Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 60 of 158 FirstFirst ... 10 50 58 59 60 61 62 70 110 ... LastLast
Results 1,181 to 1,200 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1181 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar

  2. #1182 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar

  3. #1183 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar

  4. #1184 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandru View Post
    Asta-i Romania! (uneori')
    Romania!=rromane..asta nu e Romania

    pai daca nici noi nu facem distinctia atunci ce pretentii sa avem de la straini..

    din nou..
    Nu suntem ciori,nu stam in corturi
    Facem eforturi sa ne elevam
    Si nu cantam pe strazi in Viena la acordeon



    Legenda:
    != inseamna nu e egal
    Quote Originally Posted by HotDoc View Post
    Dacă Rom�nia ar fi...
    ..Finlanda, limba maghiară ar fi studiată de toți elevii țării, 40% din rom�ni ar fi capabili să poarte o conversație �n ungurește, și-n Secuime ar fi singura limbă oficială;
    chiar n-as avea nimic impotriva invatatului limbii maghiare..orice limba straina e un plus..doar sa fie un curs/ora optional(a)...nu obligatorie..
    ..totusi cinste lor ca sunt uniti..romanasii nostrii din nordul Bucovinei(Ucraina) si din Voivodina(Serbia) nu prea sunt..si n-au nici suportul tarii Mama..

  5. #1185 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    chiar n-as avea nimic impotriva invatatului limbii maghiare..orice limba straina e un plus..doar sa fie un curs/ora optional(a)...nu obligatorie..
    ..totusi cinste lor ca sunt uniti..romanasii nostrii din nordul Bucovinei(Ucraina) si din Voivodina(Serbia) nu prea sunt..si n-au nici suportul tarii Mama..
    Limba oficiala in Romania este si trebuie sa ramana limba romana. Ungurii care vor maghiara limba oficiala in Romania, sa se mute dracu odata in Ungaria si sa ne lase in pace. Nu ne-au murit bunicii si starbunicii in razboaie, ca sa sa vad cum isi oficializeaza ungurii limba maghiara in Romania.

  6. #1186 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Sa nu mai pomenim de tupeul cel au aici in Transilvania sa aiba strazile si tablitele cu localitatiile in limba maghiara, vorba ta daca vor atata maghiara sa se duca in Ungaria si gata.

  7. #1187 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    V-ati gandit ca poate sunt unguri aici pe forum si citesc ce scrie pe aici?

    P.S. Nu sunt ungur... 100% ardelean de la Sibiu dar zic asa ca fapt divers

  8. #1188 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Sa citeasca si cat timp suntem la subiectul acesta UDMR ar trebui extirpat, este absurda idea unui partid pe criteri etnice minoritate, sa nu uitam ca fac parte si din guvernare .

  9. #1189 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Limba oficiala in Romania este si trebuie sa ramana limba romana. Ungurii care vor maghiara limba oficiala in Romania, sa se mute dracu odata in Ungaria si sa ne lase in pace. Nu ne-au murit bunicii si starbunicii in razboaie, ca sa sa vad cum isi oficializeaza ungurii limba maghiara in Romania.
    da..eu ziceam doar de faptul ca ar fi un plus ca cineva sa stie o limba straina.dar nicidecum sa fie limba oficiala sau sa se invete Obligatoriu..iar cu autonomia..99% din oamenii de etnie maghiara sunt oameni linistiti care isi duc viata la fel de greu ca romanii..dar vin liderii lor de acolo si baga fitile..ca parca dar ar fi autonomi ar fi mai bogati si ar duce-o mai bine...

  10. #1190 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Academicienii au modificat DEX-ul: �i spui cuiva �ţigan�, rişti 8.000 de lei amendă!

    O modificare importantă a apărut �n ediţia din acest an a Dicţionarului Explicativ al Limbii Rom�ne. Definiţia termenului “ţigan” a fost reformulată, �n sensul că acest cuv�nt este unul jignitor, care o dată folosit la adresa cuiva �ţi poate aduce o amendă de p�nă la 8.000 de lei.

    Consiliul Naţional de Combatere a Discriminării (CNCD) a solicitat Academiei Rom�ne şi Institu-tului de Lingvisti- că Iorgu Iordan să schimbe definiţia din DEX a termenului “ţigan”.
    Acuzat de disciminare

    Motivul invocat de CNCD este că �n realitate folosirea acestui cuv�nt e ofensatoare, iar DEX-ul nu explică acest fapt. Ca urmare, cuv�ntul “ţigan” �nseamnă acum “epitet peiorativ dat unei persoane cu comportament necivilizat”, iar folosirea lui e considerată de CNCD discriminare. “Acest lucru se pedepseşte contravenţional de CNCD cu amenzi de la 400 de lei p�nă la 8.000 de lei”, a spus avocata Ionela Vasile.


    Sursa: Academicienii au modificat DEX-ul: �i spui cuiva �
    Attached Images Attached Images tigani_09_1841cd7d87.jpg

  11. #1191 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    stai sa inteleg...tigan este un cuvant jignitor ?rezulta ca a fi tigan este jignitor ?mie asta mi se pare mai rasist...si daca tigan=epitet peiorativ dat unei persoane cu comportament necivilizat ,unde mai e ura de rasa ?ii numim Rromi pe respectivii si tigan devine un adjectiv ptr a exprima cele de mai sus...ce e rasist in asta ?

    si pana la urma tigan vine de la Gypsy care are originea din cuvantul in greaca ptr egipteni(se credea,in mod eronat,ca ar veni din Egipt)..deci ce e asa de jignitor in asta..

    bine,eu oricum nu inteleg cum e treaba cu rasismul...mie cuvantul rasist si tot ce se leaga de problemele astea mi se pare de la baza ofensatoare si de o ipocrizie fara margini...

    si cum sa le spunem ?Romani ,Roma,Romanie ?ca sa fim iar confundati si sa ne facem in continuare de ras in Europa...
    oricum eu daca voi vizita vreo tara din Vestul Europei in perioada urmatoare imi voi face un tricou pe care sa scrie mare:"I'm romanian,NOT romanies(gypsy)"..sau "Romania<>romanies(gypsies)"

    P.S.Oricum eu ma simt mai discriminat in tara asta decat orice minoritate

  12. #1192 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    P.S.Oricum eu ma simt mai discriminat in tara asta decat orice minoritate
    Corect

  13. #1193 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Pur si simplu ridicol... dupa cum spune darkpaul in tara asta au mai multe drepturi minoritatiile decat noi... de cand au fost ei pe meleagurile acestea s-au numit tot tigani si acuma dintr-o data este jignitor, ce urmeaza ? Sa baneze La Tiganci de Mircea Iliade ? Defapt mi-ar place sa-i vad dand o amenda lui Mircea Iliade... la cat de ridicoli sunt chiar ii cred in stare de o asemenea jenibiliate*.

    *inainte sa sariti pe mine jenibil = jenant plus penibil, stiu ca nu exista un asemenea cuvant dar mi sa parut o combinatie potrivita pentru a aduce un plus la nota comica din acel context.

  14. #1194 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Si ca o continuare a postului meu precent:
    A spune "de culoare" mi se pare la fel de rasist cu a spune "negru" si totusi cele mai multe prompteriste(mai mult in SUA decat in Europa) folosesc acest termen.Ca sa nu mai spun de termenul "alb".De ce nu poate fi considerat rasist si acesta ?Eu ma simt lezat de el.

    Cei de la Digisport chiar au o reclama "Campionatul in care albii chiar stiu sa sara"

  15. #1195 SP
    Junior Member schultzy's Avatar
    E absolut normal ca T I G A N I I sa beneficieze de toate conditiile, drepturile si confortul din tara asta pentru ca au muncit si au luptat mii de ani pe aceste pamanturi!

    Un tigan tot tigan ramane si in ziua de Paste.. Uite-l pe Madalin Voicu care poate vorbi si academic, dar tot ii scapa cate o perla.. neagra..

    Apropo.. ei chiar nu se simt lezati de acest termen pentru ca si-a pierdut VALOAREA SEMANTICA si oricum ei nu prea "stie" limba romana. Legea lui Murphy spune ca daca ceva merge, nu incerca sa il repari! Isi bat astia joc si de noi... si de ei... Avem atatea probleme, dar ne facem altele..

  16. #1196 SP
    Member Mariush's Avatar
    Care mii de ani ? Tiganii au venit aici (a se citi Romania) undeva prin secol XVI-XVII. Mai invata si tu istorie.
    Urmeaza sa ne spui acum ca bunicul din partea tatalui lui Decebal e de fapt Adrian Minune

    Sunt de acord, trebuie sa beneficieze de drepturi egale and stuff (ca daca ne place sa acceptam sau nu, momentan traiesc aici). Dar la fel, si ei ar trebui sa respecte legislatia, dar nu prea o fac...

  17. #1197 SP
    Junior Member schultzy's Avatar
    Quote Originally Posted by mariushcrm View Post
    Care mii de ani ? Tiganii au venit aici (a se citi Romania) undeva prin secol XVI-XVII. Mai invata si tu istorie.
    Urmeaza sa ne spui acum ca bunicul din partea tatalui lui Decebal e de fapt Adrian Minune

    Eram ironic.. citeste si tu mai cu atentie.

  18. #1198 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Preşedintele tuturor mitocanilor

    Autor: VICTOR CIUTACU

    A fost ales, �n condiţii de noncombat al staff-ului adversarului şi de implicare a străinătăţii, pe fondul jignirilor strigate la televizor şi al ameninţărilor proferate pe unde apuca. Şi reales, �ntr-un scrutin dominat de fraudă, �n sunetul manelelor. Şi-a aservit justiţia şi serviciile secrete. Le-a utilizat cinic şi eficient de c�te ori i-au făcut trebuinţă. Şi a urlat continuu că oamenii răi le minează independenţa. Şi-a cumpărat en gros, pe bani de la stat, presă şi intelectuali de casă; pentru folosinţă proprie. Ce n-a fost de v�nzare a falimentat sau a marginalizat. Are nevoie să-i fie c�ntate şi scrise calităţile. Vrea să intre-n cartea de istorie. Scopul scuză mijloacele.

    A folosit oameni pentru scopurile-i meschine şi i-a aruncat la coşul de gunoi ca pe batistele de unică folosinţă. Pe cei mai mulţi, i-a procopsit cu tinichele de coadă, să nu plictisească �n timpul marginalizării. Şi-a �nfipt fata-n Parlamentul European, clica de politruci cu curu-n toate funcţiile importante şi cu botu-n toate ţuţuroaiele cu bani. �n paralel, a urlat că-i un val de clientelism, nepotism şi corupţie-n republică. Deşi-i cam şui şi are o imagine de antipolitician, e charismatic. Sau poate tocmai d-aia. Vorbeşte bine, la obiect, pe �nţelesul vulgului. �i spune răspicat ce vrea să audă. Magnetizează p�nă la isterie un anume tip de audienţă. Fanii lui sceleraţi ar sări-n foc pentru el. Fiindcă, deşi conduce ţara cu m�nă de fier de mai bine de şapte ani, dă impresia cu talent că-i liderul opoziţiei. Identifică la minut vinovaţi pentru orice, �ntotdeauna alţii, nu el, şi-i transformă-n ţinte publice. Are succes natural la publicul pentru care pasta de dinţi se pune pe clanţă, săpunul e lux, iar şcoala inutilitate. Pentru că are oric�nd replică. Şi e ferm. Dă impresia tătucului pe care-l aşteaptă poporul suveran. L-au trimis comuniştii, cu avizul securiştilor, la Anvers, el a condamnat comunismul şi Securitatea-n Parlament. E m�nă-n m�nă cu tot soiul de securişti alunecoşi, are cele mai tiranice apucături şi răcneşte ca apucatul că vine peste noi restauraţia şi că democraţia e-n pericol. A ajuns milionar din poziţii publice bugetare şi-i controlează pe alţii la provenienţa banilor.

    E asumat proamerican. Are toate motivele din lume. Ambasadorul SUA parcă-i purtătorul lui de cuv�nt. �njură ruşii la vedere şi, �n spatele cortinei, le satisface interese comerciale pe spatele rom�nilor pe care-i căinează. Oligarhii lu' Putin, �n faţa căruia s-a comportat ca un preş, joacă tontoroiul pe industriile strategice ale Rom�niei. El le ţine tira, le bagă paralele-n traistă, da-şi pune oficinele şi oficioase să-l �njure pe Marga că-i filorus. C�nd constată că nu-i suficient ajutat de trendul mediatic, se implică personal. Şi, �n timp de ministrul de Externe ţine un discurs �n faţa unor rom�ni la Chicago, �i �ntoarce m�rlăneşte curul şi se pozează ca starurile rock cu nişte copii atent selecţionaţi de SIE. �n loc să st�rnească indignare, primeşte aplauze că l-a pus la punct pe cel care a �ndrăznit să ridice vocea la el. Doar e preşedintele tuturor mitocanilor...

    SURSA: Pre?edintele tuturor mitocanilor | Jurnalul National

  19. #1199 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Incompatibilul
    Radu Tudor on June 19th, 2012


    Maestrul Mircea Diaconu este in mod definitiv si irevocabil un incompatibil cu institutiile regimului Basescu.

    Aceleasi institutii care au declarat-o nevinovata pe Roberta Anastase il declara incompatibil pe Mircea Diaconu.

    In tara in care presedintele isi face fiica europarlamentar la ordin si pe bani de partid si de stat, in tara in care s-au scurs sute de milioane de euro de la statul in criza in buzunarele private ale smecherilor portocalii, in tara in care se practica de la cel mai inalt nivel santajul securist al dosarelor fabricate.

    In tara asta, un om cu buna intentie si bunul simt ca Mircea Diaconu trebuie sa stea deoparte. Asa a hotarit justitia si trebuie respectata decizia. Sa nu mai ocupe functii publice. In timp ce la virful statului roman avem hoate, oameni de stiinta fara diplome, milionari in euro din “vinzari anterioare”, amante, falci, delfini, rechini, buldogi si broaste-n gat.

    Ce mizerie, ce regim, ce “dreptate” strimba !

    Sursa: Incompatibilul | Radu Tudor
    Attached Images Attached Images mircea_diaconu_foto_stirileprotv.ro.jpg

  20. #1200 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Sa mai pun si eu o contributie la threadul asta.
    I . In legatura cu ungurii din Romania . Am tot observat chestia asta cu maghiarii si am facut la un curs de studii americane , problema cu mexicanii care traiesc o viata intreaga pe teritoriul americii , fara macar sa stie o fraza in engleza. Dar totusi mexicanii nu cred ca sunt nesimtiti cu americanii cum sunt maghiarii cu romanii .
    Am avut o experienta proprie , plecasem in italia si ne-am oprit la o benzinarie pe autostrada bulgariei , si am coborat sa iau o sticla de suc .Preturile afisate pe sticker nu erau nicidecum in euro , cred ca erau marci. M-am dus sa intreb la casa cat costa. Am intrebat mai intai in Engleza ...s-a uitat la mine si a dat din umeri. NERVI TOTAL! Cum sa lucrezi la o benzinarie Shell (nu altceva) si sa nu stii engleza.
    Apoi am vazut ca la cealalta casa o tipa i-a vorbit celuilalt comerciant in germana...si apoi l-am intrebat in germana "Wie Kostet diesest in Euro?" si apoi parca a avut o revelatie...2 euro...am platit , am multumit tot in germana si mi-a raspuns "cu placere" (IN ROMANA!!!) FUUUUUUUU

    II. Tigani si cuvintele. Am citit mai sus faza cu dexul. Dar nu inteleg un lucru->
    Daca tigan inseamna persoana necivilizata , iar eu folosesc cuvantul pentru o persoana cu lipsa de respect in concordanta cu cuvantul din DEX , mai primesc amenda? Sau decat daca nimeresc sa fie chiar un Rrom si sa il fac tigan in fatza?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 60 of 158 FirstFirst ... 10 50 58 59 60 61 62 70 110 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts