Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 24 of 158 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 34 74 124 ... LastLast
Results 461 to 480 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #461 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    Stenograme integrale in dosarul Vantu. Pasaje intregi n-au aparut in presa. Citeste in intregime discutiile lui SOV cu Sergiu Toader, Corina Dragotescu si Stelian Tanase. Cum si-a lasat Vantu supape majore in trust - Esential - HotNews.ro

    Dupa ce luni au fost publicate in presa mai multe fragmente de stenograme din dosarul lui Sorin Ovidiu Vintu care reprezentau discutiile omului de afaceri cu jurnalisti din grupul Realitatea si politicieni, HotNews.ro a obtinut de la Tribunalul Bucuresti stenogramele integrale ale discutiilor purtate de Vantu cu Sergiu Toader, Stelian Tanase si Corina Dragotescu.
    • Toader: Sa-mi bag p..., eu cred ca am fost isterici in lupta asta (n.r. lupta impotriva lui Basescu), de-aia ne uraste lumea, ca am fost isterici. SOV: Ei, am fost pe dracul! Stai linistit, tocmai, ca am lasat supape majore, Publika , Radio Realitatea, Catavencu, o gramada de organizatii, Guerrila, le-am lasat libere bai, baiatule! Toader: Daca nu erau alea eram in... cum e la Antena 3 acum. SOV: Stop, opreste-te.
      Toader: Aia ne-a credibilizat..."
    • Stelian Tanase: Da ce crezi ca o sa fie duminica? SOV: O sa castige Geoana, Stelian. Tanase: Sa te auda Dumnezeu! SOV: In mod cert. Tanase: Ca, ca aseara nu s-a prezentat foarte bine. SOV: Da, si-a luat o m..e cu hidrantul, ce dracul. Nu ca nu s-a prezentat bine, a fost catastrofa.
    Una din cele mai ample stenograme din dosar este cea a discutiilor dintre fostul presedinte al Grupului Realitatea-Catavencu, Sergiu Toader si Sorin Ovidiu Vantu. Luni s-a discutat despre cum dialogul dintre cei doi releva viziunea pe care omul de afaceri o are despre independenta editoriala si despre structura unui grup de presa. Contactat in cursul zilei de luni de catre HotNews.ro, Sergiu Toader a refuzat sa comenteze stenogramele si a transmis urmatorul SMS: "Orice ati dori nu ma intereseaza. Ma deranjati!"

  2. #462 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by eXistenZ View Post
    Stenograme integrale in dosarul Vantu. Pasaje intregi n-au aparut in presa. Citeste in intregime discutiile lui SOV cu Sergiu Toader, Corina Dragotescu si Stelian Tanase. Cum si-a lasat Vantu supape majore in trust - Esential - HotNews.ro

    Dupa ce luni au fost publicate in presa mai multe fragmente de stenograme din dosarul lui Sorin Ovidiu Vintu care reprezentau discutiile omului de afaceri cu jurnalisti din grupul Realitatea si politicieni, HotNews.ro a obtinut de la Tribunalul Bucuresti stenogramele integrale ale discutiilor purtate de Vantu cu Sergiu Toader, Stelian Tanase si Corina Dragotescu.
    • Toader: Sa-mi bag p..., eu cred ca am fost isterici in lupta asta (n.r. lupta impotriva lui Basescu), de-aia ne uraste lumea, ca am fost isterici. SOV: Ei, am fost pe dracul! Stai linistit, tocmai, ca am lasat supape majore, Publika , Radio Realitatea, Catavencu, o gramada de organizatii, Guerrila, le-am lasat libere bai, baiatule! Toader: Daca nu erau alea eram in... cum e la Antena 3 acum. SOV: Stop, opreste-te.
      Toader: Aia ne-a credibilizat..."
    • Stelian Tanase: Da ce crezi ca o sa fie duminica? SOV: O sa castige Geoana, Stelian. Tanase: Sa te auda Dumnezeu! SOV: In mod cert. Tanase: Ca, ca aseara nu s-a prezentat foarte bine. SOV: Da, si-a luat o m..e cu hidrantul, ce dracul. Nu ca nu s-a prezentat bine, a fost catastrofa.
    Una din cele mai ample stenograme din dosar este cea a discutiilor dintre fostul presedinte al Grupului Realitatea-Catavencu, Sergiu Toader si Sorin Ovidiu Vantu. Luni s-a discutat despre cum dialogul dintre cei doi releva viziunea pe care omul de afaceri o are despre independenta editoriala si despre structura unui grup de presa. Contactat in cursul zilei de luni de catre HotNews.ro, Sergiu Toader a refuzat sa comenteze stenogramele si a transmis urmatorul SMS: "Orice ati dori nu ma intereseaza. Ma deranjati!"
    Asta este Romania, tara in care jegosii asculta telefoane si dau public ce discuta doua persoane private, chipurile ca ele "atenteaza la siguranta statului". Un rahat de tara ordinara, cu jeguri din astea care o conduc. M-am saturat pana peste cap de ordinarii astia. O sa ne ia dracu pe toti !!!!

  3. #463 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Vrei sa zici: tara in care SRI-ul asculta telefoane si da public discutia privata intre doua persoane...

  4. #464 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Ca sa continuam cu Vantu...

    Catalin Popa si Vintu stabilesc strategia editoriala de campanie
    Una dintre stenogramele citate in dosar este cea a discutiei dintre Sorin Ovidiu Vintu si directorul Realitatea TV, Catalin Popa, purtata in 29 octombrie 2009, in campania electorala pentru alegerea Presedintelui.


    Continutul stenogramei, conform MEDIAFAX:

    "POPA CATALIN : Am facut un carton si am spus ca aceleasi ONG-uri, in 2004 l-au sustinut pe candidatul Traian Basescu.
    S.O.VINTU : - Foarte bine, f... in gura sa-i f... Deci s-au isterizat aia.
    POPA : -Mama, sunt cu nervii pe pereti.
    S.O.VINTU : - Exceptional, exceptional.

    POPA CATALIN : -Adevarul e ca e fara precedent, ca toata societatea civila, ca astea sunt cele mai importante voci in momentul de fata si cele mai importante ONG-uri din Romania, si nu au mai vazut in mandatul lui Basescu niciodata asa ceva. Dar stii care este socul?
    S.O.VINTU: - A?
    POPA CATALIN: - Liderii celor doua partide de opozitie nu vor sa faca declaratii pe tema asta.
    S.O.VINTU: - De ce?
    POPA CATALIN : - De boi. Adica raspunsul meu e clar. De boi.
    S.O.VINTU : - Cred ca fac bine, tati.
    POPA CATALIN : - Eu nu cred.
    S.O.VINTU: - Daca imi permiti, totusi rarirea parlamentarilor este o chestie foarte populara printre cetatenii imbecili ai acestei tari.
    POPA CATALIN: - Da, dar nu despre asta e vorba.

    S.O.VINTU: -Ba da, pentru ca acolo este prefaudarea alegerilor. Se refera strict la referendum si referendumul este o chestie gingasa. Ei au iesit deja cu declaratii ca sustin micsorarea numarului de parlamentari.
    POPA CATALIN:-Da si asta poate sa spuna si acum, "Sustinem in continuare referendumul, haideti sa-l programam intre tururile de scrutin".
    S.O.VINTU- Da. O sa ma gandesc. Sa vorbesc cu MIRCEA si cu CRIN sa vad de ce nu preiau mesajul. Nu stiu. M-a luat prin surprindere cu treaba asta.
    (...)

    POPA CATALIN: - Da. O sa stam sa documentam desi ma ardeau mainile sa iesim repede cu el, dar nu putem pentru ca sunt lucruri foarte grave.
    S.O.VINTU - Sunt grave, nu?
    POPA CATALIN: - Da.
    S.O.VINTU - Asa tati, asa baiatul lui tata. F... in gura sa-l f... Hai ca vin si eu acasa sa pun umarul (rade - n.n.).
    POPA CATALIN - (rade - n.n.). Da.
    S.O.VINTU - Rar mi se intampla, fara misto Cata, sa ma mobilizez cum m-am mobilizat de data asta.
    POPA CATALIN- Da. Am simtit si eu pe alocuri.
    S.O.VINTU - Rar mi se intampla. Mi-am scos ostile regulate din cazarmi, nici macar pe scandalul FNI nu mi-am scos armata regulat. Am lucrat numai cu ostasii.
    POPA CATALIN - (rade - n.n.).
    S.O.VINTU- Da. De data asta... multa prostime, dat fiind faptul ca poporul asta s-a tampit de-a dreptul, prostimea asta inca tine cu imbecilul si trebuie sa-i degajam prostimea.
    POPA CATALIN - Da.
    S.O.VINTU - I-o degajam f... in gura sa-l f... Hai, te pup! Pa!
    POPA CATALIN - Drum bun! Pa!"

    ---------- Post added 20-10-2010 at 01:30 PM ----------

    O alta discutie, din 30 noiembrie 2009, este cu presedintele Grupului Realitatea-Catavencu, Sergiu Toader, pe tema casetei in care presedintele Traian Basescu apare lovind un copil, scrie MEDIAFAX.

    "S.O.VINTU : - De ce crezi ca e atat de disperat? E disperat ca stie ca pierde.
    SERGIU TOADER :- Mai, dar e fantastic cum... deci incredibil... Asta cu caseta a jucat un rol important si chiar daca 44 cred ca e trucata, isi pastreaza optiunea de vot, nu?
    S.O.VINTU : Da tati, da. Adica pe romani ii doar in p..., ei s-au prezentat deja.
    SERGIU TOADER. - Da, am inteles.

    S.O.VINTU - Da mai, e trucata si du-te in p... ma-tii ca tot nu te votez. Alegatorii lui: " Da, mai, e adevarat, i-a dat o laba si unde da Basescu, creste", vorba imbecilului ala de Macovei.
    SERGIU TOADER. - Da, corect.

    S.O.VINTU : - Asta e treaba. Adica eu cred ca este... iti arata toata treaba asta faptul ca (injura - n.n.) cu mogulul nu te joci.
    SERGIU TOADER. - Mama!

    S.O.VINTU : - Cred ca cea mai mare tampenie care a facut-o imbecilul asta este ca m-a ales pe mine tinta, inca de acum un an de zile. Era baiat destept, venea la supt p..., imi sugea p... frumos, spunea sarut mana pentru masa si cu asta basta. Ca loviturile mari, boul dracu', nu cu presa i le-am dat ci cu capacitatea mea de combinatii si de joc.

    SERGIU TOADER. - Naspa! Acum trebuie sa ne pregatim sa-l omoram pe Geoana (rade - n.n.).
    S.O.VINTU - Dar este elementar, draga Watson (rade - n.n.). Pai, presa traieste din sange, f..., puroaie, de unde traieste presa?! Din fapte pozitive?! Ce dracu'! Da, draga Sergiu"

  5. #465 SP
    Manager paul's Avatar
    Un alt episod din cum se voteaza legile in Parlament:
    Deputaţii au decis marţi, prin vot �n plen, scăderea taxei pe valoare adăugată pentru alimente de bază de la 24% la 5%, anunţă Realitatea TV. Şi tot marţi, plenul a decis ca pensiile mai mici de 2,000 de lei să nu fie impozitate. Legile merg spre promulgare. Pedeliştii spun că au votat din greşeală şi că vor iniţia două proiecte de lege prin care vor corecta aceste modificări. VEZI CELE DOUĂ LEGI!
    Parlament: TVA de 5% pentru alimente de baz

    Daca se promulga e foarte bine, daca nu, e inca o dovada de ce parlamentari si Guvern avem.

  6. #466 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Un alt episod din cum se voteaza legile in Parlament:
    Parlament: TVA de 5% pentru alimente de baz

    Daca se promulga e foarte bine, daca nu, e inca o dovada de ce parlamentari si Guvern avem.
    Exact ce spuneam mai sus. Sunt atat de cretini si prosti si ii doare undeva de Romania si de romani, ca habar nu au ce voteaza. Niste distrusi.
    Sa traim bine...din greseala !!!

  7. #467 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Sunt atat de cretini si prosti si ii doare undeva de Romania si de romani, ca habar nu au ce voteaza. Niste distrusi.
    Mai rau este ca cineva chiar i-a votat pe parlamentarii astia....

  8. #468 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Razvan View Post
    Mai rau este ca cineva chiar i-a votat pe parlamentarii astia....
    Sa traim bine, din greseala

    ---------- Post added 20-10-2010 at 06:04 PM ----------

    Cum a cheltuit Boc jumătate de milion de dolari �n patru zile, la New York


    Emil Boc a participat, �n perioada 21-24 septembrie, la reuniunea plenară la nivel �nalt a Adunării Generale a Organizaţiei Naţiunilor Unite pe tema Obiectivelor de Dezvoltare ale Mileniului. Deşi evenimentul �n sine a trecut neobservat, la aproape o lună de la vizita sa la New York, �n presă au apărut informaţii cu privire la costurile deplasării, nu mai puţin de 470.000 de dolari au fost necesari "strămutării" premierului.

    Vizita de numai patru zile a premierului Emil Boc la New York a costat aproape o jumătate de milion de dolari.

    Potrivit presei nota de plată a deplasării delegaţiei Rom�niei la reuniunea ONU de la New York, unde premierul a fost �nsoţit de o delegaţie formată din 35 de persoane, s-a ridicat la 470.000 de dolari, după cum urmează: cazarea, �n hoteluri de 4 şi de 5 stele, �n centrul metropolei americane, a �nsumat 63.000 de dolari; la aceasta se adaugă transportul cu un avion �nchiriat de la Romavia, care costa �n jur de 400.000 de dolari. C�t despre diurnă, aceasta s-ar fi ridicat la 6.300 de dolari.lol

    Se pare că premierul si-a luat cu el �n America toţi consilierii personali, unul dintre aceştia fiind fostul şofer de pe vremea c�nd era doar şef la PDL, toţi consilierii de stat, Secretarul general al Guvernului, medicul personal, dar şi pe Daniel Buda, deputat PDL de Cluj.

    Este criza PDL ??

  9. #469 SP
    Member esop's Avatar
    " Political language. . . is designed to make lies sound truthful and murder respectable, and to give an appearance of solidity to pure wind. "

    " Who controls the past controls the future. Who controls the present controls the past. "

    George Orwell

  10. #470 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    Romania o tara bizara.
    Parlamentul mecanic. Deputatii PD-L au votat impotriva propriului Guvern si anume
    , reducerea TVA la alimentele de bază de la 24% la 5% şi neimpozitarea pensiilor sub nivelul de 2.000 de lei

    Au votat greşit si Udrea, Ialomiţianu, Botiş, etc lol

    In nestiinta lor, parlamentarii au simtit pe propria piele efectul de turma si au votat cu mare bucurie, ca la Marea Adunare Nationala. Abia dupa o zi si-au dat seama ca ceva nu e in regula si au descoperit ca au votat impotriva propriului Guvern. Atunci au inceput sa se scarpine in cap cautand explicatii.

    Pentru a-i scoate pe democrat-liberali din incurcatura, liderul deputatilor PD-L, Mircea Toader, s-a grabit sa-si asume greseala si a acceptat chiar sa-si dea demisia daca partidul i-o va cere. Totusi, el si-a mustrat colegii ca nu au fost atenti sa sesizeze ca ceva nu se potriveste si sa-l traga de maneca, titreaza Puterea.

    Insa liderul deputatilor democrat-liberali a mai gasit si alt vinovat: Secretariatul General care nu explica in ce consta fiecare lege pe care deputatii o voteaza. Un alt deputat PD-L, Gheorghe Tinel, a spus resemnat ca, "daca mai facem doua greseli ca asta, chiar ca trebuie sa mergem acasa". "Decat sa te duci la castig cu un prost, mai bine te duci la paguba cu un destept", a dat el vina, indirect, pe liderul de grup.

    Ca sa nu se spuna si despre ei ca nu stiu ce voteaza ca PDL-istii, partenerii de guvernare de la UNPR si UDMR au declarat ca ei chiar au vrut ca cele doua proiecte sa fie adoptate.

    Adevarul: Politica fiscala, la degetul lui Toader

    Pe lista celor care au dat peste cap "din greseala" planurile economice ale propriului Guvern se afla si sapte ministri, printre care si cei de la Finante, Munca, Turism si Agricultura. Cu totii si-au recunoscut greseala si au dat asigurari ca va fi remediata.

    Unii dintre deputatii care au votat "dintr-o eroare regretabila", ghidati de "degetul ridicat" al lui Mircea Toader, au cerut demisia acestuia din functia de lider de grup.

    "Toader a ridicat degetelul, iar noi ne-am luat dupa el, asa e cutuma parlamentara! Putea cineva sa ne intrebe daca suntem de acord sa ne aruncam cu totii in Dunare, noi am fi fost de acord, ca mergeam pe mana liderului de grup, care are ca sarcina sa ne indice votul", a declarat viceliderul deputatilor PD-L Mihail Boldea pentru Adevarul.

    Prinsi fiind cu usa, democrat-liberalii vor procedura de urgenta pentru cele doua initiative legislative, dar decizia revine Birourilor Permanente ale Parlamentului, in care Opozitia are majoritatea.

    Jurnalul National: PD-L a votat din greseala binele dorit de romani

    Cele doua initiative votate orbeste de parlamentari trecusera deja de Senat, iar Camera Deputatilor este decizionala, asa ca singura etapa pe care o mai au de parcurs este promulgarea de catre presedinte.

    Proiectul initiat de parlamentarii PSD, PC si PNL prin care se reduce TVA la 5% la anumite alimente avea raport favorabil de la Comisia de buget-finante din Camera Deputatilor, iar dezbaterile generale au avut loc pe 12 octombrie, sedinta la care nu a fost prezent niciun initiator. La acea vreme, deputatul PD-L Mircea Calian a spus in plen ca si el a fi fost de acord cu asemenea initiativa in perioada 2007-2008.

    Celalalt proiect, de modificare a Codului Fiscal in sensul impozitarii pensiilor doar peste suma de 2.000 de lei, este initiativa unui deputat PD-L, Mircea Giurgiu, care a depus-o in Parlament pe 14 decembrie 2009, scrie Jurnalul National.

    Proiectul fusese respins de Senat pe 17 mai 2010, apoi in sedinta din 12 octombrie a Camerei Deputatilor insusi initiatorul a cerut un vot negativ din partea colegilor sai.

    Sursa: Presa de azi: PD-L a votat din greseala binele dorit de romani


    PS. Asta este Romania, tara in care traim si unii dintre noi "votam" niste idioti si habarnisti sa conduca tara asta, care din punct de vedere logic nici nu ar trebui sa existe.

  11. #471 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    nu stiu daca se pune sau nu.
    thx to eXist care acum este bannat ...

    Cam asta este Romania, o tara plina de nepasatori sau mai bine zis, oameni carora le este frica sa faca ceva.

    YouTube - Hot de biciclete in Bucuresti!

  12. #472 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Nu are de ce sa iti fie frica, in mod normal, trebuie apelat la 112, nu te apuci tu, trecator sa te iei de oameni care sunt cu fierestraul in mana

  13. #473 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    pana suni la 112,iti dai datele and stuff fapta este deja consumata...

  14. #474 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Bitza View Post
    pana suni la 112,iti dai datele and stuff fapta este deja consumata...
    Degeaba, in cazul asta sunt de acord cu ce s-a zis mai inainte, nu te apuci sa te bagi. De ce ? Pentru ca daca ala e chiar hot, inseamna ca are o moralitate dubioasa si e si trecut prin multe (inclusiv batai). Plus ca are si fierestrau (si daca n-ar avea tot nu te bagi, gen hoti de tramvaie - poate avea cutit, etc). Poti fi tu si campion la lupte, ala a bagat cutitul in tine si s-a carat. Deci sa va fie clar, nu te bagi in chestii de astea, suni la 112 si incerci sa retii cum arata hotul, eventual ii faci o poza (de departe).

    Sau, daca vrei sa te bagi, te bagi serios, si-l imobilizezi ca lumea, dar nici asta nu-i recomandat pentru ca o sa fii tu acuzat de hot pentru ca l-ai agresat.

    Singurele situatii in care merita sa te bagi e sa previi o crima sau un viol sau alte chestii de astea, NICIODATA nu te bagi sa previi un furt, nu merita sa-ti risti viata pentru niste bani.

    Si daca nu ma credeti, am si exemplu. Va mai amintiti de barbatul ala care a incercat sa opreasca pe unul care a jefuit o casa de schimb valutar si a fost impuscat in piept si a murit ? E celeblu cazul : http://www.frontnews.ro/social-si-ec...t-ranite-21588

    A meritat ? Ganditi-va de 2 ori inainte sa va bagati in de astea, indiferent cat de buni va credeti la bataie - cu infractorii nu-i de glumit, nu te bagi intr-o arena cu un sportiv, te bagi la o confruntare cu un infractor fara scrupule, care poate fi inarmat cu pistol, cutit, etc. Si inca o chestie : chiar daca reusesti sa-l opresti nu inseamna ca ai casigat, nu stii cu cine ai de-a face, ala poate e condamnat la 2 ani de inchisoare cu suspendare si iese dupa 2 luni pe buna purtare. Si poate are chef sa te caute sa-ti povesteasca experienta din inchisoare si poate nu vine singur, ci insotit. Serios vorbesc, cu astea nu-i de gluma.

  15. #475 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu-mi vine sa cred, mai exista o policlinica de stat buna in Romania (Policlinica CFR din Cluj-Napoca) , doctori seriosi si respectuosi o adevarata raritate, dar ma bucur sa vad ca nu au disparut cu toti...

  16. #476 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Nu e despre Rom�nia dar are oarecum...o legătură indirectă:
    Mesajul e cel important.

  17. #477 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Subscriu si eu la ce a zis RaverX. Acum vreo 2-3 ani eram in metrou, mergeam spre casa, destul de plin metroul si la un moment dat vad un tiganus de 10-12 ani cum cotrobaia in geanta unei unei tipe. Cum eram la o varsta la care simteam permanent nevoia de afirmare, nu ca as fi clocotit de spirit civic, m'am gandit sa o fac pe eroul. Am inceput sa ma indrept foarte incruntat spre hot, cand deodata observ intr'un colt al vagonului un chelios, mare, mai negru ca noaptea care mi'a facut semn sa tac si mi'a aratat discret un cutit. Asa ca mi'am continuat frumos drumul 2 vagoane mai in spate si mi'am vazut linistit de calatorie.

  18. #478 SP
    Member Atrium's Avatar
    Pentru cei cu dorinta de afirmare cititi bine ce s-a scris cei de mai sus. Acesti indivizi nu actioneaza niciodata, dar niciodata singuri !

    Pana la urma nu merita sa-ti risti viata pentru cateva bunuri materiale ale unor indivizi care nu au stiut sa-si poarte singuri de grija, si care nu au stiut sa-si pazeasca bunurile. Eu unul daca vad astfel de specimene imi iau frumos ghiozdanul in brate si asta este.

    Da, in cazul in care vedeti un politist comunitar puteti foarte frumos sa-i explicati ce s-a intamplat. Din experienta personala va spun majoritatea nu vor ramane nepasatori. Din pacate insa acesti politisti sunt din ce in ce mai putini pe strada...

  19. #479 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    PDL cade. Ia cu el şi Rom�nia?
    de Cristian Tudor POPESCU


    De la guvernul Dăscălescu �ncoace n-a mai existat o ruptură at�t de mare �ntre un executiv al Rom�niei şi populaţia acestei ţări. Guvernul Boc e perceput ca mai mult dec�t prost, nemulţumirea populară se transformă �n ură.

    Ceea ce nu vrea să priceapă PDL ca partid de guvernăm�nt este faptul că nu mai are sens să clameze reformismul executivului şi să acuze populismul opoziţiei. Aşa cum am obosit să repet din aprilie �ncoace, credibilitatea este parametrul esenţial şi, �n cazul guvernului Boc, ea tinde spre zero. Şi c�nd spun lucruri corecte, dl. Boc şi miniştrii săi sunt huiduiţi sau nebăgaţi �n seamă. Fiecare zi �n plus petrecută cu guvernul Boc la Palatul Victoria compromite ideea de reformă, măsurile dure, dar necesare �n lupta cu criza. PDL-ului continuă să nu-i pese de asta, ceea ce nu e de mirare la un partid rom�nesc, dar e uluitor faptul că ignoră catastrofa de imagine care poate să-l scoată �n afara Parlamentului �n 2012. Politic, PDL e obligat să �nlocuiască un premier de mult expirat; n-o face, datorită reţelei str�nse de interese oculte din interiorul partidului.


    Cum la fel de inutile sunt referirile d-lui Boc la trecut, la pomenile electorale de miliarde de euro ale guvernului Tăriceanu sau la viitor - credeţi că dacă vin ăilalţi o să fie mai bine? De la un anumit grad de ură populară �n sus masele nu mai sunt interesate dec�t de prezent. Vor căderea acestui guvern, fără să mai ţină seama de ameninţarea cu criza politică. (�n clipa �n care scriu aceste r�nduri, premierul Boc, aflat sub rafalele discursului lui Crin Antonescu, după ce str�nge minute �n şir din fălci, se ridică şi iese din sală - eroare uriaşă de imagine: plecarea se vede ca o fugă de răspundere).

    Ultima iluzie fluturată de PDL e organizarea mişcărilor de protest de către partidele din opoziţie. Furia maselor depăşeşte cu mult capacităţile manipulatorii ale PSD sau PNL. Depăşeşte şi "subţirea" moţiune de cenzură recitată �n parlament. Ce s-a văzut �n stradă e doar o umbră palidă a stării de spirit din ţară. �nfig�ndu-se �n prim-planul manifestării de stradă, ca s-o stropească cu apă de trandafiri �mpreună cu Vanghelie, dl. Ponta n-a c�ştigat nimic, dimpotrivă. Acolo e locul amăr�ţilor care nu mai au cu ce trăi; locul d-lui Ponta, pentru care a fost ales şi este plătit, e �n Parlament. (Unde ministrul Finanţelor, dl. Nimeni, recită, incredibil, ca un ministru ceauşist la congresul PCR, un pomelnic de "realizări şi perspective").lol

    �n sf�rşit, toate luările de cuv�nt ale membrilor guvernului Boc, dincolo de autoamăgire, demagogie, prostire �n faţă, sunt invalidate de chiar partidul de guvernăm�nt! Cum să-i crezi pe Boc şi ai săi, oric�t de fanatic portocaliu ai fi, c�nd parlamentarii PDL au primit ordinul să nu voteze, motivul fiind teama ştabilor partidului că unii ar vota pentru moţiune? Este culmea grotescă a crizei de �ncredere care devorează Rom�nia - puterea nu mai are �ncredere �n propriii ei soldaţi, pedeliştii seamănă cu trupele sovietice m�nate de la spate de politrukul cu nagan gata să zboare creierii primului care dă �napoi. (D-na ministru Udrea �nfierează televiziunile mogulare şi prezintă economiile realizate de ministerul d�nsei).

    Indiferent de rezultatul moţiunii de cenzură, PDL cade. Chiar dacă manifestanţii �ncep să plece din pricina frigului şi ploii, sunt mult mai mulţi cei care vor fi văzut la televizor o sală cu parlamentarii PDL şez�nd. C�nd se vota. Tot vorbind de suspendarea preşedintelui Băsescu pe care ar pune-o la cale opoziţia, PDL s-a autosuspendat.

    Mai e de pus o singură �ntrebare, dătătoare de fiori: dacă �n octombrie am văzut ce-am văzut ieri, la ce se va ajunge cu guvernul Boc �n funcţie c�nd vor veni notele de plată ale iernii care se apropie?


    Sursa: PDL cade. Ia cu el ?i Rom�nia? - Gandul

  20. #480 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cam de unde imprumuta Romania bani si cine este de fapt FMI !!!

    Fondul Monetar Internaţional (FMI)


    Rom�nia este membră a Fondului Monetar Internaţional (FMI) din anul 1972, cu o cotă de participare care �n prezent este de 1 030,2 milioane DST sau 0,47% din cota totală. Rom�nia deţine 10 552 voturi, reprezent�nd 0,48% din total.
    �n cadrul FMI, Rom�nia face parte din grupa de ţări (constituenţa) care include: Olanda, Ucraina, Israel, Cipru, Moldova, Georgia, Armenia, Bulgaria, Bosnia Herţegovina, Croaţia, Macedonia, Muntenegru. Grupa de ţări este reprezentată �n Consiliul executiv al FMI de un director executiv olandez - domnul Age Bakker �n cadrul biroului directorului executiv, Rom�nia are un reprezentant care �ndeplineşte funcţia de consilier al acestuia.
    Guvernatorul Rom�niei la FMI este Guvernatorul BNR; guvernator Supleant este Secretarul de Stat din Ministerul Economiei şi Finanţelor cu responsabilităţi �n domeniu.lol

    PS. De fapt ei apara interesele bancilor si nu interesul populatiei.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 24 of 158 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 34 74 124 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts