Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 127 of 158 FirstFirst ... 27 77 117 125 126 127 128 129 137 ... LastLast
Results 2,521 to 2,540 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2521 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Problema se pune in felul urmator: avem de ales intre un prost si un foarte prost.Pe care-l alegem?Tugulanul oportunist il va stampila pe cel foarte prost,pe considerentul ca el are de castigat.E atat de egoist,incat il doare undeva de cei din jurul lui,inchizand ochii la toate rautatile si netrebniciile pe care alesul lui le-a facut in toti acesti ani.Si totusi,tind sa cred ca numele de utilizator al tugulanului,releva apartenenta lui politica(PS4-PSD).Sunt constient ca Iohannis nu e cel mai bun candiat la presedintie,ii recunosc defectele si limitele,dar fratioare,cand nu zici nimic de rau vizavi de pesedei,din contra,mai ca nu le faci ode,cand tu nu esti consient ca o tuta vrea sa fie "chef''-ul tuturor romanilor,cand ridici in slavi toti mizerabilii,cand pentru tine Antena 1&3 sunt sursa ta principala de stiri,atunci da-mi voie sa te laud:esti produsul zombificat al propagandei mass media Voiculesciene.

  2. #2522 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Esti batut in cap.
    Cel mai periculos este un al doilea Basescu declarat.
    Iohanis asta este, al doilea Basescu declarat (guvernul meu, marioneta Orban etc.). Asa ceva e mai periculos decat Viorica.
    Intelegi sau poate nu ai capacitatea sa intelegi, nu te condamn, asa te-ai nascut, poate ai IQ redus.

  3. #2523 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Esti batut in cap.
    Cel mai periculos este un al doilea Basescu declarat.
    Iohanis asta este, al doilea Basescu declarat (guvernul meu, marioneta Orban etc.). Asa ceva e mai periculos decat Viorica.
    Intelegi sau poate nu ai capacitatea sa intelegi, nu te condamn, asa te-ai nascut, poate ai IQ redus.
    Mai periculos decat Viorica,e doar sarpele cu clopotei si votantii ei

  4. #2524 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Domnilor moderatori, daca m-ati sanctionat pentru injurii, am rugămintea daca sunteți corecti, obiectivi si verticali sa ii sanctionati si pe cei pro Iohanis/PNL care jignesc.

  5. #2525 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Domnilor moderatori, daca m-ati sanctionat pentru injurii, am rugămintea daca sunteți corecti, obiectivi si verticali sa ii sanctionati si pe cei pro Iohanis/PNL care jignesc.
    Invata sa faci diferenta intre ironii si injurii.

  6. #2526 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Quote Originally Posted by ccheep84 View Post
    Invata sa faci diferenta intre ironii si injurii.
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Esti un prost si sunt super impacat cu gandul ca risc un ban cu commentul asta.
    Asta ce e, ironie sau injurie? Eu nu stiu sa fac diferenta.

  7. #2527 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Pai da, ca moderatorii fiind pro PNL, normal ca numai unii sunt sanctionati.

  8. #2528 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    Asta ce e, ironie sau injurie? Eu nu stiu sa fac diferenta.
    Aia e realitatea,din pacate.

  9. #2529 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    ^ Cine zice? O persoana care nu pune spatiu dupa virgula?

  10. #2530 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    ^ Cine zice? O persoana care nu pune spatiu dupa virgula?
    pur si simplu m-am obisnuit sa scriu astfel,sunt de moda mai veche,e vreo problema?

  11. #2531 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Pai da, ca moderatorii fiind pro PNL, normal ca numai unii sunt sanctionati.
    Majoritatea de aici nu este pro PNL, pur si simplu este dezgustata de modul de guvernare al PSD si de oamenii incompetenti pe care ii promoveaza la conducerea tarii si a partidului.

  12. #2532 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    ^ Cine zice? O persoana care nu pune spatiu dupa virgula?
    Tu ești băiatul ăla care mai scria recenzii in trecut sau ți-a spart vreunul contul?

  13. #2533 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    ^ Cine zice? O persoana care nu pune spatiu dupa virgula?
    Daca e sa ne tachinam pe tema asta,vezi ca iti lipsesc diacriticile din text

  14. #2534 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Pai si votantii PSD sunt de moda mai veche si aleg acest partid pentru ca asa s-au obisnuit. Daca tu nu faci un efort infim, sa pui spatiu dupa virgula, pentru ca asa te-ai obisnuit, ce pretentii ai de la acei oameni sa se informeze cu privire la politica, economie samd, pentru a vota altceva?

    E usor sa ii aratam cu degetul, dar votantii PSD si toti cei care voteaza in necunostinta de cauza sunt rezultatul unui sistem de educatie care nu a functionat niciodata normal, in ultimii 30 de ani, timp in care s-au perindat la guvernare mai multe partide, din ambele parti ale spectrului politic.

    Daca voi chiar ii considerati chiar atat de periculosi pe votantii PSD, faceti demersuri sa ii educati, nu sa ii dispretuiti. Sau, mai simplu, faceti demersuri pentru a le lua dreptul la vot, si asa democratia nu mai e la moda acum.

  15. #2535 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by keanustar View Post
    Majoritatea de aici nu este pro PNL, pur si simplu este dezgustata de modul de guvernare al PSD si de oamenii incompetenti pe care ii promoveaza la conducerea tarii si a partidului.
    Si cei din pnl sunt competenti? Orban si Turcan sunt dovada vie a superincompetentei. Mai bine o incompetenta decat doi incompetenti.

  16. #2536 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Nu are omul ce argumenta cu tine. Tocmai ti-am spus ca nu e lumea nici pro PNL. Cat despre incompetenta, ramane de vazut. PSD-ul a fost ani buni la guvernare. Mai lasa-le putin timp si astora pana sa ii catalogam ca incompetenti. Sa vedem ce fac si vorbim dupa.
    Nici eu nu agreez multi din PNL, mai ales ca destui au venit pe filiera PDL, dar parca i-as mai lasa si pe altii sa arate ce pot momentan, de PSD m-am lamurit.
    Alegerile de la anul vor fi cele importante si acolo ar trebui sa taxam bine pe toti cei care ne-au tras in jos in ultimii 20 de ani.

  17. #2537 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Si pnl a fost ani buni la guvernare, asta omite lumea. Si ei au aratat atunci superincompetenta, mai ales in perioada 96-2000, dar ce sa faci daca lumea are memorie scurta?

  18. #2538 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Si pnl a fost ani buni la guvernare, asta omite lumea. Si ei au aratat atunci superincompetenta, mai ales in perioada 96-2000, dar ce sa faci daca lumea are memorie scurta?
    Hai să-l lăsăm in pace pe inorogul ăsta virgulă spațiu că și așa e astupat etanș.

  19. #2539 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Si pnl a fost ani buni la guvernare, asta omite lumea. Si ei au aratat atunci superincompetenta, mai ales in perioada 96-2000, dar ce sa faci daca lumea are memorie scurta?
    PSD (si interpusii sai) a guvernat mai bine de 23 de ani din 30, de la Revolutie incoace. In toti anii astia, in loc sa o luam spre Europa, ne-am indreptat mai mult spre rusi. Pana si bulgarii au construit mai multe autostrazi si spitale (de fapt, orice e mai mult decat nimic). La noi s-a vandut tot ce se putea vinde (inclusiv padurea), si singurii care o duc foarte bine sunt cei care au apucat un loc la ciolan. Sau apropiatii celor care au apucat loc la ciolan.

    O tot dai cu cat a crescut nivelul de trai cu PSD-ul. Eu nu stiu in ce lume traiesti tu, sau ce job ai, dar daca te uiti pe toate statisticile serioase (nu cele mincionoase de la PSD), in fiecare an mai coboram un nivel. E suficient sa vezi ca avem leul la minim istoric, ca avem cea mai mare datorie din ultimii 30 de ani, ca sa realizezi cat de jos am cazut. Cauta indicele de calitate a vietii (ISP), si o sa vezi ca tocmai am cazut pe ultimul loc din Europa (exemplu).

    Dar nici nu e nevoie de astfel de indicatori ca sa vezi ca nu sunt autostrazi, ca pesedistii prefera sa bage cu sutele de milioane in biserici (de unde vin voturi), in pomeni electorale (plimbari gratuite prin Grecia, pe la manastiri & Co), in reclame la TV... asta in timp ce oamenii din capitala tarii mor de frig in case, pentru ca nimeni nu a facut nimic in ultimii ani.

    Numai unul care nu a ajuns niciodata (fara pile) printr-un spital din Romania, poate sa laude ce a facut PSD-ul. Pentru ca odata ajuns in spitalele de la noi, vezi adevarata mizerie, vezi ce inseamna spaga si sistemul corupt, vezi ca nici in atatia ani dupa Colectiv noi nu avem un adevarat spital de arsi. Vezi ca acele 7 spitale regionale promise de PSD la alegerile trecute, NU EXISTA. Ba mai rau, vezi cum o reprezentanta a PSD-ului ajunge sa se lupte cu unii care chiar incearca sa faca ceva, cu bani din donatii (Spitalul Inimii). Moment in care afli si tu cum PSD-ul achizitioneaza (din nou) vase de toaleta cu 2858 de lei bucata (fata de pretul normal de 272 de lei), vezi cum se baga sute de milioane in reclama la TV prin care suntem "indobitociti sa credem ca fac bine ce fac" (cred ca suntem singura tara din lume unde primariile isi fac reclama, culmea, pe banii nostri)...

    Si as putea sa dau exemple pana maine, dar mi-e ca orice as spune nu ar avea rost. As vrea doar atat... cel care lauda atata ce a facut PSD-ul, sa se puna in pielea colegului nostru Bogdan Istrate (istrategie), sau a parintilor sai, ca poate asa intelege cum e cu sansele pe care le ai de a trai in minciuna de la noi.

    P.S. Aproximativ 98% din fostii mei colegi (de generala, liceu, facultate) au plecat din tara. Pana si partenerul meu a renuntat. rodarkone a plecat (ca multi altii de-aici). Chiar si sid (programatorul care ne ajuta cu problemele pe CG). Definitiv. De prea mult "bine" facut de pesedisti. Asa ca, daca puteti sa o faceti, nu faceti ca mine greseala de a #rezista, ci plecati cat inca mai puteti. Dar intai de toate, mergeti maine la vot... macar sa demonstram ca inca nu ne-am tampit de tot. Macar sa ne dovedim noua insine ca inca putem discerne intre prostie, minciune si un ficus. Ficusul macar nu face rau. Prostia si minciuna, da!

  20. #2540 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Tu omiti un lucru, in tara nu ai forta de munca calificata. Ca sa construiesti ceva, inclusiv autostrazi, nu ai cu cine. Pana nu ii atragi pe cei competenti cu salarii bune, restul e cancan. Poate sa vina si Pep Guardiola sau Jurgen Klopp, ca nu poate face nimic. Intelegi ce vreau sa spun.

    Apropo, bulgarii si grecii traiesc mai prost ca noi. Mai informeaza-te, dar nu din articole la comanda.

    Si nu mai da exemple de produse luate la suprapreț, ca toti au facut asta cand au fost la putere, inclusiv cei din PNL. Poate ai uitat perioada 1996-2000.

    Cand nu o sa mai aiba lumea putere de cumpărare, patronii vor da faliment. Asta se va intampla in viitor. Ingheata astia salariile si pensiile, benzina se va scumpi deoarece depinde de prețul petrolului si energia electrica la fel se va tot scumpi, deoarece pretul e la piata liberalizata.

    Ceea ce nu intelege lumea sau nu vrea sa inteleaga este ca oricine ar fi fost la putere in ultimii 3 ani, preturile la produse si servicii tot ar fi crescut. Iar PSD a marit salariile și pensiile tocmai sa atenueze aceste creșteri de preturi din cauze externe.

    ---------- Post added 23-11-2019 at 20:32 ----------

    Dintr-un raport de anul asta al Comisiei Europene despre Romania:


    Ocuparea forței de muncă este în creștere, dar deficitul de forță de muncă continuă să crească pe fondul expansiunii economice.Rata de ocupare a crescut constant în ultimii 5 ani, ajungând la 65,5% în 2017, depășind nivelul înregistrat înainte de criză, respectiv 64,4%. În decembrie 2018, rata șomajului, de 3,8%, a fost cea mai scăzută din ultimul deceniu, indicând o tensionare a pieței forței de muncă. În același timp, România continuă să se confrunte cu probleme demografice grave (22) din cauza îmbătrânirii rapide (23), a ratei scăzute de natalitate și a emigrației. Contribuția forței de muncă la PIB-ul potențial rămâne scăzută, dar pozitivă, fiind susținută de rata scăzută a șomajului și de potențialul neexploatat de pe piața forței de muncă.
    Emigrarea continuă a forței de muncă creează probleme pentru creșterea economică durabilă.În aproape trei decenii, România a pierdut 23,3% din populația sa în vârstă de muncă din cauza emigrației (Banca Mondială, 2018). Scăderea creșterii anuale a PIB-ului ca urmare a emigrației este estimată la 0,6-0,9 puncte procentuale (FMI, 2016). Se estimează că peste 3milioane de persoane au părăsit țara, majoritatea din orașele mari (Roman, 2018). Emigrarea populației din zonele rurale sărace și a populației tinere (cu vârsta cuprinsă între 15 și 34 de ani) este semnificativă în regiunile Nord-Est și Sud-Muntenia (Roman, 2018). Deși principalele cauze ale emigrației sunt salariile mai mari, condițiile de muncă și serviciile publice mai bune, în special educația și sănătatea (Comisia Europeană, 2018a), emigrarea persoanelor cu studii superioare este determinată și de calitatea scăzută a guvernanței publice (FMI, 2016). În decembrie 2018 s-au adoptat o serie de măsuri care vizează reducerea migrației forței de muncă în afara țării, mai precis în sectorul construcțiilor, prin scutirea angajaților de la plata impozitului pe venit pentru o perioadă de 10 ani începând din ianuarie 2019 și prin adoptarea unui nou salariu minim specific pentru acest sector (24) (a se vedea secțiunea 4.4).






    ---------- Post added 23-11-2019 at 20:36 ----------

    Plecati fratilor din tara ca sa contribuiti la bunastarea altor tari. Dar sa nu va mai plangeti. Din punctul meu de vedere, cei care au plecat nu ar mai trebui sa aiba drept de vot.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 127 of 158 FirstFirst ... 27 77 117 125 126 127 128 129 137 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts