Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 224 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast
Results 1,001 to 1,020 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #1001 SP
    Junior Member Ktalin's Avatar
    Wolfydaniel fara suparare, dar nici eu cu doua luni in urma cand am intrat prima data pe forumul asta nu stiam nimic de ET si tocmai fusesem si eu tepuit cu un V2, dar totusi intre timp parca am mai aflat cate ceva, m-am mai orientat un pic. Mai intai am aflat ca doua tipuri de ET s-au impus in timp DSE801 si DSE901 si nu oricare ci cele produse de Sailebao Technology LTD si se mai pot gasi si sub denumirea de Royal Smokers.Producatorii sunt ... chinezi dar sunt inventatorii modelului DSE901, model copiat si supracopiat (toate niste porcarii). Apoi am cautat distribuitori de incredere al acestor produse, si tot prin intermediul acestui forum am gasit. Am optat pentru romancoins si vapori.ro si sunt multumit. Eu am ales DSE901 pentru ca-i mai mica, chiar daca bateriile tin mai putin (totusi dse901 este mai bine cotata decat 801 pentru ca realizeaza cel mai bine echilibrul intre durabilitate, fiabilitate si dimensiune). Am inceput cu un kit format din 2 atomizoare si 4 baterii(le incar pe toate patru de 2 ori pe zi, dar nu mi se pare un efort prea mare, iar bateriile dozeaza bine energia, astfel ca la ultimul pufait cand se aprinde ledul verde de descarcare ai cam tot atata abur ca la primul). De aproape o luna fara cateva zile folosesc un singur atomizor fara sa se fi ars, si-l folosesc puternic de dimineata pana seara tarziu. Oricum cumpar cate unul nou in fiecare luna. Chiar daca pare reclama ascunsa nu este asa. M-am saturat sa vad cum multi se plang de atomizoare de RN...nu stiu de care si tot asa (pentru ca toate RN-urile sunt varza), si apoi cred sincer ca rolul forumului este tocmai acela de a impartasi din experienta proprie, buna-rea, in interesul tuturor, fara scopuri ascunse cum par sa aiba unii. Inteleg ca esti pesimist in privinta ET, mai ales ca te-a rupt la buzunar. Adevarul este ca nu-i foarte ieftin sa folosesti ET, iar cand vad ca unii spun ca 30ml. de e-lichid high ajung o luna pentru un fumator de 1 pachet de tigari, ma apuca rasul. Poate pe saptamana, dar in cazul meu nici atat. Ori ca 75 de lei ajung pentru un fost fumator de doua pachete de tigari, ca sa foloseasca ET intr-o luna, alta gogorita. Dupa ce mi-am luat ET-ul(atunci m-a costat mai mult), am calculat ca ma costa lunar cel putin 150 pana in 200 lei (4 de 30ml. high de pe okazii ca-i mai ieftin si un atomizor sau o baterie la alegere), dar chiar si asa este mai ieftin si mai sanatos decat fumatul analog. Bafta la aburit in continuare si sa ajungem sanatosi la pagina 1000.

  2. #1002 SP
    Member yoshy262's Avatar
    Ktalin - mersi ca ma faci mincinos..

    Daca atit fumez eu.. ai ceva impotriva?

    Am luat lichid de 90 lei la inceput si din 6 sticlute mai am 4 jumate..si a trecut 1 sapt...

    Trage tu concluzia si vezi la cit ajung pe luna.
    Si da..eram fumator de 2 pachete de tigari slim pe zi (varianta Light)

  3. #1003 SP
    Member MadDoc's Avatar
    wolfy imi pare rau pt. ce ai patit. Ca sa te simti mai bine iti spun povestea mea:

    Am inceput cu o copie de DSE103 care m-a tinut 2 zile (1 baterie nu se incarca, una tinea 15 fumuri), sun pentru garantie la nenea de unde am cumparat-o, evident m-a flituit ca nu stiu eu sa o folosesc.
    Am zis asta e, teapa, cumpar o RN4081, baterie ok, atomizorul moare imediat, cumpar atomizoare de rezerva, si cartuse ca cica nu e bine sa torni in atomizor ca se strica. O tona de bani cartusele. evident intr-o saptamana rad toate cartusele si 2 atomizoare. De vapori nu vorbesc ca nu prea erau.
    Schimb modelul, 901, ca asa mi s-a spus. Evident nu era 901, nici RN4075 (arata la fel - dar asta am invatat mai tarziu), era o copie dupa RN4075 dar o copie infecta, la 250lei si scria si ca e originalul! Batut cu pumnii in piept! In 4 zile a decedat. Complet!
    Bun, am avut ghinion, nu comand de afara ca dureaza mult, ma asigura cineva ca are la vanzare DSE801 adevarat. Cumpar, o baterie scoate fum din prima incarcare, atomizorul moare in 5 zile. Pretul evident peste copia de copie de 901...
    Zic stop, nu mai cumpar de la noi ca ma lamurisem de "calitate", comand din UK, Super Mini. Pachet complet, 2 atomizoare, ce sa mai, nebunie. Probleme? Da, dar macar au fost draguti si mi-au schimbat componentele busite. Nu erau de vina, modelul era RN4075, cu atomizor fierbinte.
    Nu-i nimic, cumpar de la noi un trabuc. Daca nici ala nu produce vapori... Evident ca nu! Inteleg ca trabucul e de pufait, dar nici chiar asa!
    Numai pipa n-am incercat.

    In disperare pentru ca cheltuisem deja peste 2000lei cu tigari, cartuse, lichid, contactez primul chinez pe ebay, pe vremea aia inca se mai vindeau tigari pe ebay si ii spun problema mea.
    La care el foarte de treaba ma lamureste: Am originale, copii dupa originale si copii dupa copii
    de la 10$ la 60$ pentru "acelasi" model.
    Am iesit astfel mai ieftin si cu mai multe e-tigari adevarate cu care m-am lasat complet de fumat.


    @Ktalin, eu am atomizor RN4081 original de 2 luni si-l folosesc fara burete, doar torn lichid in el. RN4081 este o ET foarte buna daca nu o folosesti cu cartus. Daca esti fumator inrait si le sudezi oricum nu te ajuta nici cartusul de 801, parerea mea. Nu e cazul sa improscam cu noroi un cod de tigara atata timp cat nu am testat decat copii ale acestora. Toate originalele sunt comparabile si bune dar se adreseaza unor utilizatori diferiti deoarece sunt diferente la temperatura atomizorului, capacitatea cartusului, puterea bateriei, sau chiar au cartus si atomizor intr-o singura piesa.

    Nu e cazul sa ne certam nici pe cat lichid trebuie unui fost fumator pe zi. Fiecare fumeaza altfel.
    Am zile cand personal sar de 5ml! (alternez low cu 0 e drept). In medie 3-4ml.
    Sau ati uitat cum suna reclamele in Romania? O rezerva tine cat 20 pachete de tigari normale!

    Nu are sens sa ne certam punct. Aburiti fericiti!

  4. #1004 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    Bine punctat MadDoc. Nu stiu daca ai pierdut mare lucru ca n-ai incercat si pipa. Eu am folosit-o o perioada, pina am crapat-o, din greseala mea. Problema ei era savoarea. Orice lichid puneam in ea era acelasi gust. Aburi in schimb facea destul. Acum, pentru evenimente "mondene", un spritz, un gratar,drumuri lungi, unde nu am cum sa stau sa incarc tot timpul tigara,etc, folosesc trabucul de unica folosinta. Dar in rest, alternez passtrough cu joye, si imi ajung. Tot 2 pachete ardeam si eu pe zi inainte, si am reusit din prima saptramina sa renunt la tigara clasica, dar cred ca e vorba si de putina vointa, si de putin noroc. Iar lichid, mie imi ajunge o sticla de 30 ml cam 10 zile, deci ar fi o medie de 3ml/zi. Asta e, macar nu-i mai afum pe cei de linga mine.
    O seara placuta,
    Eugen

  5. #1005 SP
    Member MadDoc's Avatar
    eugen75, cred ca o sa-mi comand si o pipa originala atunci. Nu planific pentru ea decat vanilie
    Felicitari pentru 1/2 an fara tigari!

    Fara cuvinte:



    Si unul caruia i s-au bulbucat ochii de la tras dintr-una copiata:
    Pana si e-health sunt mai bune decat pipele copiate!


  6. #1006 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    Toate bune si frumoase..dar cum iti dai seama de un produs ca e original, sau copie sau copie dupa copie?
    ..de preferinta inainte de a cumpara.

    Adica vreau sa rog pe cei care au cumparat produse originale sa puna si niste fotografii cu elementele de originali tate.

  7. #1007 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    La dse901 sint gravate (ca la cartusele de arme) in interior si atomizorul si bateriile cu SLB BE si cinci cifre. Ce inseamna nu stiu. Probabil SLB de la Sailebao, B de la black, E-ul chiar nu stiu... (Oops ! E-uri !!!!!) Probabil pentru fiecare componenta exista si un certificat legal scris, ceva gen talon de masina. Daca sincronizezi aceste numere cu actele probabil afli in ce zi a fost "tubul" creat, cine l-a creat, numele lui, poza, daca lucra cu jumate de norma si posibil citi copii avea in perioada respectiva. Altele sint "laserizate" sau imprimate. De multe ori si comerciantii cu societate se pacalesc cumparind la rindul lor de la altii clone. Si le pun in vinzare involuntar sau voluntar la preturi de "originale". Asa erau sa se pacalesca odata unii cu niste receivere de satelit, patronul firmei se jura "tiganeste" ca ar fi un produs original si totusi procesorul care trebuia sa fie IBM era de fapt ALPS (Alps fac lenebeuri bune, tot o firma respectabila, no comment), plus alte componente ieftine inside (Taiwan, Vietnam, China). Deci: CLONA 100%. Totul e si cit de bune sint aceste "clone", mie-mi merge una de mai bine de un an jumate fara probleme, am platit pe aceasta doar o treime din pretul cerut la magazin. E si chestie de noroc. Asa si la tigari. Uneori cele originale se strica mai repede...

  8. #1008 SP
    Member yoshy262's Avatar
    Eu am avut noroc.
    Nu stiam de chestia asta dar tot ce am luat de la sursa mea e original.

    Am 3 atomizoare + 2 baterii - toate-s gravate cu SLB BE

  9. #1009 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Cititi aici: The Pointy DSE 901 Atomizer Nu prea ma descurc in engleza dar incerc sa inteleg...

    Quota unuia:
    "The serial number on the bottom of them says SLB 20080311 The atomizer I'm used to using doesn't have the pointy wick to it... It has a gently curved wick and no serial number on the bottom."

    Si ce-i raspunde altul:
    "You have a Generic 4075:

    Look where you see the SLB if you see the following you have....

    SLB: True DSE901 (I sell these)
    SHO######: RN4075
    NO#####: ???? RN4075 type, don't know who makes these.
    nothing: ???? Another generic 4075."

    P.S.: Vreau si eu de la cineva din Bucuresti unul sau doua cartuse goale de 4075 sau compatibile dse901. Mustiuce TUBULARE/CILINDRICE ca la Joye sau Dura, sa nu fie din cele plate ca am. Din pacate cele de Joye si Janty nu se potrivesc, sint prea subtiri si "joaca". Am inteles ca cele de 4075 s-ar potrivi pe dse901... Apropo, inca nu mi-a facut nimeni o oferta buna pentru incarcatorul dse901, sa-l cumpar. Ma bate gindul sa-mi iau inca un set. Sau sa astept pina providerul meu da o noua comanda in China, sa aduca si incarcatoare sau alte componente separate, sa si ajunga la Romania. Doua-trei saptamini estimativ. A zis pina nu vinde lotul existent nu vorbeste cu ei. Deh. Simplu e cind ai bani. Dreeeeepti !!!

  10. #1010 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Back in game
    Nu ma las eu "dezaburit" asa usor. Bineinteles ca imi dau seama dupa 24ore de cand sunt plin de fum. Imi miros hainele, respiratia si degetele ingrozitor , dar n-am ce face momentan pana marti cand imi soseste un atomizor original
    Am studiat si eu mai bine produsele astea contrafacute de gen First Union, care ar trebui sa se numeasca False & Unbay... Defapt ce sa studiez? nu prea am ce... Montata cu atomizorul la baterie, daca fortezi putin, la punctul de infiletare, iti iese f usor mufa, ori de la baterie, ori de la atomizor. F. usor am desfacut atomizorul care era construit in bataie de joc. Avea aerisiri, f putin material, lipitura nici vorba, nu se poate numi, erau fire incrucisate, snurul de fibra de sticla... era neajustat in locasul de ceramica (care era defapt plastic) ave capele lungi si netaiate, ca sa nu mai zic ca dupa ardere, abia am gasit cativa milimetrii de nichelina intr-o mazga neagra de nedescris, cred ca si fibra aia de sticla arsese. Intr-un cuvant, despre toate aceste detalii tehnice, Un produs in bataie de joc, parca s-au straduit sa-l faca cat mai prost posibil. De baterie nu mai zic nimic, lipituri groaznic de firave...
    Prin acest mesaj, am vrut doar sa trag un semnal de alarma, pt cei ce citesc pe acest forum. NU ACHIZITIONATI NIMIC DE LA First Union, Interesati-va f. atent de provenienta ET-urilor, sau a componenteleor *in principal atomizorul... daca e cazul, intrebati mai intai telefonic ce scrie stantat in interiorul atomizorului / bateriei, asa cum e descris mai sus. la astea First Union, nu scrie nimic

    Pana marti, cand imi vine atomizorul (abia astept), imi voi construi propriul Box Battery, care evident se v-a numi Wolfy Box DSE&RN
    E aproape gata, mai trebuie baterie, silicon si buton, Materie prima am avut gratie cumparaturilor ce le-am facut .... Voi reveni cu detalii , poze , pareri....

    Happy Vaping norocosilor, care aveti tot ce va trebuie, eu mai bag niste fum

  11. #1011 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Hmm... cand fumam, fumam cam un pachet si jumatate/2 pe zii de malboro filters, in fine aia ii in trecut mam lasat aproape acuma 5 luni ^^.

  12. #1012 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    aproape acuma
    Cam, cum vine asta?

    Aici nu suntem nici fumatori nici nefumatori, doar vaporizori
    No ofence Felicitari, eu nici o clipa cu m-am gandit sa ma las, asta pt ca-mi place sa fumez iar motivul meu de plecare este 0

  13. #1013 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Adica mai sunt cateva zile pana se implinesc 5 luni exact.

  14. #1014 SP
    Junior Member ovilio_f's Avatar
    A comandat cineva de pe dealextreme (DX)? Ma bate gandul sa comand pentru ceva diY, dar nu am comandat niciodata din afara. Mai ales din asia.
    Poate ne strangem mai multi si facem o comanda.

  15. #1015 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Comandat, primit si in 2 saptamani, si in 2 luni comanda, depinde cum iti e norocul.
    Acum am un obiect care asteapta de 2 saptamani sa fie trimis.
    Nu te astepta sa si functioneze ce comanzi.
    Pt DIY e ok insa.

  16. #1016 SP
    Junior Member ovilio_f's Avatar
    Si care e procesul de comandare? Cam cat costa transportul? Ma gandesc ca trebuie si vamuit. Cam cat costa vamuirea? vine direct in oarasul de destinatie?

    Stiu ca sunt multe intrebari dar te rog sa imi explici mai pe larg procesul. Se poate si pe privat. Multumesc anticipat pentru amabilitate.

  17. #1017 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Transportul pe Deal Extreme e gratuit, iti vine postasul acasa cu coletul, cam 2 saptamani dureaza transportul. Nu mai platesti nimic la ridicarea coletului. Doar bani pe card sa ai sa cumperi si e OK
    Au avut baietii ceva probleme, nush ce pauza ... din cauza crizei poate, de aceea si-au onorat comenzile cu mari intarzieri, dar au revenit de ceva vreme si e OK acum.

  18. #1018 SP
    Junior Member ovilio_f's Avatar
    iar baterii si chestii din astea nu au pb cu vamuirea. stiam ca sunt pb cu li-ion, sau numai pe transport aerian?

  19. #1019 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Nu-ti fa tu griji pt asta, e problema lor cu ce trimit, atata timp cat la ei pe site scrie Worldwide Free Shipping, stai linistit

  20. #1020 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Am smuls "penele" cu o penseta de sub plasa absorbanta a atomizorului si are acelasi efect de vapori doar ca i-a disparut gustul de fum (Joye501). Tare. Oricum primele tigari care le-am avut (Platinium) nu aveau "pene" si mergeau bine. Deci m-am riscat azi si functioneaza.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 224 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts