Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 40

Thread: Haiti - pamant blestemat

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Haiti - pamant blestemat

    M-a ingrozit vestea cutremurului din Haiti, insa ce am vazut in noaptea aceasta la TV de acolo, m-a lasat fara cuvinte... Oameni care au inceput sa jefuiasca magazinele pentru a nu muri de foame... oameni care se luptau printre sarma ghimpata pentru a ajunge la o paine... dar cred ca cel mai grav a fost muntele pe care l-au format din cadavre (pentru ca nu au ajutor, nu are cine sa-i organizeze). Spuneau cum ca sunt nevoiti sa amputeze si opereze oameni fara anestezie... Dzeule mare, asta se intampla in 2010 intr-o zona geografica ce era vazuta foarte bine din punct de vedere turistic...

    Anyway, nu am postat ca sa-i plang... nu-i ajuta cu nimic. Am postat cu rugamintea de a-mi spune daca ati vazut la tv sau ati gasit pe net pe cineva care sa fi organizat o colectare de donatii pentru ei. Am vazut ceva pe amazon.com, dar nu pot cumpara de acolo. Orice link, sau telefon prin care se poate face o donatie e binevenit. Poate cate un pic, cate un pic, putem ajuta si noi.

    Multumesc anticipat... and let's hope God helps those poor ppl... You can help too !

    Later Edit: Am gasit. Puteti dona daca doriti prin asociatia internationala "Save the children". Aveti link mai jos pentru donatii prin PayPal, amazonpayments, Google Checkout si carte de credit.

    Alternative Ways to Donate to the Haiti Earthquake Children in Emergency Fund
    Attached Images Attached Images 75f76f94-01e8-11df-b8cb-00144feabdc0.jpg article-1242929-07d891ac000005dc-728_964x640.jpg article-1242929-07d76ad9000005dc-554_964x639.jpg article-1242929-07d93549000005dc-788_964x643.jpg article-1242929-07d9251d000005dc-556_964x640.jpg 76842f2e-0224-11df-8b56-00144feabdc0.jpg e9d674cc-0027-11df-8626-00144feabdc0.jpg 11d4f63c-0164-11df-8c54-00144feabdc0.jpg article-1242929-07d92957000005dc-18_964x642.jpg article-1242929-07d93e3c000005dc-184_470x707_popup.jpg 2c0f0c02-0224-11df-8b56-00144feabdc0.jpg e670585c-0027-11df-8626-00144feabdc0.jpg

  2. #2 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Pe youtube cand intri este sus un banner si daca apesi pe el este un filmulet cu informatii despre cutremur, se poate si dona.Acum nu il mai vad dar ieri era.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Pe youtube cand intri este sus un banner si daca apesi pe el este un filmulet cu informatii despre cutremur, se poate si dona.Acum nu il mai vad dar ieri era.
    Nu vad nici-un banner... Just a sec, sa dezactivez anti-banner din KIS si ABP...

    Nope... chiar nu am un astfel de banner. Mai caut

    ---------- Post added 16-01-2010 at 05:28 AM ----------

    Am gasit aici: American Red Cross: Donate Now dar vad ca nu au PayPal...

  4. #4 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nici mie nu imi apare acum ca l-am inchis ieri, daca mai apare la cineva sa spuna.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gata, am rezolvat. Am donat prin asociatia internationala "Save the children". Aveti link mai jos pentru donatii prin PayPal, amazonpayments, Google Checkout si carte de credit. Hope it helps. You can help too !

    Alternative Ways to Donate to the Haiti Earthquake Children in Emergency Fund

  6. #6 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Am tot incercat cu pp dar imi spune : Please enter an amount greater than zero. ceea ce nu e cazul O sa incerc si cu alt browser

    le : e vreo suma fixa ? nu vrea nicicum

  7. #7 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    Am auzit ca acest cutremur a avut in jurul la 25 de replici este adevarat ?

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Foarte interesantă poza a 4-a din r�ndul doi. Cum a rămas crucea aia intactă
    Attached Images Attached Images article-1242929-07d93e3c000005dc-184_470x707_popup.gif

  9. #9 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Nu de bani duc lipsa amaratii aia, ci de autoritate si organizare. Haosul e atat de mare incat, citeam pe NY Times, nici nu se stie cat din fondurile donate/trimise va fi utilizat pentru ajutorarea zonelor calamitate si cat va intra in buzunarele scarbelor corupte.
    Pana acum au fost trimise miliarde, se vede vreo schimbare?

  10. #10 SP
    Member taz@'s Avatar
    Quote Originally Posted by GuCOZA View Post
    Am auzit ca acest cutremur a avut in jurul la 25 de replici este adevarat ?
    Au fost 28 de replici dintre care 2 cu magnitudinea de 5.9 si 5.4 grade.In legatura cu donatiile astea,stati linistiti,ca 90 % din bani nu ajung unde trebuie si nici nu o sa ajunga,la fel si cu concertele live aid in care se strang zeci de milioane de dolari pentru copii saraci din Africa,vedeti vreo schimbare acolo?eu nu...

  11. #11 SP
    Member richardm27's Avatar

  12. #12 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Doamne..ce dezastru

  13. #13 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Bungie.net : Be a Hero! : 1/15/2010 4:48 PM PST
    Jucati Halo 3 sau ODST exclusiv pe Live miercuri si joi, folosind o emblema speciala, iar Bungie va dona pana la un maxim de 77.000$ pentru victimele cutremurului din Haiti. Instructiunile se gasesc accesand link-ul de mai sus.

  14. #14 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar

    Exclamation Donatii

    Si un leu conteaza...nu fiti nepasatori puteati sa va aflati si voi insituatia lor!
    Cei interesaţi să facă donaţii la numărul de telefon 0745.535.781, sau pot intra site-ul UNICEF Rom�nia sau să mergă la orice sucursală BRD şi să doneze bani �n contul �n contul UNICEF - RO 10 BRDE 450S V434 6556 4500

  15. #15 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Ce pot sa spun ? ...
    Attached Images Attached Images omfg.png

  16. #16 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Ce pot sa spun ? ...
    Forta naturii este cea mai mare,mai puternica decat tot.

  17. #17 SP
    Banned FriTz's Avatar
    decat sa trimiteti bani mai bine haine mancare.deoarece cei de acolo nu o sa stea ei saptamani intregi sa imparta miliarde de dolari tu 1 dolar ca esti curat tu 2$ ca ai ochelari de soare 5$ ca esti slab si trebuie sa te ingrasi.cel ami bine mancare/haine si nu sa le arunce in strada,am vazut la stiri ca acolo deja sunt gasti in N V S E ei se bateau pe cateva cuti cu mancare(goale).

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    FriTz: ca o singura persoana e aproape imposibil sa trimiti haine/mancare in Haiti in acest moment. Cele 2 aeroporturi amenajate special de-abia fac fata transportului specializat de urgenta, de transport "comercial" nici vorba. Eu zic sa-i lasam pe cei care sunt "antrenati" pentru situatii de criza sa decida unde merg donatiile cel mai bine. Degeaba le trimiti haine si mancare daca ei in acest moment au nevoie de truse medicale si corturi (de exp.). Ma uitam ca americanii au reusit sa doneze niste cifre record... pana si romanii au reusit sa stranga ceva (pe teletonul Realitatea, care nu e inca terminat). Sa speram ca vor reusi sa distribuie banii asa cum trebuie.

    De ce imi este frica insa cel mai rau, este previziunea expertilor in geologie si cutremure... care nu vad prea bine situatia acolo. Probabil este unul din motivele pentru care nici nu se poate incepe o reconstructie de proportii mari. O situatie de acest gen chiar te face sa te gandesti la filmul 2012...

  19. #19 SP
    Banned FriTz's Avatar
    dute sus pe munte stai cu mosu ala budist ca lui nu �i este frica de 2012,sa obsnuit sa stea pe munte intro casuta fara sa-l deranjeze vecini(asta pentru toti celor ce le e frica de 2012).Eu vreau sa traiesc pana in 2222 ami place cum arata cifrele

  20. #20 SP
    Member dwn3d's Avatar
    astazi la stiri tocmai a aratat ca un copil de 7 ani a organizat un bike run (o cursa de biciclete) in anglia parca si datorita internetului si a multor oameni a reusit sa stranga 70000$ pentru cei din Haiti. ce gest..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Bungie intinde o mana de ajutor victimelor din Haiti By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 18-02-2010, 09:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts