Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: A murit marele actor Jean Constantin. RIP

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    A murit marele actor Jean Constantin. RIP

    Marele actor Jean Constantin s-a prapadit astazi. La revedere maestre !

    La 27 ianuarie 2007, actorul Jean Constantin a fost investit drept Cavaler de Malta al Ordinului �Sf. Ioan� de la Ierusalim, �n cadrul unui ceremonial desfăşurat intr-o sala a Muzeului de Istorie a Bucovinei din Suceava. Ceremonia de investitură a fost prezidată de Marele Maestru al Ordinului �Sf. Ioan� de la Ierusalim, Ducele Don Basilio Cali de Rodez. Dupa acesta s-a aflat că, de fapt, Ordinul Cavalerilor de Malta este o altă organizaţie, iar maestrul Jean Constantin a fost �nşelat. Cariera lui s-a incheiat pe data de 26,05,2010 la ora 13 in varsta de 81 de ani.


    Supravieţuitorul (2008) .... Limba
    Roming (2007) .... Somali
    Păcală se �ntoarce (2006) .... Ţiganul klinger
    Cum mi-am petrecut sf�rşitul lumii (2006) .... Nea Florică
    Sexy Harem Ada-Kaleh (1999) - Ismail
    Punctul zero (1996)
    Paradisul �n direct (1995)
    A doua cădere a Constantinopolului (1993) - Ismail
    Atac �n bibliotecă (1992)
    Miss Litoral (1990)
    Chiriţa la Iaşi (1987)
    �n fiecare zi mi-e dor de tine (1987)
    Coana Chiriţa (1986)
    Colierul de turcoaze (1985)
    Masca de argint (1985)
    Sosesc păsările călătoare (1984)
    Am o idee (1981)
    Duelul (1981) .... Limba
    Un echipaj pentru Singapore (1981)
    Iancu Jianu, haiducul (1981)
    Pruncul, petrolul şi ardelenii (1981)
    "Fin du Marquisat d'Aurel, La" (1980) (mini) TV Series .... Le fermier de Saint-Trinit
    Al treilea salt mortal (1980)
    Nea Mărin miliardar (1979) .... Mob Boss #1
    Melodii, melodii (1978) - Impresarul codoș
    Braţele Afroditei (1978)
    Expresul de Buftea (1978) - Controlor de tren
    Revanşa (1978) .... Limbă
    Eu, tu şi Ovidiu (1977) - Misică
    �mpuşcături sub clar de lună (1977)
    Cuibul salamandrelor (1976) .... Jean
    Gloria nu c�ntă (1976)
    Toate p�nzele sus (film) (1976) .... Ismail
    Zile fierbinţi (1976)
    Evadarea (1975)
    Mastodontul (1975)
    Nemuritorii (1974)
    Nu filmăm să ne amuzăm (1974)
    Explozia (1973) .... Tilică
    La R�volte des Ha�douks (1972) TV Series .... Parpanghel
    Adio, dragă Nela! (1972)
    Felix şi Otilia (1972)
    B.D. la munte şi la mare (1971) .... Patraulea
    B.D. �n alertă (1970) .... Patraulea
    Brigada Diverse intră �n acţiune (1970) .... Patraulea
    Haiducii lui Şaptecai (1970)
    Zestrea domniţei Ralu (1970)
    Canarul şi viscolul (1969)
    Prea mic pentru un război at�t de mare (1969)
    Răzbunarea haiducilor (1968) .... Parpanghel
    Zile de vară (1968) .... Aurel
    Maiorul şi moartea (1967)
    Ca�d de Champignol, Le (1965)
    Procesul alb (1965)
    Candide ou l'optimisme au XXe si�cle (1961) .... Fourak
    Baron de l'�cluse, Le (1960) .... Prince Sadokkan




  2. #2 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Inger ingerasul meu / Icoana sfanta n-am furat-o eu

    RIP. Pacat ca se duc toti. Se pare ca o sa ramanem cu Bendeac si alte noi valori ale tarii

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Trist, chiar trist. Se duc toti usor usor si ramanem cu scursurile comerciale din ziua de astazi. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    R.I.P. Mare actor... mare caracter...


  5. #5 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Odineste-te in pace maestre. Mare om si actor.

  6. #6 SP
    Member sarpe's Avatar
    pacat..... s-a mai dus un maestru R.I.P.

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...nu cred mă, nu cred! Uite cum se duc toți! Deja se ridică părul pe mine c�nd mă g�ndesc la FLORIN PIERSIC!

    R.I.P. nea' Jeane!

  8. #8 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Incredibil . N-am cuvinte .

  9. #9 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Nu pot sa cred

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-o sa uit niciodata ce bine a jucat in rolul lui Ismail in Toate Panzele sus. Parca-l si vad, cand a venit aia cu coasa cum i-a spus "Sictir !"

  11. #11 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    R.I.P. maestre

  12. #12 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    RIP Ismail

  13. #13 SP
    Member Tomcraft's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    ...nu cred mă, nu cred! Uite cum se duc toți! Deja se ridică părul pe mine c�nd mă g�ndesc la FLORIN PIERSIC!
    Bate in lemn. RIP Jean Constantin

  14. #14 SP
    Member Theodor01's Avatar
    Se duc pe rand pe rand toti marii actori si alti oameni importanti care au incantat o tara intreaga cu talentul lor.Cu ce o sa ramanem?
    RIP

  15. #15 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    deja m-am resemnat gandindu-ma ca e vremea maestrilor sa se duca, unul cate unul...nu va mai intrebati atata "Cu ce o sa ramanem?", ca daca v-ati uita mai des prin teatre si filme romanesti ati observa ca noi talente apar mereu.
    nu cred ca inainte de a aparea generatia lui Jean Constantin s-a intrebat cineva cu ce o sa ramanem...

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vezi tu nightprowler... la 16 ani nu prea ai cum sa-i fi apucat cu adevarat. Nici eu la 32 nu pot spune ca m-am bucurat pe deplin de generatia "de aur". Sunt mai speciali pentru ca au reusit pur si simplu sa tina poporul asta in viata. L-au salvat de la nebunia impusa de cenzura comunista, de restrictii si limite tampite... Poate pot parea vorbe mari, dar doar cei care au trait acele vremuri stiu cum se vindeau bilete "pe sub mana" la teatru, cum se anulau filme si spectacole pe motiv ca a mai fost arestat unul din actori...

    Sunt generatia aceea (si nu ma refer aici numai la romani) unde nu conta decat talentul si munca. Nu prea mergea cu "aici retusam pe calculator" sau "nu-i nimic mai tragem 40 de duble, avem spatiu nelimitat". Trebuia sa le iasa totul ok, cu bani putini, de multe ori neprimind nimic in schimbul muncii depuse. Ma uit si acum cu nostalgie cum pe vremea aceea reuseau sa faca filme istorice de o dimensiune de neimaginat in ziua de azi. Ma uit cu tristete cum luam premii pt. filme facute cu 2-3 puscariasi, in timp ce altii nu au primit altceva decat respectul si admiratia noastra.

    Prin urmare, eu zic sa-i respectam in continuare pentru ce au reusit... Oricum sunt sigur ca au plecat intr-o lume mai buna... in ziua de azi statul roman nu mai da 2 bani pe ei. Macar noi sa nu facem asta...

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    No offence to anybody, dar generatia actuala, 80% sunt praf. Sunt genul care merg destul de des la teatru (din cauza prietenei, recunosc) iar ce vad acolo ma uimeste mereu. Se recita, nu se vorbeste. Nu au intonatie, nu te fac sa simti piesa. Un exemplu foarte bun, de "generatie veche", este "domnul" Visu (nu stiu cum il mai cheama, cel care il joaca pe State de Romania). Am fost la piesa Closer (facuta dupa filmul omonim) la teatru foarte mic. In aceasta piesa cei 3 tineri au fost 10 clase peste el (desi nici ei nu au fost straluciti). El a fost patetic, cu aere de super-vedeta. Nu stiu de cati ani face domnul mai sus mentionat, teatru / cinematografie, dar i-ar mai trebui cativa ani de pregatire.

    Ideea este ca nu toti din generatia veche sunt buni si vice-versa.

    Referitor la acest topic...nu spun decat...

    Odihneste-te in pace Maestre !

  18. #18 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    No offence to anybody, dar generatia actuala, 80% sunt praf. Sunt genul care merg destul de des la teatru (din cauza prietenei, recunosc) iar ce vad acolo ma uimeste mereu. Se recita, nu se vorbeste. Nu au intonatie, nu te fac sa simti piesa. Un exemplu foarte bun, de "generatie veche", este "domnul" Visu (nu stiu cum il mai cheama, cel care il joaca pe State de Romania). Am fost la piesa Closer (facuta dupa filmul omonim) la teatru foarte mic. In aceasta piesa cei 3 tineri au fost 10 clase peste el (desi nici ei nu au fost straluciti). El a fost patetic, cu aere de super-vedeta. Nu stiu de cati ani face domnul mai sus mentionat, teatru / cinematografie, dar i-ar mai trebui cativa ani de pregatire.

    Ideea este ca nu toti din generatia veche sunt buni si vice-versa.

    Referitor la acest topic...nu spun decat...

    Odihneste-te in pace Maestre !
    Mai sunt valori �n ziua de azi dar sunt acoperite de toate prostiile pe care le promovează la TV. Şi dacă au talent şi nu au bani sau pile nu ajung nicăieri , aşa �ncurajează poporul rom�n persoanele cu talent.
    (Menţionez că este un exemplu)
    RIP Jean

  19. #19 SP
    Member Ayrton's Avatar
    R.I.P.Mare om,mare actor..pacat...mare pacat...

  20. #20 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Vezi tu nightprowler... la 16 ani nu prea ai cum sa-i fi apucat cu adevarat. Nici eu la 32 nu pot spune ca m-am bucurat pe deplin de generatia "de aur". Sunt mai speciali pentru ca au reusit pur si simplu sa tina poporul asta in viata. L-au salvat de la nebunia impusa de cenzura comunista, de restrictii si limite tampite... Poate pot parea vorbe mari, dar doar cei care au trait acele vremuri stiu cum se vindeau bilete "pe sub mana" la teatru, cum se anulau filme si spectacole pe motiv ca a mai fost arestat unul din actori...

    Sunt generatia aceea (si nu ma refer aici numai la romani) unde nu conta decat talentul si munca. Nu prea mergea cu "aici retusam pe calculator" sau "nu-i nimic mai tragem 40 de duble, avem spatiu nelimitat". Trebuia sa le iasa totul ok, cu bani putini, de multe ori neprimind nimic in schimbul muncii depuse. Ma uit si acum cu nostalgie cum pe vremea aceea reuseau sa faca filme istorice de o dimensiune de neimaginat in ziua de azi. Ma uit cu tristete cum luam premii pt. filme facute cu 2-3 puscariasi, in timp ce altii nu au primit altceva decat respectul si admiratia noastra.

    Prin urmare, eu zic sa-i respectam in continuare pentru ce au reusit... Oricum sunt sigur ca au plecat intr-o lume mai buna... in ziua de azi statul roman nu mai da 2 bani pe ei. Macar noi sa nu facem asta...
    nu am zis nimic de filmele la care faci referire si nici nu am spus ca cei din generatia de aur nu mai merita respect si admiratie (poate ca sunt lucrurile pe care le-au primit in plus si care ii plaseaza peste multi dintre actorii din ziua de azi).
    ma gandeam de exemplu la "studentii" lui Dan Puric (adevarati pustani), care la un spectacol mut au reusit sa ridice in picioare o sala intreaga si asta datorita muncii lor enorme si daruirii cu care au performat pe scena.
    ai dreptate, nu pot sa spun ca i-am "apucat" cu adevarat, insa am reusit sa ajung la piesa Take, Ianke si Cadir, unde a jucat Gheorghe Dinica si mi-am putut face o idee pe viu in legatura cu ce reprezinta acesti actori minunati, pe langa multele piese de teatru si filme vizionate la TV.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 22-04-2013, 21:52
  2. Actorul Serban Ionescu a murit. RIP By Donely in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 22-11-2012, 02:48
  3. Replies: 2 Last Post: 10-11-2012, 17:53
  4. Replies: 1 Last Post: 27-08-2012, 10:49
  5. Replies: 5 Last Post: 01-09-2011, 16:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts