Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: 10 pentru primul meu calculator

  1. #1 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar

    10 pentru primul meu calculator

    Cu acordul lui Monky am deschis acest topic.
    Din titlu nu cred ca o sa intelegeti din prima ce se vrea a fi acest topic, insa dupa ce voi prezenta acest proiect o sa fie totul mai clar.
    deci, "10 pentru primul meu calculator" este un proiect realizat de o amica din Iasi, o campanie de ajutorarea copiilor cu dificultati financiare ce nu isi permit un calculator.
    In mare , daca aveti prin casa componente de calculator ce nu le mai folositi [in stare de functionare] si doriti sa le donati pentru a le grupa intr-un PC ce va ajunge la un copil sarac...sa ma anuntati
    Deoarece componentele ar trebui sa ajunga in iasi, nu am pretentii la unitati centrale...carcase...monitoare datorita dificultatilor voastre sa le trimiteti prin posta, dar desigur nu sunt refuzate.
    Pana acum doua calculatoare au fost create si unul dintre ele a ajuns deja la o persoana.
    Despre acest proiect puteti citi mai multe aici:

    http://laviniabiberi.com/2010/04/fin...eu-calculator/
    si aici:
    Campania "10 pentru primul calculator"

    de asemenea oricare alte donatii ce ii pot ajuta ( software - licente windows [98..xp etc], office etc ; sau haine noi..rechizite , bani pentru pachete de alimente ) sunt bine venite.
    Multumesc

  2. #2 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Am eu cateva componente din primul calculator care l-am avut, sunt destul de slabute...
    Caut in dupamasa asta piesele ramase, si te anunt! Sper sa pot ajuta...

  3. #3 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Puteai sa spui ca eu am demarat un asa proiect de 2 ani si s-au dat ceva PC-uri pina acum. Eventual ne unificam . Bafta multa.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    foarte bun proiectul. tot respectu

    ma uit in seara asta sa ved ce am si te anunt.

  5. #5 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    pai tibi eu de unde sa stiu?
    oricum lavinia este creatoarea proiectului...eu sunt doar un mesager ce vrea sa ajute...

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am tot donat de-a lungul timpului cateva tone de componente... Insa partea cu trimisul in provincie va pune multe bete in roate. Eu zic ca daca lavinia isi doreste intr-adevar sa ajute, sa delege pe cineva din Bucuresti care sa se ocupe de stransul pieselor. Dau si eu cateva Kg

  7. #7 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    practic delegatul ei sunt eu prin bucale greu mai ajung...poate la rammstein de rezolv cu finantele pana atunci
    nha...eu zic ca se poate si prin posta/curier pentru componente gen placi..procesor..harduri ..ramuri

  8. #8 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Monky, pentru Bucuresti pot vorbi cu rottweiler (de pe stii tu care forum) sa i le dai lui si dupa ce stringe ceva componente mi le trimita. Eu asa am procedat de fiecare data cind am avut PC-uri de dat in Iasi.

    Hyp sa-mi spui ce-ti trebuie pentru PC-urile actuale poate iti dau eu, si eu string componente pentru un PC de dat unui copilas. App cum face selctia Lavinia? Eu vorbesc in general cu educatorii/invatatorii/dirigintii sa faca o caracterizare completa a unui copilas.

  9. #9 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    mersi tibi...acum un calculator este gata..astept niste componente de la un coleg de forum mazda [un hdd mai trebuia]
    la urmatorul...osa iti spun ce osa trebuiasca.cred ca carcasa....hdd...pl video...
    sincer nu situ criteriile ..unde gaseste persoanele ..am sa o itnreb..si iti raspund...

  10. #10 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    al doilea calculator pentru Alexandra a fost terminat ,
    mai avem componente pentru un al treilea pc...mai lipseste un hdd si o carcasa
    mai multe aici:
    Final campanie “10 pentru primul meu calculator” | Comunicarea este Nonverbala by Lavinia Biberi

  11. #11 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    de 1 iunie am mers la beneficiarii [beneficiarele] celui de'al doilea calculator
    mai multe aici:
    Campania 10 pentru primul meu calculator – cazul al II-lea | Comunicarea este Nonverbala by Lavinia Biberi
    avem destule componente ptr un al treilea calculator...ce ne mai lipseste e o unitate optica...hdd...monitor..boxe
    [da pletosul ala sunt eu ]

  12. #12 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    De o placa de retea este nevoie?

    Am una si nu mai am la ce sa o folosesc.Daca este o trimit prin posta ca este mica.un PM cu adresa si luni o trimit.


    EDIT: Si un microfon.

  13. #13 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    mersi pastilutza...insa placile de retea le avem on board...dca pe viitor la un alt calculator la care o sa gasim o placa de baza fara lan...te apelez :d

  14. #14 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    bravoo.
    Sunt atatia tineri care nu isi permit nici macar un 486.
    Imi amintesc cat de fericit am fost cand din saracia parintilor am primit la 18 ani primul calculator second hand.Un celeron la 566 MHZ.

    Cred ca de aceleasi rectii de bucurie aveti parte cand daruiti un PC celor nevoiasi.Imi pare rau ca nu am cu ce ajuta momentan.
    Va urez bafta in continuare si, jos palaria.

  15. #15 SP
    Member Theodor01's Avatar
    *bump*

    Daca o sa fie si un al treilea calculator,am si eu 512 MB RAM.

  16. #16 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    theodor...ce fel de ram e..ddr1 sau ddr2?
    am inceput si strangerea ptr un al treilea

  17. #17 SP
    Member Theodor01's Avatar
    Uhmm...pai...cum imi dau seama?
    Pe bune,chiar nu stiu.In maxim 2-3 zile ai raspunsul.

  18. #18 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    daca scrie la frecvente 333/400 e ddr1
    daca scrie 533/600/800..parca ceva de genu asta...e ddr2

  19. #19 SP
    Member Theodor01's Avatar
    Acuma sincer,chiar nu ma pricep.Si mie imi pare rau ca sunt asa n00b.
    Uite aici un print screen.
    Attached Images Attached Images untitled.jpg

  20. #20 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    DDR1 ..e ok

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Primul DLC pentru Darksiders II By Madutzzu14 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 16-09-2012, 23:07
  2. Primul DLC pentru Gears of War 3 By hibrid13 in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 07-10-2011, 20:00
  3. Primul DLC pentru Brutal Legend By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 28-10-2009, 20:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts