Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 91 of 158 FirstFirst ... 41 81 89 90 91 92 93 101 141 ... LastLast
Results 1,801 to 1,820 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1801 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    Da, au votat mortii din Olt si Teleorman si pentru tine Nu o sa fac aici propaganda, nu e locul potrivit. Doar am spus ce ma enerveaza (acum). Daca tu zici ca e mai bine sa nu votezi, si altii sunt de acord cu tine, tara asta isi merita soarta, hai s-o vindem UDMR-ului si sa anexam Rusiei ce mai ramane din ea. Sanatate!
    Au fost alegeri? A iesit Oprescu?

  2. #1802 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    kragod - esti naiv, eu am aflat ca Basescu si acolitii lui jegosi mi-a furat votul acum 5 ani prin metoda "intors portofelu" practic in circumscriptia unde votasem eu pe Geoana, jegosii au inlocuit direct pe buletinele de numarare voturi capetele de tabel (adica in voturile lu Geoana le-au pus la Basescu si vice-versa). Deci nu conteaza ce anulezi tu acolo, daca vor sa te fure la vot, te vor fura oricum.

  3. #1803 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Imi pare rau guys... puteti sa ma injurati, puteti sa-mi spuneti cat au luptat stramosii nostrii pentru a primi dreptul de vot... puteti sa spuneti cam orice, dar eu de data asta am refuzat sa merg sa votez. Pe langa metodele de furt de care zice Darkie, eu am o durere mai mare:
    • L-am votat pe Iliescu... a facut ceva pe votul meu si mai ca nu a vandut jumatate de tara. Datorita lui eram pe punctul de a pleca din tara.
    • Dupa aceea l-am votat pe Basescu... a facut praf si cealalta jumatate de tara ramasa... Mi-a tras-o cu TVA marit si taxe peste taxe. Imi venea sa fug din tara.
    • Am mers cu incredere in Ponta si in ideea ca e mai tanar si mai dezghetat... ca se lupta sa scoata taxele puse de ceilalti fara sens, sa scada TVA-ul. A facut-o lata, punand si mai multe taxe si marind accize. Acum nici nu mai am cu ce sa plec din tara...
    Eu cel mai bine vad ce se intampla cu propria mea firma... in ultimii 10 ani am ajuns sa scot bani din buzunar ca sa o pot tine in viata. Platesc darile la stat cu sfintenie si va rog sa ma credeti ca nici macar un singur partid sau vreun candidat votat de mine nu a facut (vorba americanului) jack sh*t pt. mine. Nu am nicio facilitate, am taxe peste taxe (din ce in ce mai multe), impozite peste impozite (din ce in ce mai mari), controale peste controale (din ce in ce mai dese)... asta in timp ce altii fura sute de milioane de euro si nu patesc nimic pt. ca au imunitate de la colegi.

    Si ca dovada ca nu sunt idealisti, uitati-va la ciorba iesita acum dupa alegeri... PNL vrea sa se uneasca cu PMP (deci inainte de vot se injurau ca la usa cortului si dupa ce v-au luat voturile fac ceva pe ele si bat palma). Tariceanu, marele liberal de la USL, acum vrea din nou in PNL. PNL facut varza de Antonescu... Cum sa zic, daca dupa vot ei isi dau demisia in bloc doar pentru a fi alesi tot ei... e de-a dreptul peste stangul.

    Deci, cu parere de rau... ma uit la toti si NU AM CE SA ALEG. Si ma tem ca generatia mea nu o sa prinda politicieni adevarati si nu mascarici fara ideologie si fara pic de solutie la problemele reale.

    Noroc ca si-au adus americanii aminte de noi (odata cu problema cu rusii). Ia uitati ce frumos a crescut RON-ul fata de alte valute... fara pic de baza economica. Pai in cazul asta, hai sa ne facem o tara militarizata... sa facem cat mai multe baze militare NATO, sa tragem lansatoare de rachete la fiecare colt de strada... ca poate asa ne face cineva si noua autostrazi (deh, nu poti sa mergi prin coclauri cu rachetele in spate)... Ptiu drace!

  4. #1804 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    De acord cu tine pana la un punct, MonkY, si vreau sa te inreb ceva: ca iese Ponta presedinte sau oricine altcineva (cel mai probabil candidatul PNL-ului ca altii nu au sanse), chiar ti se pare ca e acelasi lucru?

  5. #1805 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate, in acest punct pot sa spun DA! Sunt la fel, atat politic cat si ca oameni. La vorbe sunt buni toti pana ajung pe fotoliul acela, dupa care, adios! E parerea mea, si de la Revolutie incoace nu a reusit sa o contrazica nimeni. Nici macar marele profesor Emil Constantinescu (anyone remmember him?)... Pana la proba contrarie, nu am cum sa raspund altfel. Sorry.

  6. #1806 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Sper ca si tu speri sa fi contrazis intr-un viitor apropiat, si sper sa nu afle nimeni ce ar insemna sa fim din nou condusi de bolsevici.

  7. #1807 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Speranta moare ultima... Sau poate mor eu inainte, cine stie? Ca pensie de la statul roman sau servicii de healthcare serioase sigur nu voi avea...

  8. #1808 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Eu inca visez la monarhie pana sa ajung la pensie

  9. #1809 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Ce fel de tara este Romania?

    Da, mie imi place la nebunie sistemul britanic. Rege/regina frumos pentru parade, mondenitati si alte chestii sociale, plus un Parlament unde nu ai ce cauta daca nu ai bani, titluri, etc... Si seriozitate, nu gluma. Au avut un ministru care si-a dat demisia pt. ca a primit amenda (a trecut pe rosu), si s-a considerat ca fiind un exemplu negativ. Pai ai nostrii nu doar ca nu si-ar da demisia dupa asa ceva, ba din contra ar baga in puscarie si pe politistul care a incercat sa dea amenda, iar martorii ar fi subit improprietariti si s-ar retrage. Exagerez, stiu... dar nu sunt departe. Din pacate.

  10. #1810 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Nu exagerezi, ba chiar cred ca asta s-ar intampla. Cocãlãrismul la noi, a atins deja cote alarmante. In rRomanica daca ai relatii, te doare-n cur de sistem, de tot ce misca pe langa tine.

    Si da MonkY, apropo de ce ai spus mai sus ceva randuri, te inteleg perfect cu firma. E jale fratilor, daca nu esti companie mare cu relatii, ci doar un om care incearca sa faca ceva pentru el, esti un om mort, MORT.
    Eu din doua magazine, am ajuns sa supravietuiesc de la luna la luna, multumesc din suflet statului rRoman pentru tva-ul execrabil, si toate mizeriile patite de-a lungul timpului.

    De fapt un singur lucru regret enorm: ca m-am nascut aici in tarisoara asta!

  11. #1811 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iry: eu incerc sa ma uit la jumatatea plina a paharului... ca nu m-am nascut prin vreo tara sa trebuiasca sa ma lupt pentru o sticla cu apa... sau prin vreo tara unde nu stiu daca azi ma bombardeaza sau nu. Din punctul asta de vedere, stam bine (inca).

    Din fericire inca suntem multi romani de suflet, cu bun simt. Chiar daca suntem minoritari si ne-o furam la fiecare ghiseu unde se presteaza servicii publice... Intalnesc oameni ca mine (chiar si aici pe forum - si s-a vazut de-a lungul timpului ca au ajutat, desi nu erau obligati sa o faca), genul care e constient ca daca sunt multi tampiti in jurul tau, nu trebuie sa devii si tu unul dintre ei. Chestia asta "de turma" nu o suport la noi... dar, ce sa-i faci, se simte influenta "comunista" si "bolsevica". Care totusi parca e mai buna decat cea anarhista sau terorista.

    Asta cu prietenii si familia este si motivul cel mai important pentru care nu am plecat din tara de cate ori am avut ocazia. M-am plimbat destul de multicel pe-afara (zic eu), si parca totusi nu m-am simtit la locul meu (well, poate o mica exceptie Londra - nu stiu de ce).

    Ma uit cum vin strainii pe la noi si raman uimiti de ce minune de tara avem (vorba aceea, pacat ca e locuita) - extrem de frumoasa si cu toate tipurile de relief... cu 4 anotimpuri (lucru care e mare lucru daca ai avea si pe cineva la turism care sa se priceapa si sa nu dea sute de mii de euro pe o frunza copiata)... mare, delta, munti... nu mai vorbesc de locuri istorice.

    Si legat un pic de istorie... ma uit la americanii mandri in draci de istoria lor, si vorba aceea, au cateva sute de ani in spate. Iar noi, cu mii de ani... aproape ca nici nu mai stim cine am fost. Eu unul sunt dac (si drac cateodata) si sunt mandru de treaba asta!

    Hai ca m-am aprins... vroiam doar sa fiu un Gigi Contra si sa spun ca nu regret. Vorba aceea, va mai cunosteam pe voi altfel?

  12. #1812 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu sunt asa un pic curios din fire si-mi place sa rascolesc siti-voi-ce... erau unii pe aici care se bateau cu pumnii-n piept ca Ponta si actualul guvern o sa fie lapte si miere. Unde v-ati dus?!

  13. #1813 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    erau unii pe aici care se bateau cu pumnii-n piept ca Ponta si actualul guvern o sa fie lapte si miere. Unde v-ati dus?!
    Cred ca s-au dus cam in acelasi loc in care sunt si cei care se bateau cu pumnii in piept ca Basescu si Boc o sa fie Nirvana. Sau Iliescu, Tariceanu & Co. Sau Ciorbea (remmember him?). Adica s-au dus sa stinga lumina... toti vor sta acum cuminti si vor astepta sa iasa in strada si sa strige "Elena Udrea Presedinte!"

  14. #1814 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Myeah, asta-i soarta romanului, n-ai ce sa-i faci. Hotia e in sange, suntem invatati de mici cu ea (vezi Miorita si Catelus cu parul cret).

  15. #1815 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Buahahahahhaa bunã asta cu cãtelusul, hai cã am lesinat de râs. Câtã dreptate ))

  16. #1816 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Pai asa e, suntem singura natie care invata la furat inca din gradinita. Ca sa nu mai zic ca nu mai exista nicaieri in lume proverbul "sa moara si capra vecinului".

  17. #1817 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    ok ok, dar a iesit Oprescu??

  18. #1818 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    Sper ca si tu speri sa fi contrazis intr-un viitor apropiat, si sper sa nu afle nimeni ce ar insemna sa fim din nou condusi de bolsevici.
    Acum e randul meu sa fac pe cineva naiv. Tu chiar crezi ca partidele politice din Romania conduc dupa o anumita doctrina?

    PSD sunt bolsevici, deci vom muri. Ar fi mai buni cine la prezidentiale? UDMR? Toti s-au perindat la putere, fie la postul de presedinte, fie in parlament, ai simti vreo schimbare? PSD nu sunt bolsevici, bolsevicii mai sunt doar in Rusia. PSD sunt o clica de corupti, ca si.......(enter party name here), care vor doar sa isi umfle buzunarele.
    Sa nu mai zic ca e din ce in ce mai irelevant cine va fi cu numele la putere, joaca oricum toti cum canta UE.

  19. #1819 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Acum deja ajungem la vorba "Sexul, politica si religia nu se discuta, se practica". Eu nu incerc sa indoctrinez pe nimeni asa ca o sa ma opresc aici. Sunt unul dintre cei putini care cred ca se poate mai bine, si o sa raman la parerea mea indiferent ce mi s-ar spune. Pana nu vad ca Romania are un presedinte de la PNL care nu face treaba, nu renunt (chiar daca trebuie sa fiu eu acela )

  20. #1820 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Noi oricum avem o problema cu "-escu". Ceaus-escu, Ili-escu, Constantin-escu, Bas-escu... deci are sanse si Anton-escu. Ponta nu ar respecta regula, decat daca si-as schimba numele in Pont-escu

    Cat despre Crin Antonescu presedinte... daca va face precum la alegerile pt. UE, a doua zi dupa ce ar fi ales presedinte, si-ar da demisia "in bloc" si ar cere sa fie ales din nou

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 91 of 158 FirstFirst ... 41 81 89 90 91 92 93 101 141 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts