Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 75 of 158 FirstFirst ... 25 65 73 74 75 76 77 85 125 ... LastLast
Results 1,481 to 1,500 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1481 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by ionutsb85 View Post
    Atunci ce draq(scuzati HERR DONELY limbajul,am sindromul TOURETTE cand dau de leprosi) mai cauti pe forumul asta si scrii limba romana,de ce nu intri pe alte forumuri unde se scrie limba engleza si nu trebuie sa-ti murdaresti intelectul cu limba romana.Eu personal imi iubesc tara asa cum este ea,un om care nu-si iubeste tara este un om fara valori si fara caracter,pe scurt:un om slab.Evident ca nu ai valori dupa care sa te iei ca n-ai avut in familie,probabil faci parte dintr-o familie de inadaptati social,eu sper sa-ti ajute DUMNEZEU sa pleci din tara mea.P.S:i-a si tiganii cu tine daca pleci in tara fagaduintei
    ma faci sa rad....ratiunea nu se impaca bine(sau mai bine zis, deloc) cu sentimentele....care e slab ?ala care judeca cu inima sau ala care judeca cu creierul ?..te las pe tine sa decizi..cu ce esti tu care "iti iubesti tara" diferit fata de suporterii(robotii) care se bat intre ei pentru ce ?pentru ca unii tin cu Dinamo,altii cu Steaua,altii cu X echipa...atasamentul de niste notiuni asa abstracte cum te face ?

    P.S.Scuzati cacofonia..sau mai bine nu...
    P.S.S. Erai tare daca aveai o melodie trista cantata la vioara in postul tau(sau un cantec patriotic)
    P.S.S.S Nu pot sa ma abtin: nu cred ca Dumnezeu sta sa ma ajute pe mine sa plec din tara..cred ca are treburi mai importante ..cum ar fi sa-i studieze pe aia care urasc alte rase..parca religia era despre iubire..nu despre ura...dar stai..te duci la nenea preotu' si decontezi toate pacatele

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cu riscul de a fi catalogat gresit am si eu o intrebare: oamenii aia lucreaza undeva? Asta n-am putut sa inteleg niciodata - in miezul zilei orasele sunt pline de oameni. Inteleg ca sunt si oameni care lucreaza pe ture, nu doar de la 9-17, dar nu stiu ce sa zic, parca prea multi vad asa... Cateodata merg un pic mai tarziu la serviciu si intru intr-un hypermarket aproape de locul de munca sa-mi iau un iaurt sau ceva si e PLIN de lume cu cosurile pline, aia SIGUR nu se duc la serviciu atunci. Dimineata pe la 9-10... Poate are cineva o explicatie pt mine
    dap..desigur ca lucreaza...acum fie vorba intre noi in tinutul secuiesc au fost 15.000 de oameni..dar era weekend...la noi in weekend nr protestatariilor a scazut...deh..mici si bere time....unde mai pui ca in Spania au iesit 100.000 doar ptr masuriile de austeritate..nu stiu exact daca era weekend sau timpul saptamanii....
    dar asta e diferenta dintre un popor(sau populatie) care a fost vesnic condus si care e invatat cu greul si poate duce muuuuult...si un popor care vorb-aia..a dominat atata timp oceanele si mariile..a colonizat cateva tari prin America Centrala si de Sud....

    nu cred ca timpul e o problema ptr nimeni...daca vrei sa contezi te manifesti...te faci auzit...

    dar aici are un mare merit si Basescu..om inteligent cum am zis(ori asta ori a stiut sa-si aleaga consilierii)...discreditarea a tuturor oameniilor din clasa politica(sau readucerea in memoria publica a acestei probleme) si...isi cunoaste foarte bine poporul...

  2. #1482 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Ce fel de tara este Romania ?

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cu riscul de a fi catalogat gresit am si eu o intrebare: oamenii aia lucreaza undeva? Asta n-am putut sa inteleg niciodata - in miezul zilei orasele sunt pline de oameni. Inteleg ca sunt si oameni care lucreaza pe ture, nu doar de la 9-17, dar nu stiu ce sa zic, parca prea multi vad asa... Cateodata merg un pic mai tarziu la serviciu si intru intr-un hypermarket aproape de locul de munca sa-mi iau un iaurt sau ceva si e PLIN de lume cu cosurile pline, aia SIGUR nu se duc la serviciu atunci. Dimineata pe la 9-10... Poate are cineva o explicatie pt mine
    Exact !
    Asta e marea mea enigma - nu legat de proteste neaparat. Oamenii astia ce lucreaza ? Am fost in Iulius Mall astazi dupa un cablu HDMI. Prietene,era plin Auchan-ul de oameni la cumparaturi la ora 3 dupa-masa. Miezul zilei in miezul saptamanii in miezul miezului. Nu mai spun ca am venit cu un prieten care avea masina - nu am gasit loc de parcare decat dupa ce ne-am plimbat vreo 5 minute,ca l-am prins pe unu' care tocmai iesea. Inclusiv alea pentru handicapati erau ocupate. Tot de masini,bineinteles,ca asa sunt unii. Intelegeam daca erau tineri de 18 ani,asa ca noi,in vacanta prin Mall. Dar erau oameni in toata firea. Si sigur ca e problema lor ce si cum,dar mereu m-am intrebat din ce bani traiesc oamenii astia.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #1483 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    Exact !
    Asta e marea mea enigma - nu legat de proteste neaparat. Oamenii astia ce lucreaza ? Am fost in Iulius Mall astazi dupa un cablu HDMI. Prietene,era plin Auchan-ul de oameni la cumparaturi la ora 3 dupa-masa. Miezul zilei in miezul saptamanii in miezul miezului. Nu mai spun ca am venit cu un prieten care avea masina - nu am gasit loc de parcare decat dupa ce ne-am plimbat vreo 5 minute,ca l-am prins pe unu' care tocmai iesea. Inclusiv alea pentru handicapati erau ocupate. Tot de masini,bineinteles,ca asa sunt unii. Intelegeam daca erau tineri de 18 ani,asa ca noi,in vacanta prin Mall. Dar erau oameni in toata firea. Si sigur ca e problema lor ce si cum,dar mereu m-am intrebat din ce bani traiesc oamenii astia.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    90% din oamenii pe care i-ai vazut in mall-uri doar se uita..nu cumpara...unii din prietenii mei se duc la Mall sa se plimbe......si nu cred ca trebuie sa fii bogat sau sarac ptr a protesta cand iti este incalcat un drept,refuzat un drept,furat un drept.....trebuie sa fii om...sau in cazul nostru te resemnezi ca baciul din Miorita..

    dar se merge dupa principiul "Ce ma intereseaza ca se scumpeste benzina...oricum n-am masina"...

  4. #1484 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Ce fel de tara este Romania ?

    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    90% din oamenii pe care i-ai vazut in mall-uri doar se uita..nu cumpara...unii din prietenii mei se duc la Mall sa se plimbe...
    Se poate,dar nu despre asta era vorba. Dilema mea era de unde atata timp liber la orele alea. Pentru ca mi-e imposibil sa gasesc o explicatie cum persoane care nu sunt nici minori,nici in liceu si cu siguranta nici in facultate,au timp de plimbari/cumparaturi in miezul zilei.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 05-09-2012 at 09:20 PM ----------

    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    si nu cred ca trebuie sa fii bogat sau sarac ptr a protesta cand iti este incalcat un drept,refuzat un drept,furat un drept.....
    Sigur ca nu. Nu vorbim despre acei oameni. Dar RaverX a facut o paralela interesanta.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #1485 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    Se poate,dar nu despre asta era vorba. Dilema mea era de unde atata timp liber la orele alea. Pentru ca mi-e imposibil sa gasesc o explicatie cum persoane care nu sunt nici minori,nici in liceu si cu siguranta nici in facultate,au timp de plimbari/cumparaturi in miezul zilei.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    exista suficienti oameni care lucreaza de noapte..sau in alt program...nu toti lucreaza dupa un program 8-16 L-V...dar pana la urma de ce cautam raspunsuri in exterior si nu in interior ?ce conteaza ce fac alti oameni....pana la urma pe mine nu ma intereseaza decat persoana mea cand vine vorba de astfel de chestii...ce fac eu....cum ma manifest eu...esti nemultumit de ceva...protestezi...te faci auzit..

  6. #1486 SP
    Member ionutsb85's Avatar
    Ma iei cu notiuni abstracte,nu suntem la ora de,DESEN.Nu mai visa sa pleci pe dincolo ca daca chiar te duci,te vei duce ca sclav,nu ca stapan,pentru ei esti un strain,un imigrant si imigrantii fac munca de jos,esti vazut precum tiganii la noi.Sa nu crezi ca te pun ei vreun director daca le arati diploma de la spiru haret sau trofeele de pe xbl sau psn,revino-ti dar cred ca e prea tarziu pentru tine....Cel mai mare defect la un om este sa viseze cu ochii deschisi,astia se numesc visatori sau cei care bajbaie in intuneric,anyway:no hard feelings man,tot acasa te intorci,ai sa vezi

  7. #1487 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Ce fel de tara este Romania ?

    Quote Originally Posted by ionutsb85 View Post
    Ma iei cu notiuni abstracte,nu suntem la ora de,DESEN.Nu mai visa sa pleci pe dincolo ca daca chiar te duci,te vei duce ca sclav,nu ca stapan,pentru ei esti un strain,un imigrant si imigrantii fac munca de jos,esti vazut precum tiganii la noi.Sa nu crezi ca te pun ei vreun director daca le arati diploma de la spiru haret sau trofeele de pe xbl sau psn,revino-ti dar cred ca e prea tarziu pentru tine....Cel mai mare defect la un om este sa viseze cu ochii deschisi,astia se numesc visatori sau cei care bajbaie in intuneric,anyway:no hard feelings man,tot acasa te intorci,ai sa vezi
    Nici aicea nu esti stapan,man. Roman si stapan...vrajeala proasta. In functie de domeniu,poti ajunge sa castigi foarte bine si in strainatate. Nu e ca si cum ai da doi bani pe parerile altora atunci cand esti independent din punct de vedere financiar. Pana acum doi-trei ani,simteam un real patriotism fata de tara asta. Dar deopotriva clasa politica si poporul au smuls-o din radacini in o mie de feluri.
    Am sau am avut cunostinte care cu prima ocazie au taiat-o in strainatate. Unii nu s-au mai intors niciodata. Altii au facut-o dupa cativa ani. De ce sa nu bagi o fisa?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #1488 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by ionutsb85 View Post
    Ma iei cu notiuni abstracte,nu suntem la ora de,DESEN.Nu mai visa sa pleci pe dincolo ca daca chiar te duci,te vei duce ca sclav,nu ca stapan,pentru ei esti un strain,un imigrant si imigrantii fac munca de jos,esti vazut precum tiganii la noi.Sa nu crezi ca te pun ei vreun director daca le arati diploma de la spiru haret sau trofeele de pe xbl sau psn,revino-ti dar cred ca e prea tarziu pentru tine....Cel mai mare defect la un om este sa viseze cu ochii deschisi,astia se numesc visatori sau cei care bajbaie in intuneric,anyway:no hard feelings man,tot acasa te intorci,ai sa vezi
    nu sunt la spiru..sunt la Poli..si domeniul pe care ma axez nu cred ca e chiar asa rau..IT...sunt de acord cu visatorii...dar eu nu visez...eu ma bazez pe fapte,pe pregatire si pe incredere

    se zice ca "trebuie sa crezi ca esti cel mai bun si apoi sa fii sigur ca esti"...psihicul uman e destul de puternic...pacat ca societatea ne indeparteaza cat mai mult de sine...

    si nu..nu te-am luat cu notiuni abstracte..te-am intrebat care e mai slab...ala care se ghideaza dupa sentimente(patriotism,etc) sau ala care se ghideaza dupa ratiune,gandire...si te-am mai intrebat cu ce esti TU PATRIOTUL diferit de suporterii care se bat ptr niste chestii artificiale(cluburiile sportive-alta notiune abstracta-)..suporteri care nu castiga nimic de pe urma clubului..

    ce sunt cluburiile ?societati comerciale..la fel si...(te las pe tine sa completezi)

    P.S.stiu ,stiu ca sunt penibil cu citatele...

  9. #1489 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    nu sunt la spiru..sunt la Poli..si domeniul pe care ma axez nu cred ca e chiar asa rau..IT...sunt de acord cu visatorii...dar eu nu visez...eu ma bazez pe fapte,pe pregatire si pe incredere

    se zice ca "trebuie sa crezi ca esti cel mai bun si apoi sa fii sigur ca esti"...psihicul uman e destul de puternic...pacat ca societatea ne indeparteaza cat mai mult de sine...

    si nu..nu te-am luat cu notiuni abstracte..te-am intrebat care e mai slab...ala care se ghideaza dupa sentimente(patriotism,etc) sau ala care se ghideaza dupa ratiune,gandire...si te-am mai intrebat cu ce esti TU PATRIOTUL diferit de suporterii care se bat ptr niste chestii artificiale(cluburiile sportive-alta notiune abstracta-)..suporteri care nu castiga nimic de pe urma clubului..

    ce sunt cluburiile ?societati comerciale..la fel si...(te las pe tine sa completezi)

    P.S.stiu ,stiu ca sunt penibil cu citatele...
    Ai putea sa nu mai pui punctele alea de suspensie? Dupa o vreme devine enervant.

    Revenind la postul tau, defineste slab (sau mai degraba ce intelegi tu prin slab). Omul se ghideaza tot timpul dupa sentimente; iar in sprijinul lor vine ratiunea. Daca un om simte dragoste/recunostinta fata de tara, se va gandi doar la lucrurile bune pe care le stie despre ea. Daca un om simte sila/scarba, nu se va gandi decat la lucrurile proaste care i se intampla (comparativ cu alte tari unde asemenea "lucruri" n-ar avea loc).

    Cu ce e diferit un patriot de un suporter? Ai luat doar imaginea in ansamblu?
    In primul rand un patriot isi respecta tara (nu stiu la ce naiba te duce pe tine gandul, insa prin tara ma refer la Romania cu istoria ei, nu la statul roman sau la hotii care isi fac veacul prin parlament/Cotroceni de 25 de ani). Vezi ca ai folosit gresit termenul de suporteri, banuiesc ca vroiai sa te referi la ultrasi. Suporter probabil este si tatal tau si nu cred ca ar sarii la bataie pentru o opinie diferita. Si multi dintre ultrasi sunt oameni certati cu legea, mai vin mai dau un pumn si poate scapa in aglomeratie. Acum vino si spune-mi, cum poti asemana un om care isi iubeste tara in tihna cu un gunoi ce nu face altceva decat sa sara la bataie la prima neintelegere? Sau (poate la fel ca la suporteri si ultrasi) nu faci diferenta dintre patrioti si nationalisti?

    Pari unul din oamenii aceia care se uita doar la imaginea de ansamblu. Daca intr-un viitor apropiat ar incepe un razboi, te-ai inrola, voluntar, in armata? Sau ai sta ascuns prin paduri sa nu fii luat cu forta? Astept raspunsul tau (si daca poti explica, sunt curios cum gandesti).

    Si faptul ca abia astepti sa pleci dupa ce termini facultatea nu este de condamnat. Era de condamnat daca existau locuri de munca si lumea traia in general bine.

  10. #1490 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    bad post

  11. #1491 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    exista suficienti oameni care lucreaza de noapte..sau in alt program...nu toti lucreaza dupa un program 8-16 L-V...dar pana la urma de ce cautam raspunsuri in exterior si nu in interior ?ce conteaza ce fac alti oameni....pana la urma pe mine nu ma intereseaza decat persoana mea cand vine vorba de astfel de chestii...ce fac eu....cum ma manifest eu...esti nemultumit de ceva...protestezi...te faci auzit..
    Sunt doua probleme distincte aici, am vina mea ca nu le-am delimitat din start. N-am nimic cu aia care protesteaza, chiar e foarte bine. Dar cand protesteaza la ore "de lucru" am o problema. Nu cu protestul, ci cu situatia. Poate gresesc, dar automat asociez imaginea unor protestatari in timpul zilei cu niste oameni care nu lucreaza nicaieri, dar ies si fac gura, ca oricum n-au ce sa faca.

    Inteleg ce spui tu, sunt oameni care lucreaza de noapte, am lucrat si eu noaptea cateva luni, a fost oribil. Eu ziceam de oameni care isi fac cumparaturile la ora 9-10. Vrei sa-mi spui ca aia lucreaza de noapte? Ies pe la 6-7-8 dimineata de la lucru, beau o cafea si merg la cumparaturi? Poate sunt eu mai "altfel", dar eu dupa o noapte de lucru rupeam patul, nu mai aveam energie pt altceva. Iar oamenii aia pe care-i vad la 9-10 dimineata erau foarte fresh.

    Si iti dau exemplu o vecina de a mea, e acasa la orice ora. Dimineata cand merg la lucru e acasa, de obicei barfeste cu o pensionara pe scara. In timpul zilei e tot timpul acasa, confirmat de prietena care a stat la mine mult timp ziua acasa cand lucra de noapte. Seara e acasa, noaptea e acasa. Femeia are vreo 40-50 de ani, dar o stiu de peste 15 ani si niciodata n-a lucrat.

    Si asta e doar un exemplu, mai stiu destule cazuri, plus dupa cum am zis vad cu ochii mei prin oras cum merge treaba.

    Asta e o mare problema pt rromanica noastra, sunt foarte multi care traiesc din pensii speciale, ajutoare sociale si mai fac o combinatie, poate mai lucreaza 2-3 luni prin Spania/Italia, etc. Nu platesc nici un ban la stat, dar ei primesc pensii, primesc ajutoare, reduceri la intretinere, etc, etc.

    Cum dracu sa mearga treaba atunci? Ti se pare ok ca unul sa fie perfect capabil de lucru, dar sa aibe pensie de boala si sa mai mearga si in Spania sa lucreze, sa vina inapoi si sa mai faca o combinatie cu una-alta, sa nu plateasca NIMIC la stat, dar sa primeasca?

    Iar de cealalta parte unii sunt impozitati gras si nu beneficiaza de nicio facilitate...

  12. #1492 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    "Nu mai visa sa pleci pe dincolo ca daca chiar te duci,te vei duce ca sclav,nu ca stapan,pentru ei esti un strain,un imigrant si imigrantii fac munca de jos,esti vazut precum tiganii la noi."

    Aproape toti in strainatate incep de jos . Copiii in Italia de mici incep muncile de jos , indiferent de statutul financiar al parintilor . Altfel nu inteleg cu adevarat valoarea banilor si respectul pe care il castigi atunci cand muncesti si esti constiincios.
    Si romanii nostri in strainatate sunt vazuti destul de bine , atata timp cat nu sunt confundati cu Rromii...

  13. #1493 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Problema principala in strainatate nu este ca te trateaza ca pe un roman sau ca pe un slav, este o mare minciuna asta, in schimb este greu sa-ti obtii actele sa muncesti LEGAL (sa-ti platesti taxe, asigurare, etc).
    Pentru cei care cred ca esti slav in afara tarii sau sclav in tara imi spun si eu parerea: esti sclav prin definitie atunci cand esti angajat, fie ca duci gunoiul fie ca esti BO$$ la departamentul de inovatie.

    SCLAV, -Ă, sclavi, -e, s. m. și f. Persoană lipsită de orice drepturi, aflată �n proprietatea deplină a unui stăp�n de sclavi pentru care muncește; rob. ♦ Fig. Persoană care satisface orbește și servil voința altuia ♦ Fig. Persoană care �și subordonează integral voința sau acțiunile unei pasiuni, unei dogme, unui viciu etc.

  14. #1494 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by RazvyLord View Post
    Ai putea sa nu mai pui punctele alea de suspensie? Dupa o vreme devine enervant.

    Revenind la postul tau, defineste slab (sau mai degraba ce intelegi tu prin slab). Omul se ghideaza tot timpul dupa sentimente; iar in sprijinul lor vine ratiunea. Daca un om simte dragoste/recunostinta fata de tara, se va gandi doar la lucrurile bune pe care le stie despre ea. Daca un om simte sila/scarba, nu se va gandi decat la lucrurile proaste care i se intampla (comparativ cu alte tari unde asemenea "lucruri" n-ar avea loc).

    Cu ce e diferit un patriot de un suporter? Ai luat doar imaginea in ansamblu?
    In primul rand un patriot isi respecta tara (nu stiu la ce naiba te duce pe tine gandul, insa prin tara ma refer la Romania cu istoria ei, nu la statul roman sau la hotii care isi fac veacul prin parlament/Cotroceni de 25 de ani). Vezi ca ai folosit gresit termenul de suporteri, banuiesc ca vroiai sa te referi la ultrasi. Suporter probabil este si tatal tau si nu cred ca ar sarii la bataie pentru o opinie diferita. Si multi dintre ultrasi sunt oameni certati cu legea, mai vin mai dau un pumn si poate scapa in aglomeratie. Acum vino si spune-mi, cum poti asemana un om care isi iubeste tara in tihna cu un gunoi ce nu face altceva decat sa sara la bataie la prima neintelegere? Sau (poate la fel ca la suporteri si ultrasi) nu faci diferenta dintre patrioti si nationalisti?

    Pari unul din oamenii aceia care se uita doar la imaginea de ansamblu. Daca intr-un viitor apropiat ar incepe un razboi, te-ai inrola, voluntar, in armata? Sau ai sta ascuns prin paduri sa nu fii luat cu forta? Astept raspunsul tau (si daca poti explica, sunt curios cum gandesti).

    Si faptul ca abia astepti sa pleci dupa ce termini facultatea nu este de condamnat. Era de condamnat daca existau locuri de munca si lumea traia in general bine.
    din contra..nu ma uit la imaginea de ansamblu....tu faci asta ...ce e tara ?ce e Romania ?oamenii cumva?...eu cred ca da..nu exista tari..exista oameni..cine e Romania ?o persoana ?nu..o notiune abstracta...aaa..ca exista romani aka oameni..da..corect....

    si in legatura cu razboiul, voi fi primul care voi fugi...dupa cum am zis..nu ma lupt pentru notiuni abstracte...iar pentru oameni nu am niciun motiv sa o fac...nu am ales eu sa ma nasc in Romania(sau in orice alta tara)..

    dar te inteleg..si eu eram la fel la 15-16 ani..patriot..pe urma mi-a trecut...

    si uite inca una(comparatie cu suporterii n-a fost ce-a mai inspirata)...cu ce e diferit un patriot care pleaca la razboi in numele tarii de un cruciat care pleaca in cruciada in numele credintei ?

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Sunt doua probleme distincte aici, am vina mea ca nu le-am delimitat din start. N-am nimic cu aia care protesteaza, chiar e foarte bine. Dar cand protesteaza la ore "de lucru" am o problema. Nu cu protestul, ci cu situatia. Poate gresesc, dar automat asociez imaginea unor protestatari in timpul zilei cu niste oameni care nu lucreaza nicaieri, dar ies si fac gura, ca oricum n-au ce sa faca.

    Inteleg ce spui tu, sunt oameni care lucreaza de noapte, am lucrat si eu noaptea cateva luni, a fost oribil. Eu ziceam de oameni care isi fac cumparaturile la ora 9-10. Vrei sa-mi spui ca aia lucreaza de noapte? Ies pe la 6-7-8 dimineata de la lucru, beau o cafea si merg la cumparaturi? Poate sunt eu mai "altfel", dar eu dupa o noapte de lucru rupeam patul, nu mai aveam energie pt altceva. Iar oamenii aia pe care-i vad la 9-10 dimineata erau foarte fresh.

    Si iti dau exemplu o vecina de a mea, e acasa la orice ora. Dimineata cand merg la lucru e acasa, de obicei barfeste cu o pensionara pe scara. In timpul zilei e tot timpul acasa, confirmat de prietena care a stat la mine mult timp ziua acasa cand lucra de noapte. Seara e acasa, noaptea e acasa. Femeia are vreo 40-50 de ani, dar o stiu de peste 15 ani si niciodata n-a lucrat.

    Si asta e doar un exemplu, mai stiu destule cazuri, plus dupa cum am zis vad cu ochii mei prin oras cum merge treaba.

    Asta e o mare problema pt rromanica noastra, sunt foarte multi care traiesc din pensii speciale, ajutoare sociale si mai fac o combinatie, poate mai lucreaza 2-3 luni prin Spania/Italia, etc. Nu platesc nici un ban la stat, dar ei primesc pensii, primesc ajutoare, reduceri la intretinere, etc, etc.

    Cum dracu sa mearga treaba atunci? Ti se pare ok ca unul sa fie perfect capabil de lucru, dar sa aibe pensie de boala si sa mai mearga si in Spania sa lucreze, sa vina inapoi si sa mai faca o combinatie cu una-alta, sa nu plateasca NIMIC la stat, dar sa primeasca?

    Iar de cealalta parte unii sunt impozitati gras si nu beneficiaza de nicio facilitate...
    fiecare este responsabil DOAR ptr sine...DOAR ptr sine..nu mai cauta raspunsuri in exterior..la ce fac alti...cauta in interior..totusi nu inteleg ce rost are discutia asta?adica ce conteaza cine sunt cei ce protesteaza,daca muncesc sau nu,cand muncesc,unde muncesc..pai iti zic eu cine sunt..cei care vor sa se faca auziti

    dupa cum am zis..cauta raspunsuri in interior..nu in exterior..

    P.S.Si in legatura cu barfa...cum se cheama ala care il barfeste pe ala care barfeste ?

  15. #1495 SP
    Senior Member Rasko's Avatar

  16. #1496 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    fiecare este responsabil DOAR ptr sine...DOAR ptr sine..nu mai cauta raspunsuri in exterior..la ce fac alti...cauta in interior..totusi nu inteleg ce rost are discutia asta?adica ce conteaza cine sunt cei ce protesteaza,daca muncesc sau nu,cand muncesc,unde muncesc..pai iti zic eu cine sunt..cei care vor sa se faca auziti
    Tin sa te contrazic. "Fiecare este responsabil pt sine" merge pt animalele din jungla, ba chiar nici acolo, pana si alea se grupeaza in haite si se ajuta. Ce zici tu e o INEPTIE uriasa. Daca ar fi asa cum spui tu - fiecare DOAR pt sine - atunci n-ar veni statul sa ma impoziteze si sa dea din banii aia la unii care "cica" ar fi bolnavi, etc. Intelegi ideea? Cand eu DAU BANI la stat si el imi spune ca nu are bani ca sa-mi dea niste servicii ca lumea in schimb si motiveaza ca ii da pt ajutoare sociale am DREPTUL sa ma uit cine munceste si cine nu.

    Daca ar fi fiecare pt el atunci eu as trai mult mai bine si ala care freaca duda pe banii mei ar muri de foame. Sau s-ar apuca si el sa munceasca.

    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    P.S.Si in legatura cu barfa...cum se cheama ala care il barfeste pe ala care barfeste ?
    Citeste ce am scris mai sus. Cand eu ma duc dimineata la serviciu si cineva sta dimineata in scara si barfeste, iar apoi persoana aia mergiela piata si-si cumpera mancare pe banii MEI si pe ai altora care lucreaza si asociatia e platita partial din banii MEI si ai altor... nu cred ca eu barfesc persoana aia. Cred ca am dreptul macar sa dau persoana aia ca exemplu.

    Sper ca s-a inteles, poate am folosit un ton mai acid, dar postul tau este incredibil de enervant si fals. Fie faci misto, fie esti incredibil de naiv, tin sa cred ca prima versiune e mai apropiata de adevar.

  17. #1497 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    @RazvyLord: inca ceva...daca exista asa cum spui..patrioti..adica cei ce isi iubesc tara..poporul...de ce am ajuns in starea in care suntem ?de ce patriotii nu fac ceva ?dupa cele spuse de tine cei care isi dispretuiesc tara sunt tradatori nu ?cei care fura din banul public nu tot tradatori sunt(saracind astfel poporul) ?
    sau e nevoie de patrioti(carne de tun) doar la razboi ?

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Tin sa te contrazic. "Fiecare este responsabil pt sine" merge pt animalele din jungla, ba chiar nici acolo, pana si alea se grupeaza in haite si se ajuta. Ce zici tu e o INEPTIE uriasa. Daca ar fi asa cum spui tu - fiecare DOAR pt sine - atunci n-ar veni statul sa ma impoziteze si sa dea din banii aia la unii care "cica" ar fi bolnavi, etc. Intelegi ideea? Cand eu DAU BANI la stat si el imi spune ca nu are bani ca sa-mi dea niste servicii ca lumea in schimb si motiveaza ca ii da pt ajutoare sociale am DREPTUL sa ma uit cine munceste si cine nu.

    Daca ar fi fiecare pt el atunci eu as trai mult mai bine si ala care freaca duda pe banii mei ar muri de foame. Sau s-ar apuca si el sa munceasca.
    Cand e vorba de obligatii exista stat..cand e vorba de drepturi mai putin...dar statul implica drepturi si obligatii..prin urmare mi-ai dat dreptate ca nu exista stat...

    Pana si presedintele ales a zis asta http://www.realitatea.net/basescu-st...te_781626.html
    si eu vad ca inca mai e la Cotroceni..deci populatia ii da dreptate

    cu alte cuvinte tovarasu' a zis ca "Legea nu e pentru toti"..absolut corect..

    dar ma rog..cand am zis mai sus ca fiecare e responsabil DOAR ptr sine m-am referit la gandire si la actiuni..dar sustin si ce am scris mai sus... de asta nu stiu cum am ajuns de la oamenii care protesteaza la intrebari precum: dar ei lucreaza ?unde ?cand ?cum ?...

    tot nu inteleg ce rost are discutia despre locul de munca...

    mie mi se pare ca tu iti cauti singur ptr faptul ca nu protestezi desi nu esti de acord cu ce se intampla...simpla presupunere...

  18. #1498 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Cand e vorba de obligatii exista stat..cand e vorba de drepturi mai putin...dar statul implica drepturi si obligatii..prin urmare mi-ai dat dreptate ca nu exista stat...
    Ce zici tu, ce zic eu si ce zici tu iar. Eu m-am legat strict de afirmatia ta ca "fiecare e DOAR pt sine" si ti-am demonstrat ca e falsa. Si vezi ca statul isi achita si o parte din obligatii, doar ca o face extrem de ineficient. Nu zic, imi acorda si mie anumite facilitati, problema e ca eu platesc mult si primesc destul de putin, iar altii nu platesc NIMIC si primesc mai mult ca mine. Insa asta e deja alta discutie, ideea de baza e ca afirmatia ta e falsa.

  19. #1499 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Ce zici tu, ce zic eu si ce zici tu iar. Eu m-am legat strict de afirmatia ta ca "fiecare e DOAR pt sine" si ti-am demonstrat ca e falsa. Si vezi ca statul isi achita si o parte din obligatii, doar ca o face extrem de ineficient. Nu zic, imi acorda si mie anumite facilitati, problema e ca eu platesc mult si primesc destul de putin, iar altii nu platesc NIMIC si primesc mai mult ca mine. Insa asta e deja alta discutie, ideea de baza e ca afirmatia ta e falsa.
    ok..nu mai stau sa dau argumente..nu are niciun rost discutia dupa cum am zis..nu mi-ai raspuns totusi la asta....

    "dar ma rog..cand am zis mai sus ca fiecare e responsabil DOAR ptr sine m-am referit la gandire si la actiuni..dar sustin si ce am scris mai sus... de asta nu stiu cum am ajuns de la oamenii care protesteaza la intrebari precum: dar ei lucreaza ?unde ?cand ?cum ?...

    tot nu inteleg ce rost are discutia despre locul de munca...

    mie mi se pare ca tu iti cauti singur ptr faptul ca nu protestezi desi nu esti de acord cu ce se intampla...simpla presupunere... "

  20. #1500 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    din contra..nu ma uit la imaginea de ansamblu....tu faci asta ...ce e tara ?ce e Romania ?oamenii cumva?...eu cred ca da..nu exista tari..exista oameni..cine e Romania ?o persoana ?nu..o notiune abstracta...aaa..ca exista romani aka oameni..da..corect....

    si in legatura cu razboiul, voi fi primul care voi fugi...dupa cum am zis..nu ma lupt pentru notiuni abstracte...iar pentru oameni nu am niciun motiv sa o fac...nu am ales eu sa ma nasc in Romania(sau in orice alta tara)..

    dar te inteleg..si eu eram la fel la 15-16 ani..patriot..pe urma mi-a trecut...

    si uite inca una(comparatie cu suporterii n-a fost ce-a mai inspirata)...cu ce e diferit un patriot care pleaca la razboi in numele tarii de un cruciat care pleaca in cruciada in numele credintei ?
    Te ascunzi dupa deget. Incerci sa pari diferit cand defapt esti la fel ca noi toti. Ce te face pe tine roman (lasand prostia cu nascutu' in Romania deoparte)? Factura psihica, modul de a gandi. De-asta ti-am pus intrebare cu razboiul, nu esti primul pe care-l intreb, ba chiar majoritatea mi-au dat in mari proportii acelasi raspuns, si nu pentru ca "urasc" Romania sau ceva de genu', ci pentru ca au acelasi mod de judecata.

    Ar trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca esti pus in fata faptului implinit. De multa vreme te plangi pe threadul asta de politicieni, dar ce diferenta este intre ei si tu cand vii si arunci vina asupra altora, zicand ca n-ai ales tu unde sa te nasti si incercand sa te "scuzi"? Stii vorba aia, la placine inainte...
    Toti asteptam sa vina o schimbare de sus si nu vrem sa acceptam ca schimbarea incepe cu noi, de jos.

    Daca n-ai fost inspirat la comparatia cu suporterii, aici nici atat. Stii ca majoritatea cruciatilor nu plecau nici pe departe in numele credintei, nu? Armatele cruciatilor erau formate din criminali/violatori/hoti carora le-a fost promisa iertarea tuturor pacatelor daca vor lupta in numele credintei un anumit numar de ani si din nobili care plecau in speranta de a se imbogati din prada de razboi pe care o vor putea obtine jefuind orasele prin care treceau. Deci comparatia ta e cam proasta, nu erau prea multi cei plecati in numele credintei.

    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    @RazvyLord: inca ceva...daca exista asa cum spui..patrioti..adica cei ce isi iubesc tara..poporul...de ce am ajuns in starea in care suntem ?de ce patriotii nu fac ceva ?dupa cele spuse de tine cei care isi dispretuiesc tara sunt tradatori nu ?cei care fura din banul public nu tot tradatori sunt(saracind astfel poporul) ?
    sau e nevoie de patrioti(carne de tun) doar la razboi ?
    Am sa sa-ti raspund printr-o gluma de la ora de istorie, o gluma care din pacate reflecta perfect ce se intampla la noi.

    Cand Dumnezeu a facut lumea, a chemat fiecare popor pentru ai da cate doua calitati.
    Cheama francezii, se uita Dumnezeu la ei si le spune:
    -Voi veti fi maestri in a face vinuri si branzeturi.
    Cheama nemtii, se uita si spune:
    -Voi veti fi punctuali si ordonati.
    .
    .
    .
    La un moment dat cheama si pe romani... Se uita Dumnezeu putin la ei si le zice:
    -Voi veti fi oameni inteligenti, cinstiti si priceputi la politica.
    In fine, pleaca romanii, trece putin timp si vine Sfantul Petru la Dumnezeu.
    -Pai bine Doamne, dar la toate popoarele le-ai dat 2 calitati iar la romani 3?
    Dumnezeu remarca greseala dar nu poate face din 3 calitati 2, doar e legare dumnezeiasca. Sta putin, se gandeste si spune:
    -Lasa, ca daca au trei calitati nu vor putea folosi decat 2 in acelasi timp.

    Tragi tu concluziile.

    Later Edit: Pai ESTI pus in fata faptului implinit. Nu poti schimba faptul ca te-ai nascut in Romania. Esti liber in gandire? Binenteles. Asta inseamna ca poti face o schimbare, poti sa ramai sau sa emigrezi. Insa trebuie sa ai minimum de respect pentru tara care te-a crescut/educat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 75 of 158 FirstFirst ... 25 65 73 74 75 76 77 85 125 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts