Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 125 of 224 FirstFirst ... 25 75 115 123 124 125 126 127 135 175 ... LastLast
Results 2,481 to 2,500 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #2481 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    Quote Originally Posted by yoshy262 View Post
    daniella4 - cred ca vrei adaptor de la priza la usb, nu de la usb la priza.

    Poti folosi orice incarcator de telefon, are 5V, amperaj diferit (de obicei de la 500 mAh in sus).
    Cu siguranta ca nu m-am exprimat bine. Dar tot nu am inteles, mai ales ca nu ma pricep.
    Nu inteleg cum sa folosesc incarcatorul de telefon ... nu se potrivesc mufele!!!

  2. #2482 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Quote Originally Posted by daniella4 View Post
    Cu siguranta ca nu m-am exprimat bine. Dar tot nu am inteles, mai ales ca nu ma pricep.
    Nu inteleg cum sa folosesc incarcatorul de telefon ... nu se potrivesc mufele!!!
    Tie iti trebuie un dispozitiv care se baga in priza de curent si are o mufa de USB. In acea mufa tu bagi un cablu cu care vei alimenta PCC-ul.
    Aceste dispozitive Priza/USB le gasesti la magazine care vand telefoane sau la alte magazine de prin piete unde se gasesc "diverse electro". Arata ca un incarcator de telefon, dar in loc sa aiba un fir care iese din el are mufa de USB... Cu cat curentul debitat de acest dispozitiv este mai mare cu atat ti se va incarca mai repede PCC-ul. Uzual aceste adaptoare au ~300mA. Daca cauti gasesti de 500mA (sau mai greu gasesti si de 1000mA dar aici deja va interveni limitarea impusa de incarcatorul din PCC).

  3. #2483 SP
    Junior Member traznet1984's Avatar
    Pai yoshi ti-a zis sa cauti un incarcator ce are mufa asemanatoare cu cea a PCC'ului, respectiv mufa miniUSB. Nu ti-a zis ca potriveste de la orice mobil

  4. #2484 SP
    Member yoshy262's Avatar
    daniella4 - ai vreun telefon in casa care are incarcator de priza cu mufa USB?
    Daca da, poti incarca PCC-ul cu acel transformator / incarcator..

    Greseala a fost a mea ca nu am specificat din prima ca e vorba de incarcator de telefon cu mufa usb..gen motorola, digi mobil...etc.

    Am in casa 5 device-uri care au incarcator cu mufa usb - 3 telefoane, camera video, mp3 player...

  5. #2485 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    Multumesc mult tuturor!

    In sfarsit m-am lamurit exact ce-mi trebuie si unde gasesc!

  6. #2486 SP
    Junior Member mark78's Avatar
    de unde pot lua buton pt baterie(tot ansamblul)

  7. #2487 SP
    Junior Member emporio's Avatar
    Buna...am achizitionat si eu de 3 zile un DSE 901 dar la inceput nu stiam sa trag calumea si nu venea fum.....dar pana la urma am depistat smecheria si acuma o savurez cu placere....de cand am cumparat'o de 3 zile nu am mai bagat analoaga in gura...ma satisface pe deplin si imi pare ft bine ca nu am luat tzeapa (ma gandeam ca nu o sa ma satisfaca)......pentru un gust mai bun si fum mai mult am pus in jur de 7-8 picaturi de lichid in cartus...sper ca nu o sa afecteze atomizorul si bateria ca am citit prin mai multe locuri ca daca pui mult se scurge lichid in baterie si deastea....care stiti astept raspuns plz...si tot despre atomizor nu am inteles cum trebuie curatat plz help me care stiti ......multumesc si....Happy vaping !

  8. #2488 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by emporio View Post
    ...si tot despre atomizor nu am inteles cum trebuie curatat plz help me care stiti ......multumesc si....Happy vaping !
    Vezi ca atomizorul DSE901 are un minibazin in care se acumuleaza lichidul. Nu lasa pauza prea mare (ex. 1-2 zile) in a nu folosi etigara, ce ramine in acel bazin devine prea lipicios prin evaporarea partiala si trebuie umidizat din plin cu lichid proaspat sa-si revina. NU TRAGE BRUSC PRIMELE CINCI "FUMURI" DACA STII CA E USCAT INAUNTRU. Poti incerca apa oxigenata, le lasi peste noapte in ea dar trebuie sa clatesti bine bine cu apa calda si sa sufli dinspre partea bateriei pina nu mai sint stropi de apa si bazinul gol. ATENTIE, APA OXIGENATA POATE PRODUCE UNEORI DEZLIPIREA VOPSELEI LA DIFERITE MARCI DE ATOMIZOARE. DECI NU DATI CU UNGHIA LA SPALARE. Cel mai bun lichid de curatare este propriul elichid folosit zilnic, nici nu mai e nevoie de apa oxigenata sau propilen glicol. Cu cit rulezi tigara si nu lasi sa se usuce ce-i in rezervor se curata oarecum singur filamentul. Nu uita sa speli cu apa calda "vata" din cartuse. Cum vezi ca-i prea colorata, spal-o si usuc-o intr-un servetel de hirtie sa nu ramina apa. Dupa citeva saptamini poti sa-ti iei atomizor nou, sa scoata aburii initiali. Daca simti ca ai pus prea mult lichid sau crezi ca bazinul este plin inclina in sus la 45 de grade tigara si trage 2-3 fumuri pina s-ar goli. Sau sufli atomizorul dinspre filetul baterie intr-un servetel sa scapi de impuritatile acumulate. La fel si mustiucul poate fi suflat invers, DUPA CE A FOST DESPARTIT DE ATOMIZOR. Pune-ti mustiuc ROTUND de joye510, nu-ti va mai curge elichidul in gura !

  9. #2489 SP
    Junior Member emporio's Avatar
    mersi foarte mult vlad am sa tin cont de sfaturile tale...despre "vata" din cartuse...inca nu so colorat i tot alba...da cand se coloreaza de ce sa o spal? tine mai mult cartusu? sau de ce? stiam ca din moment ce se coloreaza vata aia (se face o culoare maronie) poti sa arunci cartusu la gunoi...

  10. #2490 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Poti sa o speli. Si daca e deja prea mica ("vata") sa o completezi cu una de la alt cartus.
    Doar "vata" se gaseste mai greu (vezi postarile cu filtre de acvarii sau pungi de ceaiuri din urma)...
    Poti face economie la plastice... Vezi unde le arunci
    Tu nu faci si "refill" din sticlute !? E bine de picurat pe "vata" chiar daca le arunci mai tirziu.
    Ce-i in mustiuce e citeodata (poate fi) prea evaporat sau vechi (se vede la ochi).
    Incearca sa le umpli de jos in sus ca se creaza vacuum - lichidul impins spre atomizor se usuca in extremitatea inferioara mai intii.
    Foloseste o penseta de 3 lei - extragerea "vatei" sau seringa (50 bani) - incarcare directa. Sau o clema de birou sa scoti "vata". Apoi picuri.
    "Vata" = cea din mustiuce nu este tratata cu inalbitori sau alte "chestii" toxice (oamenilor/pestilor) sau care ar arde la propriu.

  11. #2491 SP
    Junior Member emporio's Avatar
    am inteles o sa ma uit sa vad....pot sa o spal daca e prea mica...nu am taiat numa dintr'un cartus din vata sa vad care e diferenta da nui nicio diferenta si am zis ca nu mai tai...nu fac bine?

    ---------- Post added 11-02-2010 at 10:04 PM ----------

    fac refill din sticlute cum sa nu fac...dar cum sa le umplu de jos in sus? nu inteleg...deci cand simt ca nu mai este lichid in cartus si so cam uscat iau sticluta scot cartusu din atomizor si torn asa direct din sticluta in cartus...adica pe vata aia...cateva picaturi si pun cartusu inapoi la atomizor......nu asa?

  12. #2492 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by emporio View Post
    deci cand simt ca nu mai este lichid in cartus si so cam uscat iau sticluta scot cartusu din atomizor si torn asa direct din sticluta in cartus...adica pe vata aia...cateva picaturi si pun cartusu inapoi la atomizor......nu asa?
    Alea doua picaturi care le pui pe "vata" - similar cu picurarea direct pe plasa absorbanta/filamentul atomizorului. Te pacalesti singur.
    Daca pui doar deasupra nu se va duce niciodata lichidul pina jos ca-i prea viscos, nu poate fi absorbit deci va ramine uscata o jumatate de "vata".
    Cind partea inferioara este umeda vei scoate mustiucul de pe atomizor mult mai rar, garantez.

  13. #2493 SP
    Junior Member emporio's Avatar
    aa deci tu cand spuneai de vata te refereai la aia din atomizor...chestia aia gri...nu? eu am crezut ca la chestia aia alba din cartus in care se pune lichidul...acum am inteles...

  14. #2494 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by emporio View Post
    Buna...am achizitionat si eu de 3 zile un DSE 901...
    Posibil sa vorbesti de cartomizoare (KR808) sau alte marci de etigari.
    In atomizorul DSE901 nu am vazut inca "vata"...

  15. #2495 SP
    Junior Member emporio's Avatar
    am pus acum 2 picaturi exact in atomizor...pe filamentul ala gri... i mult mai consistent fumu si i mai tare mai mult...

    ---------- Post added 11-02-2010 at 10:39 PM ----------

    pai a pipait acuma filamentu ala gri cu o penseta asa incet sa vad cat de tare sau moale i..si i tare ca piatra....deci nui vata scuze....nam inteles io bine ...acolo pe filamentu ala gri am turnat 2 picaturi de lichid...acum e mai tare se simte mai bine...X

  16. #2496 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Aia e o plasa metalica absorbanta. Face trecerea elichidului dinspre "vata" spre filament. Vezi cite picaturi pui pe filament ca-ti inunda bateria.
    Nu-ti recomand acest procedeu. Cel putin cit esti "rookie". Bine, o picatura poti pune la DSE901.
    Dar vezi de "rezervorul" ala sa nu fie plin deja. Daca-i plin - 45 de grade in sus ! Dar sa nu adormi in aceasta pozitie !!!
    Ca se usuca... Si se arde filamentul. Dar DSE901 rezista destul de bine. Hai bafta !

  17. #2497 SP
    Junior Member emporio's Avatar
    am inteles...faza i ca scoate mult mai mult fum si i tentant dar daca zici ca nui bine atunci nam so mai fac...

    ---------- Post added 11-02-2010 at 10:42 PM ----------

    si daca intra lichid in baterie ce se intampla?

  18. #2498 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by emporio View Post
    si daca intra lichid in baterie ce se intampla?
    Ai vazut in urma cu citeva pagini videoclipurile alea cu bateriile care sar in aer !?

  19. #2499 SP
    Junior Member emporio's Avatar
    daaaaaa....de la asta se poate sa bubuie?

    ---------- Post added 11-02-2010 at 10:51 PM ----------

    daca pun lichid pe filament?

  20. #2500 SP
    Junior Member morecore's Avatar
    Da ...se pare ca pana la urma am invatat si eu cateva smecherii atat la Joye 510 cat si la DSE901. Pot spune ca m-am cam grabit cu review-ul la 2 zile...in care spuneam ca 510 e net superioara de fapt venise cu lichidul din fabrica care mirosea cam ciudat. Un review mic la 1 sapt. (daca il mai luati in seama ) se pare ca la vapori sunt relativ egale; din 901 se trage mai usor insa aroma se simte mai slab fata de 510; bateriile tin mai mult la 901. Per total vaporizez cu placere din amandoua.
    Dezavantaj maxim la eT de orice fel : trebuie lamurit tot poporu ce e , ce face, ca ala nu e jar e bec, ca nu scoate fum ci aburi, ca e tare daca cumperi lichid tare, ca am comandat-o pe net, ca nu este magazin in zona, ca nu trebuie bricheta la ea, ca o poti pune in buzunar imediat dupa ce ai fumat, ca nu contine gudron (adica substanta aia maronie care se vede pe filtrul tau acuma),ca are baterii, ca io nu comand la nimeni, ca nu is Houdini sau Copperfield.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 125 of 224 FirstFirst ... 25 75 115 123 124 125 126 127 135 175 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts