Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 224 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #21 SP
    Member Kratos's Avatar
    Bine v-am gasit ! Super tare faza, dau search pe google dupa tigara electronica si gasesc un club de consolisti, ceva ce nu stiam ca exista in Romania. Bravo baieti (si fete) !

    Scuzati de offtopic, dar vroiam sa va salut. Treaba buna cu 'review' la tigara electronica, pentru ca peste tot am dat numai de reclame si parca nimeni nu vrea sa spuna nimic negativ despre ele. Ca si la tigarile normale pare a fi o conspiratie. Din fericire la asa ceva nu prea au ce sa conspire. E normal sa nu fie un produs 100% asa cum ne-am dori, altfel toata lumea ar folosi, nu ?

    Ce vroiam eu sa intreb, am vazut ca MonkY spunea mai devreme de cartus/patron cu High nicotine. M-am uitat pe mai multe site-uri, si concentratia de nicotina difera. De exemplu avem asa:

    http://5mp.eu/web.php?a=tigaraelectronica&o=A4i_pLYw9H :
    E-Patroanele şi E-Liquid-ul pot fi comandate cu mai multe arome: tutun obişnuit, Marlboro şi cu conţinut diferit de nicotină - tare: 16 mg de nicotină, - mediu: 11 mg de nicotină, slab: 6 mg de nicotină, respectiv pot fi cumpărate patroane fără conţinut de nicotină, - fără nicotină: 0 mg de nicotină. Patronul de 0 mg de nicotină nu conţine nici o substanţă nocivă!
    Informatii cartus de nicotina "e-joy" | Informatii tigara electronica "e-joy", e-tigara "e-joy" | Nicotina, Concentratie, Joy, Cartusul | Tigara Electronica :
    Cartusele „e-joy” se gasesc in 4 variante de concentratii de nicotina:
    Ridicat ( High ) = 38mg de nicotina
    Medie ( Medium ) = 20mg de nicotina
    Redusa ( Low ) = 12mg de nicotina
    Minima ( Non ) = 2mg de nicotina
    Pe langa ca nu mai stii pe cine sa crezi, am si eu o nedumerire. Din cate stiu, pe pachetele de tigari scrie cantitatea de nicotina continuta. Eu pe pachetul meu vad ca scrie: gudron 4mg, nicotina 0.4mg, monoxid de carbon 5mg. Ce nu inteleg eu este, 0.4mg acelea reprezinta nicotina din tot pachetul, sau per tigare ? Eu presupun ca este per tigare. Caz in care, un pachet = 8mg nicotina. Si devine un picut de speriat cand vezi acele e-joy care contin 38mg nicotina.

    Poate cineva sa ne explice exact ce si cum ? Multumesc.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Kratos: bine ai venit. Eu din cate stiam, cantitatea trecuta pe pachetele de tigari este pentru o tigare. Cu alte cuvinte, un pachet cum ai tu ar veni 8mg de nicotina. In manualul tigarii electronice cumparate de mine, specificatia la cartuse este de felul urmator:

    HIGH (nicotina 6.5mg)
    MED (nicotina 5.0mg)
    LOW (nicotina 4.0mg)
    NO (nicotina 0mg)

    Tot in manual e specificat ca un cartus "rezista" cam la 100 de trageri (si nu 140 cat am citit prin alte parti). You do the math, alegand ce fel de concentratie preferi. Eu momentan folosesc HIGH si MED, dar sper sa trec pe LOW si NO cat de curand.

    Referitor la cantitatile de pe pachetul de tigari, poate cineva mai "cunoscator" ne poate spune daca intr-adevar sunt per tigare sau per pachet, sa-mi confirme sau infirme ce-am spus mai sus.

    Cat despre diverse cartuse, probabil ca sunt produse diferite, nu stiu sa-ti spun sincer. Desi este un singur producator chinez care are patent la asa ceva, vad ca exista zeci de firme care folosesc aceleasi componente, dar in diverse moduri. Marimi diferite, design diferit, insa conceptul, lichidul acela pare a fi acelasi lucru la toti. Probabil ca e singura metoda prin care sa te faca sa depinzi de un anumit model/producator. Cred ca in curand vom vedea chiar nume de tigari reale pe cartusele de tigare electronica (mai bine ii zicem e-tigare, ca e greu de scris ditamai polologia). Cam atat pentru astazi, va parasesc si eu.

    P.S. Deja sunt la al treilea cartus

  3. #23 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    M-AM lasat acum 1 an cu vointa de ele ... Trebuie sa ai vointa sa te lasi

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mentorica View Post
    M-AM lasat acum 1 an cu vointa de ele ... Trebuie sa ai vointa sa te lasi
    Bravos mentorica ! Doar ca nu cred ca ai citit atent: eu (ca si altii probabil) NU VREAU sa ma las ! Tigarea electronica nu e pentru cei care vor sa se lase (dar ajuta). E un substitut mult mai sanatos al tigarii. That's all

  5. #25 SP
    Designer crisstine's Avatar
    Datorita acestei tigari electronice, nu mai este fum in casa, nu mai miroase a tigari si nu mai sunt scrumierele pline de chistoace si scrum. Si sa nu mai spun de sanatatea fumatorului si ca am scapat si eu, nefumatoare fiind, de fumatul pasiv.

    Eu spun ca este un foarte mare pas spre o viata mai sanatoasa pentru toata lumea.

  6. #26 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    O sa iau pt Tatal meu una Poate il corup sa nu mai fumeze 3 pachete pe zi

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by crisstine View Post
    Datorita acestei tigari electronice, nu mai este fum in casa, nu mai miroase a tigari si nu mai sunt scrumierele pline de chistoace si scrum. Si sa nu mai spun de sanatatea fumatorului si ca am scapat si eu, nefumatoare fiind, de fumatul pasiv.

    Eu spun ca este un foarte mare pas spre o viata mai sanatoasa pentru toata lumea.
    Hehe, asta a sunat fix ca la o reclama de la TV gen "Acest fier de calcat spala, face biscuiti si lasa totul curat si frumos mirositor, si este doar 999.99. Suna acum si primesti 3 in loc de unul"

  8. #28 SP
    Designer crisstine's Avatar
    Nu asa am vrut sa sune dar pentru mine asta inseamna tigara asta... si sper ca in timp sa fiu tot mai convinsa ca asa este.... ca o reclama la TV dar adevarata.

  9. #29 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    este fantastica, pe bune ... ca si fumator, nu asa serios/inrait ca Big MonkY insa nu departe (aprox un pachet pe zi daca ziua era una proasta altfel pina intr-un pachet) pot sa confirm dupa o experienta de citeva ore ca sint complet deacord cu initiatorul thread-ului, cu o mica mentiune am avut 2 cartuse high cherry, unul l-am rezolvat dupa am trecut pe high regular dar totusi gustul acela placut se mentine in alte cuvinte nu vad nici o diferenta intre cherry si regular, thats good. In plus as spune ca parca s-au terminat prea repede cartusele dar nu sint complet sigur, mai cercetam

  10. #30 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    e si asta o chestie... adica ma uit in scrumiera vad ca am fumat X tigari.. hmm.. parca am fumat cam mult.

    De exemplu fumez acum o tigara.. si-i pun capat, dar cat de usor e sa-ti vina sa te opresti, avand in vedere ca n-ai nici o statistica fizica la cat ai fumat?
    Mi-e sa nu-mi fac e-fumatul un hobby pe langa tigarile normale. Ca si cum as merge in weekend la o narghilea.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe Q, si mie mi s-a parut ca s-au dus cam repede alea cherry... who knows...

    Khan: tigarea electronica te avertizeaza la cateva issues. De exp, daca tragi de 16 ori intr-un minut, incepe sa palpaie (de 10 ori or so). Sau daca tragi mai mult de 5 secunde intr-un minut, iarasi palpaie. Acum, nu stiu ce se intampla daca exagerezi, poate se blocheaza, who knows ?

    Intr-adevar, nu ai efectiv gramajoara de tutun ars in scrumiera, si nici mirosul "ademenitor" dupa care sa iti dai seama ca ai fumat prea mult, dar cred ca poti scapa destul de ok, in sensul ca iti iei cu continut low (sau zero) nicotina... si poti sa pufai cat vrei. Stii ca macar nu mai bagi porcariile alea in plamani si ca e ok si pentru cei din jur.

    Eu unul mai uitam acum la niste prieteni care au copil mic (7 luni). Amandoi fumatori, crima si pedeapsa, pentru ca trebuie sa iasa mereu la o tigare... Asta mai e cum e cand sunt amandoi. Dar cand ramane doar cate unul cu copilul... Olalala

  12. #32 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    oh, nu stiam de avertizare.... tare atunci

    Suna din ce in ce mai tentant..
    Am facut deja un pariu cu DeeDee.. daca pe 1 Decembrie la salariu imi iau o e-tigara si nu mai fumez tigari pana la sfarsitul anului ea tre sa-mi cumpere Tomb Raider Underworld... altfel tre sa-i cumpar o geanta
    De aia pun atatea intrebari ca n-am chef sa dau banii pe o geanta aiurea

  13. #33 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    De aia pun atatea intrebari ca n-am chef sa dau banii pe o geanta aiurea


    Si mie mi-e teama ca o sa ramana hobby, pe langa tigarile obisnuite... Anyway, cred ca o sa incerc si eu una, sa vad cum e... BTW, de unde v-ati luat e-tigara? Daca se strica ce faci? Ai garantie?

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DonAdryan: eu zic ca daca incerci, intr-o saptamana nu mai vrei sa pui gura pe tigare normala. Uite eu de 2 zile fumez din astea electronice... si azi m-am trezit ca am ramas fara baterie. Am luat un pachet de tigari normale... si mi se pare acum crima si pedeapsa. Ca sa nu mai zic ca am deschis toate geamurile...

    Don, eu le-am luat de la persoana de care am vorbit. Astazi mai iau o transa... o sa incerc sa-i ajut pe cei care vor sa achizitioneze, intrucat persoana respectiva nu mai face fata la astia mici ca noi (care vrem cate o bucata, doua)... Dar intai si intai, sa strang si eu toate datele, sa pot sa pun punctul pe j.

  15. #35 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Asta e o veste buna... Deci de 2 zile nu ai mai fumat tigari normale? Bateria nu se poate incarca? Decat sa-ti iei tigari normale, mai bine iti luai baterii!

    Eu sunt curios daca intr-adevar inlocuieste tigara normala, adica o sa mai simt nevoia de tigari normale? Daca as vedea ca un fumator inrait ca tine rezista fata tigari normale vreo saptamana, as fi convins ca intr-adevar se poate inlocui...

  16. #36 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Am o zi si citeva ore de cind nu am mai pus mina pe tigari (clasice) ... cam asa arata scrumiera mea acum Nu am mai reusit performanta asta pina acum, i'm happy
    Attached Images Attached Images dsc00001.jpg

  17. #37 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    domnule monKY cred ca esti pe cale de a deveni salvatorul fumatoriilor de pe CG.
    intrebare:cat te costa,estimativ pe saptamana sa fumezi...si ai avut pana acum un efect bun,in sensul de a reduce pofta/nevoia de a fuma?

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DonAdryan: am ramas fara "ambele" baterii din pacate (au tot venit pe la mine o groaza de amici ca sa testeze tigarea minune (nu mai zic ca acum vor toti, si daca se poate sa ma ocup eu sa le procur toate cele, grrr). Si nu am decat un incarcator, iar la incarcat e recomandat ca de 3 ori sa se faca o formatare a bateriei (adica lasat la incarcat 12 ore). Da, bateriile sunt rechargable, lithium... stiu, nu trebuia sa-mi "stric" iar pofta cu un pachet de tigari (care mi-au lasat un gust amar, bleah) insa eram in lipsa de tigari, in miezul zilei. Trebuia sa fac ceva

    Referitor la simtit nevoia de tigari normale, nu numai ca nu simt... dar am avut chiar o reactie bizara, de respingere. Am fumat pachetul acela azi asa, de nevoie... insa era totul "amar, acru, urat, cah". Nu mai zic ca eram happy ca se aerisise camera, si dupa un pachet de K4 era iar imbacsit (noroc ca mi-am luat purificator de aer - sic).

    sekhemet, as dori sa ma pronunt dupa aproximativ o saptamana de "electronica", nu de alta, dar nu-mi place sa ma pronunt inainte. Estimativ, pot sa-ti spun ca daca nu iau in calcul banii pe setul de tigare (incarcator, acumulatori, etc), ies de aproximativ 3 ori mai ieftin decat dand banii pe tigari. Si repet, chiar si la aceeasi bani daca ieseam, si merita pentru ca scapam de nebuniile din tutun.

    Si inca odata sekhemet: eu nu am luat asta in ideea de a reduce nevoia/pofta de a fuma. Am luat un inlocuitor, mai sanatos, care nu ii deranjeaza pe cei de langa mine, care nu produce zeci de mii de elemente chimice care de care mai bizare, care nu ingalbeneste peretii si dintii, etc... Sa vedem si in timp cum va fi, desi, daca este intr-adevar doar nicotina lichida, in cantitati mici, nu vad ce ar fi negativ. E ca si cand ai fi trecut la o ciocolata pe zi dupa ce ani la rand ai bagat cate 30-40 de prajituri in tine

  19. #39 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    pai
    tocmai de asta te-am intrebat...pare tentanta ideea...nici eu un vreau sa ma las..si nici nu as vrea sa cumpar ceva care m-ar ajuta sa nu mai fumez,in schimb sunt deschis sa incerc ceva inovativ..doar de dragul de a inflori fumatul...dar la pipa mea eu nu renunt si la diversitatea mare de tutun de pipa la care am acces..

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Exista si pipa electronica... si trabuc electronic. Au acelasi principiu, dar cred ca au cartusele cu mai multa nicotina, sau baterii mai puternice, nu stiu... cert e ca se vede in clipul acela cum pufaie din pipa... mama, mamaaaa. Clar o sa iau si asa ceva, dar toate la timpul lor. Nu ne grabim ca fetele la maritis.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 224 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 102 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts