Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 158 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 55 105 ... LastLast
Results 81 to 100 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #81 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    [...]Nenorocirea este ca a reusit sa dezbine clasele sociale, sa dea vina pe "grasul care sta in spatele celui slab" cand de fapt el este "marele gras" care dicteaza dupa bunul lui plac de parca tara asta ar fi proprietatea lui privata.[...]

    Man, dar asta se vrea worldwide, distrugerea claselor sociale, in special a celei de mijloc. New world order!!!

  2. #82 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Man, dar asta se vrea worldwide, distrugerea claselor sociale, in special a celei de mijloc. New world order!!!
    Man, ma intereseaza ce se vrea la mine in tara nu worldwide. Distrugerea clasei de mijloc este o cretinitate pentru ca ea ar trebui sa fie cea mai numeroasa si sa sustine prin plata de taxe si impozite, organul administrativ numit stat. In tara noastra da, sunt destui cretini care incearca asta. Pe cel putin doi dintre ei ii cunoastem bine toti. Ar trebui dati in judecata pentru genocid.

  3. #83 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Totusi, sa nu uitam de pesede.
    Cei ce taxau progresiv, ce taxau la sange impozitul pe profit, de fugeau strainii ca Road Runner.
    Pana la urma ne asteptam la asta, eu chiar ma asteptam la mai rau, adica sa umble la cota unica si tva.
    Iar cat priveste vajnicii bugetari, ma trece un sentiment de durere, in stiti voi ce.
    La privat esti neperformant, out. La stat, esti promovat. N-am auzit de bugetari dati afara. Iar cand vine vorba de profesionalism si implicare, sunt la coada vacii. Nu le convine? E o piata libera. Si eu am lucrat la stat, nu mi-a convenit salariul, am plecat la privat. Dar erau unii acolo, de preferau sa stea, sa ia putin si eventual sa induca in eroarea omul. Ca automat erau si oamenii atenti cu ceva.

  4. #84 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Totusi, sa nu uitam de pesede.
    Cei ce taxau progresiv, ce taxau la sange impozitul pe profit, de fugeau strainii ca Road Runner.
    Pana la urma ne asteptam la asta, eu chiar ma asteptam la mai rau, adica sa umble la cota unica si tva.
    Iar cat priveste vajnicii bugetari, ma trece un sentiment de durere, in stiti voi ce.
    La privat esti neperformant, out. La stat, esti promovat. N-am auzit de bugetari dati afara. Iar cand vine vorba de profesionalism si implicare, sunt la coada vacii. Nu le convine? E o piata libera. Si eu am lucrat la stat, nu mi-a convenit salariul, am plecat la privat. Dar erau unii acolo, de preferau sa stea, sa ia putin si eventual sa induca in eroarea omul. Ca automat erau si oamenii atenti cu ceva.
    Comandante da-i dracu de PSD ca nu guverneaza ei. Stim bine cine e la putere acum. Stai linistit pana in iarna o sa creasca si TVA. Bugetari sunt si medicii si armata si politia si profesorii. Vrei sa se duca toti in sistemul privat omorat de guvernul Boc cu indolenta ? Uiti cate mii de firme au dat faliment dataorita politicii fiscale a acestui guvern ? Nu este bine cum gandesti.

  5. #85 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Macar e bine. Daca pana acum erau prostiti romanii cu "Nu e criza", acum cel putin au aflat si ei "Da, e criza... si propun pentru a iesi din criza sa va luam din bani. Ce ziceti, mai strangeti iar cureaua ?". Ei nu inteleg ca prin reducerea salariilor la bugetari automat reduc si la privat (ca doar si bugetarii consuma, nu ?) si prin deductie simpla de 2 lei rezulta mai putini bani din taxe si impozite ?!?

    Anyway, pana acum erati obisnuiti sa dati spaga la: doctori, politisti, profesori, etc. Da ? Bon, acum pregatiti-va sa scoateti o spaga cu 25% mai mare

  6. #86 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Totusi, sa nu uitam de pesede.
    Cei ce taxau progresiv, ce taxau la sange impozitul pe profit, de fugeau strainii ca Road Runner.
    Pana la urma ne asteptam la asta, eu chiar ma asteptam la mai rau, adica sa umble la cota unica si tva.
    Iar cat priveste vajnicii bugetari, ma trece un sentiment de durere, in stiti voi ce.
    La privat esti neperformant, out. La stat, esti promovat. N-am auzit de bugetari dati afara. Iar cand vine vorba de profesionalism si implicare, sunt la coada vacii. Nu le convine? E o piata libera. Si eu am lucrat la stat, nu mi-a convenit salariul, am plecat la privat. Dar erau unii acolo, de preferau sa stea, sa ia putin si eventual sa induca in eroarea omul. Ca automat erau si oamenii atenti cu ceva.
    Si unde ma rog sa mearga un Soldat/Politist/Pompier ? Acestia nu prea au alternative si vorba lui mircea badea (unele din momentele cand am fost deacort cu el): Prin bugetari nu se intelege doar functionari aceea enervanti de la ghisee ce ne calca pe nervi, armata/politia/medici/asistentele sunt si ei bugetari.

    Nu, parerea mea cu cat ma gandesc mai bine este ca defapt totul este un circ politic, Iliescu si Constantinescu de exemplu mari dusmani un intreg circ sa facut in jurul acestor figuri. Acuma sunt cei mai buni prieteni. Mai stiti in viitor poate ajungem sa vedem si pe Geoana si Basescu "tinandu-se de mana". Parerea mea este ca pana nu ajungem sa avem oameni noi la putere in toate institutiile de guvernamant o sa fim tot vai si amar de capul nostru.

  7. #87 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Genial, astea da opinii.... Degeaba ne plangem noi aici, daca nu o sa reusim sa facem nimic... Apreciez CG pentru tot ce a facut.. Am de exemplu un profesor care ne povesteste la 'istorie' numai de lucruri rele facute de Romania si alte tampenii... Cine stie, poate intr-o zii, reusim si noi sa schimbam aceasta 'democratie'.... Eu votez pentru monarhie constitutionala sau tiranism....

  8. #88 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Nu dau spaga la doctori. Prefer sa ma duc la privat
    Eu tot intreb. Cine a angajat atatia bugetari? Nu ma refer la profesori si medici, ci la cei din primarii, ministere, prefecturi etc. La ce dracu e nevoie de tarusii din jandarmerie si comunitara, cand e deficit la circulatie.
    Cand am inmatriculat masina, am intrat la adm financiara sector 2, de pe Ferdinand(langa Hasdeu). Auzi tupeu, "v-ati calculat taxa"? Daca nu, va duceti la celalalt sediu din sectorul 2. Acolo dupa 3 ghisee, ma trimit intr-un birou cu multe gospodare. Le zic de problema, la care isi continua barfa ce-o intrerupsesem. Cu greu, una mi-a calculat o taxa.
    Problemele nu-s legate de pedele neaparat, ci si de penele sau pesede. Iliescu cum de nu-i la puscarie, dupa ce a facut ce a facut in 90, 91 si 99?
    Tin minte si acum baronii locali, ce terorizau ziaristii si magistratii, in perioada 2000-2004. Sau cazurile de suicid in randurile acestora din urma.
    Nu ca pedeleul e foarte departe acum. Cred ca un Stolojan erta mai ok ca si premier decat papa lapte boc. Sa aiba tupeu sa ia decizii, sa impoziteze la sange tiganii, care vad ca invart economia neagra, drogurile si prostitutia, dar nimeni nu le cere un ban la buget. Din pacate, tot cei din privat duc in spate economia, in lipsa unor decizii de renuntare la birocratie, la formarea unui fisc competent, la crearea de facilitati pentru investitori in zone defavorizate. Oare de ce fabrici gen Mihcelin sau Pirellli merg bine in Romania?

  9. #89 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Nu dau spaga la doctori. Prefer sa ma duc la privat Iliescu cum de nu-i la puscarie, dupa ce a facut ce a facut in 90, 91 si 99? . Oare de ce fabrici gen Mihcelin sau Pirellli merg bine in Romania?
    O sa vina vremea cand nu o sa mai te duci la un medic privat pentru ca nu o sa mai ai bani de asta si atunci sa te vad . Intreaba-l pe Basescu de ce Iliescu nu este in puscarie pentru mineriade pentru ca el este presedinte de 6 ani si el a numit prin decret presidential procurorii la parchetele din tara . O sa vedem pe viitor cat de bine or sa le mearga celor de la Michelin si Pirelli in Romania.

  10. #90 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by DJ_Andrei View Post
    ... Cine stie, poate intr-o zii, reusim si noi sa schimbam aceasta 'democratie'.... Eu votez pentru monarhie constitutionala sau tiranism....
    Care noi?

    Quote Originally Posted by DJ_Andrei View Post
    Eu votez pentru monarhie constitutionala sau tiranism....
    Nu e bine sa folosesti cuvintele proaspat invatate atata timp cat nu le cunosti semnificatia.

  11. #91 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    La ce dracu e nevoie de tarusii din jandarmerie si comunitara, cand e deficit la circulatie.
    Cand am inmatriculat masina, am intrat la adm financiara sector 2, de pe Ferdinand(langa Hasdeu). Auzi tupeu, "v-ati calculat taxa"? Daca nu, va duceti la celalalt sediu din sectorul 2. Acolo dupa 3 ghisee, ma trimit intr-un birou cu multe gospodare. Le zic de problema, la care isi continua barfa ce-o intrerupsesem. Cu greu, una mi-a calculat o taxa.
    Problemele nu-s legate de pedele neaparat, ci si de penele sau pesede. Iliescu cum de nu-i la puscarie, dupa ce a facut ce a facut in 90, 91 si 99?
    Tin minte si acum baronii locali, ce terorizau ziaristii si magistratii, in perioada 2000-2004. Sau cazurile de suicid in randurile acestora din urma.
    Inainte de toate tin sa specific ca din nou ma refer in principal la Cluj pentru ca nu stiu exact cum sta cu jandarmeria in Bucuresti:

    Jandarmeria, parerea mea, nu este una din institutiile supra aglomerate, ci este una din putinele institutii care isi face cat de cat datoria,asigura cat de cat o paza la scoli, patruleaza strazi, vegheaza baruri (si nu ma refer la asta intr-un mod ironic le vegheaza doar, nu frecventeaza), asigura paza la meciuri de exemplu (loc unde sincer ar avea nevoie sa numai fie asa constransi de lege, sa fim seriosi uni vandali merita o bataie buna). Sigur la bugetari mai sunt si persoane enervante care nu-si vad "lungul nasului", dar oare privatii sunt sfinti ? Din cate stiu banciile sunt private dar pentru aia sunt pline de nesimtiti, multe servici de paza la fel. Adevarul este ca pana la urma ii vai si amar si de capul romanului bugetar si de capul romanului privat, desigur acuma de un timp se incearca a fii intorsi unul impotriva altuia dar SUNTEM CU TOTI IN ACEEASI "OALA" cu cat intelegem mai repede asta cu atat mai bine. In timp ce noi ne certam intre noi ca "prosti" (figurativ vorbind, nu credeti ca vam facut prosti sau ceva) ei au cale libera in a fura si in a-si face facutele linistiti.

  12. #92 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Adevarul este ca pana la urma ii vai si amar si de capul romanului bugetar si de capul romanului privat, desigur acuma de un timp se incearca a fii intorsi unul impotriva altuia dar SUNTEM CU TOTI IN ACEEASI "OALA" cu cat intelegem mai repede asta cu atat mai bine. In timp ce noi ne certam intre noi ca "prosti" (figurativ vorbind, nu credeti ca vam facut prosti sau ceva) ei au cale libera in a fura si in a-si face facutele linistiti.
    Da comandante, dar chestia asta nu mai poate continua la infinit. Astia ne distrug ca natiune fara sa le pese de absolut nimic. Nu mai respecta nici o lege si ne pun biruri ca pe vremea imperiului otoman. Nu poti sa il bati pe unul in fiecare zi cu pumnul si cu picioarele. Intr-o zi va muri, sau poate ca se va razbuna si te va calca in picioare.

  13. #93 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Nu e bine sa folosesti cuvintele proaspat invatate atata timp cat nu le cunosti semnificatia.
    Bine zis. Wth... "tiranism" ?

  14. #94 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Da comandante, dar chestia asta nu mai poate continua la infinit. Astia ne distrug ca natiune fara sa le pese de absolut nimic. Nu mai respecta nici o lege si ne pun biruri ca pe vremea imperiului otoman. Nu poti sa il bati pe unul in fiecare zi cu pumnul si cu picioarele. Intr-o zi va muri, sau poate ca se va razbuna si te va calca in picioare.
    Bine zis intradevar de la revolutie incoace suntem calcati in picioare fie de Iliescu fie de Constaintinescu fie de Basescu se joaca si isi bat joc de increderea noastra ..... sunt de acord ca ar fii momentul sa ii fie pus capat dar daca nu este cu cine....

    PS: sunt curios cat de mult a calatorit mesajul acesta si daca a ajuns si pe la voi (nu sunt eu starterul si daca este prea off pentru thread intrebarea pardon ignorati):

    "Basescu: Taiem 25% din salariile bugetarilor, 15% din pensii si somaj!" Asta a spus azi, 6 mai 2010, presedintele nostru. Tineri, ridicati capul si haideti sa ne unim si sa ne adunam toate fortele ca sa luam masuri drastice impotriva sistemului din Romania. Azi Romania a cazut drastic pe o panta a extremismului si a batjocurei fata de tot ceea ce inseamna valori ale libertatii omului! Numai noi suntem sansa unei generatii. Este de neconceput cum in secolul XXI asa ceva sa se intample, sa fim luati in batjocura si bagati in datorii! In 1989 fratii nostrii si-au varsat sangele pentru ca noua sa ne fie bine! Unde e binele?! Da mai departe acest mass, numai noi suntem forta ce putem schimba ceva! Sint multi ce se vor aduna in buc. zilele urmatoare. DA MAI DEPARTE"

  15. #95 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    PS: sunt curios cat de mult a calatorit mesajul acesta si daca a ajuns si pe la voi (nu sunt eu starterul si daca este prea off pentru thread intrebarea pardon ignorati):

    "Basescu: Taiem 25% din salariile bugetarilor, 15% din pensii si somaj!" Asta a spus azi, 6 mai 2010, presedintele nostru. Tineri, ridicati capul si haideti sa ne unim si sa ne adunam toate fortele ca sa luam masuri drastice impotriva sistemului din Romania. Azi Romania a cazut drastic pe o panta a extremismului si a batjocurei fata de tot ceea ce inseamna valori ale libertatii omului! Numai noi suntem sansa unei generatii. Este de neconceput cum in secolul XXI asa ceva sa se intample, sa fim luati in batjocura si bagati in datorii! In 1989 fratii nostrii si-au varsat sangele pentru ca noua sa ne fie bine! Unde e binele?! Da mai departe acest mass, numai noi suntem forta ce putem schimba ceva! Sint multi ce se vor aduna in buc. zilele urmatoare. DA MAI DEPARTE"
    Acum a ajuns si la mine. Din pacate totul o sa se limiteze la un manifest in format electronic si atat. Bunicul meu a luptat la Marasesti in izmene si la baioneta ca sa ce ? Ca sa isi bata joc de tara asta niste parveniti nascuti din ura, niste habarnisti ajunsi la carma tarii, dintr-un gest necugetat al unora dintre noi. Deja imi este scarba numai cand ii vad si sper din suflet, sa nu le mai vad mutrele jegoase mult timp pe scena politica.

  16. #96 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Offtopic: Donley esti criminal si nimic altceva (in sensul bun). Ai scos niste metafore care nu mi le puteam imagina

  17. #97 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Poate o sa se prabuseasca un avion cu toti, ca la polonezi.

  18. #98 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Avem nevoie de oameni ca acesta pentru a schimba ceva:

  19. #99 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by DarkRazvan View Post
    Avem nevoie de oameni ca acesta pentru a schimba ceva:
    De acord cu tine, dar daca o data la cinci ani le ia D-zeu mintile si se duc la vot cu gandul la "vadana" de care aminteste tipul din videoclip, iese ce a iesit acum. Adica noi suntem "vadana" care sta cand pe spate, cand capra. Oricum lucrurile stau jalnic si nu vand nici o iesire la liman prea curand. Nici nu mai imi dau seama ce ar trebui facut mai intai, ca lucrurile sa se puna pe drumul cel bun. In Romania acum, asistam la un mare "parastas dansant" cu unii care calca si danseaza, pe coliva unui popor muribund, fizic si moral.

  20. #100 SP
    Banned BugsBunny's Avatar
    Ala e genul de om care sta la gratar ragaie bere si zice cat a furat Iliescu ...si voteaza cu Basescu ca cica el nu fura.Era un batran care zicea ca bine face la oameni de le scade pensii si salarii si toata chestia asta e datorata lui Iliescu ca a furat foarte mult.Oamenii astia nu cred ca stiu ca atunci cand a preluat Base puterea economia Romaniei era pe plus.Ne meritam soarta daca am ales pe presedintele asta,din plin.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 158 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 55 105 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts