Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Colonizarea spatiala e imposibila

  1. #1 SP
    Banned galaxic's Avatar

    Colonizarea spatiala e imposibila

    Nu cred ca vom putea coloniza alte planete, nici macar Luna. Miliardarii lumii abia isi pot permite sa zboare pentru DOAR CATEVA MINUTE in spatiu sau sa trimita rachete cu astronauti spre ISS.
    Faptul ca nu am mai trimis astronauti pe Luna din 1972 indica ceva: ca nu este fezabil locuitul pe alte corpuri spatiale.Cei de la NASA au descoperit in cadrul programului Apollo ca organismul uman nu se poate adapta pe termen lung la conditile din spatiu in imponderabilitate sau gravitatie scazuta, dar mai ales la nivelul mare de radiatii de care nici costumele spatiale nu te pot apara. De atunci guvernul american a redus fondurile, mai ales ca nici Luna si nici Marte nu par sa aiba resurse sau ceva care sa genereze energie electrica sau combustibil.

    Niciun astronaut n-a putut sta intr-o statie spatiala mai mult de 12-14 luni consecutive.
    Efectele statului indelungat in spatiu pot fi catastrofale: cancer datorita expunerii la radiatii, atrofiere musculara si degenerarea oaselor din cauza microgravitatiei sau imponderabilitatii , plus boli psihice precum depresie si dementa datorita locuitului intr-un loc stramt.
    Mai locuibila e Terra in plina iarna nucleara decat Luna sau Marte.

    Hai sa zicem ca vom putea coloniza Luna, ca se afla la o distanta de cateva zile de calatorit. Dar fara sustinere de pe Terra pentru aprovizionare, coloniile lunare nu vor avea nicio sansa. E improbabil sa devina independente.

    Clipurile urmatoare par optimiste, dar ne indica toate dificultatile colonizarii spatiale. Toate se incheie cu "poate in viitor omenirea va avea o tehnologie mai avansata....". Nu, nu o sa se intample. Sunt pur si simplu niste proiecte grandomanice de domeniul fanteziei.
















  2. #2 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ai revenit?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3 SP
    Banned galaxic's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Ai revenit?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Bro, pentru trolleala, emoticoane, mistocareala si comentarii scurte ai la dispozitie Instagram, Tik-Tok, 9GAG, Facebook, Twitter, Discord, What's App si 4Chan.

    Poate ai uitat pentru ce sunt forumurile - pentru comentarii, discutii lungi si dezbateri care pentru tine sunt plictisitoare. Ceea ce ma face sa te intreb: ce mai cauti tu si altii ca tine pe aici?

    ---------- Post added 22-07-2021 at 02:34 ----------

    Continuam


    In sfarsit mai vad si un articol bun pe Zoso in afara de politica, fotbal, topoare, masini si telefoane.
    https://zoso.ro/miliardarul-branson-ajuns-spatiu/
    Bucurie mare, aproape inexplicabilă, că a ajuns un miliardar în Spațiu.
    În ce Spațiu, și cât a stat acolo? Câteva minute.
    Nu m-a impresionat. Nu m-a impresionat pentru că nu văd nimic extraordinar în asta, nici un câștig pentru omenire.

    „Misiunea mea este să transform visul călătoriei spațiale într-o realitate – pentru nepoții mei, pentru nepoții tăi, pentru toată lumea”, a scris miliardarul pe platformă, înainte de lansarea rachetei.

    Pentru nepoții mei, pentru nepoții tăi, visul călătoriei spațiale e, de fapt, să ieșim puțin în exterior, atât. Degeaba, pentru nimic; cu costuri majore pentru… apropo, “Greta” ce zice de chestia asta? Unde-s ăia cu “pârțurile de vaci omoară planeta”?

    Ce a făcut Branson azi? E pionier la ceva, mișcarea aceasta publicitară ajută omenirea cu ceva?

    Din păcate pentru el, și pentru toți, nu vom putea părăsi niciodată Planeta Albastră. Nu putem, fizic nu putem. Să ne jucăm, să trimitem 10 oameni câteva luni în spațiu e ok, poate vom face asta. Să trimitem pe bune oameni în spațiu (100 de oameni e un vis nerealizabil), să stea ani, niciodată.

    În ultimul timp urmăresc clipurile de pe canalul Common Sense Skeptic.
    Recomand canalul, mai ales iubitorilor de Musk.

    Câteva episoade dintr-o serie mai extinsă. Doar pentru faptul că suntem oameni, și nu vom putea ajunge pe Marte.
    Dacă trecem de radiații, de toate piedicile fizice, rămâne faptul că suntem proști, căpoși, tâmpiți, radicali religios (se spune intrun clip că, deși ai putea selecta o echipă de atei, la un moment dat, în crize mari, omul ca om trebuie să creadă în ceva); suntem “entitled”, “știu eu mai bine”, “nu-mi spune nimeni ce să fac”… îi știți, că tot i-ați văzut în ultimul an.

    Până dați click, citez din memorie din clipuri:

    “Dacă cineva crede că poate coloniza Marte, de ce nu merge să colonizeze Antarctica, nu zonele de coastă, mijlocul continetului Antarctica? Iar acolo avem aer și apă la discreție, pe Marte nu avem.”

    Citat dintr-un articol de presă, Bill Nye: “Nobody goes to Antarctica to raise a family. You don’t go there and build a park, there’s just no such thing.”

    “S-a încercat o societate autonomă, 8 oameni închiși într-un terrarium enorm, unde trebuiau să facă de toate, să trăiască ca într-o colonie pe Marte. Au ajuns să se bată între ei pentru mâncare, iar după ce au fost eliberați, nu și-au mai vorbit niciodată.”
    AICI, la minutul 12:57. Biosphere 2 (wikipedia link2)
    In January 2005, Decisions Investments Corporation, owner of Biosphere 2, announced that the project’s 1,600-acre (650 ha) campus was for sale.
    https://www.youtube.com/watch?v=Wctm...onSenseSkeptic

    https://www.youtube.com/watch?v=0WbF...onSenseSkeptic

    https://www.youtube.com/watch?v=Cjx2...onSenseSkeptic

  4. #4 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by galaxic View Post
    Bro, pentru trolleala, emoticoane, mistocareala si comentarii scurte ai la dispozitie Instagram, Tik-Tok, 9GAG, Facebook, Twitter, Discord, What's App si 4Chan.

    Poate ai uitat pentru ce sunt forumurile - pentru comentarii, discutii lungi si dezbateri care pentru tine sunt plictisitoare. Ceea ce ma face sa te intreb: ce mai cauti tu si altii ca tine pe aici?

    ---------- Post added 22-07-2021 at 02:34 ----------

    Continuam


    In sfarsit mai vad si un articol bun pe Zoso in afara de politica, fotbal,
    Bro !?! Stii pe ce forum te afli si care este tema lui principala ,nu? Vrei sa afli raspunsuri pt. niste intrebari la care nimeni de aici nu este in masura sa-ti raspunda (sau nu se doreste). Vei sfarsi ca si in celelalte postari ale tale, prin a-ti raspunde singur la propriile intrebari /frustrari. Noi cei de pe margine nu putem decat sa ramanem …muti de uimire !

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Las și eu asta aici:
    Attached Images Attached Images impossible_is_nothing.jpg

  6. #6 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by galaxic View Post
    Bro, pentru trolleala, emoticoane, mistocareala si comentarii scurte ai la dispozitie Instagram, Tik-Tok, 9GAG, Facebook, Twitter, Discord, What's App si 4Chan.

    Poate ai uitat pentru ce sunt forumurile - pentru comentarii, discutii lungi si dezbateri care pentru tine sunt plictisitoare. Ceea ce ma face sa te intreb: ce mai cauti tu si altii ca tine pe aici?
    Stii ce nu inteleg eu? De ce mama naibii va tot faceti noi si noi conturi cu unicul tel de a reveni si a continua cu aceleasi stereotipuri. Sunteti atat de previzibili incat, faptul ca incercati sa pareti de fiecare data “o alta persoana”, nu mai este amuzant, este pur si simplu trist. La fel de trist ca si nevoia de a sta toata ziua pe un forum. Serios? Altceva mai bun nu aveti de facut in viata? Atat de trista este?

    Cat despre faptul ca ma acuzi de trolling, multumesc, mi-ai smuls un zambet.

    Acum, te las in pace, am “descoperit” functia de Ignore (silly me)… fa in continuare ce stii mai bine, polueaza


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #7 SP
    Member smits's Avatar
    Liniste a fost .

  8. #8 SP
    Banned galaxic's Avatar
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    Bro !?! Stii pe ce forum te afli si care este tema lui principala ,nu?

    Dar tu stii ca suntem pe aria de OFF-TOPIC?

    ---------- Post added 22-07-2021 at 14:35 ----------

    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Stii ce nu inteleg eu? De ce mama naibii va tot faceti noi si noi conturi cu unicul tel de a reveni si a continua cu aceleasi stereotipuri. Sunteti atat de previzibili incat, faptul ca incercati sa pareti de fiecare data “o alta persoana”, nu mai este amuzant, este pur si simplu trist. La fel de trist ca si nevoia de a sta toata ziua pe un forum. Serios? Altceva mai bun nu aveti de facut in viata? Atat de trista este?

    Cat despre faptul ca ma acuzi de trolling, multumesc, mi-ai smuls un zambet.

    Acum, te las in pace, am “descoperit” functia de Ignore (silly me)… fa in continuare ce stii mai bine, polueaza
    Puteai sa descoperi functia "ignore" dinainte sa imi poluezi topicul si sa ma jignesti.

  9. #9 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Când văd un thread nou făcut de al nostru qanon îmi aduc aminte de omul și ma gândesc că sunt una și aceeași persoană.



    Tu înainte să colonizezi spațiul ar trebui să ieși din casă.

  10. #10 SP
    Banned cggalaxic's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Când văd un thread nou făcut de al nostru qanon îmi aduc aminte de omul și ma gândesc că sunt una și aceeași persoană.



    Tu înainte să colonizezi spațiul ar trebui să ieși din casă.
    1. Qanon e gasca aia din care faci tu parte si vrei sa-i faci parte?
    2. Sfatul asta ar trebui sa ti-l dai tu ca ai cont din 2012, ai 2466 de postari si ai ceva personal cu mine.

  11. #11 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ultima fraza, pe cat de amuzanta pe atat de trist de adevarata este


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    @galaxic @Alex Khan înțeleg că îți place să îți faci multe conturi dar puteai posta pe forum nu să îmi trimiți mesaj în privat.




  13. #13 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Cu tine a fost dulce. Pe mine m-a provocat la duel la Universitate, Sambata


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts