Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: D'ale istorei

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    D'ale istorei

    Oare ce s-a intamplat cu radiatia atomica, radiatie care se spunea sus si tare ca dureaza mii de ani ?

    Hiroshima 1945
    Attached Images Attached Images image001.jpg image002.jpg image003.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hiroshima 2010
    Attached Images Attached Images image004.jpg image005.jpg image006.jpg image007.jpg image008.jpg image009.jpg image010.jpg image011.jpg image012.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In acelasi timp... Cam asa arata Detroit in 2010. Pe langa intrebarea "cum ramane cu radiatia" vine imediat alta la fel de confuza:

    "Pana la urma cine naiba a castigat razboiul ?!?"
    Attached Images Attached Images image013.jpg image014.jpg image015.jpg image016.jpg image017.jpg image018.jpg image019.jpg image020.jpg image021.jpg

  4. #4 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Nu cred in conceptul wasteland pentru 1000 de ani. Probabil ca este foarte rau in primele ore de la detonatie. Afterwards, timp de cateva saptamani porti protective gear, 5-10 de ani va exista un risc crescut de cancer + alte boli vor evolua mai rapid, iar dupa 10-15 ani, efectele vor fi destul de mici. Bine, daca te duci cu un Geiger, cred ca obtii si acum ceva spike-uri prin anumite locuri in Hiroshima, dar nimic letal.

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pai Japonezii au fost tari si s-au redresat, Americanii au lasat zone sa moara si nu administreaza toate partile ca e destul de mare SUA fata de Japonia, care si mai bine administrata.
    Interseante pozele, am vazut articolul prima data acum vreo luna si mi-a placut.

  6. #6 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Nu cred in conceptul wasteland pentru 1000 de ani. Probabil ca este foarte rau in primele ore de la detonatie. Afterwards, timp de cateva saptamani porti protective gear, 5-10 de ani va exista un risc crescut de cancer + alte boli vor evolua mai rapid, iar dupa 10-15 ani, efectele vor fi destul de mici. Bine, daca te duci cu un Geiger, cred ca obtii si acum ceva spike-uri prin anumite locuri in Hiroshima, dar nimic letal.
    Sau sa luam exemplul reactorului de la Cernobal...eu inca nu am vazut oameni cu 2 capete, 3 ochi, sau tentacule in loc de maini. Bunicul meu se afla la Iasi pe un santier la momentul exploziei si traieste si acum, are 84 de ani si doctorul i'a spus ca inima lui e mai sanatoasa ca a unei persoane de 30 de ani.

    Si la capitolul reveniri spectaculoase vin si eu cu niste poze now and then ale Berlinului
    Attached Images Attached Images berlin19ll.jpg berlin-view-2.jpg reichstag.jpg reichstag_1945.jpg

  7. #7 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Hello... wake up.
    Vorbiti de Hiroshima, Nagasaki si Cernobal de parca in istorie s-au produs doar 3 detonari nucleare?

    Pai din '45 si pana acum pe Pamant s-au produs aproximativ 2000 de detonari nucleare cu scop de testare şi demonstrare a scopurilor lor si uite ca nu avem cozi!

  8. #8 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    cozi nu avem, dar nici strat de ozon sanatos. sau cel putin asa spun "expertii" in care mi-am cam pierdut increderea.
    eu cred ca daca vrei intradevar sa stii ce se intampla cu radiatiile sau poularea din atmosfera (create de om) trebuie sa studiezi fenomenul apoi sa observi si sa compari. well, nu am timp pentru asa ceva. de aceea ii ascult pe experti si ma frustrez ca nu sunt sigur ca ma pot increde in ei. daca te duci si vorbesti cu oameni care nu sunt angajati de guvern si care nu au pareri "oficiale" s-ar putea sa-si spune lucruri diferite.
    ex: incalzirea globala nu are nimic de a face cu CO2-ul pe care-l degajeaza omul, ci cu.. gues what? schimbarile soarelui. but... pe cine sa crezi?

  9. #9 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    cozi nu avem, dar nici strat de ozon sanatos. sau cel putin asa spun "expertii" in care mi-am cam pierdut increderea.
    eu cred ca daca vrei intradevar sa stii ce se intampla cu radiatiile sau poularea din atmosfera (create de om) trebuie sa studiezi fenomenul apoi sa observi si sa compari. [...]
    Trebuie sa'si ocupe timpul cumva si cei de la Green Peace, nu?

  10. #10 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Misto pozele cu Berlinul, dar acolo e cu totul altceva.
    Datorita distrugerii, reconstructia a tinut cont de densitatea urbana, astfel ca exista benzi multe pe sens si un sistem de u-bahn si s-bahn foarte bine pus la punct.
    Ar mai fi si problema eterna est-vest. Parca-s doua orase din doua tari diferite.

  11. #11 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Misto pozele cu Berlinul, dar acolo e cu totul altceva.
    Datorita distrugerii, reconstructia a tinut cont de densitatea urbana, astfel ca exista benzi multe pe sens si un sistem de u-bahn si s-bahn foarte bine pus la punct.
    Ar mai fi si problema eterna est-vest. Parca-s doua orase din doua tari diferite.
    Intr'adevar, partea de Est a Berlinului este Bucurestiul cu o infrastructura bine pusa la punct.

  12. #12 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    da, intr-un fel ne-am adaptat...
    daca s-ar crea masina timpului sa te poti intoarce pe la 1800 cred ca primul lucru ar fi socant aerul care exista atunci.
    ar trebui ceva timp de acomodare.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ceasuri - bijuterii ale sexului masculin By apbaciu in forum Travel & Fashion
    Replies: 50 Last Post: 26-10-2021, 13:10
  2. Cele mai anticipate jocuri ale anului 2015 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 34 Last Post: 05-04-2015, 19:53
  3. Cele mai asteptate jocuri ale anului 2012 By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 36 Last Post: 07-03-2012, 13:47
  4. Aventurile lui Habar-n-am si ale prietenilor sai By Rasko in forum Carti si Comics
    Replies: 1 Last Post: 08-06-2010, 23:39
  5. D'ale lu' Mitica By RonanN1 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 0 Last Post: 01-06-2010, 21:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts