Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: Avatar retras si interzicerea difuzarii lui in Romania - Posibil adevarat !!

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    Exclamation Avatar retras si interzicerea difuzarii lui in Romania - Posibil adevarat !!

    Bascalie sau posibil adevarat !!lol

    "Vesti proaste pentru cinefilii care si-au dorit din rasputeri sa poata ajunge la celebrul film Avatar, insa nu au reusit pana acum. In urma multiplelor sesizari primite de la parinti revoltati, Consiliul National de Cinematografie (CNC) impreuna cu Consiliul National al Audiovizualului (CNA) au hotarat in unanimitate retragerea blockbuster-ului american din cinematografe si interzicerea difuzarii lui in Romania. In locul filmului, marile mall-uri si IMAX-ul din Cotroceni au fost sfatuite sa difuzeze filme romanesti din perioada de aur.

    Potrivit reprezentantilor celor doua institutii, Tudor Cristian Popescu si Sergiu Nicolaescu, filmul este, citam, "o insulta adusa civilizatiei umane, credintei crestine si un pericol latent pentru mintile si sufletele copiilor nostri, care pot vedea pe ecran impreunari nenaturale intre fiinte pe care Dumnezeu nu le-a creat sa fie asa." Intrata si ea pe fir, comisia pentru cinematografie din cadrul Camerei Deputatilor sustine decizia CNC considerand ca filmul abunda de prea multe scene de nuditate, violenta fizica si mentala dar si de un final neclar care poate duce la proaste interpretari.

    Vestea interzicerii celui mai vizionat film din istoria cinematografiei a lovit ca o unda de soc societate romaneasca, parererile generale fiind impartite. Cristian T., doctor patolog si mare amator de filme, spune ca se comite un abuz flagrant. "Nu pot sa cred ca in Romania secolului 21 se mai pot instaura asemenea cenzuri de tip stalinist. Nu am vazut filmul insa jur ca am sa merg in alta tara ca sa-l vad daca este nevoie!". De cealalta parte Loredana P. mama a trei copii spune ca filmul a avut un efect extrem de negativ asupra baietilor ei. "Toma si Mirel au venit plangand de la film spunand ca un domn si o doamna albasta s-au culcat impreuna in padure si si-au legat trompele si exista balauri care o sa-i manance si doar Doamne-doamne ii mai poate salva. Cred ca filmul acela este o rusine si au facut foarte bine ca l-au interzis inainte ca si alti tineri sa cada prada satanismului!"

    Cu un profit net estimat la peste 3 miliarde de dolari, SF-ul lui james Cameroun, Avatar, este cel mai vizionat film din istoria cinematografie totalizand peste 800 de milioane de spectatori in toata lumea. Din pacate singurele doua tari din lume care au interzis difuzarea filmului sunt Romania si Coreea de Nord."

    Sursa :Avatar retras din cinematografe! | Times.ro

  2. #2 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    M-am si speriat la inceput pana am vazut ca e de pe Times.ro lol.

  3. #3 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    M-am si speriat la inceput pana am vazut ca e de pe Times.ro lol.
    Macabra gluma dar sa sti ca in Romania te poti astepta la orice. Uite ce se intampla afara si ce pozitie a luat si Vaticanul vizavi de film.

  4. #4 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Pai lumea ar trebui sa invete ce e ala SF

  5. #5 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Dileala totala daca s-ar ajunge la asa ceva.

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Iubita unui coleg de la master s-a sinucis (de puțină vreme) din cauza filmului Avatar (cel puțin asta tot zicea mama ei). A fost mare tam-tam c�teva zile. Eu nu cunosc toată povestea și nici nu vreau să intru �n detalii...dar WTF?!

  7. #7 SP
    Member Rblood's Avatar
    N-ar trebui sa se dea vina pe film, daca cineva se sinucide din cauza unui SF e clar ca persoana respectiva avea o piulita lipsa... sau alte probleme, ca sa nu fiu rau.

  8. #8 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Nimic nou sub soare. Ziarul Vaticanului comenteaza multe subiecte culturale: The Simpsons, U2, Da Vinci Code, etc, etc. Nu am vazut inca Avatar, dar am asa un sentiment ca nu prea merita un Oscar...

  9. #9 SP
    Member Rblood's Avatar
    "The Simpsons", a fost laudat de Vatican pentru originalitate si umor insa "Avatar" reprezinta "o potentiala amenintare pentru interesele bisericii", ma intreb, cati se mai legau de filmul asta daca mergeau numai 50 de insi sa-l vada?

  10. #10 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    De cealalta parte Loredana P. mama a trei copii spune ca filmul a avut un efect extrem de negativ asupra baietilor ei. "Toma si Mirel au venit plangand de la film spunand ca un domn si o doamna albasta s-au culcat impreuna in padure si si-au legat trompele si exista balauri care o sa-i manance si doar Doamne-doamne ii mai poate salva.
    Ce varsta aveau copiii aceia..7 ani?Cu cine au intrat la film..nu cu un parinte..? Iar mama lor face mare scandal ca au fost socati copiii.

  11. #11 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Copiii aia erau depravati emotional... hmm... nu stiu ce sa fac, sa merg la film sau nu...

  12. #12 SP
    Member kane86's Avatar
    Vaticanul prin astfel de iesiri isi mai face reclama ca altfel nu au cum sa mai ajunga la oameni...S-au cam dezumflat gogosile religioase...

    ---------- Post added 02-02-2010 at 05:26 PM ----------

    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Iubita unui coleg de la master s-a sinucis (de puțină vreme) din cauza filmului Avatar (cel puțin asta tot zicea mama ei). A fost mare tam-tam c�teva zile. Eu nu cunosc toată povestea și nici nu vreau să intru �n detalii...dar WTF?!
    Putea sa gaseasca oricare alt motiv. Probabil auzise si maica-sa de pe la TV ca unii se sinucid din cauza asta si a facut o analogie. Oamenii se sinucideau si inainte de Avatar...de-acuma toti care se sinucid se sinucid din cauza filmului?!

  13. #13 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    ce ma enerveaza cand cineva se sinucide si parintii lor tot timpu dau vina pe filme , jocuri , muzica sau diferite sporturi si considera ca din cauza lor s-a sinucis copilul lor . Poate daca se interesau mai mult de ei si-ar fi dat seama ca avea cine stie ce probleme (cu banii , cu prietena/prietenul , cu gasca cu care se plimba etc) si ca nu jocurile/filmele l-au dus la gestul asta disperat . In ziua de azi orice lucru rau se petrece e cauzat 100% de jocurile si filmele violente . Nu parintii care nu se ocupau de ei , grupul respectiv de prieteni sau alti factori mult mai importanti . Simply pathetic .

  14. #14 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Copilu ucide...np e de la counter-strike,copilu isi taie venele in cada...np vroia in Pandora....in nici un caz nu e din cauza parintilor care sunt prea ocupati incat sa ofere atentie copiilor,decat atunci cand e prea tarziu.Atata prostie si ipocrizie de te ia durerea de cap.

  15. #15 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Din milioanele de oameni care au vazut acesti film doar un mic procent a fost afectat intr-un mod negativ de el, oare ptr acei 1% care-s dusi cu pluta trebuie ca 99% din populatie sa nu aiba parte de filme bune?

    Sincer nu inteleg de ce au fost unii asa fascinat de povestea filmului care este totusi mediocra( seamana cu asta) dar defapt este vorba de niste cautatori de atentie, cum sa vrea el sa se sinucida din cauza unu film care l-au vazut 100 de oameni cand poate fi acest film care a reusit deja sa bata si Titanic la incasari!

  16. #16 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    Doamne bine ca nu-i pe bune si ca nu o sa vedem din nou filme care il au in "rolul principal' Sergiu Nicolaescu,"rol secundar" Sergiu Nicolaescu, "regizor' Sergiu Nicolaescu,...,"inginer de salubritate" Sergiu Nicolaescu...sau replici de genu "un fleac mau ciuruit"

  17. #17 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by GuCOZA View Post
    Doamne bine ca nu-i pe bune si ca nu o sa vedem din nou filme care il au in "rolul principal' Sergiu Nicolaescu,"rol secundar" Sergiu Nicolaescu, "regizor' Sergiu Nicolaescu,...,"inginer de salubritate" Sergiu Nicolaescu...sau replici de genu "un fleac mau ciuruit"
    sincer m-as uita la unu dinala pe pro cinema , da nu as da 20 de lei ca sa il vad la cinema in loc de LoTR sau Avatar sau ceva Star wars

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by GuCOZA View Post
    Doamne bine ca nu-i pe bune si ca nu o sa vedem din nou filme care il au in "rolul principal' Sergiu Nicolaescu,"rol secundar" Sergiu Nicolaescu, "regizor' Sergiu Nicolaescu,...,"inginer de salubritate" Sergiu Nicolaescu...sau replici de genu "un fleac mau ciuruit"
    Dupa ce au renuntat la Sean Connery, realizatorii lui James Bond l-ar fi dorit pe Sergiu Nicolaescu viitorul James Bond dar nu a fost de acord 'compostatul'.
    Eu zic ca n-a fost rau deloc, doar ca ne-am saturat de el ca prea a fost peste tot si-n toate. Oricum, din nefericire nu prea mai are mult de trait si in curand vom avea parte de postari cu "RIP" si "ce talentat era si cum mi-a schimbat viata".

    Ontopic: nu cred ca religia e chiar atat de inversunata impotriva acestui tip de filme, insa intr-o perioada in care stiinta castiga cel mai mult teren si Greenpeace are mai multi adepti decat Biserica Catolica (mitul incalzirii globale il bate pe Iisus) sunt disperati si se agata de ORICE ca sa-si mai faca un pic de reclama.

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by kane86 View Post
    Putea sa gaseasca oricare alt motiv. Probabil auzise si maica-sa de pe la TV ca unii se sinucid din cauza asta si a facut o analogie. Oamenii se sinucideau si inainte de Avatar...de-acuma toti care se sinucid se sinucid din cauza filmului?!
    ...eu nu comentez nimic. Nu-s eu ăla ce trebuie lămurit.

  20. #20 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Iubita unui coleg de la master s-a sinucis (de puțină vreme) din cauza filmului Avatar (cel puțin asta tot zicea mama ei). A fost mare tam-tam c�teva zile. Eu nu cunosc toată povestea și nici nu vreau să intru �n detalii...dar WTF?!
    Sunt sigur ca de la Avatar s-a sinucis, ea era perfect sanatoasa.

    Este curios cum de se sinucid din cauza filmelor de gen "Avatar", "Matrix", "2012", s.a.m.d. la adolescenta? Dar cand sunt mici din pacate nu incearca sa-si dea cu tigaia in cap ca-n Tom & Jerry, nu se arunca de la etaj cum face Superman, nu se joaca ca-n Lonney Toons cu pusca si dinamita (aragazul).. Cum a zis si cineva mai sus, parintii sunt vinovati, iar daca nu sunt parintii vinovati, atunci ei sunt principalii vinovati ca nu sunt sanatosi in pana mea. Un om normal poate vedea orice film ca nu o sa se sinucida sau sa faca precum e in film nici daca este high.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 26-05-2015, 17:31
  2. Replies: 1 Last Post: 18-10-2011, 22:44
  3. Hip-hopul romanesc ADEVARAT By alex_94 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 27 Last Post: 14-04-2011, 21:16
  4. Sa fie oare adevarat? By walkman88 in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 4 Last Post: 04-01-2009, 12:52
  5. Un adevarat fanatic xbox 360 By nurv in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 12-12-2008, 12:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts