Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Petitie la Ministerul de Finante

  1. #1 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar

    Petitie la Ministerul de Finante

    Salut,

    Vin cu o intrebare aici, poate poate s-a mai lovit cineva de treaba asta si imi da o gura de oxigen.

    A facut vreunul dintre voi vreodata o petitie la ministerul de finante? Daca da, ati primit vreodata raspuns la ea?
    Daca nu, unde sa ma duc? Are rost sa-mi iau un avocat?
    Are rost sa astept 'termenul legal' de 30 de zile?

    Context:
    Am pus la vanzare apartamentul in care locuiesc momentan contractat prin credit Prima Casa in anul 2009.
    Desi este platit in proportie de 70%, mare mi-a fost mirarea sa aflu ca NU, NU imi pot vinde casa pana cand nu-si dau 15 autoritati acordul.
    Banca la care am credit (la care n-am avut in 13 ani intarziere niciodata, nici un euro), trebuie sa-si dea si ea acordul, dar evident ca lucrurile nu puteau fi atat de simple, ei isi dau acordul abia dupa ce isi da acordul pam pam fondul de garantare.

    E... aici incepe psoriazisul...
    Dupa ce-am incercat sa ii contactez telefonic timp de 20 de zile, intr-un final mi-a raspuns cineva in sictir si mi-a dat o adresa la care, spun ei, trebuie sa deschid o petitie in care sa le cer acordul de instrainare a imobilului.
    Bun, am deschis petitia vietii cu 'va rog imi dati voie sa vand casa?', 1400 de documente scanate si atasate adunate din 15 parti, notari, ANCPI, planuri cadastrale, furnici barbierite la subrat, etc (NU JPG, NU PNG, doar PDF! ) si iarasi surpriza, dupa ce am dat click a venit eternitatea... nici o confirmare, nici un numar de inregistrare, nimic.

    Sun iar timp de ~5 (7?) zile ca un disperat si intr-un tarziu imi raspunde aceeasi voce cu sictir si cand o intreb de confirmare BAAAAM, imi inchide telefonul.
    Am facut direct temperatura pe sistem nervos, jur, am avut instant 37.6 pe termometru.
    Probabil ceva divin m-a protejat sa nu fac infart si in urmatoarele 30 de minute, de niciunde, mi-a venit un mail de confirmare cu nr. de inregistrare dar atentie, s-a dus direct in spam.

    Bun asa, avem numar de inregistrare acum.
    Credeati ca s-a terminat?
    Ei bine, se fac maine 20 de zile de cand am acel numar de confirmare si abia astazi am reusit sa intru in legatura telefonica cu ei. Voi incerca sa exprim cat mai organic cum anume si ce am simtit.

    Sun:
    -DA!
    -- Sarutmana, am si eu numar de inregistr..
    -NU LA NOI, LA PETITII!! ~si bam inchide telefonul~ (pai nu e pastele mamii voastre asta nr. de relatii cu publicul afisat pe site???)

    Sun iar:
    -DA!
    --Sarutmana, va rog sa nu inchideti, dati-mi si mie va rog nr. de telefon de la petitii!
    //fara nici o alta silaba de la vocea cu sictir, incepe o muzica suava din aia de taiat vene//
    //8 minute mai tarziu//
    -DA!
    --Buna ziua, am si eu numar de inregistare al unei petitii deschisa acum 20 de zile, puteti va rog sa-mi spuneti si mie in ce stadiu se afla?
    -NUMARU'!
    -609.... ETC
    -DA N-AM NIMIC INCA, REVENITI! ~ si BAAAAM iar aud sunetul ala cencerigen de receptor trantit

    Vin acum si intreb, in ce pastele masii de tara traim? Noi avem pretentii occidentale intr-o tara in care sistemul public este inca sufocat de comunisti din astia care bat la pensie, frustrati de ale vietii si agresivi as F***.
    Oameni buni, ce ar face un om normal acum in locul meu? Eu nu pot sa-mi vand casa pana nu trec cumva de astia, nu pot finaliza actele in partea cealalta pentru ca nu-mi pot lua banii!

    Daca ii injuri, te dau in judecata, daca te duci peste ei te dau afara, daca astepti dupa ei... risti sa te imbolnavesti.
    Serios, eu de mai bine de o luna de zile dorm putin si prost, cu anxietate, toate gandurile rele si tensiunile acumulate cu astia simt cum se somatizeaza fizic in corp.

    Cum frate sa fie numai din astia? Bai accept, sunt cazuri, de aia nu mai interactionez cu posta romana ca imediat cum intri te simti ca in Phenian, BA DA PUNE BA MACAR LA CENTRALA O FEMEIE CU O VOCE MAI CALDA SI F****A MACAR IN ULTIMELE 6 LUNI DE ZILE.
    Cum e bai nene posibil sa te potihnesti pentru o hartie de C***T sa nu poti sa te misti 2 luni de zile?

    Honestly, se intampla multe lucruri misto in Romania si de cand m-am intors in tara de 6 ani mi-am recastigat respectul si dragostea fata de tara mea, dar ori de cate ori sunt nevoit sa interactionez cu orice institutie a statului imi pierd speranta si increderea in umanitate.

  2. #2 SP
    Member codpin's Avatar
    Cat timp ai credit si e si prin prima casa, e dificil. Legal ei trebuie sa-ti rasp in 30 de zile, dar daca nu iti raspund unde te duci?

    Nu e mai simplu sa faci alt credit cu care sa achiti restul de 30% si sa devina 100% proprietatea ta? Atunci nu mai trebuie sa-si dea nimeni acordul. E posibil sa pierzi ceva bani, da e maruntis cand vb de pretul unei case/apart si ramai si cu sanatatea si mintea intreaga.

  3. #3 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Aia e problema, unde ma duc dupa 30 de zile..

    Voi cauta probabil solutii alternative ca sa nu imi de astia viata peste cap, eventual recuperez din bani si achit alte imprumuturi dupa ce (mai bine zis daca..) reusesc sa vand apartamentul.

  4. #4 SP
    Member mladin86's Avatar
    Da si eu asa stiam ca nu poti vinde si daca exista o portita e clar ca ti pun bete in roate . Solutia asta pare a fi , sa l achiti 100% si apoi il vinzi . Oricum daca nu vrei sa vinzi ca sa cumperi alta casa , nu ti recomand sa ti vinzi casa in “peroada “ asta .
    Cat despre injurat , eu ii injur de fiecare data cand am probleme din astea si nu m au dat in judecata . E singuru mod in care imi scade tensiunea pe moment, trebuie sa descarci nervii aia cat mai rapid altfel te supui la un stres de numa-numa.
    Bafta! Si sanatate!

  5. #5 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Well eu am vorbit si la notar si cu agentul imobiliar cu care lucrez si oamenii au spus ca se poate vinde fara probleme atata timp cat avem hartiile astea.

    Eu ii inteleg ca au un volum probabil covarsitor de hartii si documente si ca petitia mea este probabil pe undeva pe la mijlocul teancului, dar nimic si nimeni in lumea asta nu te obliga sa te comporti ca un nenorocit si sa raspunzi la orice intrebare in raspar...

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu face nimic ministerul finanțelor. Te duci la un avocat și ii dai in judecată, deschizi 2 procese simultan: unul pentru fondul de garantare ca entitate și altul pentru prostul de la telefon pentru abuz în serviciu. Al doilea are rol educativ - nu contează dacă îl câștigi sau nu, el oricum o sa fie stresat și anxios pe toată perioada procesului ca riscă chestii nasoale și stresul ii va scădea speranța de viață cu câțiva ani.

  7. #7 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Cu tot stresul asta, mi-ai adus un zambet cu faza cu rolul educativ . Cheers!

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Al doilea are rol educativ - nu contează dacă îl câștigi sau nu, el oricum o sa fie stresat și anxios pe toată perioada procesului ca riscă chestii nasoale și stresul ii va scădea speranța de viață cu câțiva ani.
    genial!!!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Petitie: vrem avatarul lui MonkY inapoi By AndRewqp in forum Offtopic
    Replies: 79 Last Post: 05-11-2015, 20:21
  2. Petitie: Custom Button Remapping By Strike105X in forum Console Club
    Replies: 13 Last Post: 18-02-2011, 10:36
  3. Petitie StarCraft II LAN By DJ_Andrei in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 14-07-2009, 11:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts