Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 158 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 84 134 ... LastLast
Results 661 to 680 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #661 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mozambic View Post
    Nu mai suport sa aud ''asta-i Romania'', ''ca la noi...'' si alte rahaturi. Daca nu va convine de ce dracu nu plecati din tara? Acum urmeaza clasicul raspuns :'' n-avem bani...'' , la munca oameni buni! Scuzati limbajul...
    Si-a facut Basescu un cont aici sub userul Mozambic ?
    Domnu, afla ca MULTI au plecat deja, daca tu crezi ca asta e solutia... Stii bancul ala cu Mubarak ?
    Il suna Obama pe Mubarak si-i zice sa-si pregateasca un discurs de adio in fata poporului egiptean. La care Mubarak intreaba : De ce ? Unde pleaca poporul egiptean ?

    Afla ca multi din noi muncim, iar indemnul tau (la munca oameni buni !) e stupid in conditiile astea. Problema e cand muncesti, platesti taxe si nu primesti nimic in schimb. Aia e problema. Cand 99.9% din taxele mele merg in vila lui Videanu, in posetele doameni Udrea, in Lamboghini-ul lui Prigoana junior, etc.

    Stii cum zice Badea ? N-am nimic sa fure si ei acolo 1%, 2%, fie 10%. Dar nu aproape 100%.

    Mai sunt si din aia care spun pe bune : pai si dincolo benzina e tot atata. Da, e tot atata, dar din accize se fac sosele. Ia baga tu o tura in Germania sa vezi cum arata drumurile acolo.

  2. #662 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Mozambic View Post
    Nu mai suport sa aud ''asta-i Romania'', ''ca la noi...'' si alte rahaturi. Daca nu va convine de ce dracu nu plecati din tara? Acum urmeaza clasicul raspuns :'' n-avem bani...'' , la munca oameni buni! Scuzati limbajul...
    Scurt: inca un post ca asta si pleci tu definitiv de pe forum. Fi ATENT ca nu glumesc !!!!

    PS. Vad ca esti nascut in 1995 deci ai 16 ani. Lasa sfaturile "intelepte" si vezi-ti de treaburile specifice varstei tale. AI grija de parul din palma.

  3. #663 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Mozambic View Post
    Nu mai suport sa aud ''asta-i Romania'', ''ca la noi...'' si alte rahaturi. Daca nu va convine de ce dracu nu plecati din tara? Acum urmeaza clasicul raspuns :'' n-avem bani...'' , la munca oameni buni! Scuzati limbajul...
    Asa este. Am gasit si eu locuri de munca la Unirea. 5 perechi la 10 lei.

  4. #664 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    ^Si atunci ai noroc, sa nu uitam ca somajul este in floare...

    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Inca un post ca asta si pleci tu definitiv de pe forum. Fi ATENT ca nu glumesc !!!!
    "User was banned for suspicions of being either base or in connections with him" . Scuze dar nu am rezistat.

  5. #665 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Quote Originally Posted by Mozambic View Post
    Nu mai suport sa aud ''asta-i Romania'', ''ca la noi...'' si alte rahaturi. Daca nu va convine de ce dracu nu plecati din tara? Acum urmeaza clasicul raspuns :'' n-avem bani...'' , la munca oameni buni! Scuzati limbajul...
    Spune-i tu asta babutei de la tara, care are 65 de ani.Spune-i tu asta copilului de 12 ani, care invata intr-o scoala unde iarna trebuie sa stea cu geaca pe el si cu manusile pe mana ca sa nu inghete.Hai sa nu fim paraleli cu subiectul.Romania este o tara frumoasa, este o tara incredibila, pacat ca sunt oameni la putere care nu fac altceva decat sa profite si sa profite si sa profite in continuare.

    Tu realizezi ca pentru a pleca din tara ai nevoie in primul rand de o situatie financiara BUNA.Cunosc persoane care sunt foarte inteligente si au tot respectul meu, dar situatia lor financiara nu le permite sa plece in strainatate la facultate, nici cu bursa.Daca situatia ar fi fost altfel in Romania, crede-ma, nimeni nu s-ar plange.Vezi tu cumva in Franta,Italia,Germania,Spania ca se plang oamenii ca guvernul lor mult iubit e vai de mama lor si ca nu sunt in stare sa faca mai mult de 200 de km de autostrada?Sau ca peticesc autostrazile din an in an datorita nenorocitilor care fac o treaba cat se poate de proasta cu singurul motiv de a profita mereu?Tu traiesti in Romania?

    "La munca oameni buni!" HA!Am trait sa o aud si pe asta.Nici nu sti cate persoane fac un ban cinstit si cat muncesc ca sa-si hraneasca familia.


    PS: Acum am vazut ca ai 15 ani.Probabil esti un copil care are totul la bot, banuti de la taticu' si alte chestii.Cat de mult ma scarbesc persoanele ca tine.

  6. #666 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Urmaresc cu interes threadul insa am cateva intrebari carora nu le gasesc raspuns:
    -Vede cineva vreo scapare din situatia in care suntem? Daca da, cam prin ce modalitati.
    -Cine credeti ca ar fi cel mai potrivit sa ne scoata din criza?

  7. #667 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Da sa sarim toti pe ei si sa nu scape nici unul din guvern, parlament sau de la presedentie in viata, sau daca pare prea radical cea ce spun macar batuti bine si sa aiba interdictie la putere...

    Iar in cea ce priveste a doua intrebare, ne-ar trebui o echipa fiecare experta in domeniul ei, cineva din armata in fruntea ministerului apararii, inginer agronom la agricultura etc....

    Sincer la cat de trista este situatia in tara m-as multumii si cu o dictatura militara... numai sa scapam de toti parazitii actuali...

  8. #668 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Agricultura ar trebui exploatata.Deja mie mi-e sila sa mananc rosii fara gust din Italia, castraveti din Grecia si alte minunatii de genul asta.Pai domnule, ce au alea mai special?Nu se pot creste si la noi?
    Norocul meu ca odata pe an, merg in vara la bunici si am parte de niste legume, branza si mancare adevarata.
    Rahat turcesc..

  9. #669 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by HoTSaucE View Post
    Agricultura ar trebui exploatata.Deja mie mi-e sila sa mananc rosii fara gust din Italia, castraveti din Grecia si alte minunatii de genul asta.Pai domnule, ce au alea mai special?Nu se pot creste si la noi?
    Norocul meu ca odata pe an, merg in vara la bunici si am parte de niste legume, branza si mancare adevarata.
    Rahat turcesc..
    Este simplu. U.E = Mafia / Romania = Una din prostituate

    U.E a spus la prostituata ca nu mai are voie fabrici, uzine, agricultura, s.a.m.d iar prostituata a executat. Acum prostituata a cam luat-o de la toti si pe toate partile ca nu prea mai vad o scapare prea curand. Pacat de oamenii care sunt in ea (excepant merele putrede "cocalari&co) ca nu sunt pretuiti.

  10. #670 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Sincer nu vad ce se mai poate exploata, au fost luate multe imprumuturi de la FMI, ei isi impun regulile si isi vand produsele

  11. #671 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Toti ne plangem , dar nimeni nu face nimic.

    Asa ca misca-ti dosul si fa ceva ca sa nu mai zici "aoleo asta , aoleo aia..."
    Tot noi incurajam "ciubucul/mita" si ne plangem de ea.
    Ca atunci cand te duci la medic , te duci cu ceva pregatit (sau dupa) ca sa te trateze si pe tine ca om.

    The Romanian experience= Te duci la medic , nu ii dai nimic si daca este ironic/arogant fii si tu si mai ironic/arogant.
    Tranteste-le tot sistemul pe spinarea lor.(in engleza suna mai bine)

    Intamplare reala : Eram la medic asta vara si aveam nevoie de adeverinta pentru facultate . Am asteptat 2 ore si ceva la rand ca sa aflu ca defapt eu numai sunt asigurat medical . Ca nu am adus numai stiu ce chestie de la liceu dupa ce am implinit 18 ani. Mi-am iesit din minti...Am fost nevoit sa merg la nevasta-sa(tot doctora dar in tura paralela) si sa ma milogesc de o foaie nenorocita.
    + Imi e medic de familie...si mereu mama si tata duceau tigari , cafea , bani (eram bolnavicios cand eram mic) si cred ca din banii pe care i-au bagat mama si tata in buzunar ajungeau de o garsoniera.

  12. #672 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Madk91 View Post
    Toti ne plangem , dar nimeni nu face nimic.

    Asa ca misca-ti dosul si fa ceva ca sa nu mai zici "aoleo asta , aoleo aia..."
    Tot noi incurajam "ciubucul/mita" si ne plangem de ea.
    Ca atunci cand te duci la medic , te duci cu ceva pregatit (sau dupa) ca sa te trateze si pe tine ca om.
    (pai te duci, ca daca nu te duci se pi... pe tine / asta nu este vina noastra ci a celor din urma noastra care i-au invatat asa)

    The Romanian experience= Te duci la medic , nu ii dai nimic si daca este ironic/arogant fii si tu si mai ironic/arogant.
    (cand este vorba de sanatate nu cred ca vei mai fi asa de arogant)
    Tranteste-le tot sistemul pe spinarea lor.(in engleza suna mai bine)

    Intamplare reala : Eram la medic asta vara si aveam nevoie de adeverinta pentru facultate . Am asteptat 2 ore si ceva la rand ca sa aflu ca defapt eu numai sunt asigurat medical . Ca nu am adus numai stiu ce chestie de la liceu dupa ce am implinit 18 ani. Mi-am iesit din minti...Am fost nevoit sa merg la nevasta-sa(tot doctora dar in tura paralela) si sa ma milogesc de o foaie nenorocita.
    + Imi e medic de familie...si mereu mama si tata duceau tigari , cafea , bani (eram bolnavicios cand eram mic) si cred ca din banii pe care i-au bagat mama si tata in buzunar ajungeau de o garsoniera.
    Nu o lua in nume de rau.

  13. #673 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    FMI-ul nu a dat absolut nici un ban "tarisoarei noastre", ci doar s-au virat niste sume fictive in conturile "unor firme" (tot ale lor) pentru "prestari servicii" sau mai bine zis "salarii", iar noi... fraierii... vom ramane, daca nu deja am ramas, fara tara si plini de datorii (generatie dupa generatie) din cauza unor tradatori de neam. Toate partidele care s-au perindat pe la putere = FSN = slugi ce ling saliva unor nenorociti din occident.

    Pacat de generatiile de dupa '90 (generatiile de sacrificiu), acestea neavand nici o sansa in Romania lui "escu"... o Romnie in care gusatii la costum + sarlele lor din mass-media au reusit sa aduca hotia si prostia la loc de cinste... intr-un cuvant... rusine, dar mai tare sa ne fie noua care zacem in laturile altora.

    P.S. Rogu-va sa-mi scuzati limbajul, insa astazi m-am ciocnit din nou de birocratia mamii ei si inca sunt pachet de nervi.

  14. #674 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Sincer nu vad ce se mai poate exploata, au fost luate multe imprumuturi de la FMI, ei isi impun regulile si isi vand produsele
    Nu vezi ce se mai poate exploata? Hai ca'ti zic eu: aur de 50 de miliarde de euro pe care il vor lua canadienii, pt ca mijloacele noastre de exploatare sunt poluante...

  15. #675 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Si tu ce zici, daca incepem exlploatarea de aur nu vine FMI si zice "pai daca tot sunteti in bani i-a platiti voi datoriile"

  16. #676 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Eu totusi nu prea inteleg de ce e asa mare agitatie cu scumpirea carburantilor. Cu o valoare de 1.27euro/litru de benzina stam mai bine decat multe alte state din Europa Petrol diesel fuel prices in Europe.
    Ca o paranteza mica, cum de la noi (tara in UE), benzina 6lei si la vecinii moldoveni platesti jumatate (11 lei MD = 3.5 lei/l - tara non-UE)? Ah, stai, mi-a dat Laurentiu raspunsul...

    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Este simplu. U.E = Mafia / Romania = Una din prostituate
    Tabelul acela arata diferente infime intre pretul din tarile membre UE. Dar daca te uiti in afara curtii, diferentele sunt mai mari. So f*ck UE. Traiam fericiti si fara ei.

  17. #677 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Nu vezi ce se mai poate exploata? Hai ca'ti zic eu: aur de 50 de miliarde de euro pe care il vor lua canadienii, pt ca mijloacele noastre de exploatare sunt poluante...
    De parca ale lor nu sunt poluante... pe retardatii astia de la putere nu ii intereseaza o investitie in viitorul acestei tarii ci singurul lucru pe care ii intereseaza este cum sa bage acum cat mai multi bani in buzunare si sa ne umileasca (de cand este si UDMR la guvernare in special...).

    Quote Originally Posted by tray View Post
    Si tu ce zici, daca incepem exlploatarea de aur nu vine FMI si zice "pai daca tot sunteti in bani i-a platiti voi datoriile"
    Da si miscarea desteapta ar fii sa le platim, dupa ne-am putea dezvolta economic pe toate sectoarele (in principal agricultura, ca hai sa fim seriosi, din agricultura am putea face bani frumosi deoarece avem un sol potrivit pentru asta). Si desigur sunt multe alte proiecte care in viitor ne-ar aduce profituri mari, din pacate toate sunt distruse de exelentii nostri conducatori....

  18. #678 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    De parca ale lor nu sunt poluante... pe retardatii astia de la putere nu ii intereseaza o investitie in viitorul acestei tarii ci singurul lucru pe care ii intereseaza este cum sa bage acum cat mai multi bani in buzunare si sa ne umileasca (de cand este si UDMR la guvernare in special...).



    Da si miscarea desteapta ar fii sa le platim, dupa ne-am putea dezvolta economic pe toate sectoarele (in principal agricultura, ca hai sa fim seriosi, din agricultura am putea face bani frumosi deoarece avem un sol potrivit pentru asta). Si desigur sunt multe alte proiecte care in viitor ne-ar aduce profituri mari, din pacate toate sunt distruse de exelentii nostri conducatori....
    Corect pus punctul pe I. Interesul UE este ca Romania sa fie o tara care numai sa consume si sa nu produca pentru a nu fi in competitie pe piata. Greii care conduc lumea si in general care vor o noua ordine mondiala, tin tari ca Romania cu concursul celor care le guverneaza, la nivelul de supravietuire ca sa le poata lua resursele umane si materiale. Cum am mai spus nu vad nici o sansa sa iesim din malahia asta in care ne scaldam, pentru ca noi nu suntem niste luptatori, suntem numai niste fiinte patetice, suflete ratacite, indiferenti la ce se intampla acum in jurul nostru, resemnati, plictisiti, nevrotici, cu obsesii bizare. O tara cu un popor reciclat si atata tot.

  19. #679 SP
    Junior Member schultzy's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Urmaresc cu interes threadul insa am cateva intrebari carora nu le gasesc raspuns:
    -Vede cineva vreo scapare din situatia in care suntem? Daca da, cam prin ce modalitati.
    -Cine credeti ca ar fi cel mai potrivit sa ne scoata din criza?
    Wow ce topic animat!

    Lumea este guvernata de interese pana la nivel microscopic. iar acest lucru este absolut normal... pana si natura este guvernata de acest principiu, trebuie doar sa va ganditi la animalele care traiesc in simbioza..
    Stiti cum se zice: Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista..

    Laurentiu imi pare rau sa te contrazic, dar UE nu este egal cu nici o mafie.. intr-adevar, fiecare tara membra isi urmareste interesul pana la urma, dar culmea, Romania are un cuvant care atarna greu si cu toate astea ne dam singuri la glezne. Nu este vina UE ca in institutiile sale avem reprezentanti de teapa lui Eba sau Becali! As putea sa vin cu o gramada de argumente pe seama asta, dar nu reprezinta tema discutiei noastre.. Multa lume greseste la capitolul asta deoarece acolo interesele sunt sustinute de grupuri care fac lobby, iar lobby nu este egal cu pile.. trebuie sa intelegem lucrul asta.

    Ceea ce preciza Donely cu interesul greilor care conduc lumea.. mi se pare ca intareste teoria concentrica daca nu cumva ma insel, iar adusa la o forma bruta, va suna in felul urmator: tarile considerate subdezvoltate vor fi mereu in zona asta pana cand se schimba raportul de forte, iar Romania nu este in prim plan, dar nici in categoria a 3a.. dar ne comportam ca una din clasa asta.

    Parerea mea este ca suntem intr-o criza indusa si suferim de o isterie generata de idiotii care ne conduc. Din pacate, se spune ca popoarele au conducatorii care ii merita.. Haturile parghiilor financiare inca sunt in mana Romaniei si puteam sa evitam foarte frumos aceasta situatie, dar aici probabil intervin mai multi factori care nu reusesc sa ii inteleg.

    Dar ca sa iesim din mocirla, ne vom ajuta singuri si nu vom astepta nimic de la nimeni, veti avea macar posibilitatea sa nu fiti dezamagiti.

    Incercand sa ii dau un raspuns lui tray... tara are nevoie de anterprenori.. are nevoie de mici si multe nuclee de putere.. Si ca sa dau un exemplu practic, eu m-am interesat de o plantatie de nuci. Este o investitie cam cat baga altii intr-o masina noua si poate fi deveni o mica mina de aur.. Teoretic totul este ok, cand voi incepe sa pun in practica ideea sunt constient ca imi voi face nervi, dar suntem tineri si rezistam
    O sa spuneti probabil ca domne, dar singur nu reprezinti nimic si este adevarat, dar se pot face asociatii pentru a putea negocia de la un alt nivel pretul - conteaza calitatea, cantitatea si sa fie furnizat constant si singur nu se poate realiza acest lucru. In fine sper ca m-am facut inteles ca m-am lungit si este posibil sa mai existe si greseli!

    Jos capusele!

  20. #680 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by schultzy View Post
    Dar ca sa iesim din mocirla, ne vom ajuta singuri si nu vom astepta nimic de la nimeni, veti avea macar posibilitatea sa nu fiti dezamagiti.
    Esti prea optimist comandante ca sa nu zic visator Sti care este diferenta intre un caine Soricar-Teckel si un Doberman ? Primul este caine de agrement si cam atat al doile este caine utilitar deci cu totul altceva. La fel si cu popoarele. Unele sunt numai de servitute si atat altele sunt pentru cucerire, constructie si creatie. Iti spun eu Romania nu are nici o sansa face parte din prima categorie. Nu avem singe de cuceritori in noi. Suntem o natie bleaga. Accepta asta. Se vede asta si din ultimile alegeri pe cine a ales poporul roman.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 158 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 84 134 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts