Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 65 of 158 FirstFirst ... 15 55 63 64 65 66 67 75 115 ... LastLast
Results 1,281 to 1,300 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1281 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Romania e o tara in care nimic nu e ceea ce pare.

    Sent from my GT-I5500 using Tapatalk 2

  2. #1282 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    Războiul lumilor şi peştele oceanic

    Autor: Victor Ciutacu

    �n campania asta electorală, �n care-şi joacă totul (poziţie, carieră, libertate), Traian Băsescu face iar ce ştie cel mai bine să facă. Se victimizează aplicat. E, din nou, ca rapidiştii pe vremea peştelui oceanic de pe zidurile dinspre triaj ale Giuleştiului, singur �mpotriva tuturor. Iar pare opresatul perfect. Toţi politicienii, inclusiv ai lui, l-ar detesta. Pentru că nu i-ar fi protejat �n faţa justiţiei. Presa l-ar persecuta. Pentru că n-ar fi lăsat-o să facă jocuri antinaţionale. Oamenii de afaceri l-ar ur�. Pentru că nu ar mai permis furtul de la stat şi �mbogăţirea frauduloasă. �n teorie, preşedintele suspendat e definiţia omului necăjit. Dacă l-ai vedea pentru prima oară-n viaţă, te-ar podidi pl�nsul. Bietul om, cum se luptă el, singur-singurel, pentru binele poporului. Şi cum nu-l lasă lumea rea să i-l facă; pe el, binele. Aşa că i-l face oricum, cu forţa dacă-i nevoie, pentru că nu te joci cu modernizarea statului.

    �n practică, �nsă, dacă n-ai venit alaltăieri �n Rom�nia direct de pe Planeta Giganţilor şi ai măcar un sfert de creier funcţional, vezi că situaţia din teren stă un pic invers dec�t o prezintă, �ntr-adevăr, cu talent, marele şi abuziv autointitulatul reformator al statului. Politicienii-l detestă pentru că e mincinos, şantajist, lacom şi răzbunător. Şi fiindcă, după ce s-a folosit pe r�nd de ei, i-a dat pe m�na procurorilor. Pe care i-a numit politic şi care-i măn�ncă din palmă. Presa e 90% a lui. Ce n-a putut să cumpere ori să preia cu de-a sila a falimentat. Ce n-a reuşit �ncă să falimenteze stă sub cizma controalelor şi a presiunilor descreierate asupra marilor clienţi de publicitate. Omul a ajuns p�nă la performanţa inegalabilă de a apărea �n fiecare seară la televizor după ce, �n prealabil, se tăvăleşte pe jos toată ziua că i se barează discreţionar şi ilegal accesul �n studiouri şi că poporul suveran nu se poate adăpa din izvorul �nţelepciunii sale. Oamenii de afaceri au toate motivele din lume să-l urască. A făcut praf şi pulbere tot mediul economic, a sugrumat (prin camarila proprie) orice tendinţă de dezvoltare de business fără bir la stăp�nire, a acaparat (tot prin camarilă) controlul robinetelor cu bani. Toţi cei care nu i s-au supus necondiţionat, făc�nd pe independenţii sau �ncerc�nd să-şi negocieze supravieţuirea-n business, s-au săturat de dat cu subsemnatul la procuratură, au văzut �n toată splendoarea lor pereţii interiori ai arestului preventiv sau, după caz, pe cei ai celulei.

    Mai sunt zece zile din acest război al lumilor. Ambele tabere consumă energii şi bani. Extrem de mulţi bani �ntr-o ţară extrem de săracă, vlăguită de criză şi (oficial) secătuită de resurse financiare. Una dintre cele două lumi oferă continuitatea. Probabil că există suficienţi oameni care şi-o doresc. Le-o fi mers bine după 2004 şi s-or simţi �mpliniţi. Nu-i ţine nimeni, sunt liberi să voteze pentru continuitatea băsistă. Cealaltă lume promite o ţară �altfel�. Sunt destui care cred sau măcar speră că e posibil ca Rom�nia să arate altfel dec�t un ospiciu. Nici lor nu le �ncuie-n nas nimeni uşa secţiei de votare. Pe 29 iulie 2012, rom�nii au posibilitatea să-şi aleagă, cu m�na lor, lumea �n care vor să trăiască. Nimic nu-i va scuza dacă n-o vor face.


    SURSA: R?zboiul lumilor ?i pe?tele oceanic | Jurnalul National

  3. #1283 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar

  4. #1284 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Preşedintele suspendat Traian Băsescu a explicat la G�ndul LIVE cum a făcut AVERE

    Preşedintele suspendat, Traian Băsescu, a explicat la G�ndul LIVE de unde provine averea familiei sale şi ce sacrificii au trebuit să facă el şi soţia sa pentru a o obţine.

    "�n familia mea, dacă avem avere, este pentru că am muncit. Noi nu am furat niciodată, noi am muncit. M-am căsătorit �n anul patru şi imediat după ce am terminat Academia, �n 1976, am plecat pe mare. Puteam să muncesc �ntr-un birou, dar am vrut să plec pentru ca mie şi familiei mele să nu ne lipsească nimic", a declarat Traian Băsescu, la G�ndul LIVE.

    "Am stabilit cu soţia mea că asta este drumul, că vrem apartament şi maşină fără să ne �ntrebe nimeni de unde avem bani. Din banii de navigaţie!", a explicat Traian Băsescu.

    Preşedintele suspendat a precizat că, �n acea perioadă, şi-a permis mult mai multe dec�t dacă ar fi stat �ntr-un birou. "Mi-am permis mult mai multe, dar cu anumite sacrificii: mi-am sacrificat tinereţea, am dat puţin din viaţa mea", a declarat Traian Băsescu la G�ndul LIVE.

    SURSA: Pre?edintele suspendat Traian B?sescu a explicat la G�ndul LIVE cum a f?cut AVERE - Gandul

    PS. Cat tupeu.....

  5. #1285 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    s-ar putea sa aiba dreptate partial..marinarii faceau bisnita cu tot felul de produse de afara(tigari samd)...dar e vorba de averea din prezent..nu am auzit de Basescu sa fie un mare afacerist al aniilor 90..

  6. #1286 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    s-ar putea sa aiba dreptate partial..marinarii faceau bisnita cu tot felul de produse de afara(tigari samd)...dar e vorba de averea din prezent..nu am auzit de Basescu sa fie un mare afacerist al aniilor 90..
    Corect !

  7. #1287 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    nu am auzit de Basescu sa fie un mare afacerist al aniilor 90..
    Aici te inseli. Pai el a fost patron peste un minister si de vreo 8 ani peste firma S.A. Romania. Asta e o mare afacere, crede-ma.
    In alta ordine de idei, am urmarit in ultimul timp emisiuni care vorbeau de "afacerea" cutare sau cutare.
    Bai fratilor, ti se zbarleste parul pe tine cat s-a putut fura. Miliarde de euro, fara exagerare. Te miri ca au taiat salarii si au inchis spitale !

    Aseara a fost invitat la Antena 3 un fost expert in DNA. Foooarte interesant ce spunea acel nene si ce acte detinea. Cine l-a prins a avut ce sa auda. Acum, omul nu este un inger dar daca in pozitii importante s-ar afla astfel de persoane parca ai mai trage nadejde ca ceva bun se mai poate intampla in Romania.

  8. #1288 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Aici te inseli. Pai el a fost patron peste un minister si de vreo 8 ani peste firma S.A. Romania. Asta e o mare afacere, crede-ma.
    In alta ordine de idei, am urmarit in ultimul timp emisiuni care vorbeau de "afacerea" cutare sau cutare.
    Bai fratilor, ti se zbarleste parul pe tine cat s-a putut fura. Miliarde de euro, fara exagerare. Te miri ca au taiat salarii si au inchis spitale !

    Aseara a fost invitat la Antena 3 un fost expert in DNA. Foooarte interesant ce spunea acel nene si ce acte detinea. Cine l-a prins a avut ce sa auda. Acum, omul nu este un inger dar daca in pozitii importante s-ar afla astfel de persoane parca ai mai trage nadejde ca ceva bun se mai poate intampla in Romania.
    nu ma mira ca s-au taiat salarii si inchis spitale...ma mira ca au existat oameni la Cluj care sa-l mai voteze pe Boc o data...dar poate Clujul e cetate autonoma si ei n-au fost afectati de acele masuri..ar fi interesant daca s-ar scrie o carte despre psihologia rum�nlor(si mai ales despre acei 40-50% dintre clujeni)...suntem eterni si fascinanti

    pe de alta parte,daca privesti si punctul lor de vedere,la cati prosti sunt pe metru patrat in Romania(si nu ma refer la oameni fara scoala..ci la prosti cu diploma..) e si pacat sa nu intrii in politica(daca ti se ofera ocazia)

    P.S. Insa nu m-ar mira absolut deloc daca Basescu ar ramane Presedinte

  9. #1289 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    In Cluj sa votat Boc pentru ca spre deosebire de atunci cand a fost prim-ministru si era doar o marioneta, cand a fost primar in Cluj si-a facut treaba, a dat-o in bara cu proiectul unda verde care este o mare idiotenie, ma mir ca inca nu s-au raportat incidente din cauza ei, dar in rest a facut treaba destul de buna in Cluj (nu in tara dupa cum am zis a fost esec ca si prim-ministru).

  10. #1290 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Preşedintele suspendat Traian Băsescu a explicat la G�ndul LIVE cum a făcut AVERE

    Preşedintele suspendat, Traian Băsescu, a explicat la G�ndul LIVE de unde provine averea familiei sale şi ce sacrificii au trebuit să facă el şi soţia sa pentru a o obţine.

    "�n familia mea, dacă avem avere, este pentru că am muncit. Noi nu am furat niciodată, noi am muncit. M-am căsătorit �n anul patru şi imediat după ce am terminat Academia, �n 1976, am plecat pe mare. Puteam să muncesc �ntr-un birou, dar am vrut să plec pentru ca mie şi familiei mele să nu ne lipsească nimic", a declarat Traian Băsescu, la G�ndul LIVE.

    "Am stabilit cu soţia mea că asta este drumul, că vrem apartament şi maşină fără să ne �ntrebe nimeni de unde avem bani. Din banii de navigaţie!", a explicat Traian Băsescu.

    Preşedintele suspendat a precizat că, �n acea perioadă, şi-a permis mult mai multe dec�t dacă ar fi stat �ntr-un birou. "Mi-am permis mult mai multe, dar cu anumite sacrificii: mi-am sacrificat tinereţea, am dat puţin din viaţa mea", a declarat Traian Băsescu la G�ndul LIVE.

    SURSA: Pre?edintele suspendat Traian B?sescu a explicat la G�ndul LIVE cum a f?cut AVERE - Gandul

    PS. Cat tupeu.....

    Si daca spun ca ar merita impuscat,primesc ban ?
    Basescu,esti cea mai libidinoasa monstruozitate de pe suprafata planetei.

  11. #1291 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Şeful Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, audiat pe tema implicării �n campania lui Băsescu

    Generalul Marcel Opriş, şeful Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, este audiat astăzi de Comisia de Apărare din Senat, �n contextul dezvăluirilor făcute de directorul Antenei 3, Mihai G�dea, potrivit cărora Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a instalat sisteme de comunicaţii secretizate la sediul de campanie al lui Traian Băsescu.

    Preşedintele suspendat Traian Băsescu, prin intermediul sistemului secretizat de comunicaţii instalat de STS la sediul de campanie, poate să vorbească �n orice moment cu şefii servicilor secrete (SRI, SIE, SPP, STS etc.) sau cu reprezentanţii Curţii Constituţionale, Curţii Supreme de Justiţie sau Parchetului General şi DNA, relatează Antena3.

    Mai mult, Băsescu va putea beneficia de informaţii �n timp real �n ziua de 29 iulie 2012, av�nd �n vedere că STS se ocupă de centralizarea şi transmiterea rezultatelor referendumului din teritoriu către Biroul Electoral Central.

    Preşedintele interimar, Crin Antonescu, a declarat miercuri că situaţia privind instalarea de către STS a unei linii telefonice secretizate la sediul de campanie al preşedintelui suspendat nu este "complet lamurită."

    "�nţeleg că şi Comisia de Apărare din Senat, cel puţin, a deschis o discutie sau o cercetare, cere explicaţii ca să lamurească această situaţie. Sunt un partizan vechi şi foarte hotăr�t al controlului parlamentar, aşa cum scrie, de altfel, şi �n Constituţie, asupra tuturor serviciilor şi, �n foarte scurtă vreme, c�nd voi avea toate elementele, vă voi comunica o decizie �n această privinţă", a spus Antonescu.

    SURSA: ?eful Serviciului de Telecomunica?ii Speciale, audiat pe tema implic?rii �n campania lui B?sescu | Jurnalul National

  12. #1292 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    ^Se pare ca nu ai inteles nimic din ce am zis.

  13. #1293 SP
    Junior Member wwewwf96's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    nu..clar nu m-ati inteles..eu ii felicit pe oamenii din Cluj pentru ca au votat un om care le-a taiat salariile cu 25%,indemnizatiile etc..si a facut numeroasele reforme in tara(spitale inchise samd)..dar dupa cum am zis..poate Clujul e un oras/cetate autonom si n-a fost afectat de masuri..poate acolo curge mierea din izvoare..

    dar stii cum e in Romania..cand se da la stiri despre fete racolate de proxeneti e fraza aia superba "fetele erau pacalite sa...."
    asa si cu Boc "no a fost pacalit saracul..nu e vina lui..e om fain"
    Scaderea salariilor si celelalte decizii au fost decizii luate din functia de prim-ministru. Ca si primar am auzit si eu de asemenea ca Boc si-a facut treaba cat de cat.

  14. #1294 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    nu..clar nu m-ati inteles..eu ii felicit pe oamenii din Cluj pentru ca au votat un om care le-a taiat salariile cu 25%,indemnizatiile etc..si a facut numeroasele reforme in tara(spitale inchise samd)..dar dupa cum am zis..poate Clujul e un oras/cetate autonom si n-a fost afectat de masuri..poate acolo curge mierea din izvoare..
    Nu curge,man. Degeaba. E...cum sa spun eu... Boc nu a facut rau Clujului ci l'a facilitat cu anumite lucruri. OK,e adevarat. Dar asta a devenit o stereotipie idioata in randul clujenilor. Ei fac abstractie de faptul ca s'a dezis de orice urma de personalitate in fata lui Basescu de la inceputul zilelor sale de sluga obedienta pana in dinti. Clujenii tin sa ii priveasca antecedentele privind lucrurile pozitive pe care le'a facut. Si nu am nimic cu asta. Ce ma deranjeaza e ca se repeta episodul cu Funar - punem la nesfarsit aceeasi persoana la carma,privind prin prisma unor aspecte derizorii,din punctul meu de vedere.

    In 10 iunie am stat frumusel acasa si am invatat pentru examenul de engleza de saptamana urmatoare,pentru ca simteam ca NU AM CU CINE SA VOTEZ. Sa spun stampila pe Boc era exclus din start,iar Nicoara,nu va fie cu suparare,dar era/e un penibil.

  15. #1295 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Vin si eu cu o intrebare la referitoare la topic nu la discutiile din prezent. Care credeti ca este solutia actulata pentru Romania? Pe cine sa votezi in Romania? Cu cine sa tii cand momentan nimeni nu tine cu tine?
    Nu tin cu nici un partid si mai ales nu tin cu nici un om de la conducere, dar care credeti ca merita o sansa la "scaun" acum? (Nu ma refer la scaunul electric ca la ala merita majoritatea din politica).
    Bun nu votam Basescu, nu votam Antonescu, nu votam X, atunci pe cine votam?
    Pare ca ar incerca unul dintre sa ei sa faca altceva decat sa dea mici si gogosi pentru puterea personala?

    Din punctul meu de vedere nu trebuie taiat tot copacul nu doar o creanga. Trebuie stearsa de pe harta actuala forma de cuvernare cu toate partidele si toti membri care si-au facut un anumit "stil de viata si de conducere". Oricare dintre ei ar ajunge la putere nu ar schimba cu nimic situatia de acum. Coruptia va merge mai departe.
    Factorii care distrug tara nu altii, nu doar Basescu, Iliescu, Geoana sau Antonescu. Nu zic ca astia nu fura si se imbogatesc dar tara se distruce la alt nivel si este distrusa mai mult de exterior decat din interior. Cei din guvern doar muta pionii pentru ca zarurile se arunca din alta parte.
    Parerea mea este ca actula forma de conducere este distrusa si orice ar veni la tron nu se mai poate reface nimic. Trebuie schimbat sistemul de conducere pentru ceva mai bun altfel acest topic va exista si peste 2000 de ani de acum incolo si problemele vor ramane aceleasi.

  16. #1296 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by wwewwf96 View Post
    Scaderea salariilor si celelalte decizii au fost decizii luate din functia de prim-ministru. Ca si primar am auzit si eu de asemenea ca Boc si-a facut treaba cat de cat.
    nu..clar eu am niste probleme majore..ma fac greu inteles....dupa cum am zis..presupun cei din Cluj nu au fost afectati de taieriile de salarii cu 25% si de celelalte lucruri..presupun ca nu s-au inchis deloc spitale s.a.m.d...si acum presupun ca din bugetul local Boc va aduce toate salariile inapoi la normal..
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    -. Clujenii tin sa ii priveasca antecedentele privind lucrurile pozitive pe care le'a facut. Si nu am nimic cu asta. Ce ma deranjeaza e ca se repeta episodul cu Funar - punem la nesfarsit aceeasi persoana la carma,privind prin prisma unor aspecte derizorii,din punctul meu de vedere.
    nu de asta e vorba...dar Clujul e poate cel mai uimitor oras din tara,cu cel mai ridicat nivel de trai si probabil cei 25% din salarii si numeroasele taieri de sporuri nu se simt deloc...de aia spun ca e si pacat sa nu profiti de oameni daca poti...adica sa te duci asa sa votezi un om care ti-a taiat din salariu,din bani..adica ai pus mai putin pe masa din cauza lui..chit ca a facut din nu stiu ce functie de tinichigiu sef sau paznic la mall...si 4 luni mai tarziu sa-l votezi e de domeniul.....Romaniei

    adica ala vine si iti baga mana in buzunar si iti ia banii...si tu il votezi..ca e om bun si a facut bine in orasul nostru..la dracu' daca te doare undeva de banii aia pe care ti-i ia luat voteaza-l...

  17. #1297 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Vin si eu cu o intrebare la referitoare la topic nu la discutiile din prezent. Care credeti ca este solutia actulata pentru Romania? Pe cine sa votezi in Romania? Cu cine sa tii cand momentan nimeni nu tine cu tine?
    Nu tin cu nici un partid si mai ales nu tin cu nici un om de la conducere, dar care credeti ca merita o sansa la "scaun" acum? (Nu ma refer la scaunul electric ca la ala merita majoritatea din politica).
    Bun nu votam Basescu, nu votam Antonescu, nu votam X, atunci pe cine votam?
    Pare ca ar incerca unul dintre sa ei sa faca altceva decat sa dea mici si gogosi pentru puterea personala?

    Din punctul meu de vedere nu trebuie taiat tot copacul nu doar o creanga. Trebuie stearsa de pe harta actuala forma de cuvernare cu toate partidele si toti membri care si-au facut un anumit "stil de viata si de conducere". Oricare dintre ei ar ajunge la putere nu ar schimba cu nimic situatia de acum. Coruptia va merge mai departe.
    Factorii care distrug tara nu altii, nu doar Basescu, Iliescu, Geoana sau Antonescu. Nu zic ca astia nu fura si se imbogatesc dar tara se distruce la alt nivel si este distrusa mai mult de exterior decat din interior. Cei din guvern doar muta pionii pentru ca zarurile se arunca din alta parte.
    Parerea mea este ca actula forma de conducere este distrusa si orice ar veni la tron nu se mai poate reface nimic. Trebuie schimbat sistemul de conducere pentru ceva mai bun altfel acest topic va exista si peste 2000 de ani de acum incolo si problemele vor ramane aceleasi.

    Solutia ideala e exact aia pe care o spui tu. Impracticabila,din pacate. Nu putem taia din radacini toata clasa politica actuala. Cum am mai spus...sa smulgem buruienile deocamdata in 29. Ca dupa aceea vedem.

  18. #1298 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Monarhia constitutionala mi se pare cel mai bun raspuns pentru Romania.

  19. #1299 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    orice forma de guvernamant in tara asta(si in oricare de pe glob) se face dupa chipul si asemanarea poporului...si ce monarhie ?cine ?mai aveau si profesori de-ai mei de la facultate ideea asta...dar cine ?Mihai I ?90 ani ?Duda ?

    asta e conditia noastra...mai mult de atat nu putem ajunge..am fost/suntem/vom fi mereu supusi si umili in fata celor de exterior si mereu tari in clanta cu cei din interior(frustrarea si impotenta fata de exteriori ne-o razbunam pe propriul popor)...asa au crescut generatiile de pe pamantul asta..cauza/efect

    hai ca e bine ca ne-am abatut de la questul principal..mai vorbim si de quest-uri secundare ca-s mai interesante

  20. #1300 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    orice forma de guvernamant in tara asta(si in oricare de pe glob) se face dupa chipul si asemanarea poporului...si ce monarhie ?cine ?mai aveau si profesori de-ai mei de la facultate ideea asta...dar cine ?Mihai I ?90 ani ?
    Laur I Fac imediat un document sa demonstreze ca sunt din banana nobila.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 65 of 158 FirstFirst ... 15 55 63 64 65 66 67 75 115 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts