Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 158 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 78 128 ... LastLast
Results 541 to 560 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #541 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    [*] �n Italia concediul pentru creșterea copilului e de 5 luni, mama primește 80% din salariu cu riscul de a-si pierde postul pe care-l ocupa in firma sau char sa-si piarda locul de munca - 90% sanse
    Te-am completat. Nu exagerez din pacate.

  2. #542 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Partial ai dreptate, dar parca multe mamici fac copii ca sa stea cu cracii acasa 2 ani. Da-o dracu, faci copilul pentru bani sau pentru tine?
    O stiu pe una, de 6 ani sta acasa. Cred c-o sa iasa la pensie din concediu de maternitate, la rata de scos copii pe care o are
    • �n Belgia mama stă 15 săptăm�ni (3 luni jumate) cu copilul �n care primește 80% din salariu, după care este obligată să se re�ntoarcă la muncă
    • �n Italia concediul pentru creșterea copilului e de 5 luni, mama primește 80% din salariu
    • �n Germania 3.5 luni. (Ce ziceți dacă de m�ine trebuie să fim nemți!!!!)
    • �n Spania concediul pentru creșterea copilului este de 4 luni iar mama primește 75% din salariu
    • �n alte țări precum Irlanda, Grecia, Anglia, Portugalia, Finlanda concediul pentru creșterea copilului este de 4.5 luni
    • �n Olanda, Austria, Franța mamele primesc bani doar pentru 4 luni
    • �n Slovacia concediul pentru creșterea copilului este de 7 luni
    • Vecinii noștri de la sud de Dunăre oferă mamelor ajutor pentru 10 luni
    Si in majoritatea tarilor astea nu cumva salariu mediu = 600% * salariu mediu Romania?
    Despre alocatii la copii respectivi nu ai spus nimic. Vad ca esti destul de informat. Spune si cat e o alocatie a unui copil in tarile respective. Si banuiesc ca acei copii de 3 - 10 luni nu cresc singuri dupa ce pleaca mama la munca. Cred ca in tarile respective parintii isi permit sa angajeze o bona cu cateva sute de euro pe luna sau cred ca in tarilor se gasesc niste crese in care pot fi lasati acei copii.
    Din cate stiu in Romania alocatia unui copil e 10 euro (40 paini / 1 pereche de pantofi) pe luna si daca ma intrebi in oras la mine nu stiu daca exista cresa si chiar daca ar exista nu cred ca as fi putut sa imi las copilul acolo.

    L.E. Nici eu nu sunt de acord cu cele care toarna copii doar pentru ca se dau bani si se sta acasa, dar pentru a nu se mai intampla asta se putea face altceva.

  3. #543 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Pentru o tara care are "fabrici de copii" doar pentru a suge banii statului nostru drag ciudat ca din punct de vedere demografic suntem pe moarte (adica avem de a face cu o scadere demografica), natalitatea din 90 incoace este in scadere continua fiind depasita de mortalitate in 92, de atunci decalajul dintre cele doua fiind in continua crestere, anul 2010 fiind un adevarat fiasco. Si numai dati exemple din strainatate, este de a dreptul penibil, statul de viata din tariile occidental dezvolatate si noi este foarte diferit, sa numai pomenesc ca in strainatate este mult mai usor pentru un singur membru al familiei sa sustina o familie (adica nevasta nici macar nu trebuie sa se duca la lucru in primul rand, poate avea doar grija de copii si de casa) pe cand aici pentru majoritatea este nevoie de doua venituri pentru un trai cat de cat decent.

    Quote Originally Posted by cristi-dinu View Post
    Din cate stiu in Romania alocatia unui copil e 10 euro (40 paini / 1 pereche de pantofi) pe luna si daca ma intrebi in oras la mine nu stiu daca exista cresa si chiar daca ar exista nu cred ca as fi putut sa imi las copilul acolo.
    Imi pare rau sa te anunt dar 10 euro nu-ti ajung pentru 40 de paini, defapt nu-ti ajung nici pentru o pereche decenta de pantofi...

  4. #544 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Din cate stiu chilotii contin in pretu' lor si TVA, TVA-ul acela merge la stat nu in alta parte.
    Stii doar o parte a problemei si e dureros. Vezi tu...TVA-ul ala merge la stat, dar se intoarce inapoi la firma dupa max. 1 an. Integral. Asa ca statul nu castiga nimic din asta, doar daca nu cumva investeste banii aia in ceva super profitabil. Dar foarte multi oameni nu stiu asta, asa ca te inteleg. Insa firmele (mai ales alea mari) tac malc si chiar se plang cand se mareste TVA-ul, de parca lor nu le-ar convine (partial macar). Ca lumea oricum va cumpara, chiar daca e mai scump. Si daca TVA-ul e mai mare firmele au un profit mai mare, ca TVA-ul oricum nu-l platesc, il platesti tu. Ele doar il dau la stat, dupa care tot lor li se intoarce, e ca un imprumut pe termen scurt-mediu.

  5. #545 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Imi explici si mie cum primesc firmele TVAu' inapoi?

  6. #546 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Imi pare rau sa te anunt dar 10 euro nu-ti ajung pentru 40 de paini, defapt nu-ti ajung nici pentru o pereche decenta de pantofi...
    Mai mult ca sigur, dar am facut si eu la o socoteala bruta fara prea multe calcule. Cand am luat eu paine ultima oara era in oras la mine 1,1 RON (asta prin august). Si pantofi pentru copil nu iei o pereche decenta ci una care sa tina pana la urmatoarea alocatie.

    ---------- Post added 13-12-2010 at 11:34 PM ----------

    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Imi explici si mie cum primesc firmele TVAu' inapoi?
    O firma X face vanzare in valoare de o suma de bani. Ea prin vanzare colecteaza TVA (TVA colectat) care il da la stat.
    Daca aceeasi firma are si achizitionare de produse ea plateste TVA (TVA deductibil). Daca TVA deductibil > TVA colectat => statul are de dat bani firmei.
    Sper ca nu am spus multe prostii. Daca cineva e mai in masura ma poate corecta.

  7. #547 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Stii doar o parte a problemei si e dureros. Vezi tu...TVA-ul ala merge la stat, dar se intoarce inapoi la firma dupa max. 1 an. Integral. Asa ca statul nu castiga nimic din asta, doar daca nu cumva investeste banii aia in ceva super profitabil. Dar foarte multi oameni nu stiu asta, asa ca te inteleg. Insa firmele (mai ales alea mari) tac malc si chiar se plang cand se mareste TVA-ul, de parca lor nu le-ar convine (partial macar). Ca lumea oricum va cumpara, chiar daca e mai scump. Si daca TVA-ul e mai mare firmele au un profit mai mare, ca TVA-ul oricum nu-l platesc, il platesti tu. Ele doar il dau la stat, dupa care tot lor li se intoarce, e ca un imprumut pe termen scurt-mediu.
    Este si mai dureros ca nu intelegi ce am spus... Dar la mine se intoarce TVA-ul ? (ma refeream la persoana nu la firma) Ca te asigur o firma nu-si sacrifica profitul pentru TVA ci pe buzunarele mele sau a oricarui cumparator se simte.


    @Cristi-Dinu: de curios de cat painea ? si din ce judet esti ? oO este o diferenta uriasa intre costul paini acolo si aici din cate spui...

  8. #548 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Este si mai dureros ca nu intelegi ce am spus... Dar la mine se intoarce TVA-ul ? (ma refeream la persoana nu la firma) Ca te asigur o firma nu-si sacrifica profitul pentru TVA ci pe buzunarele mele sau a oricarui cumparator se simte.
    E nasol ca TU nu ai inteles sau ca te contrazici singur :
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    TVA-ul acela merge la stat nu in alta parte.
    Hotaraste-te. Eu doar ti-am zis ca TVA-ul ala merge *temporar* la stat, practic merge la firma, se adauga la profitul ei. Deci asta e esenta, TVA-ul nu e un impozit pe care-l platesti statului, cum ziceai tu.

  9. #549 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Si numai dati exemple din strainatate, este de a dreptul penibil, statul de viata din tariile occidental dezvolatate si noi este foarte diferit, sa numai pomenesc ca in strainatate este mult mai usor pentru un singur membru al familiei sa sustina o familie (adica nevasta nici macar nu trebuie sa se duca la lucru in primul rand, poate avea doar grija de copii si de casa) pe cand aici pentru majoritatea este nevoie de doua venituri pentru un trai cat de cat decent.
    Pai zici sa nu mai dau exemple din vest, dar apoi dai tu exemple din vest.
    Portugalia, Slovacia, Grecia ti se par state in care salariul mediu este foarte ridicat?

    Vai ce nasol, trebuie sa muncesti ca sa traiesti. Cat de indignat esti, ca de ce trebuie sa munceasca 2 oameni si nu unul singur. Cat timp singurul atu al romanilor e forta de munca ieftina, nu avem cum sa ne plangem. Pai daca am cere cat nemtii, ar cam trebuii sa producem si sa gandim ca ei.

  10. #550 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    E nasol ca TU nu ai inteles sau ca te contrazici singur :


    Hotaraste-te. Eu doar ti-am zis ca TVA-ul ala merge *temporar* la stat, practic merge la firma, se adauga la profitul ei. Deci asta e esenta, TVA-ul nu e un impozit pe care-l platesti statului, cum ziceai tu.
    Imi pare rau dar tu esti cel ce nu intelege despre ce vorbesc eu aici, sper ca daca folosesc caps lock intelegi: DE LA BUN INCEPUT M-AM REFERIT STRICT DIN PUNCTUL DE VEDERE AL UNEI PERSOANE FIZICE. Stiu ca pentru o firma platitoare de TVA cand se acumuleaza o anumita suma (parca 5000 de lei numai stiu cat era) se poate recupera TVA-ul, dar eu vorbeam de PERSOANE FIZICE, la acestea nu se intoarce inapoi TVA-ul si banii merg la stat, numai din paine gandeste-te cate milioane ajung la stat pe zii ...

    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Pai zici sa nu mai dau exemple din vest, dar apoi dai tu exemple din vest.
    Portugalia, Slovacia, Grecia ti se par state in care salariul mediu este foarte ridicat?
    *facempalm* Deci nu ai prea avut o replica care sa poata fii sustinuta si incerci o eschiva ? Pacat ca nu si tine...

    Normal ca dau exemple si imi sustin punctul de vedere cu argumente cand vin si iti spun sa nu dai exemple de afara, altfel ar fii doar vorbe (post-uri) aruncate in vand. Pot sa zic ca am vazut un Unicorn dar daca nu vin cu argumente nu crede nici Popa (care deja ii obisnuit cu fantezii)...

    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Vai ce nasol, trebuie sa muncesti ca sa traiesti. Cat de indignat esti, ca de ce trebuie sa munceasca 2 oameni si nu unul singur. Cat timp singurul atu al romanilor e forta de munca ieftina, nu avem cum sa ne plangem. Pai daca am cere cat nemtii, ar cam trebuii sa producem si sa gandim ca ei.
    Vai ce... era sa ma scap, sa ma gandesc, gatit, spalat rufe, curat prin casa, calcat, mai ai grija si de niste copii si mai mergi si la lucru vreo 8 ore pe zii frumos program pentru o femeie asta asa ca ideie sa intelegi la ce m-am referit mai sus... Dar sa revenim la cei mici ca era vorba de copiii pana la 2 ani si ma rog tu ce ai vrea ? Daca tot esti asa de destept si intelept lumineaza-ne si pe noi unde lasi copilul pana la doi ani cat timp esti tu si doamna la lucru ?

  11. #551 SP
    Member Wargasm's Avatar
    N-ai bani sa intretii un copil, nu-l face. Nu trebuie ca eu si altii acum sa-ti platim tie indemnizatia nesimtita timp de 2 ani de zile, sa huzuresti in fata televizorului sau a consolei.
    Cate manevre se fac inainte de intrarea in concediul post natal, cand deodata se mareste salariul, ca apoi sa beneficieze de gologani moca. Nici pe vremea ceausestilor nu se statea 2 ani.
    Dupa gandirea ta, ar trebuii toti sa stea acasa, nu? Sa crestem 500 de boraci si sa nu mai servim munca in veci.

    Pana la urma, de ce tot eviti comparatia cu vestul? Cand iti convine, aduci argumentul in discutie (salarii), cand nu-ti convine il eviti si tot la salariu te referi (dublu standard?). Ca aia au salarii, asa si? Tu nu poti sa ai sau ce? Pai cu atitudinea asta tipic damboviteana, normal ca nu o sa se ajunga la salariile lor. Sunt mai multi pensionari si asistati decat salariati. Cum ai vrea sa creasca economia? Din stat acasa si vanzari de imobiliare?
    Iti cam place propaganda antenelor

  12. #552 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Nu vreau sa ma bag si eu ca musca stiti voi unde in discutia asta, dar legat de ce se intampla cu mamicile.. sa fim seriosi, mama cand m-a facut pe mine nu a mai stat deloc acasa, dimpotriva, a plecat la serviciu si m-a lasat cu bunica si imi place sa cred ca am primit totusi cei 7 ani de acasa si o educatie buna (macar ca stiu sa scriu corect romaneste si tot sunt mai bun decat majoritatea copiiilor din ziua de azi ).

    Eu le inteleg si pe ele, nu toate au posibilitatea sa isi lase copilul cu cineva, insa nu vad de ce o perioada de 1 an de stat acasa (pe banii statului) nu este de ajuns.

    Oamenii din ziua de azi cred ca au uitat vremurile de dinainte de 90 si s-au cam invatat cu binele (asta asa nenorocit cum e el).

    Sper sa nu ma intelege-ti gresit, nu ii am deloc la inima pe nenorocitii de la putere, mama lucreaza pe un salariu de 700 de lei iar tata este pensionar, asa ca nu, nu sunt un copil de bogatani, insa anumite lucruri trebuie schimbate si la noi.

  13. #553 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    N-ai bani sa intretii un copil, nu-l face. Nu trebuie ca eu si altii acum sa-ti platim tie indemnizatia nesimtita timp de 2 ani de zile, sa huzuresti in fata televizorului sau a consolei.
    Cate manevre se fac inainte de intrarea in concediul post natal, cand deodata se mareste salariul, ca apoi sa beneficieze de gologani moca. Nici pe vremea ceausestilor nu se statea 2 ani.
    Dupa gandirea ta, ar trebuii toti sa stea acasa, nu? Sa crestem 500 de boraci si sa nu mai servim munca in veci.
    Deci nici nu am cuvinte pentru cat de ingusta este privirea ta asupra subiectului, se vede ca nu ai avut de a face cu cresterea unui copil si nu stii ce presupune aceasta.

    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Pana la urma, de ce tot eviti comparatia cu vestul? Cand iti convine, aduci argumentul in discutie (salarii), cand nu-ti convine il eviti si tot la salariu te referi (dublu standard?). Ca aia au salarii, asa si? Tu nu poti sa ai sau ce? Pai cu atitudinea asta tipic damboviteana, normal ca nu o sa se ajunga la salariile lor. Sunt mai multi pensionari si asistati decat salariati. Cum ai vrea sa creasca economia? Din stat acasa si vanzari de imobiliare?
    Iti cam place propaganda antenelor
    Propaganda antenelor ha... a fost buna asta, nu, sincer nu cred mai nimic de la nici o televiziune deobicei le ascult pe toate si trag o linie cam pe la mijloc si pe baza verificarii anumitor fapte, cat imi sta in putinta, numai dupa aceea imi formulez o opinie, dar tie vad ca iti cam place propaganda Balsista totusi, propaganda unor oameni care nici macar nu stiu cat timp au stat sotiile lor sa creasca copiii sau propaganda unei femei care habar nu are ce inseamna sa cresti un copil.

    @DeathWings: In cazul tau a fost norocul unui membru de familie de incredere disponibil dar nu toti se pot bucura de acelasi lucru, pana la 2 ani copilul nu stie de el (nu ca ar fii cine stie ce de capul lui dupa dar...) asa ca perioada de 2 ani mi se pare normala si nu este atat de simpla cresterea unui copil pe cat credeti... si sincer numai un parinte iresponsabil si-ar lasa infantul pe mana unui strain.

  14. #554 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    N-ai bani sa intretii un copil, nu-l face.
    Foarte bine si foarte tare!!! Ajungem la ce am zis eu ca tara asta va deveni o tara de romi / tigani pentru ca numai aceasta categorie va mai face copii. Cei 1-2% din romani care isi permit sa faca copii nu vor face decat unul sau nici unul deoarece "doamna" e prea "doamna" sa faca copii.

  15. #555 SP
    Junior Member Balzacu's Avatar
    Hai sa va povestesc eu cum sta treaba cu concediul maternal de 2 ani. Intamplator, ma aflu in situatia de a avea copil mic (8 luni facute zilele trecute). In aprilie face primul anisor si pe urma ce fac cu ea? O dau la cresa? Unde sa o dau? Stau in Cluj-Napoca, care nu e chiar satuc, si nu am unde sa o trimit. Nimeni nu accepta asa copil mic. Bunicile sunt departe de noi si nu pot sa aiba grija de ea. Deci... ce fac? O tin inchisa pana ajungem acasa si o plantez in fata TV-ului, poate ii mai dau si un joystick in manuta.

    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    N-ai bani sa intretii un copil, nu-l face. Nu trebuie ca eu si altii acum sa-ti platim tie indemnizatia nesimtita timp de 2 ani de zile, sa huzuresti in fata televizorului sau a consolei.
    Crede-ma ca inainte de a ne gandi sa facem un copil ne-am calculat in amanunt daca putem sa il intretinem. Si putem, in conditiile in care, desi platesc lunar mai multe sute RON numai CAS si in 12 ani de cand lucrez cu carte de munca nu am beneficiat nici macar de o aspirina compensata, eu trebuie sa ii cumpar fetitei vaccinurile OBLIGATORII, fiecare in valoare de 300 RON, date la doua luni, patru luni si sase luni. La maternitate nu vrei sa stii cat am "cotizat". In conditiile in care mai trebuie sa cumpar haine, pampersi, lapte, jucarii samd. Toate in conditiile in care alocatia primita de ea de la statul roman care incurajeaza mortalitatea si nicidecum natalitatea e de 200 RON/lunar. Dar nu banii sunt problema: nu am cu cine sa o las!

    Da, stiam toate astea, le-am calculat, dar nici prin nu ne-a trecut ca boii astia vor sa reduca perioada de concediu maternal, in conditiile in care statul nu iti ofera alta alternativa decat de a lasa copilul cu neamuri/cunoscuti/bona. Daca ar exista un sistem de invatamant care sa preia copilul de la 5 luni-1 an si sa aiba grija de el, sa il educe, sa socializeze cu alti copii, atunci se poate vorbi de reducerea concediului maternal. Pana atunci NU!!!

    Un lucru e clar: pentru familia mea va fi singurul copil. Las minoritatea cu mai multe litere r in nume sa umple tara asta cu plozi. Si asa mortalitatea e invingatoarea in lupta cu natalitatea. Noi nu avem nevoie ca cineva sa ne urmeze. Oricum am parjolit si am secat tot.

    LE: mi-a luat-o cristi-dinu inainte

  16. #556 SP
    Member miami's Avatar
    @Wargasm ai habar cum se creste un copil ? Doar asa de curiozitate , tu unde ti-ai lasa copilul dupa 1 an ?

  17. #557 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    banii merg la stat, numai din paine gandeste-te cate milioane ajung la stat pe zii ...
    Tu ai o problema grava din ce observ. Iti zic pentru ULTIMA oara : banii ajung la stat, dar nu raman acolo, se intorc la firma. Cu alte cuvinte TVA-ul nu e o taxa pe care tu o platesti statului ca alte impozite. Nu sunt niste bani din care statul poate construi sosele sau poate plati bugetari. Sunt bani pe care statul ii restituie firmei. Deci e un adaus comercial pe care-l castiga firma. In conditiile in care TVA-ul e deja de 24% multe firme ar trebui sa-si puna adaus zero. Dar normal ca n-o fac si se plang ce greu e. Hai sa nu blamam statul pt orice, statul roman are multe hibe, dar nu e vinovat ca firmele sunt nesatule si-si pun adaus mare pe langa TVA-ul pe care-l castiga.

    La fel, statul nu-i de vina ca multi patroni sunt zgarciti si ofera salarii de nimic, apoi se plang ca productivitatea e mica, etc, etc. E un cerc vicios aici, normal ca daca tu oferi un salariu de mizerie n-o sa vina nepotul lui Einstein sa se angajeze la tine.

    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    N-ai bani sa intretii un copil, nu-l face. Nu trebuie ca eu si altii acum sa-ti platim tie indemnizatia nesimtita timp de 2 ani de zile, sa huzuresti in fata televizorului sau a consolei.
    Asa, asa... Sper sa nu te superi cand o sa ajungi la pensie si o sa ti se zica - n-avem bani sa-ti platim pensia, lucreaza mult prea putini, a fost natalitatea mica in urma cu 30 de ani. Sau, in cuvintele tale : "n-ai bani sa stai la pensie, nu intra la pensie, nu trebuie ca eu si altii acum sa-ti platim pensie nesimtita pemtru restul vietii ca tu sa huzuresti in fata consolei". Da, stiu, o sa zici ca tu ai platit pentru pensia ta. GRESIT ! Ai platit pentru pensia actualilor pensionari. Pensia ta o sa fie platita de oamenii care o sa munceasca atunci. Si cum nu prea se nasc multi acum...ca nu ne permitem sa platim indemnizatii nesimtite....sper ca intelegi ideea.

  18. #558 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by miami View Post
    @Wargasm ai habar cum se creste un copil ? Doar asa de curiozitate , tu unde ti-ai lasa copilul dupa 1 an ?
    Lasa ca unii vorbesc din carti. Eu am avut probleme cu copilul meu si dupa varsta de 2 ani. Chiar daca l-am dat la camin cu program prelungit (08.00 - 17.00) se intampla destul de des sa fim amandoi schimbul 2 sau schimbul 3. Eu pot sa spun ca am avut noroc cu soacra-mea, dar cine nu are aceasta solutie ce face?

    Daca stau bine sa ma gandesc chiar a inceput sa imi placa in Romania. Sotia are posibilitatea sa prinda un contract de munca in afara si cred ca o sa urmez sfatul presedintelui si sa o sterg din "Land of Choise". Si nu stiu de ce am impresia ca daca o sa plec o sa-mi placa din ce in ce mai mult Romania.

  19. #559 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Tu ai o problema grava din ce observ. Iti zic pentru ULTIMA oara : banii ajung la stat, dar nu raman acolo, se intorc la firma. Cu alte cuvinte TVA-ul nu e o taxa pe care tu o platesti statului ca alte impozite. Nu sunt niste bani din care statul poate construi sosele sau poate plati bugetari. Sunt bani pe care statul ii restituie firmei. Deci e un adaus comercial pe care-l castiga firma. In conditiile in care TVA-ul e deja de 24% multe firme ar trebui sa-si puna adaus zero. Dar normal ca n-o fac si se plang ce greu e. Hai sa nu blamam statul pt orice, statul roman are multe hibe, dar nu e vinovat ca firmele sunt nesatule si-si pun adaus mare pe langa TVA-ul pe care-l castiga.

    La fel, statul nu-i de vina ca multi patroni sunt zgarciti si ofera salarii de nimic, apoi se plang ca productivitatea e mica, etc, etc. E un cerc vicios aici, normal ca daca tu oferi un salariu de mizerie n-o sa vina nepotul lui Einstein sa se angajeze la tine.
    M-am informat acuma cat de cat, de ce daca nu incepi o ideie nu o si termini ? Intr-o dezbatere nu numai vorbesti ci dai explicatii si argumente sa-ti sustii idea... Probabil deoarece si tu aveai doar o ideie despre ce vorbesti, doar partial ai dreptate deoarece intoarcerea TVA-ului se intampla numai la firmele de productie cu statut special (de exemplu vel pitar) si nici atunci nu in totalitate se face ceva diferenta intre TVA-ul de productie si TVA-ul de cheltuieli si aceea diferenta se intoarce inapoi la firma.
    Ce spui tu este ridicol, daca nu ar ajunge bani si la bugetul de stat atunci TVA-ul nu ar avea nici un rost de a exista si ar fii doar o irosire de bani si de resurse umane si nu numai.

    Iar aici era vorba doar de relatia firme stat, unde dupa cum am spus nu plang de mila statului ca firma mai face o miscare doua sa scape mai bine de impozite, dar nu a fost vorba nici odata de angajati salarii etc, unde ai completa dreptate.

  20. #560 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chill guys... chiar nu are rost sa va certati... cred ca prost o ducem cu totii. Exceptie fac doar "baietii destepti" cu contracte de miliarde... pe care le platim tot noi... "opinca"...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 158 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 78 128 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts