca intri la buget, asta nu inseamna ca ramai 3-4 ani la buget! Trebuie sa tragi tare sa fii printre primii ca sa continui sau sa treci la buget de la taxa

  7. #627 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    mda... cea mai mare porcarie... ultima medie este 73 si eu cu 73 nu am intrat. sunt chiar la linie. ghinion ce sa mai zic... taxa e de 6000 anul acesta. nu stiu sa vad... daca nu gasesc banii necesari ma duc la poli si asta e.

    PS: urasc matematica si politehnica, o sa fie 4 ani luuuungi

  8. #628 SP
    Member Cata25's Avatar
    6000 lei nu e foarte mult. Dacă te angajezi, �n 6 luni str�ngi banii.
    Și cum ziceam, asta cu bugetul e �n primul an, din anul II se ia după medie.

  9. #629 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Cata25 View Post
    6000 lei nu e foarte mult. Dacă te angajezi, �n 6 luni str�ngi banii.
    Și cum ziceam, asta cu bugetul e �n primul an, din anul II se ia după medie.
    stiu man, ca se ia dupa medie, dar nu am cum sa ma angajez, sa fac facultatea si sa am note mari. e foarte greu. am destui prieteni in primul an si am observat ca nu au timp nici sa doarma, dar sa mai si munceasca.

  10. #630 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by Cata25 View Post
    6000 lei nu e foarte mult. Dacă te angajezi, �n 6 luni str�ngi banii.
    Și cum ziceam, asta cu bugetul e �n primul an, din anul II se ia după medie.
    nu prea ai cum la medicina

  11. #631 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Ahahahah...Am intrat la sibiu la ULBS , la Studii americane! FTW! pe muchie de cutit...ultimul de la "Fara plata"
    + sunt in clasa cu un fost coleg de generala (nici nu stiam pana cand m-a sunat el)
    + sunt extra entuziasmat

  12. #632 SP
    Senior Member Daniel's Avatar
    Felicitari man!

  13. #633 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Am intrat la Facultatea de Matematica si Informatica, specializarea Info la buget si am intrat si la Facultatea de Drept la taxa :X
    Let us party now!

  14. #634 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Calculatoare buget . La Cj la politehnica a fost destul de greu. Cam la fel ca in fiecare an.

  15. #635 SP
    Senior Member tray's Avatar
    ” Senatul Universitar al Academiei de Studii Economice din Bucuresti, in Sedinta sa din 4.08.2010, a decis ca in 2011 concursul de admitere in anul I la programele de licenta sa aiba la baza DOAR REZULTATELE PREGATIRII DIN LICEU (MEDIA ANILOR DE STUDII SI MEDIA DE BACALAUREAT) .
    NU SE MAI SUSTINE EXAMEN GRILA!!! ”


  16. #636 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Bine ca nu o bagat si la intratu' la facultate portofolii :X

  17. #637 SP
    Member mariuck's Avatar
    Aveti grija cu ASE asta.. e foarte usor sa o iei pe alt val.. e o facultate foarte lejera.. dar daca tu o consideri asa si te resemnezi nush ce sanse mai ai sa faci ceva dupa.. sunt enorm de multi (ca in orice domeniu) si trebuie multa vointa sa iesi din tipar si sa inveti...
    La arhitectura.. nu prea e asa.. ca tiparul e invatatul.. iar daca iesi din tipar repeti ani toata viata

    PS : Succes la BAC celor ce intra a12a anul asta si Felicitari bobocilor

  18. #638 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Cineva care a intrat la Drept anul acesta si poate sa-mi spuna daca a fost greu,cat s-a pregatit,la ce a dat examen,cu cat a intrat?Thanks .

  19. #639 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Am intrat si la Facultatea de Drept O sa-ti dau cateva sfaturi, eu am gresit foarte mult cu pregatirea.... Eu m-am pregatit pentru Academia de Politie, avand ca rezerva Facultatea de Drept. Problema este ca desi la proba de limba romana, tematica este aceeasi, pregatirea este diferita. Deoarece cei de la Academie merg pe normele logice si pe gramatica traditionala, iar cei de la Drept merg pe mana domnului G.G. Neamtu care face subiectele. Acest domn are chichitele lui si multe lucruri difera in viziunea lui asa ca iti dau urmatoarele sfaturi:

    - ia-ti un profesor meditator care a pregatit multe persoane care au intrat la Drept
    - ia-ti cartea de gramatica a limbii romane scrise de domnul Neamtu si citeste-o (ia-ti notite multe din ea)
    - fa variantele din 2003 incoace de cel putin 3 ori dupa ce inveti materia (o sa vezi ca sunt subiecte tipice)
    - ai grija ce alte variante faci, sunt carti cu teste pentru drept care au raspunsuri diferite fata de cele care o sa trebuiasca sa le dai la examen
    - cel mai bine este sa-ti faca profesorul de pregatire niste teste alternative
    - trage foarte tare pe gramatica si mai ales pe pronume (din 40 de intrebari tre sa iei cel putin 35 si nu o sa ai probleme cu admiterea)
    - partea de vocabular este grea, nimeni nu poate scoate maximul (eu am avut 'noroc' de am nimerit 6 din 20)
    - nu te culca pe o ureche daca scoti mult la teste (eu scoteam la romana peste 40 din 60 si la examen am scos 33 pentru ca mi-a disparut norocul si am gresit ca fraierul la gramatica niste subiecte care niciodata nu le greseam)
    - multi se axeaza pe economie, nu-ti trebuie pregatire cu un profesor, materia se invata singura si este foarte usoara (citesti cartea de economie care ai avut-o in a11a si nu o sa ai probleme, contine tot ce ai nevoie )
    - cei mai multi trag pe economie deoarece e usor sa iei peste 30/40 daca ai invatat in a11a materia sau faci pregatire
    -p robleme pot aparea la problemele de economie, dar daca stii formulele atunci maxim 2-3 e posibil sa nu-ti iasa

    Apucate din timp de materia de romana si lasa economia pentru februarie-martie! cel tarziu sa incepi in noiembrie pregatirea la romana pentru ca este foarte lunga Eu m-am razgandit cu academia si am vrut doar la drept....a trebuit sa reinvat materia (peste 50% schimbata) intr-o luna si economia am invatat-o(stiam mult din a11-a) cu o saptamana inainte de examen (mi-a luat 2-3 zile)!

    ---------- Post added 15-08-2010 at 04:35 PM ----------

    Desi concurenta a fost mai mica (2,77/loc), cea mai mica din istorie nivelul de dificultate a ramas acelasi si nu e nivel de dificultate cum s-a dat la politehnica anul acesta sau la ase (imi cer scuze celor care au intrat la aceste facultati, dar subiectele de anul acesta au fost foarte usoara pentru ca a fost in jur de 1,2 concurenta pe loc... ma refer la intreaga politehnica, ase nu la anumite specializari). Economie,Gramatica si Vocabular trebuie sa stii pentru a intra. Economia care e mult mai usoara decat cea de la ASE, e exact materia din manualul din a11a si salveaza foarte multe persoane la examen (eu nu m-am bazat pe ea, ci pe gramatica) Eu am intrat la taxa cu 5,8(cea mai mica medie fiind 5,5 la taxa si 6,9 la buget), dar avand in vedere ca vin de la profil real si am facut pregatire reala o luna de zile intens sunt multumit! E mai greu sa te mentii decat sa intri, la fel ca la majoritatea facultatilor!

  20. #640 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Thanks.O sa incep pregatirea la Romana Gramatica/Literatura din septembrie,iar la Economie cred ca din noiembrie,sa gasesc profesor.Si eu sunt la profil real,mate info intensiv engleza,dar din cate am inteles,nu prea conteaza,pentru ca Limba Romana este aceeasi peste tot(ma refer la profile).Felicitari ca ai intrat si mersi de raspunsuri .Sper sa ne vedem in 2011 acolo .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 32 of 71 FirstFirst ... 22 30 31 32 33 34 42 ... LastLast

Similar Threads

  1. Discutii generale GSM By MonkY in forum GSM
    Replies: 44 Last Post: 14-06-2024, 16:58
  2. Discutii generale By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 24 Last Post: 13-09-2021, 19:56
  3. Replies: 8 Last Post: 02-12-2014, 23:20
  4. Discutii generale despre fete By Malach HaMavet in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 01-06-2011, 11:52
  5. Lineage 2 - Discutii Generale By OlBlueEyes in forum Jocuri PC
    Replies: 10 Last Post: 16-10-2010, 12:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts