Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 152 of 158 FirstFirst ... 52 102 142 150 151 152 153 154 ... LastLast
Results 3,021 to 3,040 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #3021 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    @razvan, un drept nu e o obligatie. Cat despre a schimba ceva, nu ma intelegi gresit, nu am o mentalitate de victima si nu cred ca e nimeni mai inteligent decat noi care sa traga sfori, cineva care "nu ne-ar lasa sa votam daca ar conta". Clasa politica si situatia tarii e oglinda oamenilor care traiesc in ea si care voteaza sau nu. Ba chiar de obicei merg la vot (si acum regret ca nu am avut posibilitatea de data asta) dar asta nu inseamna ca cine nu merge la vot face ceva obiectiv gresit. Doar are un alt sistem de valori fata de mine, si e okay.

  2. #3022 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    guys hai sa o lasam mai moale ca pana la urma nu merita sa ne certam intre noi. maine poimaine vine Craciunul si ar fi pacat sa avem animozitati.
    asta e situatia ....asa traim! votezi....nu votezi.....it's all good
    important e ca noi in fiecare zi sa facem Romania o tara cat mai buna

  3. #3023 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Ce fel de tara este Romania?

    @razvanrazy, verifica topicurile pe care noi doi ne-am mai contrat, fa un exercitiu de sinceritate si analizeaza singur datele.

    Cat despre raspunsul tau la intrebarea mea de mai sus, da-mi voie sa zambesc. Totodata, te indrum sa iei la mana si sa verifici prezentele la vot in ultimii 30 de ani. Atat la parlamentare, cat si la prezidentiale.

    Iar, ceea ce se vede in ultimii ani, este cel mai bun exemplu ca lumea s-a acrit, s-a scarbit SI a inceput in sfarsit sa deschida ochii si sa-i vada exact cum sunt, pe astia pentru care arunci tu cu laturi in mine aici, pe forum.

    Diferenta dintre noi doi (pe subiectul asta) este data de un simplu si singur fapt. Tu, stai cu ochii in televizor si absorbi toate minciunile lor, pe cand eu, am renuntat la TV, satul fiind sa mi se insulte inteligenta zilnic.

    Daca voi, votantii astia incrancenati, nu v-ati dat seama ca sunteti importanti pentru ei doar in ziu votului, daca voi, nu vedeti cum se schimba intre ei in functie de interese (traseismul politic va spune ceva) si multe altele. Nu este vina mea, prietene.

    Drept urmare, nu consider corect si cinstit sa fiu aratat cu degetul si improscat de laturi doar pentru ca eu am ochii larg deschisi si mi-am exercitat un drept constitutional, acela de a nu mai gira o minciuna care tine deja de prea mult timp.

    Este dreptul meu. La fel cum este dreptul meu sa emit pareri si impresii. De ce? Pentru ca am capacitatea asta. La mine nu tine “pumnul in gura”.

    Iti spun pentru a 100-a oara. Voi dormi la fel de bine noaptea, indiferent daca ma banezi tu sau nu. Sper sa-ti intre in cap odata.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #3024 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cine vorbeste de generalizare si cine generalizeaza, oare?
    Stiu discutiile trecute, eram acolo. Stii cum e cu ala mai destept cedeaza primul? Daca ca nu ti-am raspuns a 10a oara, la aberatiile pe care le imprastiai pe acolo, nu inseamna ca aveai dreptate, ci ca te-am lasat sa crezi ce vrei

    Also, tu crezi ca eu, cu copil mic, am timp sa ma uit la TV la altceva inafara de Peppa Pig, Blues Clues sau Baby Shark?

    Tu crezi ca eu am votat pentru ca au promis ei marea cu sarea in campaniile electorale? Daca era asa, nu votam cu PSD-u, dar mai ales cu madam Firea? Dansa mereu promite spitale pe care doar le promoveaza din banii din care ar face de fapt 2-3 spitale. Si nah...as vrea sa vad si eu mai multe spitale...

    Am fost si am votat pe cine am considerat eu ca merita sa castige. Nu m-am bazat nici pe ulei si nici pe faina, galeti si ce se mai imparte in campaniile astea. Cam ciudat sa ne pui pe toti in aceiasi oala, nu?

    LE: Dar e ok, vad ca lumea-ti da like cand spui ca mai bine nu votezi decat sa votezi. Foarte tare frate - asta e atitudinea castigatoare

  5. #3025 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Concluzia: suntem in groapa. Si in loc sa iesim:

    - unii ii multumim aluia care ne tine in groapa ca ne arunca si noua niste apa murdara si niste paine uscata si o aspirina;

    - unii primim de la ala de sus niste bucati de carne si deci ne doare in cur de restu;

    - unii suntem chemati de ala de sus sa lucram pentru el si ca sa ajungem sus ne cataram pe capetele alora de jos;

    - unii nu suntem multumiti si tipam la ala de sus si il injuram si le zicem celorlalti din groapa ca sunt prosti sau nesimtiti ca si din cauza lor suntem in groapa, dar astia pe care ii injuram ne scuipa si mai iau o aspirina, sau o halca de carne, sau se catara pe restu din groapa ca sa iasa, iar ala de sus cand vede ca il injuram se mai pisa pe noi din cand in cand cu tunuri de apa si gaze.

    sound about right?

    dar tot in groapa suntem.

  6. #3026 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Altcineva destept a spus candva: FAPTE! NU VORBE!

    Ghiciti de ce am avut parte in ultimii 30 de ani. Ghici ghicitoarea mea.

    Inainte de a da raspunsul, analizati cariera/legaturile fiecarui politruc in parte si o sa aveti parte de o REVELATIE... sau poate, nu


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #3027 SP
    Member ymess's Avatar
    Eu zic ca din toate astea e si o parte plina a paharului:
    - lumea e satula de oamenii vechi (no more Ponta, Tariceanu, Basescu). Iar faptul ca PSD a scapat de Dragnea, Viorica, nu au pus-o la inaintare pe Olguta in aceeasi idee.
    - exista un partid care din nimic a ajuns la aproape 9%. Daca extremistii si-au facut partid, noi astia mai "normali" la cap de ce nu ne facem?

    LE: Incercati foarte mult sa gasiti un vinovat, dar nu ajuta asta. Ba sunt vinovati cei 70% care nu au votat, ba sunt vinovati cei 35% care au votat PSD si cei 9% care au votat cu AUR. Cu ce scop?

    Eu ceva timp in urma eram de parere ca e mai bine sa iti anulezi votul decat sa nu mergi la vot. Dar intre timp, mi-am dat seama ca imi consumam energia pe un subiect care nu ne ajuta cu nimic. Mesajul e clar: romanii vor oameni noi, dar oameni noi cu totul. Is satuli, gata, satui de promisiuni, de oameni vechi.

  8. #3028 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Altcineva destept a spus candva: FAPTE! NU VORBE!

    Ghiciti de ce am avut parte in ultimii 30 de ani. Ghici ghicitoarea mea.
    well, au fost si fapte doar ca prea putine sau nu in directia buna.

    cand spui fapte la ce te referi? fapte din partea cui? a masei conducatoare? sau a populatiei generale?

  9. #3029 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Ce fel de tara este Romania?

    Oamenii noi se ridica avand oameni vechi in spate.

    Religia politica se schimba dupa cum bate vantul si dupa cum o dicteaza interesul.

    Sunt atat de multe exemple, deja le fac la vedere si totusi, sunt persoane care nu vad asta.

    @raducu, fapte din partea astora ca apar si ne mint de ne ia dracu’ in fiecare zi. Care sunt faptele alea? Concret. Te rog, nu ma lua cu cresterile salariale sau de pensii. Odata cu cresterile salariale/pensii, au crescut si toate preturile ceea ce, este fix 0.

    Ba mai mult, daca ai fi atent, ai observa ca-ti dau cu o mana si-ti iau cu doua. Eu pe astia sa-i girez? Sa cred in cavaleri pe roibi albi? Imi pare rau, nu mai pot, am ajuns la o limita.

    Repet, pentru mine, toti sunt o apa si-un pamant, indiferent ca-i pesedist, penelist, usr-ist.

    Apropo de USR, cunosc personal oameni care sunt in conducere, oameni langa care am copilarit, nu vrei sa stii ce caractere au, nu vrei sa stii ce au facut. Si au tupeul sa apara pe sticla si sa spuna “NU HOTIEI”?! Ei?

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #3030 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by ymess View Post
    - exista un partid care din nimic a ajuns la aproape 9%. Daca extremistii si-au facut partid, noi astia mai "normali" la cap de ce nu ne facem?
    nu asta era scopul USR?

  11. #3031 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    nu asta era scopul USR?
    A fost candva, si din cauza asta am zis ca a avut un potential imens. A fost mai bine decat ma asteptam, cu oameni educati si intorsi din strainatate. Dar incredibil cum au reusit sa dea cu piciorul la asemenea sansa. Ma rog, au primit cateva primarii in orase mari. Dar repet, au dat cu piciorul la o sansa uriasa, au ajuns sa faca acelasi circ.

    Ii greu sa vorbesc despre USR, mai ales intr-un forum unde majoritatea grupului tinta se suprapune cu cel propus de USR, deci in mod normal constientizez ca printre noi sunt multi sustinatori.
    Eu legat de USR am fost ceva de genul:
    - pare promitator, chiar incantat de idee
    - suspicios
    - fac si ei ceva in afara de circ?
    - penibil

    Ganditi-va daca acum cativa ani oamenii ar sti in ce fel au ajuns:
    - tata la USR sa va zica sa votati PNL
    - sa faci alianta frateasca cu PNL, unde abia au tranzitat o tona de PSD-isti
    - Nasui sa vina cu casetofonul dat la maxim in parlament
    - sa ai membri din familii cu securitatea sau PCR
    - sa dai legi pentru impact mediatic, ca dupa sa te faci ca ploua cand iti zice cineva ca e neconstitionala
    - in afara de solutii distructive nu au propus nimic. Pe ei nu ii doare de penalii din functii publice, s-au folosit de tot ce inseamna anti-PSD ca sa creasca. S-au folosit, si uite, s-a dus momentumul, au picat si ei.
    - bai, o agenda ceva, niste masuri, promoveaza si ei ceva?

  12. #3032 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Oamenii noi se ridica avand oameni vechi in spate.

    Religia politica se schimba dupa cum bate vantul si dupa cum o dicteaza interesul.

    Sunt atat de multe exemple, deja le fac la vedere si totusi, sunt persoane care nu vad asta.

    @raducu, fapte din partea astora ca apar si ne mint de ne ia dracu’ in fiecare zi. Care sunt faptele alea? Concret. Te rog, nu ma lua cu cresterile salariale sau de pensii. Odata cu cresterile salariale/pensii, au crescut si toate preturile ceea ce, este fix 0.

    Ba mai mult, daca ai fi atent, ai observa ca-ti dau cu o mana si-ti iau cu doua. Eu pe astia sa-i girez? Sa cred in cavaleri pe roibi albi? Imi pare rau, nu mai pot, am ajuns la o limita.

    Repet, pentru mine, toti sunt o apa si-un pamant, indiferent ca-i pesedist, penelist, usr-ist.

    Apropo de USR, cunosc personal oameni care sunt in conducere, oameni langa care am copilarit, nu vrei sa stii ce caractere au, nu vrei sa stii ce au facut. Si au tupeul sa apara pe sticla si sa spuna “NU HOTIEI”?! Ei?

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    pensii? nu. nu cred ca a fost vreo crestere de pensii facuta fara scop electoral. ma refeream la situatii in care au mai fost initiativr legislative pozitive. insa prea putine. dar dupa cum am spus multe au fost cu motivatii gresite.

    legat de USR: pare rau sa aud. nu e f surprinzator, insa pe de alta parte cred ca majoritatea oamenilor care erau interesati sa se inscrie in usr o faceau din buna credinta. cel putin cei pe care ii cunosc si au mers la usr nu s-au dus acolo pentru bani si folosuri ci ca sa ajute comunitatile din care faceau parte.

  13. #3033 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Ce sansa? Plus și USR la început au avut oameni noi și nu i-am votat nimeni. Acum de când s-au înhăitat cu PNL au un procent mai mare ca niciodată. Cred că supraestimezi inteligenta alegătorului de rând.

  14. #3034 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ai grija cu strainatatea asta...

    Strainatatea a pus tara asta pe butuci cu largul concurs al politrucilor care ne-au indatorat si au vandut tot. Asadar, din cauza “strainatatii”, Romania a ajuns doar o piata de desfacere, ne-au distrus industrie, agricultura samd. Tot cu largul concurs al celor care mint zi de zi cu nerusinare pe la TV.

    L-ati vrut pe Dragnea la puscarie, el era raul absolut. A meritat si, din punctul meu de vedere, tot PSD-ul trebuie sa dispara. Cu toate astea, ce s-a schimbat in bine pentru norod? Simtiti ca o duceti mai bine? Nu e acelasi drac?

    Un mic exemplu, de Mos Nicolae: 12 perechi de sosete, 12 ciocolatele, un detergent de spalat rufe, o pereche de pantaloni de trening, citrice in valoare de 5 RON = 400 RON intr-o “piata de desfacere a strainatatii”. Frumos, nu?

    Imi permiteti sa zambesc, din nou?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 07-12-2020 at 14:44 ----------

    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    pensii? nu. nu cred ca a fost vreo crestere de pensii facuta fara scop electoral. ma refeream la situatii in care au mai fost initiativr legislative pozitive. insa prea putine. dar dupa cum am spus multe au fost cu motivatii gresite.

    legat de USR: pare rau sa aud. nu e f surprinzator, insa pe de alta parte cred ca majoritatea oamenilor care erau interesati sa se inscrie in usr o faceau din buna credinta. cel putin cei pe care ii cunosc si au mers la usr nu s-au dus acolo pentru bani si folosuri ci ca sa ajute comunitatile din care faceau parte.
    Cei care se inscriu de buna credinta si nu neg! Sunt si aftel de oameni. NU AJUNG SA DECIDA, sunt doar folositi si atat. Indiferent de partid.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #3035 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Vad aici ce vad si pe restul retelelor de socializare: Un elitism dus la extrem. Sunteti foarte multi care considerati ca parerea voastra primeaza si cine nu o impartaseste este o scursura a societatii. Toti cei care va credeti atat de perfecti, uitati-va in urma si veti observa ca in ultimii ani nu ati facut nimic altceva decat sa aruncati cu noroi in toti oamenii care nu sunt ca voi: pensionari, credinciosi, analfabeti, bugetari samd. Va face asta niste oameni mai buni? Cu siguranta nu, sunteti fix la fel ca cei pe care ii blamati, doar ca prea orbi sa va dati seama.

    Faceti un pas in spate si priviti imaginea de ansamblu a propriului discurs, veti observa o ipocrizie imensa: Pe de-o parte blamati oamenii care nu ies la vot. Pe de alta parte, cand este prezenta mare la vot, blamati oamenii care voteaza cu un partid care nu e placul vostru. Nu vi se pare ciudat ca voi aveti intotdeauna dreptate, singurul argument fiind acela ca "e parerea mea, nu are cum sa fie gresita".

    Faptul ca votati raul mai mic sau partidul care va toarna in ureche ideea care va face sa va simtiti bine in bula voastra, ferita de amarati si de analfabeti, nu va face eroi, va face sa votati impotriva oamenilor cu care impartiti aceasta tara. Ma uimeste cand vad postari pline de ura si de venin de la niste oameni care se considera inteligenti si care, vezi doamne, se simt dezgustati de cei inferiori lor.

    Observ ca unii dintre voi sunt suparati ca sunt oameni sarmani si de la tara carea voteaza pentru un litru de ulei. Ghici ce, litrul ala de ulei ajunge la oameni, spre deosebire de retorica elitista a USR Plus, pentru care nu exista nimic in tara asta mai departe de Bucuresti. V-ati oprit macar o secunda din gandirea asta absurda ca sa puneti in locul lor si sa vedeti de ce actioneaza in felul in care o fac? E usor sa arati cu degetul din confort pe cel care pupa moaste. Dar v-ati gandit vreodata ca pentru persoana aia, credinta e ultima ancora? Eu unul nu merg la biserica, dar nici nu ma simt deranjat de cei care o fac, e viata lor, e dreptul lor.

    Vad ca nu se leaga nimeni de faptul ca avem un presedinte care mictioneaza pe Constitutie cu regularitate, un presedinte care a facut in mod constant campanie electorala pentru un partid politic, desi acest lucru este anti-constitutional. Sa va aduc aminte ca acest presedinte a reprezentat raul mai mic la alegerile trecute? Sunteti mandri de voi ca i-ati acordat votul?


    Bucurati-va de votul pe care l-ati acordat si, la viitoarele decizii proaste pe care le iau guvernantii in urmatorii patru ani, sa va aduceti aminte ca voi ati legitimat acest rau mai mic.

  16. #3036 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    generalizezi si tu putin dar... asta e.

    legat de iesitul la vot: ai dreptate, cu toate ca s-a vazut la alegerile precedente (locale, prezidentiale, europene) ca prezenta la vot ridicata scade proportional procentajul de voturi pentru PSD si chiar si PNL pana la un punct.

    faza cu presedintele ales ca raul cel mai mic... exceptand primele doua alegeri ale lui iliescu, alegerea lui constantinescu si prima alegere a lui basescu, ABSOLUT TOATE au fost pentru raul cel mai mic. nothing to be proud of. just a fact. si in cazuri ca vadim, ponta, veorica etc... justificate.
    sigur, ideal era sa alegem altceva cu totul, dar uitandu-ne ce a iesit in turul 2...

    la faza cu oamenii saraci si/sau prosti, ai dreptate si nu ai dreptate. da, unii oameni nu au alte optiuni. sunt si multi care insa nu vad dincolo de propriile nevoi imediate. si eu cand am trecut prin perioade in care nu ajungeam cu banii de la o luna la alta, si nu aveam console si alte nebunii, ma bucuram si cand puteam dona sange si mai luam niste bonuri. da, nevoia imediata prima. dar tot nu votam cu psd de exemplu (acu nici pnl nu as vota, dar ma rog...).

    sigur, eu nu traiam intr-o comuna unde primarul sa ma duca la urne cu forta si sa ma verifice, ca altfel imi scoate bancuta de la poarta din pamant. deci e usor sa judeci.

    la cei cu religia... nu stiu ce sa zic. eu nu le zic oamenilor sa NU creada in spirite care sunt omipotente si le controleaza viata, le verifica numarul de cruci facute cand trec pe langa biserica, bucatile de branza mancate in post si pentru cati litri de aghiazma s-au calcat in picioare. si nu le zic ca religia lor e mai buna decat a altora, to each his own. problema apare cand asta este punctul de plecare pentru orice intr-o societate si cand oamenii refuza ei insisi sa accepte diferentele intre oameni si sa prioritizeze viata. unii ca aia din AUR de exemplu acuza avorturile dar sunt pro grupari si partide fasciste, si deci implicit si cu exterminarea unor grupuri etnice sau religioase. problema cu noi este ca pasivitatea asta de 50 de ani si apoi inca 30, ne-a adus in punctul in care toti suntem extremisti impotriva celorlalti.

    in fine, mai pot spune ceva: in familia mea si in grupul de prieteni am oameni care merg pe combinatii sa obtina joburi bine platite la regii de stat, oameni pensionari care locuiesc la tara si voteaza psd, oameni tineri cu parinti care sunt in structuri de conducere locale psd. pe unii am incercat sa ii conving cu argumente care sa nu le atace inteligenta. it almost worked but not really. socru-meu a spus ca voteaza psd la alegerile astea. nu intelege ca ii afecteaza viitorul nepoatei. sau nu vrea sa inteleaga. e un om de 60 de ani care stie el mai bine.

  17. #3037 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Dar, in general, romanul a tot votat “raul cel mai mic” in ultimii ani. Foarte putini dintre cei care nu sunt indoctrinati politic, voteaza din convingere.

    Se pare ca uitam un aspect esential. RAUL, tot rau este, indiferent ca-i mai mic sau mai mare. Asta-i ca “lasa maica, el a furat mai putin DA a si facut”. Pe bune? Gandirea asta gaunoasa este unul dintre motivele pentru care suntem aici.

    Eu, sunt unul dintre prostii care l-au votat pe neamt la primul mandat cu speranta, in ideea de ... hai ma sa vedem si pe altul diferit, un neamto-roman. M-a lamurit, mi-a confirmat inca odata ceea ce instinctul imi spunea, am zis sa fac o concesie, am facut. A doua oara, nu s-a mai repetat. Avand de ales intre un sarpe si o analfabeta, am ales sa stau linistit.

    Este dreptul meu, alegerea mea, am motive bine intemeiate pentru alegerile mele.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #3038 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    Sursa EuropaFm

    Misiunea OSCE care a monitorizat alegerile parlamentare de duminică a sancţionat implicarea preşedintelui Klaus Iohannis în campanie, de partea PNL.

    Aceasta a spus, textual, că este o încălcare a standardelor internaţionale şi a angajamantelor pe care ţările membre OSCE şi le-au luat, pentru a nu amesteca funcţiile şi instituţiile statului în lupta politică.

    Experţii OSCE au remarcat şi avantajul clar pe care PNL l-a avut prin conferinţele de presă organizate regulat şi frecvent de preşedintele Iohannis, conferinţe transmise în direct de multe posturi de televiziune.

    „Președintele și-a exprimat clar, în mod frecvent, preferințele sale politice în intervențiile publice făcute în perioada premergătoare alegerilor. Aceste lucruri a dus la o estompare din ce în ce mai mare a liniei de demarcație dintre prerogativele sale oficiale și campania electorală. Reprezintă o încălcare a standardelor internaționale și a angajamentelor făcute de toate țările OSCE, pentru a păstra o separare clară între stat și partidele politice”, declară Marianne Mikko, reprezentant OSCE.

    “Cele mai mari îngrijorări ale OSCE cu privire la alegerile din România sunt absenţa unei legi unice care să reglementeze alegerile şi prezenţa redusă a femeilor în procesul electoral şi în procesul de luare a deciziilor politice. (…)

    Prea multe schimbări ale legilor, unele făcute în ultimul moment, au creat nesiguranţă, având un impact negativ asupra alegerilor. Parlamentul a a doptat recent mai multe modificări, fără consultare publică, ceea ce încalcă bunele practici. Multe dintre modificări au vizat reglementări care tocmai fuseseră adoptate pentru alegerile prezidenţiale de anul trecut”, a mai adăugat oficialul.

    Misiunea OSCE a prezentat luni un raport preliminar, urmând ca, în aproximativ două luni, să elaboreze un raport complet, inclusiv recomandări pentru instituţiile şi autorităţile care pot îmbunătăţi situaţia.

  19. #3039 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Au trecut aproape 2 luni si deja m-am lamurit si cu acest guvern, care de fapt e un Guvern Orban 3, dar mult mai imbecil. Ce dracu sa faci cu sinistrii aia precum Campeanu traseistu la Educatie care habar n-are , Ionica ala care s-a razgandit in privinta pensionarii, Drula de la transporturi despre care numele spune totul, Catu care groaznic de mediocru, UDRM-istii care sunt evident la mediu si dezvoltare si isi freaca palmele de bucurie, si nici Vlad Voiculescu de la PLUS care e mereu in scandal si o da cu mucii-n fasole mai rau decat Tataru si Costache, ca tot sunt scandaluri la TV cu el. Singurul care misca pe acolo e Bogdan Aurescu la externe ca ne reprezinta bine, in rest e vai si amar. Zici ca e tot un guvern PSD, dar mai putin ticalosi, dar mult mai imbecili.
    USR nu face realizari pe masura asteptarilor, de fapt nu face mai NIMIC, de aia nici nu o sa-si depaseasca stadiul de partid mic de buzunar cu 6 primarii in toata tara. Am mers degeaba la vot ca sa nu iasa alternativa mai rea, PSD, de o zicala care deja sunt satul. Nah, PNL-istii au guvernarea, majoritate in parlament cu USR, au presedintia, majoritatea primariilor din Transilvania, Dobrogea, Muntenia, Moldova, si tot nu misca NIMIC. Si o sa ne miram in 2024 ca de ce au castigat alegerile si de vom avea un guvern PSD si AUR.
    Ma jur ca nu mai votez in veci in Romania si nu mai misc niciun deget pentru tara asta. Votez de 10 ani incoace si nu vad nicio schimbare in bine, ce sa mai zic de cei care voteaza de 30 ani?

    Din partea mea sa se desfiinteze gunoiul asta numit DEMOCRATIE. Si asa e o tampenie sa mai dai putere de decizie MASELOR ANALFABETE care ajung sa voteze un Trump, un Boris,o Marine Le Pen, un Salvini, un Wilders, un Orban, un Dragnea etc. sau mai nou, Dancila, Sosoaca, toti trogloditii care sunt anti-vaccin si cred ca Pamantul e plat. Dictatori ca Hitler, Mussolini si Lenin/Stalin au venit la putere tot prin vot democratic. Am ajuns sa am momente cand imi doresc ca retelele de socializare sa fie cenzurate cand am vazut ca un idiot ajuns din intamplare presedintele Americii a instigat ba la insurectie, ba la bombardamente nucleare, ba le-a propus americanilor sa bea detergenti ca sa previna COVID-ul. Nu, e clar ca trebuie facut ceva. Culmea e ca sunt anti-cenzura, dar cand scrii ceva ce poate pune in pericol vietile multor oameni si sunt o gramada de prosti care ajung sa creada un functionar public debil mintal, chiar trebuie luate masuri.
    Da-o naibii de democratie si de drepturile maselor.
    Prefer sa ne conduca robotii pentru eternitate. Eu cred ca si asta urmeaza: un corporatism cu conducere autonoma cu inteligenta artificiala.
    Chiar s-a facut un experiment in AMERICA unde toti congresmanii si cabinetul prezidential au fost inlocuiti cu soft-uri. Rezultatul? Soft-urile s-au dovedit a fi mult mai eficiente, rezolvand toate problemele Americii in cateva ore, de la saracie, somaj, aparare, economie, problemele de sanatate si educatie pana la infractionalitate. Oamenii sunt inca prea primitivi ca sa traiasca in democratie. Democratia e buna daca am avea alegatori si alesi inteligenti.
    Democratia in formatul actual cu "OAMENI" la conducere nu duce decat spre colaps. Inca vreo 10-20 ani de democratie din asta "dreapta-stanga","dreapta-stanga", si evul mediu 2.0. ne asteapta.
    Sau vom ajunge sa fim cumparati de chinezi bucata cu bucata, probabil asta fiind cea mai buna optiune- Hegemonia Chineza! Suna rau fiindca presupune scor de evaluare sociala, mult bun simt, legi drastice, pedepse aspre, munca multa, dar un rau necesar daca mai vrem sa existam ca civilizatie si dupa 2100.


    ---------- Post added 23-01-2021 at 22:30 ----------
    Ca tot vorbeam de computere, un computer de la MIT a prognozat din 1973 ca in 2040 civilizatia moderna o sa se prabuseasca, iar in 2020 va fi inceputul declinului care va fi lent, agonizant, dar sigur.
    https://medium.com/predict/2040-the-...t-5b038bec32db
    https://bigthink.com/paul-ratner/in-...-its-on-target

  20. #3040 SP
    Member smits's Avatar
    Poti sa pui enspe mii de guverne.

    Trebuie o curatentie generala, in care sa dispara toti.

    Trebuie pusi oameni care chiar vor sa faca ceva cu tara asta.

    Sa nu se mai investeasca in BOR si multe alte tampenii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 152 of 158 FirstFirst ... 52 102 142 150 151 152 153 154 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts