Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 158 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 71 121 ... LastLast
Results 401 to 420 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #401 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    de curand am ramas surprins si de domnul Oreste
    urmariti cateva din emisiuniile lui...

    intr'o societate de tampiti trebuie sa avem speranta si ca oameni ca Badea si Oreste nu sunt papusi calibrate de elita.. poate exista si oameni adevarati care incearca sa schimbe ceva,cumva..

  2. #402 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Quote Originally Posted by sekhemet View Post
    de curand am ramas surprins si de domnul Oreste
    urmariti cateva din emisiuniile lui...

    intr'o societate de tampiti trebuie sa avem speranta si ca oameni ca Badea si Oreste nu sunt papusi calibrate de elita.. poate exista si oameni adevarati care incearca sa schimbe ceva,cumva..
    Am impresia va vom sti cum e cu papuselele astea doar atunci cand vom avea activate "simturile telepatice". Pana atunci... D-zeu cu mila...

  3. #403 SP
    Member al3xultimate's Avatar
    Cred ca poza explica tot
    Attached Images Attached Images district-lines.jpg

  4. #404 SP
    Senior Member tray's Avatar
    asta e Romania

  5. #405 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...cică acum vor să impoziteze DARURILE DE NUNTĂ! Bă ești prost?! Nu era vorba că statul protejează familia?

    Uite așa s-ar rezolva problema �n 5 minute:



    Na impozsite!

  6. #406 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post

    Nu stiu ce si cum faceti, dar ati face bine sa va puneti o copie a buletinului cu pioneze pe tocul usii. Nu de alta, dar nu se stie cum va treziti cu vreun steroidizat din asta, fara examenul psihologic la zi, in pat cu voi...

    Quote Originally Posted by RonanN1
    ...cică acum vor să impoziteze DARURILE DE NUNTĂ! Bă ești prost?! Nu era vorba că statul protejează familia?
    Mie mi-ar placea, si mi s-ar parea normal, mai degraba sa-i impoziteze pe indienii ce au palate ornate cu aur de 24k si care fac nunti gandacilor de 14 ani la care cheltuie sute de mii de euro. Bani obtinuti de-altfel pe cai perfect legale, din vanzarea de tabla si burlane.

  7. #407 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Se refera la corecta impozitare a organizatorului nuntii, nu a darului de nunta. Toti acum declara nunta cu 10 persoane si de fapt sunt 100. Oricum, o mare tampenie, dar se integreaza perfect in viziunea guvernului, condus de caricatura aia de presedinte. Trebuie facut ceva, altfel ne inrobesc astia pe viata.

  8. #408 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post

    lol in minutul 1:26 iese politistul pe usa .. daca va uitati la el o sa vedeti cum se abtine din ras

  9. #409 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu zic ca inca se mai poate in Romania, am intalnit oameni care vor sa schimbe ceva, oameni de succes, care au viziuni si pasiune, unii dintre ei reusind acest lucru, chiar daca sunt doar niste picaturi intr-un ocean.

  10. #410 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Si politia asta mai vrea salariile crescute... nici nu ma mir ca Basescu nu-i mai vrea prin preajma stie el ce stie cat sunt de incompetenti (si nu ca i-as lua apararea lui Basescu dar adevarul este ca sau comportat execrabil la mitting imi este rusine mie de organul nostru de ordine)... La noi totul ii un mare r.... cand vine vorba de institutiile de baza de la politie/spitale pana la guverntanti/parlamentari/presedentie.

  11. #411 SP
    Member Atrium's Avatar
    Bine, acum hai s-o spunem si pe aia buna. Tu ai fi de acord sa stai noptile si sa-ti risti viata pentru o remuneratie de 600 RON ?

    Ca de obicei, trebuie sa ne dam seama ca adevarul este undeva la mijloc. Si totusi sa nu-i bagam pe toti in aceeaasi oala. Eu inca mai sper ca exista oameni profesionisti in ceea ce priveste politia. Problema e ca oamenii astia stiu sa-si tina gura si capul plecat ca altfel sunt zburati. Nu mai spun de presa care aduce la cunostiinta aceste erori (care sunt prea multe si din punctul meu de vedere). Din pacate stiri despre oamenii care se dedica meseriei si o fac cu pasiune nu prea sunt, nu pentru ca nu ar exista astfel de oameni, ci pentru ca nu sunt spectaculoase si nu fac rating.

  12. #412 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Si politia asta mai vrea salariile crescute... nici nu ma mir ca Basescu nu-i mai vrea prin preajma stie el ce stie cat sunt de incompetenti ...
    Comandante, sentimentul este reciproc. Sunt sigur ca nici politistii nu il mai vor pe Basescu in preajma lor, tot din aceleasi considerente.lol

  13. #413 SP
    Member maniac360's Avatar
    Ah, 90% pareri de forumisti la pubertate. Romania e ok, cui nu-i place sa emigreze. Dar si sa emigrezi presupune sacrificiu, asa ca e mult mai usor sa te complaci, sa acuzi si sa astepti ca altii sa faca ceva. Nimic nu poate fi mai josnic decat sa-ti denigrezi propria tara.

    Gata, am spus-o! (...si o lua la fuga)

  14. #414 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Comandante, sentimentul este reciproc. Sunt sigur ca nici politistii nu il mai vor pe Basescu in preajma lor, tot din aceleasi considerente.lol
    Ai dreptate ^^, dar nu ma intelegeti gresit eu nu i-am luat apararea lui Basescu, si admit ca nu sunt normale salariile mici, au tot dreptul sa protesteze si sa o si faca, dar cu decenta, au depus un juramant, sa respecte legea si ordinea (mai presus de asta sunt defapt cei ce o reprezinta) unde ajungem daca cei ce trebuie sa reprezinte ordinea o incalca ?

    ---------- Post added 02-10-2010 at 11:57 AM ----------

    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Ah, 90% pareri de forumisti la pubertate. Romania e ok, cui nu-i place sa emigreze. Dar si sa emigrezi presupune sacrificiu, asa ca e mult mai usor sa te complaci, sa acuzi si sa astepti ca altii sa faca ceva. Nimic nu poate fi mai josnic decat sa-ti denigrezi propria tara.

    Gata, am spus-o! (...si o lua la fuga)
    Romania ca tara da este ok, din pacate institutiile majore sunt cele ce lasa de dorit.

  15. #415 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Romania ca tara da este ok, din pacate institutiile majore sunt cele ce lasa de dorit.
    Tin sa te contrazic. Romania ca tara este de toata jena. Si nu doar institutiile majore lasa de dorit, majoritatea romanilor sunt neciopliti. Cine crezi arunca gunoaie pe strada ? Institutiile sau romanii ?

    Si inca o chestie - e usor sa zici ca institutiile lasa de dorit. E adevarat. Dar nu cred ca institutiile sunt ceva abstract. Politia nu-i doar o institutie, e o institutie formata din oameni. La fel e sistemul medical, cel judiciar, etc. Oamenii de acolo sunt problema, adica tot romanii.

    Am fost aseara in Real si m-am ingrozit cat de badarani sunt romanii. M-am dus initial sa-mi iau doar un ceai la 0.5 L si sa revin mai tarziu. La toate casele aglomeratie, cozi. Nu zic ce auzeam : "merem d�ncolo ?" "nu, hai şi stăm aci". - adica tarani get beget.

    M-am dus la casa rapida (unde ai voie doar cu cosul si max. 10 produse). Un nene imi zice sa nu stau acolo ca se inchide casa. WTF ?? Pai da, aveau magazinul plin, le merge bine, ii doare in cot de clienti. In plus, in fata mea era o tanti cu un cos de ala pe roti mare PLIN. Nimeni nu i-a atras atentia ca nu are voie sa stea acolo, cei de la casa doar mie mi-au zis sa nu mai stau, dar aia era ok sa stea acolo cu un cos plin. Nu se respecta nicio regula, tupeul si manelismul sunt calitatile supreme in tara asta de rahat.

  16. #416 SP
    Banned Eddy's Avatar
    O tara de ***** ! Plina de tarani, tigani si romani carora le place sa se comporte ca tiganii. Mie mi-e sacarba ca m-am nascut in Romania.

  17. #417 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Ah, 90% pareri de forumisti la pubertate. Romania e ok, cui nu-i place sa emigreze. Dar si sa emigrezi presupune sacrificiu, asa ca e mult mai usor sa te complaci, sa acuzi si sa astepti ca altii sa faca ceva. Nimic nu poate fi mai josnic decat sa-ti denigrezi propria tara.

    Gata, am spus-o! (...si o lua la fuga)
    Pana sa "denigram" noi tara, ia vezi cine de fapt contribuie la asa zisa denigrare :

    Reuters: Mii de firme din Rom�nia fug �n Bulgaria, din cauza măsurilor dure de austeritate

    Măsurile dure de austeritate, pentru respectarea acordului de finanţare cu instituţiile financiare internaţionale, au determinat mii de firme din Rom�nia să se transfere �n Bulgaria, unde taxele mai mici şi reglementările stabile oferă un mediu de afaceri mai prietenos, comentează Reuters.

    �n Bulgaria, impozitul pe profit este de numai 10%, comparativ cu 16% �n Rom�nia, iar taxa pe valoarea adăugată (TVA) este mai mică, după ce Guvernul rom�n a majorat TVA de la 19% la 24%.
    Autorităţile din Bulgaria au redus şi birocraţia, iar capitalul iniţial pentru �nfiinţarea unei firme este de numai două leva (1 euro), comparativ cu nivelul anterior de 5.000 de leva (2.500 euro) şi 200 de lei �n Rom�nia.
    De asemenea, timpul necesar �nfiinţării unei firme �n Bulgaria este de numai o săptăm�nă, jumătate faţă de cel din Rom�nia, informează Mediafax.
    Oamenii de afaceri rom�ni susţin că viteza cu care sunt operate modificările prevăzute �n acordul cu FMI şi incertitudinile legate de viitoarele măsuri de austeritate i-au �ncurajat să �şi transfere sediile.
    Autorităţile din Bulgaria nu au publicat date precise, dar potrivit presei locale p�nă la 2.500 de companii rom�neşti s-au stabilit deja �n această ţară, iar alte două se �nregistrează zilnic �n Ruse.
    "Legislaţia rom�nească şi fiscalitatea se schimbă de la o zi la alta. Cum pot avea vreo garanţie, sau certitudine, dacă �nfiinţez acolo o companie? Aş putea chiar m�ine să mă trezesc cu un impozit de 40%", a declarat Bogdan Popescu din Bucureşti, �n v�rstă de 23 de ani, care vrea să �nfiinţeze o televiziune online şi să o �nregistreze �n Bulgaria.
    Deşi singura legătură rutieră dintre cele două ţări, pe o distanţă de 470 de kilometri, este un pod peste Dunăre, companiile pot avea sediul central �n Bulgaria şi să desfăşoare activităţile �n Rom�nia, notează Reuters.
    Ambele ţări trec printr-o recesiune profundă după criza din 2008, dar Rom�nia trebuie să aplice reduceri dureroase ale cheltuielilor şi majorări de impozite, �n timp ce Bulgaria, care a avut anterior excedente bugetare mari, �şi permite să menţină taxele scăzute.
    Tranziţia la economia de piaţă a fost susţinută de investiţii străine masive �n ţări precum Polonia, Ungaria şi Cehia, care au fost urmate �n Uniunea Europeană de Rom�nia şi Bulgaria, �n 2007.
    Impozitele din Rom�nia şi Bulgaria se află la un nivel scăzut, comparativ multe alte state, ca şi costul forţei de muncă, dar infrastructura continuă să fie neatractivă pentru afaceri.
    Bulgaria este cel mai sărac stat din UE, iar contribuţiile pentru asigurări sociale sunt cu două treimi mai scăzute.
    Taxa pe valoarea adăugată, de 20%, este �n prezent mai mică dec�t �n Rom�nia
    'Dacă Grecia şi Rom�nia trebuie să combată criza prin majorări de impozite, ar fi mai bine pentru Bulgaria să nu ia o astfel de măsură �n acelaşi timp", a declarat Georgi Angelov, analist la Institutul pentru o Societate deschisă din Sofia.
    Companiile care s-au transferat �n Bulgaria sunt reticente să vorbească despre acest fapt, pentru a nu atrage atenţia autorităţilor fiscale din Rom�nia, susţin juriştii.
    "Există un interes sporit din partea companiilor rom�neşti �n legătură cu costurile stabilirii afacerilor �n Bulgaria", a declarat Desislava Grozeva, expert �n marketing la camera de comerţ rom�no-bulgară, cu sediul �n Ruse.
    Ea a adăugat că majorarea TVA influenţează decizia rom�nilor de a-şi �nregistra afacerile �n Bulgaria.
    Parlamentarul Varujan Pambuccian a declarat că trebuie redusă birocraţia pentru a facilita activitatea companiilor, iar impozitele nu trebuie să fie semnificativ mai mari dect �n ţările vecine.
    "Este mai mult o problemă de imagine. Companiile nu vin să investească �n Rom�nia, care are nevoie acum de investiţii', a arătat Nicolae Alexandru-Chidesciuc, economist şef la ING Bank.
    Impactul plecării companiilor �n Bulgaria este foarte mic, �n privinţa veniturilor pierdute, circa 0,1%-0,2%, poate 0,3% din PIB, a adăugat el.
    Avocatul Denislav Marinov din Ruse a declarat că �n prezent ajută la �nregistrarea a patru companii rom�neşti pe lună, dublu faţă de perioada anterioară majorării TVA �n Rom�nia.
    Majoritatea clienţilor provin din comerţul en-gros, retail, sectorul materialelor de construcţii, transporturi şi agricultură.


    Sursa: Reuters: Mii de firme din Rom�nia fug �n Bulgaria, din cauza m?surilor dure de austeritate - Gandul

  18. #418 SP
    Junior Member Bugsy's Avatar
    Intrebarea e,ce oameni suntem noi ,nu ce tara e Romania.Deoarece toti cei ce sunt in parlament sunt alesi de voi.Cand a vazut bunicamiu ca i-a tras Basescu o palma la copil a zis ca nu e mare lucru si ca daca l-a jignit o merita,am ramas dar stiu ca asa e conceptia la toti cei care l-au votat,ca Basescu e omul lor petrecaret,betiv,afemeiat,ce le place romanilor.Puteau foarte bine sa il voteze pe Geoana cu facultati in US,bun simt dar se vede ca Basescu e portretul tuturor romanilor.
    Numai spun ca toti ne comportam ca niste lepre ordinare,invidiosi,daca are unu mai multi bani ca noi sau realizari ii uram,uitativa la "moguli" lui Basescu,majoritatea sunt oameni de afaceri care toate afacerile le-au cladit prin munca,chiar daca au furat.Numai spun de Becali,99.9% din aia care comenteaza ca e taran nu o sa-i duca niciodata capu sa faca afaceri ca el,de asta sunt toti saraci,si il fac taran etc. doar ca are bani.In timp ce in US daca se ridica un om din nimic e privit ca un fel de zeu si om respectabil,chiar daca el a muncit la KFC pe un salariu minim.

  19. #419 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Geoana marioneta ? nu nu.... admit ca vina principala este a celor ce merg la vot (cat de prost trebuie sa fii totusi sa votezi aceeasi oameni care te-au furat inclusiv basescu desigur), daca nu ar fii asa mare prostia omeneasca ar trebui sa nu mai fie votat veci PD, PD-L, PSD, UDMR, PRM etc...

  20. #420 SP
    Member Atrium's Avatar
    Bun, si in conditiile astea eu cu cine mai votez ? Tu crezi ca ei, oricine ar fi, se bat sa ajunga acolo sus ca sa ne ajute pe noi ? Aiurea.
    Dar recunosc, parca nici sa nu merg la vot nu ma simt bine...

    In tara asta am observat ca functioneaza urmatoarele :

    - Fiecare pentru sine
    - Scapa cine poate
    - Tragi cat poti din munca altuia
    - Adu-ti nepotul in functii de conducere
    - Baga-ti propria firma in licitatii

    etc.

    In principiu tot ce tine de : f*te-l pe altul ca sa ajungi macar un pic mai in fata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 158 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 71 121 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts