Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 83 of 158 FirstFirst ... 33 73 81 82 83 84 85 93 133 ... LastLast
Results 1,641 to 1,660 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1641 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    antena 3 e aici ?
    Unde e antena 3?
    Attached Images Attached Images baswe.jpg

  2. #1642 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Unde-s iubitorii de câini de pe forum care mai aveau puțin si își dădeau viața pentru ei?

  3. #1643 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Aici.
    Probleme?

  4. #1644 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    romanasul daca nu este el un pic mistocar nu da bine in poza ... vere sincer, nu-s unul dintre cei care si-ar da viata pentru ceva deci nici pentru un ciine insa pot sa afirm sus si tare ca am mai mult respect pentru un ciine decit pentru tine. Ciinele atit cit poate fi inteles in momentul asta nu are constiinta si nici ratiune, el face ceea ce universul/natura ia scris in ADN timp de muuulti ani, in schimb tu ar fi trebuit sa faci parte din specia homo sapiens. As vrea sa vad zmeul din tine in fata unui leu ori tigru de 250kg ... situatia nu ar fi o derivatie fata de cea cu ciinii, si unul si altul daca te-ar surprinde pe teritoriul lui te-ar lua ca pe "next meal" ori "ca pe o amenintare" fara sa stea sa-si faca proces de constiinta ca-i bine ori rau, ca o fi, ca o pati.

  5. #1645 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Unde-s iubitorii de câini de pe forum care mai aveau puțin si își dădeau viața pentru ei?
    Aici.
    S-a intamplat ceva? Ai nevoie de sfaturi? Ajutor?

  6. #1646 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    romanasul daca nu este el un pic mistocar nu da bine in poza ... vere sincer, nu-s unul dintre cei care si-ar da viata pentru ceva deci nici pentru un ciine insa pot sa afirm sus si tare ca am mai mult respect pentru un ciine decit pentru tine. Ciinele atit cit poate fi inteles in momentul asta nu are constiinta si nici ratiune, el face ceea ce universul/natura ia scris in ADN timp de muuulti ani, in schimb tu ar fi trebuit sa faci parte din specia homo sapiens. As vrea sa vad zmeul din tine in fata unui leu ori tigru de 250kg ... situatia nu ar fi o derivatie fata de cea cu ciinii, si unul si altul daca te-ar surprinde pe teritoriul lui te-ar lua ca pe "next meal" ori "ca pe o amenintare" fara sa stea sa-si faca proces de constiinta ca-i bine ori rau, ca o fi, ca o pati.
    Si care-i diferența între a trai in jungla si într-o societate civilizata unde pot sa trimit copilul sa ducă gunoiul fără sa stau cu frica ca nu vine muscat sau mâncat. Nu vad logica in răspunsul tau ai vorbit ca sa nu taci si ADN ul animalelor nu e făcut sa ucida atât timp cât are un stăpân care sa ii dea de mâncare oricum îți recomand animal planet ca sa-ți dai seama exact ce spun.

  7. #1647 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Si care-i diferența între a trai in jungla si într-o societate civilizata
    daca ai impresia ca e vreo diferenta esti in eroare...mijloacele difera..principiile sunt aceleasi..

    si una e hrana iar altul e instinctul...caine vagabonzi care musca in 99% din cazuri sunt in haita..adica revin la origini...tu devii prada pentru ei daca prezinti anumite "semne"..iar ei nu fac altceva decat ce faceau si stramosii lor ne-domesticiti...

    singurii vinovati sunt oamenii..odata cu inteligenta pe care se presupune ca o avem in plus fata de celelalte animale de pe pamant vine si responsabilitatea...iar daca nu ne asumam responsabilitatea sau credem ca divinitatea(aka statul) este responsabil ptr noi ajungem in asemenea situatii....sau puteti face reclamatii catre presedinte si prim-ministru

    asadar aveti grija de voi si nu traiti cu impresia ca cineva va protejeaza pe voi sau pe apropiati...in alta ordine daca sunteti "civilizati" va recomand un aparat anti-caini cu ultrasunete..costa in jur de 60-80 ron..am asa ceva desi stau la 2 pasi de Parlament(vis-a-vis de care isi duce linistit traiul o haita de vreo 30 de caini)..daca nu sunteti civilizati stiti si voi..

    P.S.Si vad ca ce spui tu e logic..trimiti copilul sa duca gunoiul undeva unde stii ca isi fac veacul de cele mai multe ori cainii vagabonzi nu ?unde pot sa gaseasca resturi de mancare daca nu la groapa de gunoi

  8. #1648 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Ai si tu dreptate ... nu vezi logica pentru ca logica are nevoie de evolutie, intii evoluezi dupa vezi logica, asta ar fi ordinea ... rabdare, toate la timpul lor ! intre timp iti doresc succese in societatea civilizata, in romanica sint foarte putini oameni care au idee cu ce se maninca si doar cu putinul asta nu poti defini civilizatia. Problema ta este ca te legi de efect si nu de cauza, asa cum a spus si darkpaul13 - nu ciini sint cauza evenimentelor, lantul este ruginit in alta parte. In orice caz tin sa-ti aduc la cunostintiinta ca ei, ciinii sint alergici la persoane civilizate ... cum te consideri inseamna poti sta linistit. Asa ca mergi tu sa duci gunoiul, pentru copil ar fi buna o alta indeletnicire - sa citeasca o carte, de exemplu. Un fleac, o sugestie marunta daca tot vrei societate civilizata.

    Am vorbit pentru ca unul din simturi, fin, atit de fin incit imi provoaca alergii serioase cind imi dau seama ca ADN-ul animalelor (desi toti intram in categorie - dar fie, sa ne conformam cu logica lu' matale) nu e facut sa ucida atit timp cit are un stapin care sa-i dea de mincare ... yah ! that's my boy ! seriously ? ... esti sigur ca are logica/sens ? ... esti sigur ca te-ai uitat la Animal Planet ? e fake, daca intorci TV-ul sigur scrie Made in China, mai bine citesti cartea.

  9. #1649 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    P.S.Si vad ca ce spui tu e logic..trimiti copilul sa duca gunoiul undeva unde stii ca isi fac veacul de cele mai multe ori cainii vagabonzi nu ?unde pot sa gaseasca resturi de mancare daca nu la groapa de gunoi
    Ce trebuie sa caute cainii acolo?Eu din cate stiu cainele trebuie sa aiba un adapost si la cati "iubitori de caini" avem in tara din pacate locul lor e la containare,scari de bloc,depozite etc...Si sa nu dam vina pe autoritati,ca locul lor e acolo deoarece nu e vina autoritatilor e vina "iubitorilor de caini" exmplu ONG-uri de rahat,in fine unde doream eu sa ajung e ca m-am saturat de toti idiotii care urla contra eutanasierii dar in schimb ei nu fac nimic. La mine in oras cand a murit anul trecut un om,tot din aceasi cauza,ONG-urile au sunat la ProTV ca doamne uite ce fac "criminalii astia" vor sa-i omoare pe toti,avem noi o idee mai buna ii lasam in pace poate mai mananca cativa oameni. Si tot aici am pus pun si acelei cauze de care se lega Q,cauza sunt dobitocii care cred ca daca ii castrezi sau ii duci la un padoc ajuta la ceva insa realitate arata ca nu,nu ajuta la nimic,bani cheltuiti aiurea mai bine se fac cateva azile de batrani cu acei bani.

  10. #1650 SP
    Banned Venom's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    in alta ordine daca sunteti "civilizati" va recomand un aparat anti-caini cu ultrasunete..costa in jur de 60-80 ron
    Bine ca nu ai recomandat sa umblam in armura medievala.
    In alta ordine de idei, as spori productia de manusi a Romaniei.

  11. #1651 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    bine..acum daca este sub demnitatea voastra sa faceti acest lucru puteti face gasi si alte solutii "necivilizate"..desigur..exprimarea urii pe un forum nu este o solutie dar e civilizata

    P.S.@beugen2001: nu-s sigur daca te-am inteles...e pe de o parte vina celor care hranesc astfel de haite..iar pe de alta parte a celor care constientizeaza problema..si nu fac decat sa scrie pe forumuri..

    si ce cauta cainii langa gunoaie/groapa de gunoi?simplu..mancare..supravietuiesc..vorba lu' gica: "daca ti-e frica de lup, nu intri in padure"..de ce ti-ai trimite copilul undeva unde stii ca e posibil sa i se intample ceva rau ca apoi in caz ca o pateste sa te revolti..de parca e de la sine inteles ca CINEVA trebuie sa curete straziile de caini..CINEVA acolo UNDEVA trebuie sa faca asta...

  12. #1652 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu inca visez la o noapte in care sa nu-mi fie teama sa ies cu bicicleta seara. Oriunde. Ca ies prin spatele locului, ca merg in parc, ca merg pe bulevard (30-40 de caini am numarat intr-o seara doar pe bulevardul Tineretului). Ca-i duc la adapost, ca-i omoara pe toti, chiar nu ma intereseaza. Serios, I couldnt care less. Vreau doar sa nu mai fie. Am chemat hingherii de atatea ori, doar ca sa-i vad cum primesc cate 50/100 de lei in buzunar de la diverse persoane (stereotipul babei hranitoare de caini) doar ca sa "uite" sa-si faca treaba.

    Nu ma intelegeti gresit, imi plac animalele, chiar am iubit doi caini maidanezi care stateau pe langa bloc cand eram mic. Dar prefer o eutanasiere in masa si sa ma prefac ca nu s-a intamplat.

  13. #1653 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    ce vreti voi e ca altul sa aiba responsabilitatea luari deciziei de a-i eutanasia...."i couldn't care less...ma prefac ca nu s-a intamplat"...

    ori vreti sa-i omorati ori ba..

    P.S.Apropo..presupun ca aveti imbracaminte/incaltaminte de piele nu ? piele de la niste animale crescute si masacrate(aka macelarite prin Taiwan,China sau Vietnam,tari in care nu se aplica normele europene s.a.m.d.) cu unicul scop de a va oferi confort

  14. #1654 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    tot felu' de Hitleri gnomi p-aici, m-as bucura sa ne cunoastem personal

  15. #1655 SP
    Banned Venom's Avatar
    Nu fi agresiv.

  16. #1656 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Socat cind observi atit primitivism in 2013, sa-i citesti cum vorbesc despre "a ucide" atit de simplist, de lipsit de importanta, mare lucru, mai omorim ceva ca-i la moda. Nu au nici o problema sa decida cine traieste si cine moare ! VA PUTETI PERMITE ? asta sigur este semn de inteligenta.
    ... cum era proverbul ala ? azi un ou, miine un bou si tot asa ... if you get my saying !

    eagle-eye sper sa nu-ti iubesti parintii in acelasi mod, imi este teama pentru ei ... o alta stire ar suna "sa nu-l intelegeti gresit, isi iubea parintii, sora/fratele/etc dar a preferat eutanasierea in masa" ... asta ca o paralela la beugen2001 si minunata societate civilizata despre care credea ca exista in romanica

  17. #1657 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Si eu m-as bucura sa ne cunoastem personal, Rasko.

    On topic:


    Q, daca sar 4 caini pe mine, e ok daca ii omor pe toti? Teoretic vorbind asa

  18. #1658 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Nu-nu, trebuie să-i lași să te mănânce, e și ei oameni.

    Nu am nimic cu animalele, le iubesc. Le iubesc chiar dacă era să-mi pierd piciorul stâng acum 13 ani din cauza unei haite de câini maidanezi formată din 7 membri. S-a constat că trei dintre ei erau și turbați. Hemoragii, septicemii, chestii-trestii, dacă mai întârziam 30 de minute trebuia să-l taie cu genunchi cu tot. Din fericire am ajuns la timp, alegându-mă că o cicatrice de 20 cm+ mai multe de 5-10 cm.Mi-o amintesc pe mama cărându-mă în brațe, curgându-mi râuri de sânge pe picioare, pe hainele mamei, pe holul spitalului...

    Degeaba fâstâcirea asta a voastră, degeaba o ardem hippie acum cu ochelari în stil John Lennon pe vârful nasului și florile pe după ureche.
    Nu e ok ce s-a întâmplat și știți și voi asta.

    Unde mai pui că problema câinilor fără stăpân e o problemă mai mică decât cea a câinilor cu stăpân, cel puțin în parcuri. Alerg destul de des, aproape zilnic, nu e oră din zi în care să nu fie cel puțin 5 melteni cu rottweileri, dobermani și ce mai vreți voi - câini de pază în principiu(că na, așa e la modă) care nici măcar nu-s în lesă. Să nu mai vorbim de botniță și de luarea rahatului de pe jos, cum e în țările civilizate. Chiar azi dimineață mă apucase unu de pantof de mi l-a rupt de tot, abia am ieșit din colții ăluia. Cum mă apăr în fața unui câine d-ăsta? Într-un loc public, cum ar fi parcul? Cu mâinile goale?

    Până nu se aplică legi, amenzi foarte mari, nu 2 lei și o bomboană, nu trebuie să tragem concluzia că ne încadrăm în standardele unei țări europene, civilizate.
    Cine mă apără pe mine de exemplu de câini? Statul? Legea? Organele legii? Nu. Nimeni.

  19. #1659 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    kragod ... in primul rind ca este o alta situatie - este tu ori ei, aici sint cu tine desi este trist faptul ca poti sa le faci rau, direct fara sa consideri o cale prin care sa calmezi spiritele folosind arma cea mai sofisticata pe care ai avut norocul sa o ai doar pentru ca te-ai nascut homo-sapiens. Si asta pentru ca stii sigur ca ei nu vor sa-ti faca rau doar pentru ca pot sa o faca, ci este un instinct primar pe care nu au capacitatea de al controla. Natura a produs efecte in evolutia lor, ia invatat ceva simplu "nu cunosti chestia care se apropie de tine ? ai o singura reactie latri ori mai rau pentru a o tine la distanta." Ei nu-si permit luxul de a se uita la tine, a te examina, etc si la final sa rationeze "bai asta are fata palida, e imbracat decent, e posibil sa nu aibe intentii rele".

    Acum daca derivam, adica daca luam situatia in care tu sari pe cei 4 caini, este o situatie care are mai multe sanse sa se intimple (saptamina trecuta am vazut un retardat care alerga in spatele blocului, la 5:00 dimineata, cu un bolovan in mina dupa ciinii din jurul blocului - se intimpla ca aceeasi ciini sa fie extrem de utili, am uitat de nenumarate ori geamul deschis la masina ori chiar am uitat-o descuiata si datorita lor nu am fost jefuit) atunci e ok daca ei de omoara pe tine ? ... de ce crezi tu ca dreptul de a trai se aplica diferit de la specie la specie ?

    Ori, daca imi permiti, aduc o alta posibila situatie in lumina ... am curaj sa iau un ciine de pe strada sa-l duc in casa si dupa sa plec de acasa, nu pot spune ca am acelasi curaj in cazul in care substitui cinele cu un om.

    In alta ordine de ideii traiesc de cind ma stiu in Bucuresti si am avut situatii (destul de multe incit sa-mi permit sa dau din plisc) in care am avut altercatii cu ciinii de cartier insa niciodata din vina lor, ei de fiecare data au reactionat cum a mentionat darkpaul13 - isi aparau teritoriul, eu am gresit ca nu i-am observat insa am iesit din toate situatiile fara probleme, chiar si in cazurile in care unii dintre ei aveau o problema cu excesul de zel si au avut curajul sa se apropie a.i. sa le simt coltii atingind pantalonul. De fiecare data situatia s-a calmat imediat ce am iesit din teritoriul lor.

  20. #1660 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Q, este valid ce ai spus, nu spune nimeni ca maidanezii ataca sau omoara copii si adulti pt ca sunt suflete rele, ci pt ca isi apara teritoriul si ataca instinctual.
    Problema mea este ca ei NU TREBUIE SA AIBA TERITORIU!!! Ei nu trebuie sa existe acolo! Ori au stapan, ori pa pa, simple as that!

    Daca tot dam exemple cu civilizatia, sa luam exemplu de la ei. Stiti cum e treaba pe acolo, prin vest sau US? Il gasesc pe strada, il iau in adapost. Nu este adoptat timp de o luna, doua maxim? Gata, eutanasiat. Sanatate. Fara ONG-uri, fara proteste. De aia nu sunt caini acolo pe strada. Aia nu discuta, aplica legea. Nu va amintiti filmele de copii din America, unde copilul isi salveaza catelul la fix din adapost, exact inainte sa i se faca felul?

    Asa e rezolvata problema, civilizat vorbind, conform standardelor Vestului.

    PS, nu mai compara animalul cu omul, niciodata o viata de caine/animal nu va avea prioritate in fata vietii omului. In majoritatea culturilor, daca animalul este agresiv fata de om, a atacat/ omorat un om, este "put down". Daca se intampla invers, omul va plati cu inchisoarea, nu omorat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 83 of 158 FirstFirst ... 33 73 81 82 83 84 85 93 133 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts