Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 111

Thread: ODesk - munca de acasa

  1. #1 SP
    Senior Member Razorel's Avatar

    ODesk - munca de acasa

    Am scris si pe threadul de mTurk asta :
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Probabil sunt offtopic, si am mai zis asta cu mult timp in urma, dar daca va descurcati bine cu Engleza si aveti cunostinte bune intr-un domeniu anume (traduceri, postare pe bloguri, scriere articole, etc), incercati si Outsource to Freelancers, IT Companies, Programmers, Web Designers from India, Russia, USA, and more - oDesk.
    Eu am renuntat la mTurk ca nu-mi place sa lucrez pe centi, si pe odesk am gasit rapid cateva proiecte care imi dau lunar peste $300 (lucrand cam 10 minute pe zi). Este numai un sfat.
    Atasez un link si la profil, unde se poate vedea cat am primit pe un proiect intr-o luna. Mai am un proiect in lucru, dar nu-mi apare ca inca nu am fost platit. Am contul de un an, dar abia de o luna si un pic am inceput sa-mi caut serios proiecte pe el.
    edit: Informatii suplimentare aici
    Nu este o teapa, cum probabil cred multi, ci e doar un site pe care iti poti gasi proiecte in domeniile in care te pricepi si te intereseaza, si poti face bani frumosi stand acasa si lucrand. Sistemul e destul de simplu, trebuie doar sa va faceti un cont, sa va completati CV-ul ca sa-i zic asa, si sa va apucati sa faceti niste teste de la rubrica de Tests. Testele ajuta foarte mult incepatorii pentru ca nota cu care luati un test va apare pe profil, si astfel cumparatorii au mai multa incredere in voi si va vor alege mai des sa le faceti proiectele. Da, nu e ca pe mTurk, aici cumparatorii aleg una sau mai multe persoane care sa le faca proiectul, din lista de candidati. Va recomand sa puneti un pret ceva mai mic initial, ca sa primiti niste proiecte si sa va faceti un rating, si apoi puteti sa mariti. De asemenea, va recomand sa aveti mare grija cum scrieti "scrisoarea de intentie", pentru ca este primul (si poate si ultimul) lucru pe care cumparatorul il vede, si trebuie sa faceti o impresie buna.
    Probabil am uitat sa mentionez o gramada de chestii, dar astept intrebari. Nici eu nu lucrez de foarte mult timp pe asta, mai mult am facut pe Rent A Coder: How Software Gets Done -- Home of the worlds' largest number of completed software projects, care este similar, dar imi plac mai mult proiectele de aici
    A, am uitat sa zic, banii se scot pe Paypal si apoi pe card, deci nu trebuie sa comandati nimic
    Attached Images Attached Images odesk.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Pentru cei ce au nevoie de o mica incurajare
    S-a mai apucat cineva, macar de teste? Sunt curios cum merge. Eu imi tot caut proiecte, ca am timp.
    Attached Images Attached Images incurajare.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    man ai castigat 500-600 de dolari de pe site-ul asta ? ei de mine . Eu am incercat sa imi fac un cont dar nu stiam cat sa cer sa "taxez" pe ora si vroiam sa te intreb si pe tine . Oricum cred ca o sa ma apuc de munca abea dupa ce termin cu tezele . Ce job-uri ai facut de ai primit atatia bani ? De asemenea , banii cum ii primesti ? pe paypal sau tot ceva gift card-uri ? Multumesc anticipat

  4. #4 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Iti recomand sa incepi cu proiectele care au plata fixa, si nu cu ora, pana te mai obisnuiesti. Ca sa stii cat sa ceri, uita-te la bugetul fiecarui cumparator, si incearca sa te incadrezi. De asemenea, iti arata o medie facuta din suma ceruta de ceilalti care au licitat, deci te poti orienta si asa. Eu fac proiecte strict numai de scris, momentan. Articole, review-uri, website content, blog posting, etc.
    Banii ii scoti pe Paypal

  5. #5 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Pentru cei ce au nevoie de o mica incurajare
    S-a mai apucat cineva, macar de teste? Sunt curios cum merge. Eu imi tot caut proiecte, ca am timp.

    Eu fac tutoriale in 3ds max.In maxim 1 luna o sa ma apuc de cateva proiecte mici.

  6. #6 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Ma apucasem si eu de Maya la un moment dat, dar nu pot sa fac mare lucru pe laptop... Cand imi schimb calculatorul o sa ma apuc iar, ca mi se pare un domeniu foarte frumos in care sa lucrezi.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    man, da si tu mai multe detalii despre cum sa facem contu, ce sa scriem acolo, ce salariu per ora sa alegem la inceput, cum sa ne facem cont pay pal pentru cei care nu avem. ajuta-ne si tu putin, ca suntem la inceput.

  8. #8 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Cum sa iti faci cont de PayPal? Asa de greu e sa intri la site si sa dai Sign Up.

    Razorel, multumesc de tip. Mi-am facut si eu cont si mi-am "depus" CV-ul la cativa Buyeri. Acum sper sa prind si eu ceva.

  9. #9 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Eu am pus pret/h la 8 dolari, eu zic ca nu e nici prea mult dar nici prea putin. Sunt obisnuit cu mTurk-ul ... inca descopar site-ul. Din pacate nu am card de credit .

    LE: http://www.odesk.com/help/help/learn...nter_providers - pentru raspunsuri

  10. #10 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Nu conteaza cat setezi la hourly rate in profil, conteaza doar cat licitezi la fiecare proiect platit cu ora
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    man, da si tu mai multe detalii despre cum sa facem contu, ce sa scriem acolo, ce salariu per ora sa alegem la inceput, cum sa ne facem cont pay pal pentru cei care nu avem. ajuta-ne si tu putin, ca suntem la inceput.
    Cu ce ai nevoie de ajutor? Contul il completezi cu detaliile tale, deci acolo nu te pot ajuta. Cat despre contul de Paypal, nu cred ca e foarte greu

  11. #11 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Mi-am facut si eu cont acum. Am instalat si oDesk Room. Sa vedem ce iese.

    Am vrut sa aplic la un job acum si am primit acest mesaj:

    You may still submit an application, but the buyer will see that the application does not meet the following criteria:
    • Feedback Score: 3
    • English: 3
    • Portfolio: Yes
    Feedback banuiesc ca le primesc dupa ce termin anumite job-uri (sunt date de angajator).
    English 3? Ce inseamna acest lucru?
    Portfolio Yes ? Pai daca nu am nimic in el inca..

    Ceva sugestii?!

  12. #12 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Feedback-ul il primesti la proiecte, da. English 3 inseamna cat de bine stii Engleza, dupa tine. E o casuta la profil unde poti seta cat de bine stii Engleza, pe o scara de la 1 la 5. La asta se refera
    Ce ai la portofoliu nu trebuie sa fie neaparat lucrat cu el. Eu am pus toate site-urile la care am lucrat, chiar daca au fost pentru alti cumparatori. Oricum, si mie imi apare la multe chestia aia, si tot licitez, si am fost chemat la interviuri la destule.

  13. #13 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Am facut si eu cont( multumesc Razorel ptr timpul acordat) si am dat apply la 2-3 job-uri. Deja am primit raspuns de la unul dintre ele, am trimis 2-3 reviews de proba, dar am ramas socat cand am vazut ca daca ma accepta va trebui sa fac reviews la vibratoare si alte jucarii sexuale.. Deocamdata sunt entuziasmat si sper sa raman asa si sa fac bani frumosi. Thanks again Razorel

  14. #14 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Pai si daca nu am cont de PayPal sau card?

  15. #15 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Mai e Moneybookers, dar e cam acelasi lucru ca si la Paypal. Daca nu-ti poti face cont, eventual ii poti ruga pe parintii tai sa te ajute.

  16. #16 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Am aflat din alta parte ca acea aplicatie oferita de Odesk face un screenshot pe care il trimite la buyer. E adevarat ?

  17. #17 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Da, face o data la 5 minute parca, un screenshot. Nu trimite nimic pana nu le aprobi tu, dar trebuie sa faci asta inainte sa treaca saptamana, altfel le trimite pe toate. Poti sa stergi screenshoturile care nu-ti convin, dar o sa ti se scada perioada aia de timp, fiind considerata perioada in care nu lucrezi.

  18. #18 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Ai minimum withdrawl ceva? Si iti ia comision cand trimiti banii pe card?

  19. #19 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Razorel, am vazut ca au si ceva cu refferal(Earn $50 when … a referred user earns his or her first $1,000 as an oDesk Provider). De ce nu trimiti tu invitatii celor care vor sa-si faca cont ?
    LE: Pt cine stie un pic de vector draw: http://www.odesk.com/jobs/Vector-Conversion_~~0183e231d5616c69?sid=54002&tot=68&pos =2. Mi se pare buna slujba .
    Spor.

  20. #20 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Quote Originally Posted by SpitFire View Post
    Ai minimum withdrawl ceva? Si iti ia comision cand trimiti banii pe card?
    Nu ai minimum withdrawl, si iti ia $1 sa-ti transfere banii pe Paypal (si Paypal-ul mai ia $2.5 sa ii transfere pe card).

    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Razorel, am vazut ca au si ceva cu refferal(Earn $50 when � a referred user earns his or her first $1,000 as an oDesk Provider). De ce nu trimiti tu invitatii celor care vor sa-si faca cont ?
    Da, stiu, dar de obicei nu sunt agreeate linkurile cu refferal. Oricum, daca doreste cineva invitatie asa, lasati un mesaj si va trimit. Acum sper ca faceti si $1000

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Miscare, Sport, Fitness... acasa! By MonkY in forum Health, Food & Sports
    Replies: 4 Last Post: 14-03-2011, 14:59
  2. Site-uri cu jocuri ieftine si livrare acasa By sensamur in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 1 Last Post: 27-08-2010, 15:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts