Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Veti face vaccinul pentru H1N1 ?

Voters
77. You may not vote on this poll
  • Da, ma voi vaccina.

    5 6.49%
  • Nu, nu ma voi vaccina.

    55 71.43%
  • Nu stiu. Nu m-am decis inca.

    17 22.08%
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 35 of 35

Thread: Veti face vaccinul pentru H1N1 ?

  1. #21 SP
    Member Harilip's Avatar
    multe persoane , dintre care si eu considera ca aceasta gripa nu este nimic aparte.
    este ca si gripa normala numai ca are tendinta de a se transmite ceva mai usor si repede.
    cat despre persoanele care au decedat din cauza ei... si gripa normala poate sa ucida, in functie de sistemul imunitar al fiecaruia si de corp.
    nu vad de ce trebuie facut vaccin.
    e o chestie mai mult de mascarada

  2. #22 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    eu cu siguranta ma voi vaccina.
    teoria mea ... nu te juca cu absolut nimic ce iti poate pune viata ta (si mai ales a celor din jur) in pericol.

    cred ca daca v-ati ghida dupa acest criteriu veti fi mult mai fericiti si linistiti.

    game on

  3. #23 SP
    Member octav's Avatar
    Quote Originally Posted by Harilip View Post
    multe persoane , dintre care si eu considera ca aceasta gripa nu este nimic aparte.
    este ca si gripa normala numai ca are tendinta de a se transmite ceva mai usor si repede.
    cat despre persoanele care au decedat din cauza ei... si gripa normala poate sa ucida, in functie de sistemul imunitar al fiecaruia si de corp.
    nu vad de ce trebuie facut vaccin.
    e o chestie mai mult de mascarada
    bine spus!
    ontopic: ma voi vaccina?NU NU si NU....sunt destul de rezistent

  4. #24 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Daca nu sunt pe un pat de spital, si nu vine un doctor sa-mi zica ca acest vaccin e ultima mea sansa, no way.

  5. #25 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Daca nu sunt pe un pat de spital, si nu vine un doctor sa-mi zica ca acest vaccin e ultima mea sansa, no way.
    sunt sigur ca asa faci si cu stomatologul ... daca nu te doare de mori nu mergi niciodata in vizita.

    ce spui tu se aplica in general majoritatii romanilor: pana nu o patim rau stam cu mainile in san.
    te mai miri ca e asa cum e in tarisoara noastra?

  6. #26 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by nameless_fear View Post
    sunt sigur ca asa faci si cu stomatologul ... daca nu te doare de mori nu mergi niciodata in vizita.
    Nu stiu cat de sigur esti tu, dar eu sunt sigur ca nu fac asa. Merg cel putin odata la 3-4 luni la control si pana acum un an am purtat aparat dentar si aveam sedinta odata pe luna.

  7. #27 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Daca risti sa faci cancer in urma vizitei la stomatolog, atunci cu siguranta ca nu il vizitezi de 2 ori pe an.

    Comparatia ta nu e buna deloc.

    Eu nu voi face acest vaccin pentru ca sunt perfect sanatos. Si de ar fi sa fac gripa porcina o tratez ca pe orice alta boala si ma vindec. Daca aveam alta boala cronica (afectiuni la inima, diabet, etc.) atunci cu siguranta l-as fi facut pentru ca puteau aparea complicatii carora sa nu le faci fata.

  8. #28 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    eu sigur nu o sa-l fac si nici nu am mai facut vreun vaccin de cativa ani buni(asta daca ce am facut intr-a VIII-a a fost vaccin...daca da, atunci de 2 ani

  9. #29 SP
    Member Theodor01's Avatar
    @Monky:Va duceti la farmacie si cereti un vaccin anti-gripal dar nu romanesc!Eu am facut frantuzesc,a costat parca 30 de RON.Cum am zis mai sus,la ala romana e ca si cum ti'ai fi rupt mana.

  10. #30 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Theodor01 View Post
    @Monky:Va duceti la farmacie si cereti un vaccin anti-gripal dar nu romanesc!Eu am facut frantuzesc,a costat parca 30 de RON.Cum am zis mai sus,la ala romana e ca si cum ti'ai fi rupt mana.
    Comandante fiecare vaccin este facut din tulpinile care circula in regiunea respectiva. Deci cel strain nu are nici o legatura cu tulpinile care sunt acum in Romania.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, eu n-am nimic impotriva vaccinelor. La urma urmei sunt singurele lucruri care accelereaza si invata sistemul imunitar sa lupte impotriva unor virusuri. Insa am o problema cu vaccinele astea scoase in graba, pe fuga, fara teste extraordinar de amanuntite. Nu stiu daca va aduceti aminte, dar a fost prin anii 50 in US o problema mare cu un vaccin foarte controversat, la care una din tulpini era colectata de la maimute. Peste 20 de ani or so aproape nici-unul din cei vaccinati nu a scapat fara cancer sau a plecat dintre noi fara drept de apel datorita implicatiilor tulpinii respective, care in timp se refacea or something.

    Anyway, sa speram ca nici unul din noi nu va avea probleme... cu sau fara vaccin. Sismteul imunitar al omului este o minune tehnologica, dar tot cred ca fara un pic de ajutor ar putea fi distrus si de un fir de praf daca impotriva lui nu stie sa lupte.

  12. #32 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Nu fac nici un vaccin...am fost racit de 3 ori anu asta si au trecut pe rand...las sistemu imunitar si un ceai cald cu lamaie sa isi faca efectu.

  13. #33 SP
    Member Theodor01's Avatar
    @Don:E un baiat la mine in scoala care a facut vaccin anti-gripal si vaccinul ala contine tulpina moarta de AH1N1.El a ajuns mai rau pentru ca avea un sistem slab.Avea probleme cu inima.De exemplu si eu sunt slab,firav dar am facut vaccin anti-gripal si nu am nicio problema.De AH1N1 nu fac.Ii pun pe parinti pe o foaie sa semneze sa ma duc cu ea la scoala prin faptul ca nu ma lasa.

  14. #34 SP
    Member L0G1X's Avatar
    Eu vă recomand un link de unde puteţi obţine păreri medicale avizate fără conflicte de interese:
    swineflu.mercola.com
    Ca primă lectură, vedeţi ce are de spus Dr. Lawrence B. Palevsky, M.D., F.A.A.P.

  15. #35 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by Theodor01 View Post
    @Don:E un baiat la mine in scoala care a facut vaccin anti-gripal si vaccinul ala contine tulpina moarta de AH1N1.El a ajuns mai rau pentru ca avea un sistem slab.Avea probleme cu inima.De exemplu si eu sunt slab,firav dar am facut vaccin anti-gripal si nu am nicio problema.De AH1N1 nu fac.Ii pun pe parinti pe o foaie sa semneze sa ma duc cu ea la scoala prin faptul ca nu ma lasa.
    Ma intreb .. Oare ce cauta o tulpina de AH1N1 intr-un vaccin anti-gripal normal ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Cum pot face foldere pentru Gmail By PoisonRemedy in forum Offtopic
    Replies: 4 Last Post: 26-09-2014, 12:21
  2. Cati bani veti cheltui pe next-gen? By JeNeI in forum Console Club
    Replies: 49 Last Post: 11-11-2013, 18:50
  3. Replies: 47 Last Post: 08-11-2013, 21:38
  4. Replies: 43 Last Post: 02-12-2009, 20:17
  5. Adevarul despre Vaccinul Gripei Porcine ! By ciypriyan in forum Offtopic
    Replies: 31 Last Post: 08-11-2009, 17:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts