Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 189 of 224 FirstFirst ... 89 139 179 187 188 189 190 191 199 ... LastLast
Results 3,761 to 3,780 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #3761 SP
    Junior Member Der Pirate's Avatar
    Atomizor 510 LR pe baterie ego...hm...ce sa zic, cred ca este cea mai buna modare din mai multe motive. Intr-adevar nu am incercat moduri HV si nici nu cred ca o s-o fac in viitorul apropiat. 510-le LR este si asa prea mult pentru mine. Lichidul de 24 mg nu se poate aburii pe un astfel de atomizor (tin sa reamintesc ca eram fumator de minim 30 tigari pe zi). Se poate doar daca tragi doua-trei fumuri si il lasi deoparte. Dar cum mie imi place sa aburesc mai tot timpul (stiti voi, mai o gura de cafea si un fum, mai o gura de cola si un fum si tot asa) nu se poate. Atat taria cat si aroma sunt foarte, foarte puternice.

    Raman doua solutii:
    - sa folosesc un lichid de maxim 11 mg, ceea ce nu m-ar avantaja
    - sa folosesc in continuare un lichid de 24 mg dar taiat cu vg sau pg dupa caz.

    Dupa cateva minute de aburit sesizez ca lichidul de 12 mg este super ok asta in cazul in care si aroma este redusa la jumatate. Nu recomand o taiere de 50% lichid si 50% VG pt. ca este foarte probabil sa se infunde atomizorul. O taiere mult mai buna este: 50% maxim (sau si mai putin) lichid 24 mg + 25% PG + 25% VG si aveti tot timpul atomizorul curat dar in acelasi timp si aburi peste masura.

    Folosesc doar lichid original DEKANG PG-24 mg si doar arome de tutun. Deasemenea bateriile si atomizoarele LR sunt originale JOYE.

    Rezulta ca, folosind astfel de atomizoare iesi mult mai ieftin la lichid pastrandu-se in acelasi timp calitatea. Din review-urile de pe net nu reiese neaparat ca atomizoarele LR au o viata mai scurta ca cele normale (parerile sunt impartite).
    Am ajuns la aceasta formula dupa multe cautari, timp pierdut si cel mai important o gramada de bani investiti in diferite modele de tigari. Presimt ca formula pe care o folosesc acuma o sa o folosesc cu succes multa vreme de acum incolo si in timp o sa-mi amortizez investitiile de pana acum.

    PS: Nu sesizez nici o scadere de viata la baterii poate maxim un 5-10%. Nu am incercat (nu mai am la dispozitie asa ceva) cum se simte lichidul prelucrat pe un atomizor normal dar cu siguranta nu se va simti mai nimic, doar aburi si atat.

  2. #3762 SP
    HIM
    Junior Member HIM's Avatar
    Buna Pirate.Sall all.
    Vroiam sa va intreb,dupa parerea voastra, care ar fi mai buna etigara (mai puternica si fiabila) dintre aceste 2 modele:
    1.eGo+ atom 510LR + Mega baterie 1100mAh - chiar este mai mare ca si cea de la Tornado E-NIC de 1000mHa...sau acest 100 e pus asa de ,,reclama" ? - sau

    2.Tornado E-NIC+ atom normal+ Mega baterie 1000mAh

    Iar a 2-a problema pusa in discutie este...PE eGO SA ZICEM, CU BAT 1100MaH ce ar merge mai bine: atom LR sau normal? ---- in sensul ca cele LR sunt mai ,,putin" durabile si ca ar consuma mai multa baterie?

    - in luarea deciziei aduc argumentul ca eu sunt multumit de 801-le meu dar ca vreau sa iau eGo sau Tornado pt ca la 801 pe care le am de 4 zile(sunt 2) schimb bateriile tot la 4 ore iar daca stau putin in ,,mai rece" dar nu foarte...parca slabesc singure si fara sa trag vre-un fum 1 ora...cand trag vine ,,fum" f slab si incalzesc atomiz f greu...ceea ce ma dezamageste. Insa...cand bateria este abia scoasa de la incarcat...e PERFECT si sunt multumit...insa dureaza doar vreo ora.

    PS: si sunt cu ele in gura aproape toata ziua.Este si cand nu trag 1 ora(parca slabeste si daca nu trag ) dar este si cand 20 min tot pufai.

    Va rog, cunoscatorii...daca aveti timp, dati-mi un sfat bun...Vreau sa tina bateria ( nu pt lenea de a o incarca dar ca sa ofere vapori buni ) si atomiz sa tina macar 1 luna... MS

    PPS: Mega bateriile au viata mai lunga de functionare decat cele normale?

    Vas multumesc.

  3. #3763 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    As dori si eu un adaptor pentru reincarcarea bateriei. Are cineva ?
    Attached Images Attached Images tw_adaptor.jpg tw_adaptor2.jpg

  4. #3764 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar

  5. #3765 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Stirea e preluata Oms, conferenza anti-tabacco al bando additivi nelle sigarette - Repubblica.it
    Atita timp cit nu am patit nimic de la vreo tigara electronica pot sa zica altii ce doresc...

  6. #3766 SP
    Junior Member Der Pirate's Avatar
    Cu siguranta nu este mai nociva decat stresul pe care il traim zi de zi. Ba mai mult parca te mai si scapa de el. Cel putin temporar

  7. #3767 SP
    Junior Member Fmac's Avatar
    N-am vazut nici un argument, au scris doar ca e nociva si inutila... Ha ha ha

  8. #3768 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pana mea, eu nu fumez (*cough* ganja *cough*), doar am primit pe mail si m-am gandit sa postez aici, o fi cineva interesat.

  9. #3769 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Cu ce te-ai dat azi fataa !???
    - Cu Aerosol !

  10. #3770 SP
    Junior Member coyote boy's Avatar

    gusturi de lichide

    salutare tuturor !!!!pt k sunt mai nou in domeniu am rugaminte sa ma ajutati in urmatoarea prbl :as dori sa aflu ceva im0presii legate de lichide mai exact vg !!!!ce imi recomandati ?ce v-a placut cel mai mult
    ce fumati cel mai des samd!!!!multumesc tuturor de raspunsuri

  11. #3771 SP
    Junior Member tripleb's Avatar

    Baterie

    Am si eu o intrebare pt expertii in baterii, stiu ca sunt cativa pe aici.
    Unde casesc celule pt bateria de laptop? pot sa folosesc ACUMULATOR TIP 18650? acum am UR18650A. Alta solutie mai ieftina dar care sa nu explodeze exista?

  12. #3772 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Iti trebuie celule 18650 cu tab-uri pe care sa poti cositori.
    Intreaba la GP.
    Trebuie sa le schimbi pe toate!
    Daca circuitul de control din pack nu le incarca separat atunci ia cu 3-4buc mai mult decat iti trebuie, si testeaza-le sa aibe capacitate aproape identica (preferabil sub 100mA diferenta) cele care intra in pachet.
    Sa le pui incarcate full inauntru.

  13. #3773 SP
    Junior Member tripleb's Avatar
    ok, merci, le-am dat un mail sa cer preul pt GB1865L220, adica cu LI -ion, evident. Speram sa gasesc macar de 2400mAH, am vazut ca exista si
    LG Chem Li-Ion 18650 Cylindrical 3.7V 2600mAh Rechargeable Battery Flat Top

    Astea ar fi OK? chiar daca as prefera sa nu stau mult dupa trasport 2x400mAH in plus nu suna rau.

    Nu prea am cum sa le incarc inainte sa le bag inauntru, inteleg de ce zici sa fie toate full, ca sa aiba cat de cat aceeasi incarcare cand le bag inauntru nu? Dara daca nu am incarcator nu prea stiu cum sa le incarc.

  14. #3774 SP
    Member MadDoc's Avatar
    1. daca n-au tab-uri sa le poti cositori nu le poti folosi.
    La ET, lanterne, etc merg cele normale, dar in pachete de acumulatori 99% sanse trebuie cositoriti.

    2. capacitatea depinde mult de curentul de descarcare, un atomizor sau un laptop trag cativa amperi buni, capacitatea majoritatii bateriilor Li-Ion 18650 este undeva pe la 1800mA. Cu cat capacitatea anuntata este mai mult peste 2200mA, cu atat bateriile alea sunt optimizate pt. consum mic, iar pe un consumator serios nici nu ajung la 1600mA!

    3. de incarcat poti folosi unul de ET si un voltmetru, sa fie toate la acelasi voltaj (poate gasesti deja imperecheate ar fi super).

  15. #3775 SP
    Junior Member tripleb's Avatar
    eu acum am:
    Acumulatori Li-Ion 18650 produc?tor Sanyo, ACCU-18650-1.6S, ACCU-18650-2.6S, ACCU-18650/SY
    (am deschis bateria sa vad) poate reusesc sa iau de aici ca sunt exact la fel ca originalele, desi originalele m-au tinut 6 luni deci nasol. Speram sa gasec ceva mai de calitate daca tot schimb.

  16. #3776 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Nu are neaparat legatura cu calitatea acumulatorului. Daca nu aveau exact aceeasi tensiune cand i-ai montat sau capacitatea lor era diferita >100mA atunci se strica foarte repede, 6 luni e chiar bine! Am vazut si cazuri de 1 luna si a si picat 1 din pack.

    Iti recomand daca nu ai cum sa-i testezi si incarci inainte sa-ti iei un pack panasonic si scoti acumulatorii din el. Aia sunt imperecheati din fabrica, vor merge brici.

    Edit: uite si link-ul tot acolo

    Edit2: nu merge link direct. Bifezi li-ion in filtru si te uiti la cei albi sa gasesti un pack care corespunde cu configuratia ta.

  17. #3777 SP
    Junior Member studio54's Avatar
    Vand kit original DSE901. http://www.tigaraelectronica-nr1.ro/...1-start.html.A fost folosit o sg data.Totul e in cutie la fel cum l-am primit.

    1 tigara electronica (atomizator + baterie) - 118.8 x 9.3mm, 15g
    1 baterie de rezerva lithium - (180 mA)
    1 incarcator AC 110-240v 50/60Hz
    4 cartuse de nicotina de diferite concentratii (HIGH, MED, LOW, NO)
    Instructiuni de utilizare in engleza si romana.
    +
    consumabile pentru o luna (daca fumezi cca 1 pachet de tigari/zi):
    2 cutii de cartuse de rezerva
    1 atomizor de rezerva (este bine sa avem pentru cand se va strica cel din kit)
    1 sticulta de e-lichid (30 ml)
    1 tabachera (nu este obligatoriu dar este recomandat sa avem)

    Eu am dat 260Ron.

    Pret 130RON

  18. #3778 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Wow, pretenul meu George a primit marfa noua.
    Set din doua tigari complete ego de 1100 (!!!) miliamperi - doua bulioane.
    Lichide Dekang - 10 ml la 10 lei
    Normal, fara tva inclus.

    ---------- Post added 30-11-2010 at 10:37 PM ----------

    Ma pot interesa de preturile exacte, conditii de livrare...
    Lasati-mi vorba in dreapta sus, prin mesajerie.
    Bucuresti.

  19. #3779 SP
    Junior Member studio54's Avatar
    Oameni buni mai da-ti detalii despre lichide..aroma,TH...sa stim ce mai cumparam..Multumesc..iar..pt cine crede ca nu se poate lasa de tigari..cumparati 'Ca solutie manuala (cu buton), fara limita (fara taiere la 5 secunde or so), volum maxim de vapori si cel mai mare TH (throat hit) aleg cu usurinta: atomizator Joye 510 LR (low resistance) + baterie Joye eGo (650mAh)■ Nota vapori: 10/10 (nu isi poate dori nimeni mai multi vapori, ar fi ceva exagerat)
    ■ Nota TH: 9/10 (ar fi primit 10/10 insa nu ma pot opri sa sper la ceva mai bun)
    ■ Nota gust/aroma: 8/10 (la gust poate si datorita puterii prea mari mai e de lucru)
    ■ Nota baterie: 8/10 (sunt convins ca noul eGo XL de 900mAh va fi mai ok. nu mai vorbesc de mod-uri de 6V si 2440mAh)
    ■ Nota cartus: 7/10 (din pacate, pierde puncte pentru ca este departe de cantitatea unui mega XL 510 sau DSE801)
    ■ Nota ergonomie: 9/10 (ar fi primit nota 10 din pacate nefiind automata, pierde un punct. in rest este perfecta de tinut in mana)
    ■ Nota calitate constructie: 9/10 (inca incerc sa inteleg micile scurgeri din interiorul conului de eGo. in rest, striga a produs "high quality")'-sunt spusele unui user de aici dupa care m-am ghidat si eu cand am ales ET..si ii dau 100% dreptate.

    Nici eu nu am crezut..Fumator inrait de 15 ani de zile..dar acum..nu imi vine sa cred..mai pun o tigara in gura la 2-3 sapt..de curiozitate..trag cateva fumuri si ma minunez incontinuu cat de rea e gustul Th-ul si totul..apoi ma bucur pt alegerea facuta cu ET-ul..E MULT mai buna din toate pct de vedere decat o tigara!

    ---------- Post added 01-12-2010 at 09:56 PM ----------

    PS: fara cartus..cu picurator!

  20. #3780 SP
    Junior Member gicacontra's Avatar

    Leo Boge

    Salut,

    sunt utilizator de Joye Ego de la Sailebao de care sunt f multumit. Pana acum 3 luni fumam 2 pachete tigari pe zi. Acum mai bag o analoaga pe saptamana (nu stiu exact de ce). Am vazut ca a aparut un nou model Leo Boge.

    M-ar interesa daca a incercat cineva. Stiti ceva de aceasta tigara?

    Chiar daca sunt multumit de ego as incerca si altceva dar as prefera sa aflu cate ceva inainte de la persoane care au utilizat.

    cu multumiri va urez vapori densi

    ---------- Post added 02-12-2010 at 11:35 AM ----------

    pe la noi nu am vazut-o. iata un link de pe afara
    The All New Boge LEO! - UK Vapers

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 189 of 224 FirstFirst ... 89 139 179 187 188 189 190 191 199 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts