Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 224 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 16 56 106 ... LastLast
Results 101 to 120 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #101 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bravo Khan ! Ma bucur sa aud ca nu ai luat tigarea "de fite". Cu parere de rau spun ca multi carora le-am luat (cu chin) astfel de tigara electronica, au luat-o asa... ca e la moda. Nu mai zic cat de aiurea m-am simtit dupa ce am facut cadou astfel de kituri ca sa vad ca isi dau plamanii afara cu tigari normale. Dar, asta este... nu-i poti salva pe toti

    Oricum mi-am castigat noi prieteni... intrucat acum pot sa fumez alaturi de cei care nu suporta fumul de tigare, pe cand pe mine ca ex-fumator si actual fumator nu ma deranjeaza atat de tare. So, it's a win-win situation for me.

    P.S. Aveti mare grija sa nu faceti totusi ca mine, care am reusit sa fac exces de nicotina. N-am fost la doctor, insa am avut toate simptomele unei "supradoze" de nicotina. Mi-am luat tone de sample-uri (diverse arome) si din pacate toate cu Nicotina High... si cred ca am stat cateva zile cu tigarea NON-STOP in gura. Mi-e si frica sa fac un echivalent in tigari (probabil ca in jur de 4-5 pachete pe zi)... prin urmare, lately am zis ca mai bine nu le reduc, ci reduc cantitatea de nicotina (low sau medium). Se pare ca si lucrurile bune in exces fac rau

  2. #102 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    @MonkY: nu am argumente viabile, dar lasa-te de "tigarea electronica". Iti poate provoca mai mult rau decat crezi. Gandeste-te ca tu absorbi SINGURA substata care da dependenta. Si stii care va fi rezultatul final? OVERDOSE! Tu si ceilalti va drogati acum. Faci cum crezi. Socializarea de genul "pot sa fumez alaturi de cei care nu suporta fumul de tigare" este o cretinitate si cred... ca este un fel de de a te "da" in centrul atentiei. Chiar daca tigarea "pute", poti sa iesi 7 minute afara. Si daca anturajul cere, vei fuma mai putin. Educa-ti vointa si lasa-le definitiv daca chiar vrei sa obtii ceva. Cheers!

  3. #103 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chifteluta: din fericire eu am argumente viabile. Cred ca le-am expus si de-a lungul acestui thread (sau de-a latul). Cat despre nicotina, atata timp cat este in cantitate mai mica decat intr-o tigare normala, este mai mult decat inofensiva. Ba din contra, citeste beneficiile aduse de nicotina (diverse tratamente - use google) si vei vedea ca nu e dracul atat de rau. In acelasi timp, citeste lista mortii (alias lista cu gudroane), afla cata cenusa, plumb si alte elemente "naturale" iti raman pe plamani dintr-o tigara... si s-ar putea sa nu mai ai aceeasi opinie. Ce am facut eu cu exagerarea de nicotina a fost nesabuinta (recunosc ca am si avut mult de lucru si am ignorat orice fel de calcul... acelasi lucru il pateam cand fumam extraordinar de mult Marlboro rosu).

    As fi vrut sa dau un raspuns mai elevat, insa dupa ce vad ca e considerat cretinitate faptul ca pot sa fumez linistit alaturi de oameni care nu suporta fumul de tigara, sau care au copiii... sau de ce sa nu recunosc, pot sa fumez linistit alaturi de Cris stiind ca ea nu mai fumeaza pasiv... well, atunci nu mai am ce sa comentez. Si de fapt, nici nu cred ca mai sunt necesare explicatiile mele. Exista destule informatii pe net, eu v-am expus parerea mea si cum a decurs toata situatia. Am incercat de 3-4 ori pana acum sa fumez tigari normale si mi se par criminale, oribile, fara cuvinte... Iar plamanii mei in fiecare dimineata mai imi zic un "saru'mana"... asta avand in vedere ca pana acum ma intrebam daca mai ma scol a doua zi dimineata. In fine, fiecare dupa cum poate, cum doreste, dupa ce intelege si dupa ce vointa are. Eu unul nu vreau sa ma las de fumat si ma bucur ca am gasit o alternativa. Cheers.

  4. #104 SP
    Senior Member huber's Avatar
    pai eu zic ca are dreptate Monky deoarece aceea tigara are doar nicotina nu si alte substante nocive care ne dauneaza si ne fac mult mai mult rau decat nicotina , care provoaca dependeta si cum a mai spus are si unele benefici .

  5. #105 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Chifteluta sa-ti expun parerea unui fumator ? thats me ! nicotina da dependenta spui ? in alte cuvinte un fumator devine dependent de tigari datorita continutului de nicotina, corect ? culmea, eu prezint simptomul insa din doua motive care nu au nici o legatura cu nicotina, motivele sint starea intensa de nervozitate si momentele de lipsa a unei activitati energice.

  6. #106 SP
    Junior Member kickback's Avatar
    Azi mi-a venit si mie jucaria.
    Am o intrebare :
    Cate picaturi de lichid se pun intr-un cartus folosit si de cate ori se poate reumple un cartus ?
    Mersi si scuze daca a mai fost explicat acest lucru.

  7. #107 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by kickback View Post
    Azi mi-a venit si mie jucaria.
    Am o intrebare :
    Cate picaturi de lichid se pun intr-un cartus folosit si de cate ori se poate reumple un cartus ?
    Mersi si scuze daca a mai fost explicat acest lucru.
    2-3 picaturi cred ca sunt indeajuns. Poti sa il reumpli de cateva ori.

  8. #108 SP
    Junior Member kickback's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    2-3 picaturi cred ca sunt indeajuns. Poti sa il reumpli de cateva ori.
    Mersi.

    Ma nemultumeste ca vad pe piata noastra numai arome gen : vanilie , capsuni , mere...si numai o varianta "Marlboro".
    Totusi ar trebui sa scoata in primul rand tot felul de modele de tutun , ca sa ne ajute sa facem saltul de la tigarile adevarate la cele fake..
    Si chiar o varianta cu gust de mahorca imputita m-ar ajuta sa fac trecerea mai usor de la fum la abur.
    Blestematul ala de fum i-mi lipseste , dar sper sa rezist!

  9. #109 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kickback: eu de obicei pun 4-5 picaturi. Am observat insa ca un refill din acesta cu lichid tine mult mai putin decat cel original. Cat despre aromele de pe "piata noastra", well... eu ma mir ca gasim si asa ceva. Sincer, eu as fi crezut ca deja toti producatorii de tabac ar cumpara tigari electronice in draci, doar doar sa nu existe nimic pe piata. Ai putea sa iti comanzi din UK sau US, arome de la Johnson's Creek sau Janty's. Nu stiu insa daca vei gasi aroma de "mahoarca"

    P.S. Pentru cei care nu reusesc sa faca "saltul" de la tigara normala la "fake" one, sfatul meu: NU MAI FUMATI TIGARA NORMALA IN PARALEL !!! Nu faceti nimic altceva decat sa confirmati spusele lui Chifteluta. Adica sa va amagiti ca faceti ceva bun, si sa adaugati extra nicotina in organism. Din experienta celor peste 70 de kituri care mi-au trecut prin mana, pot sa spun ca s-au acomodat cel mai rapid cei care au fumat doar etigare. In plus, am auzit de cazuri in care nici macar nu au trecut prin faza de "curatare automata" a plamanilor (care de obicei tine de la o saptamana la 2-3 din momentul in care v-ati oprit din fumat normal si ati trecut pe etigare - veti vedea singuri dimineata ce "expectoratii" bizare aveti, dupa care va veti minuna cata mizerie a putut tine inside organismul uman). Bafta !

  10. #110 SP
    Member maniac360's Avatar
    Eu fumez 1 pachet de tigari lights pe zi (ocazional cate 1 pachet si jumatate). Vreau sa trec si eu pe tigara asta electronica si cel mai ieftin cred ca ies cu refill-ul. Cat te tine o sticluta de 15ml? Intreb pentru ca vreau sa-mi cumpar provizii pt. 1 an

  11. #111 SP
    Admin MonkY's Avatar
    maniac360: pe mine o sticluta din aceea originala (din pacate nu stiu exact cat are, nu e specificat, dar cred ca 15ml) ma tine o luna. Sa zicem ca mai folosesc si 30 de filtre (unul pe zi), ar insemna o sticluta si 6 pachete. Adica aproximativ 100 RON pe luna. Ma scuzati, dar dadeam in jur de 500 RON pe luna pe tigari. Cu tot cu gudroane incluse

    P.S. Deci in cazul tau, s-ar putea sa tina aproximativ 3 luni o sticluta, si sa zicem ca folosesti un filtru pe zi (spun de unul pe zi, pentru ca nu stiu cat de "igienic" e sa refolosesti mai multe zile la rand acelasi suport pentru lichid - dar cred ca daca vrei poti folosi si unul pe luna). Deci te-ar duce pe la 70-80 RON pe luna. Avand in vedere ca anul acesta tigarile se vor scumpi in draci (fac pariu ca vor sari de 10 RON pachetul in curand)... eu zic ca merita. Dar, intr-un final, eu zic sa lasati calculul cu baniii deoparte, pentru ca sanatatea e mai importanta decat economisirea a cativa ron. Eu as fi fumat etigare si daca as fi iesit de 2 ori mai scump decat cu tigarile. Dar asa, repet, e win-win situation. Pana la proba contrarie (nah, nu a fumat nimeni 50 de ani etigare ca sa ne spuna si noua daca i-a mai crescut o mana in plus ).

  12. #112 SP
    Junior Member kickback's Avatar
    Deocamdata nu am reusit azi sa ma lipsesc de tigarile adevarate si am bagat doua , totusi e pentru prima oara in ultimii 20 de ani cand am reusit performanta asta .
    In alta ordine de idei , am constatat ca un cartus reincarcat (prima oara) cu 4-5 picaturi de solutie tine mai putin decat cel original , scoate mai putin 'fum' si e mai putin aromat.Iar cartusul original (luat de la sursa mea) , este cam echivalentul a 8-10 tigari (ma refer la fumurile trase , nu la nicotina).Asa ca voi folosi de dimineata pana pe la 15 un cartus , apoi il voi reumple pana seara dupa care il voi arunca.Nu il voi reumple decat o data.
    Asadar in cazul meu , pe luna voi cheltui cam : 30 cartuse X 2.5 lei + 1 sticluta(15ml.) X 50 = 125 lei
    Asta ar fi echivalentul (la fumuri trase) cam a 1 pachet , cat fumez eu de obicei . Totul depinde insa de la ce sursa ne aprovizionam.
    Ar trebui sa mai vorbim ca sa ajungem daca se poate la solutia optima , nu neaparat in privinta banilor cat la cea mai calitativa marfa (pe mine ma intereseaza o tigara si o aroma care sa fie cat mai apropiate de tigarea normala).
    Oricum , daca va avea succes , in mod sigur vor aparea tot felul de imbunatatiri.

  13. #113 SP
    Member sarpe's Avatar
    foarte buna tigarea
    thx monky

  14. #114 SP
    Junior Member kickback's Avatar
    Intrebare pt. Monky:
    Esti singurul care a facut comanda pe http://www.e-cigs.co.uk .Vezi diferente intre marfa luata de la noi si cea de acolo?
    Intreb asta pt. ca sunt un pic dezamagit de longevitatea cartuselor (tin prea putin).Am exagerat cand am spus ca echivaleaza cu 8-10 tigari.Adevarul e ca duce pe la 5-6 tigari , dupa aia trebuie sa-i ''dai falci '' ca lumea.Totusi vad ca si acolo , la Super eCig (ca aia am) pomeneste de 4-5 cartuse pe zi.
    Voi modifica calculul costului lunar : 60 cartuse X 2,5 + cateva reumpleri , sa zicem 1 sticluta(15ml.) X 50 = 200lei , deci cam cat m-ar costa tigarile normale.Sunt curios cat o sa ma tina atomizorul si acumulatorii.
    In rest , numai cuvinte de lauda , am inceput sa ma acomodez cu ea si pot sa spun ca este singurul mijloc din lume care i-i da sperante unui fumator adevarat (genul de fumator care are ceva vechime si care daca e fara tigari caute in tomberon dupa chistoace ca sa-si injghebe o tigara).

  15. #115 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kickback: in afara de unele lichide care sunt productie proprie, absolut tot ce vezi pe e-cigs e "Made in China". Adica exact ce avem si noi. Ba din contra, mie mi-au venit 2 baterii busite de-acolo (in fine, una nu prea se incarca, iar din una trebuie tras mai tare). Prin urmare, draq le mai trimite pe acelea inapoi (costa mai mult shippingul).

    Cat despre cartuse, atentie mare din ce "loturi" sunt. De-asta e bine sa luati de la cineva care sa va spuna de cand sunt aduse... Acele cartuse au o garantie, si in afara de asta, daca sunt tinute necorespunzator (caldura mare de exp) se va mai evapora din lichid. De exp. mie mi-a dat cineva niste cartuse cu diverse arome, si am ramas socat sa vad ca trag 5-6 fumuri si la revedere. In schimb, cele care au venit cu kiturile din Decembrie 2008 de exp (adica foarte recente), mi-au depasit asteptarile. De-asta as zice ca e de preferat indreptarea spre lichid, pentru a elimina o posibila problema. Probabil vom ajunge sa fumam lichid made in USA sau ceva de super calitate (eventual NON PG), si sa cumparam cartuse goale. Cheaper price si lichid "proaspat"

  16. #116 SP
    Member sarpe's Avatar
    vreau si eu solutieeeeee

  17. #117 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by sarpe View Post
    vreau si eu solutieeeeee
    Si eu astept transportul asta nou ca pe Mos Craciun. Sper sa vina diversele arome comandate, baterii, incarcatoare, atomizatoare, port-tigaret, usb charger, etc... altfel ma supar rau si-mi comand singur... Ma oftic ca nu mai e trabuc pe stoc

  18. #118 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Unde gasesc si eu o lista cu arome?

    Acum cateva zile ziceam ca nu simt diferenta intre HIGH si MED, dar am Vanilla MED si nu imi plac deloc. Parca aburul respectiv n-are nici o duritate. Simt de parca nu inspir nimic atunci cand trag. E oare de la aroma sau de la diferenta de nicotina?

  19. #119 SP
    Senior Member huber's Avatar
    uite vezi MonkY printr-un simplu thread de informare pe cate lume ai ajuta sa duca o viata buna si mai economica, ce bine prinde pe timp de criza.... sincere felicitari.

  20. #120 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan, eu zic ca este de la amandoua. Eu de-asta recomand tuturor sa-si ia la inceput diverse arome, diverse cartuse cu nicotina (sau fara), ca sa vada exact ce si cum se potriveste cel mai bine cu gustul fiecaruia. Cat despre arome, cred ca vei gasi cateva zeci. Am tot dat linkuri (vezi in urma) la cele de la Johnson's Creek sau Janty's. Chinezii fac insa cam orice, insa de baza sunt tabac/regular, cherry, apples, mint, chocolate, strawberry, coffee, vanilla, marlboro.

    huber_93: sper ca ajuta. Cel putin pentru mine a facut-o.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 224 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 16 56 106 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts