Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 158 1 2 3 11 51 101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    Ce fel de tara este Romania?

    Citeam astazi pe undeva un articol in care cineva afirma ca:

    "Romaniei i-a dispărut rostul. E o ţară fără rost, in orice sens vreţi voi. O ţară cu oameni fără rost, cu oraşe fără rost, cu drumuri fără rost, cu bani, muzică, maşini şi ţoale fără rost, cu relaţii şi discuţii fără rost, cu minciuni şi inşelătorii care nu duc nicăieri."

    Este o stare de fapt sau numai o parere personala a autorului care a scris articolul? Voi ce parere aveti?
    Attached Images Attached Images romania.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Este o stare de fapt, cel putin pentru mine.

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Este tara lui papura voda.

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Este tara in care toti ne plangem dar nimeni nu face nimic.

  5. #5 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Este tara in care toti ne plangem dar nimeni nu face nimic.
    Ce ai vrea sa facem noi, niste simpli cetateni ?

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post
    Ce ai vrea sa facem noi, niste simpli cetateni ?
    tocmai aceasta e mentalitatea care ne trage in jos. tara = cetatenii ei. pentru a schimba tara, trebuie sa incepem de jos, de la cetatenii ei. daca toti am zice (vezi postul care e in quote) nu am schimba nimic, ba ar fi mai rau.

    uite un exemplu... tocmai ai terminat un pachet de gume, ce faci cu el? daca il arunci la cos sunt sanse sa te vada cineva si data viitoare sa arunce si el la cos si asa se provoaca o reactie in lant. e adevarat ca mentalitatea unui popor nu se schimba peste noapte, insa cu pasi mici, dar siguri probabil vom reusi si noi sa ajungem la nivelul tarilor occidentale (din prezent, nu zic ca-i vom ajunge din urma).

  7. #7 SP
    Member Radoo's Avatar
    Rrom�nia e o ţară v�ndută aproape complet, cu mulţi rrom�ni cu mentalitate de ciorditori (dacă te poate păcăli, de ce nu?!), cu alţi destui rrom�ni care vor să fie cinstiţi şi să muncească şi peste tot primesc un pumn �n nas, la figurat, de la mai toate instituţiile birocratice ale statului, cu mulţi ţigani care pleacă la furat şi cerşit prin afară şi se dau drept rom�ni c�nd sunt prinşi şi fac reclamă extraordinar de proastă Rom�niei...

    ... o ţară care, dacă ar fi stat SUA sau anexă la o ţară arabă, ar avea cetăţeni de o mie de ori mai civilizaţi, cu o corupţie minimă, cu birocraţie optimă, �n care aş fi m�ndru să trăiesc...

    Cam asta-i. ... părerea mea.


    A... şi ca un fel de banc... Rom�nia e o ţară �n care nu se va prăbuşi niciodată avionul preşedintelui cu toţi miniştrii, at�ta timp c�t ei muncesc pentru ei şi nu pentru ţară.

    P.S. Sunt sigur că nu e numai vina celor de la putere ce se �nt�mplă la noi sau a vreunui cetăţean rom�n, şi că sunt interese mai mari dec�t a politicianului de r�nd ca ţara asta să fie �ndatorată c�t mai mult.

  8. #8 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    o tara din care as vrea sa plec.

  9. #9 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Uite Romania e de cacao,in America oamenii se duc la munca pe ponei roz cu coama de aur.Daca esti prost mori de foame si in Arabia Saudita.Nu cred ca m-as vedea locuind in alta tara...ca e de "cacao" ca e de "macao" ...aici m-am nascut aici am familie si prieteni.

  10. #10 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Este tara lui Mircea Badea, de care, fir-ar sa fie, nu scap nici aici.

  11. #11 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    "Romania este o tara frumoasa ...pacat ca e locuita."
    Nu stiu autorul dar il citez oricum!

  12. #12 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    daca il arunci la cos sunt sanse sa te vada cineva si data viitoare sa arunce si el la cos si asa se provoaca o reactie in lant
    Visezi des cu ochii deschisi? Reactia des intalnita va fi: "Ia uite-l si pe fraierul ala! Se duce pana la cos!".

  13. #13 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Quote Originally Posted by AngelicToucH View Post
    aici m-am nascut aici am familie si prieteni.
    Dar nu te obliga nimeni sa locuiesti aici , lasati patriotismul deoparte.

  14. #14 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ce fel de tara este Romania ?
    ...hmmm, fix �ntrebarea asta mi-am pus-o zilele astea.

    Ce fel de tara este Romania? c�nd pentru al 2-lea an consecutiv �ți intră bursa de la master �NTR-UN CONT STRAIN (�ntr-un alt cont - de data asta au greșit litera J cu 7) și ești nevoit să dai 100 de telefoane și să duci 235434 de adeverințe și alte ***-uri ca să-ți primești banii tăi...

    Nu stau �n milioanele alea dar deja e absurd, e...n-am cuvinte..., intenționam să donez o parte din ele pentru cineva (AndreiN1).

    Oribil.

    ...mă rog, rezolv p�nă la urmă. Dar gestul �n sine...e strigător la cer.

    Și să nu dai buzna peste ei �n birouri și să-i mitraliezi...

  15. #15 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Si raspunsul la interbarea lui Donely esteee : Romania e o tara foarte frumoasa dar din pacate locuitorii acesteia nu au contribuit cu nimic la aceasta . Eu sunt foarte mandru de tara mea , ea avand o istorie foarte bogata , nenumarate castele si monumente de o frumusete rara , foarte multe zone de munte si mare care ar putea sa atraga tot mai multi turisti la noi . Din "pacate" cum a spus si Andrewqp , o tara este formata din cetateni . Foarte multi cetateni sunt corupti , lenesi , hoti sau pur si simplu prosti . Bine-nteles exista si exceptii dar vorba aia : "Minoritatea e supusa majoritatii " (daca eu si Andrewqp avem bunul simt de a arunca lucrurile la gunoi dar inca 100 de oameni arunca pe jos , noi nu o sa putem salva "onoarea" tuturor ) .
    Radoo a avut dreptate de asemenea . Multi romani au o "mentalitate de ciorditori" si ar face orice sa le mearga bine dar nu ar ajuta pe altii in nici un caz . Observ in viata de zi cu zi ca foarte multi oameni gandesc asa :"Daca eu pot sa fur , atunci de ce sa nu o fac?" . Tin minte si cand ma uitam cu un coleg pe Amazon am zis :"Uite dude ! The dark knight numa 10 dolari cu tot cu transport . Asta da afacere " . Nici nu am apucat sa mai zic altceva ca a si zis un alt coleg : "Ba daca imi dai un DVD in 2 ore ii a tau . Doar il iau de pe piratebay " Si lista cu exemple poate continua mult si bine .
    Toti se gandesc la binele lor dar nu si a celor din jur : politicienii fura , tiganii fura (muult ) , vecinii se fura intre ei si asta e tot . Traim intr-o tara plina de hoti . Pacat , foarte mare pacat . Asta e singurul meu regret ca sunt roman : sunt mandru de tara mea , dar nu si de locuitorii ei (bine-nteles cu cateva exceptii )

  16. #16 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    este o stare de fapt.
    toate lumea zice cate ceva si nu se intampla nimic.traiesti de azi pe maine, faci in fiecare zi cam acelasi lucru.
    ba mai mult, daca vrei sa faci ceva bine, esti luat de prost.toata lumea fura, si tot asa.daca esti vreun geniu statul nu te ajuta cu nimic.termini facultati si nu ti se ofera un loc de munca in domeniu...
    daca as avea ocazia sa plec de aici, as pleca instant.

  17. #17 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    Toti se gandesc la binele lor dar nu si a celor din jur : politicienii fura , tiganii fura (muult ) , vecinii se fura intre ei si asta e tot . Traim intr-o tara plina de hoti . Pacat , foarte mare pacat . Asta e singurul meu regret ca sunt roman : sunt mandru de tara mea , dar nu si de locuitorii ei (bine-nteles cu cateva exceptii )
    Nu mai blamati atat tiganii...intr'adevar, sunt toti o apa si un pamant, nici eu nu ii suport, dar sunt multi romani mai tigani ca tiganii.

    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    Toti se gandesc la binele lor dar nu si a celor din jur
    Asta e o lege nescrisa si e valabila worldwide, nu doar in Romania.

    Toti cei care vreti sa plecati, mergeti nene, ni s'a dat dreptul la libera circulatie acum 20 de ani. Oricum nici cei care pleaca nici cei care raman nu vor schimba nimic in tara asta. Desi suntem in secolul 21, membri UE, mentalitatea e tot aceeasi ca acum 2000 de ani: mananc, beau, somn, nu conteaza ce o sa fie maine. Toti ne plangem de mizeriile din tara asta, dar deep down inside toti ne complacem in situatia in care suntem si suntem de mult obisnuiti cu ea.

    Am vazut ca se spunea mai sus ca trebuie sa schimbam ceva...daca un guvern conduce dupa cum dicteaza strada, statul e pierdut(nu ca Romanica n'ar fi deja pierduta).

    Si revenind on topic, Romania e tara in care se pleaca de la premiza "cine'i harnic si munceste ori e prost, ori nu gandeste".

  18. #18 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Este o tara de c***t.

    Dupa "revolutie" un grup umoristic (cred ca Vacanta Mare) avea o zicala scenica: "Alungati democratia si plecati din Romania!". Poate fara sa-si dea seama, aveau dreptate.

  19. #19 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post
    Dar nu te obliga nimeni sa locuiesti aici , lasati patriotismul deoparte.
    Nu ziceam ca sunt fortat...ziceam ca aici sunt obisnuit,nu as putea sa stau in alta tara

  20. #20 SP
    Member Alex De Large's Avatar
    Ce mi se pare mie foarte trist este ca la noi daca vrei sa faci lucrul corect (social/legal/moral) esti catalogat drept fraier sau prost. Iar daca ar fi sa ii faci cuiva observatie ca face ceva absolut gresit, gen sa arunce gunoiul pe jos sau ca merge cu masina pe sens interzis, in cel mai bun caz te alegi cu tacere, altfel injuraturi gen "De ce naiba nu-ti vezi de treaba ta!" sau in cel mai rau caz poate si o mama de bataie.

    Pe nimeni nu intereseaza ca se comit atrocitati de tot felul precum vedem adesea la stiri, iar masuri nu se iau. Cu riscul de a suna radical cred ca este nevoie de pedepse umilitoare publice cum se faceau in evul mediu, in cazuri extreme - pedeapsa pe masura, tot in vazul lumii, preferabil in piete. Chiar nu vad alta solutie decat pedeapsa prin exemplu la starea deplorabila a constiintei nationale actuale...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 158 1 2 3 11 51 101 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts