Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 158 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 63 113 ... LastLast
Results 241 to 260 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #241 SP
    Senior Member tray's Avatar
    noi ramanem cu datul , ei raman cu buzunarele pline

  2. #242 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    V.Stan despre masurile de austeritate din Romania si comparatiile cu Grecia/Spania

    ---------- Post added 17-06-2010 at 05:35 PM ----------

    Cred ca se potriveste mai bine aici decat pe spambox

  3. #243 SP
    Junior Member Fragrance's Avatar
    E o țară cu potențial, dar condusă din lac �n puț, de vreo 20 de ani.Trebuie g�ndit și instaurat un sistem propriu de ”management”.
    Un fel de comunism democrat.

  4. #244 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Fragrance View Post
    E o țară cu potențial, dar condusă din lac �n puț, de vreo 20 de ani.Trebuie g�ndit și instaurat un sistem propriu de ”management”.
    Un fel de comunism democrat.
    Sincer nu m-am putut abtine sa nu rad. Pai sistem mai "propriu" aplicat de Basescu nici ca exista in UE.

    ---------- Post added 18-06-2010 at 06:23 PM ----------

    Ma uitam acum la stiri si am vazut cum multi romani au inceput sa se duca la RADET, sa ceara debransarea de la caldura ca sa treaca mai "usor" peste pretul la intretinere din aceasta iarna care va veni. Este incredibil cum nenorocitii astia ne arunca inapoi in evul mediu. Unde sunt cei care alergau acum 6 luni sa il voteze pe Basescu si faceau gura pe forum ca daca nu iese Basescu or sa vina comunistii, minerii si mogulii si ca o sa curga lapte si miere ? Uite ce vine acum, iadul pe pamant.

  5. #245 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Nu cunoaste nimeni vreun irlandez mai hotarat sa vina si la noi ?
    Acum cica discuta remanierile la Snagov A.K.A. Party la Snagov.

  6. #246 SP
    Banned Venom's Avatar
    Nu stiu daca sunt 5 tari in lume cu incalzire centralizata. Sistemul asta nu poate supravietui fara subventii si este eminamente comunist. De 20 de ani a fost acelasi scandal cu privire la scumpirea gigacaloriei, milioane peste milioane, etc...! Nu s-a intamplat asta si nici nu o sa se intample.
    Probabil ca intr-un viitor apropiat sau indepartat se va termina cu CETurile. Asta va insemna si ingroparea definitiva a industriei miniere. Daca tu consideri ca debransarea este o aruncare inapoi in evul mediu, treaba ta. Probabil ca n-ai gandit alta alternativa decat sa tai copacul din fata blocului si sa faci focul in sufragerie cu el. Sunt debransat de vreo 5 ani si vreau sa-ti spun ca platesc intretinerea la jumate fata de "nedebransati". Si asta fara subventii. Cele 4-500 de milioane de euro anual oferite RADETului ca subventie pot fi folosite altfel. RADETul dispune de peste 500 de km de tevi, are un randament de 10-15% (80-85% sunt pierderi), are un aparat birocratic si administrativ care depaseste orice inchipuire, iar pretul gigacaloriei este format din 1/3 platita de populatie si 2/3 subventii. Adica impozitul tau, al meu, etc...! Dar probabil ca Basescu este de vina.

  7. #247 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    O tara cu mult potential condusa de niste cacanari care isi baga ....in salarile si pensile noastre ....Intr-un cuvant in munca de o viata a parintilor , bunicilor nostri ...Un comunism mascat sub o democratie bolnava obtinuta printr-o lovitura de stat asa zisa revolutie...Acum vor sa le donam niste malai sa scoata tara din criza

  8. #248 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Am auzit azi dimineata o stire care mi-a starnit rasul: s-a descoperit de ce ministrii nu lucreaza si nu au rezultate.Deoarece acestia nu au salarii pe masura functiei lor, au salariul echivalent cu al unui gunoier german.
    NU LE-O FI RUSINE???!!!

    Dar medicii care au o responsabilitate enorma si salarii de someri somalezi cum pot sa mai munceasca?
    Dar inginerii cu salarii de mizerie?

    Bine ca avem cui sa le plangem de mila: ministrilor.
    Chiar nu mai exista bun simt in tara asta?

  9. #249 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Daca tu consideri ca debransarea este o aruncare inapoi in evul mediu, treaba ta. Probabil ca n-ai gandit alta alternativa decat sa tai copacul din fata blocului si sa faci focul in sufragerie cu el. Sunt debransat de vreo 5 ani si vreau sa-ti spun ca platesc intretinerea la jumate fata de "nedebransati". Si asta fara subventii. Cele 4-500 de milioane de euro anual oferite RADETului ca subventie pot fi folosite altfel. RADETul dispune de peste 500 de km de tevi, are un randament de 10-15% (80-85% sunt pierderi), are un aparat birocratic si administrativ care depaseste orice inchipuire, iar pretul gigacaloriei este format din 1/3 platita de populatie si 2/3 subventii. Adica impozitul tau, al meu, etc...! Dar probabil ca Basescu este de vina.
    Sa sti ca ai "dreptate" nu Basescu este de vina, Coposu este de vina. Cum dracu de nu mi-am dat seama. Auzi, dar daca tot te-ai debransat tu si ai vazut ca metoda este buna, zi te rog si lui Basescu ca poate asa are si el o solutie si termina cu sistemul asta comunist de care se chinuie saracutul sa ne scape pe noi si sa ne aduca bunastarea in viata asta. Zi-mi si mie, ca am o vecina batrana si amarata cu 400 ron pensie pe luna aici langa mine in varsta de 88 de ani si care nu mai are pe nimeni pe lume si vrea sa se debranseze ca tine, ce trebuie sa faca si pe unde trebuie sa umble ca sa plateasac intretinerea la jumatate si asta fara subventii ? Si inca ceva..de 6 ani ani de cand nentu Basescu asta nevinovat si neprihanit este presedintele Romaniei, ce l-a impiedicat sa inlature acest aparat birocratic si administrativ care depaseste orice inchipuire de la RADET ? Cumva este de vina Videanu ? Da pe Videanu cine l-a numit ministrul economiei ? Nu zicea Videanu, numit de Boc, pus de Basescu ca ministerul pe care il conduce va fi un minister al Energiei si al Industriilor ? Comandante, baietii astia nu au nici un fel de solutie la nimic si habar nu au cum sa conduca tara asta. Singurul lor merit este ca au prostit foarte multi prosti din tara asta si vad ca sunt o gramada, cum or sa faca ei economia sa duduie si cum or sa scape ei Romania de comunisti, mineri si moguli.

    PS. Sa sti ca nu am copaci in fata blocului dar am sa fac rost de multe afise cu Basescu si am sa ma incalzesc la foc cu ele.

  10. #250 SP
    Banned Venom's Avatar
    Pai poftim. Acum, cand se pune problema sa se desfiinteze, brusc nu mai vrem.
    Stai linistit ca nu lui Basescu si clasei politice vreau sa le iau apararea. Ii urasc la fel de mult ca si tine. Principala vina o avem noi. Nu stau sa dezbat argumentele ca mi-ar lua o saptamana de scris si tot nu le-ar citi nimeni. Dar suntem o natiune care isi sapa singura groapa. Din cand in cand ne oprim ca sa-i mai injuram pe aia care ne-au pus la treaba, dupa care ne apucam iar de sapat. Capisci?
    Zici de clasa politica?! Dar de sindicate (lideri) ce parere ai? Un mare fas.
    Cat despre vecina ta, nu comentez situatia ei. Pensionarii au viata grea chiar si cu pensie mai mare. Subventia mai bine se dadea la oamenii astia ca sa-si puna centrale termice. Dar nu o sa se faca asta. Si stii de ce? Deoarece RADETul trebuie tinut cu orice pret in viata. Nici n-ai idee cati bani se intorc la clasa politica prin monstrul asta. Sau ENEL, sau ROMGAZ, sau APANOVA, sau cine mai vrei tu. Si cand se ratoieste Uniunea Europeana la noi, ne facem ca le privatizam dar mentinem spalatoria de bani deschisa. Nici Iliescu n-a facut-o, nici Basescu sau Videanu nu o s-o faca, nici Geoana sau Antonescu n-o faceau. Si te rog nu te mai uita la stiri. Fara sa vrei te transformi intr-un soldat al unei parti politice, un soldat care omoara sau este omorat pe campul de batalie aparand interesul altora, interes pe care de multe ori nici nu-l stii.

  11. #251 SP
    Member Atrium's Avatar
    Ce fel de tara este Romania, nici nu are rost sa mai discutam despre politicieni. Va spun sincer ca i-as lua pe toti, cu mici exceptii, si i-as pune la zid, si eu cu mana mea i-as executa.

    De ce nu se face nimic ? Raspunsul nu este nesimtire, ci este un tupeu jegos si o lipsa de consideratie fata de cei care de fapt i-au ales.

    Exemplu :



    Eu vorbesc despre ce cunosc. Anul asta o sa am de dat un examen de rezidentiat si imi este pur si simplu groaza. Ca sa iesi rezident dupa 6 ani, cu salariu de 600 RON, cu garzi de 36 de ore de naiba stie cate ori pe saptamana, pare mai mult sado-masochism. Nu mai spun de responsabilitati, si riscul meseriei in sine. Remuneratie la acelasi nivel cu a unui vidanjor. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu aceasta meserie, dar totusi...

    Dar de fapt asta este Romania, este tara manelistilor analfabeti, care se plimba cu fel de fel de masini gen nava spatiala. Este tara pitipoancelor fara pic de creier, ca aparent siliconul are un efect de liza cerebrala. Este tara in care daca vrei sa realizezi ceva prin daruire si munca esti luat de prost.

    Evident, este tara in care toate valorile sunt rasturnate. Hai, sa nu mai discutam din astea si sa mergem repede acasa sa ne uitam la inima de tigan, sau state de romania, emisiuni din astea care promoveaza cultura si traditia. Din astea care creeaza valori copiilor, cu personaje demne de luat ca model.

    Munca ? -Ce e aia ? Esti nebun la cap ?! In nici un caz !
    Bun simt ? -Ia mai da-i in mamele lor de tampiti !
    Politete ? -Buna gluma asta !
    Educatie ? -Lasama ba, k ala ce sparge semintze in fatza la bloc are Mergedes, shi habar nare de artimetica si gramatiga.
    Simt al responsabilitatii ? -Aiurea, niciodata !

    Deja nici nu mai este de plans. Ce-i drept, nici nostim nu a fost niciodata, si nici nu cred ca va fi. Cred ca deja tot ce a mai ramas e doar sa inchizi ochii si sa crapi, sa te faci una cu pamantul si asa ai liniste si pace in tara asta. Dar nici asa, ca vin turmele cu gratare si manele peste mormantul tau si-ti strica linistea.

    Plecati fratilor daca aveti ocazia, ca aici nici cu arme biologice nu se mai rezolva nimic.

  12. #252 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Subventia mai bine se dadea la oamenii astia ca sa-si puna centrale termice. Dar nu o sa se faca asta. Si stii de ce? Deoarece RADETul trebuie tinut cu orice pret in viata. Nici n-ai idee cati bani se intorc la clasa politica prin monstrul asta. Sau ENEL, sau ROMGAZ, sau APANOVA, sau cine mai vrei tu. Si cand se ratoieste Uniunea Europeana la noi, ne facem ca le privatizam dar mentinem spalatoria de bani deschisa. Nici Iliescu n-a facut-o, nici Basescu sau Videanu nu o s-o faca, nici Geoana sau Antonescu n-o faceau. Si te rog nu te mai uita la stiri. Fara sa vrei te transformi intr-un soldat al unei parti politice, un soldat care omoara sau este omorat pe campul de batalie aparand interesul altora, interes pe care de multe ori nici nu-l stii.
    Ma uit la stiri pe toate programele si am putere analitica sa discern ce mesaj sa opresc si ce nu. De acord cu tine nici Iliescu n-a facut-o, nici Basescu sau Videanu nu o s-o faca, nici Geoana sau Antonescu poate n-o faceau, dar atunci ce rost mai are acest sistem democrat si anume alegerile? Punem pe unii pe viata si gata. Ce este de facut in opinia ta ?

    ---------- Post added 20-06-2010 at 08:51 AM ----------

    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Ce fel de tara este Romania, nici nu are rost sa mai discutam despre politicieni. Va spun sincer ca i-as lua pe toti, cu mici exceptii, si i-as pune la zid, si eu cu mana mea i-as executa.

    Plecati fratilor daca aveti ocazia, ca aici nici cu arme biologice nu se mai rezolva nimic.
    Caci bine graiesti. Este singura noastra sansa. Dar cam tarziu pentru unii dintre noi..

  13. #253 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cumpara cineva?
    Attached Images Attached Images pic09930.jpg

  14. #254 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar

  15. #255 SP
    Member angellicus's Avatar
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post
    Este de-a dreptul genial clipul...lol Chiar si cainii sunt mai destepti ca romanii!

  16. #256 SP
    UberDude Honord's Avatar
    Tva marit la 24% , ain't that ftw or what?

  17. #257 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Honord View Post
    Tva marit la 24% , ain't that ftw or what?
    Cred ca raspunsul vine de la Freddy... Reactia lui la Basescu spune tot...
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post

  18. #258 SP
    Member angellicus's Avatar
    Quote Originally Posted by Honord View Post
    Tva marit la 24% , ain't that ftw or what?
    Incredibil! Am ajuns la nivelul tarilor europene, civilizate!

    Danemarca - 25% TVA
    Islanda - 25,5% TVA
    Suedia - 25% TVA
    Romania - 24% TVA

    Vai de capul nostru! Astia sunt nebuni! BOC & CO
    Boc despre marirea taxa pe valoare adaugata: "Am ales cea mai buna solutie!"

    ---------- Post added 26-06-2010 at 03:55 PM ----------

    Scuze de double post, dar nu mai pot da edit.

  19. #259 SP
    Member andreivladp's Avatar
    @angellicus - cat de adevarat e clipul ala, vorba aia: adevarul se spune de multe ori in gluma...mai ales la noi in tara

  20. #260 SP
    Member donatelo's Avatar
    Guvernul Boc a decis cresterea TVA de la 19% la 24%, fara a majora si cota unica de impozitare
    Deci pot sa spun ca numai vad Marea in vacanta asta

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 158 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 63 113 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts