Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Internet prin satelit ?

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    Question Internet prin satelit ?

    Am nevoie de ceva pareri in legatura cu internetul prin satelit, cel de la RDS mai exact. Unde stau eu nu exista posibilitatea de a trage cablu decat de la alte firme de cartier cu care nu ma inteleg, iar RDS nu poate decat prin satelit.

    Ce spuneti ? Merita ? Cam cu ce viteza trage ? Ar trebui sa ma interesez mai bine la alte firme, gen UPC & altele ? Cum e la ei ?

    Daca raspundeti cat mai rapid, cu atat mai bine intrucat zilele astea sper sa imi bag din nou net.

    Multumesc.

  2. #2 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Forget it...nici macar in 2010 nu e o tehnologie reliable, la primul semn de nori == packet loss / sau 0 semnal.

    Am folosit asa ceva pe vremea lui Europeonline prin 2000...si atunci era ceva reusit pt. ca ajungeam pe la un 512kb download in conditiile in care in zona unde locuiam best offer era o linie inchiriata de 56k.

    De ce nu apelezi la Clicknet , sau chiar si UPC in ultima instanta ? Sau chiar si un stick vodafone etc...toate astea 3 variante sunt muuult mai bune decat net via sat.

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    De la Clicknet ? Bleah. Am avut. Modem de 2 bani si viteza limitata. UPC nu stiu cum e. Tot asa ca la Clicknet ? Cu modem si viteza limitata ?

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Unde stai tu mai exact ? De la Clicknet ai si abonamente de 20 mbps ?! Btw m-am uitat acum pe site la rds si nu exista nici o oferta de internet prin SAT..esti sigur ca stii la ce te referi ?

  5. #5 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Am nevoie de ceva pareri in legatura cu internetul prin satelit, cel de la RDS mai exact. Unde stau eu nu exista posibilitatea de a trage cablu decat de la alte firme de cartier cu care nu ma inteleg, iar RDS nu poate decat prin satelit.

    Ce spuneti ? Merita ? Cam cu ce viteza trage ? Ar trebui sa ma interesez mai bine la alte firme, gen UPC & altele ? Cum e la ei ?

    Daca raspundeti cat mai rapid, cu atat mai bine intrucat zilele astea sper sa imi bag din nou net.

    Multumesc.
    Probabil te referi la internet prin unde radio , adica o antena . [ vorba vine ca seamana mai mult cu o cutie] de fapt sunt doua intre care se creeaza o conexiune.
    Si nu iti recomand , deoarece RDS le limiteaza , adica nu poti avea viteza maxima de 30 mbps - 40 mbps ci doar o viteza amarata de 300kbps , maxim 1mbps.
    Iar pe langa toate astea abonamentul este de vreo 165 euro pe luna . ( pretul instalarii nici nu vreau sa ti-l mai zic..o sa ai cosmaruri).
    Daca ai posibilitate de clicknet , go for it , e cu mult peste rahaturile 3G gen mobifone (voda) , cosmote , orange , etc .

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Desi nu cred ca este vorba de internet prin satelit... chiar daca ar fi fost, nu ti-as fi recomandat. Nu poti juca nimic pe o astfel de conexiune. Are latenta foarte mare, iar uploadul cu echipamente normale e criminal. Downloadul poate ajunge la viteze foarte mari, dar cam atat. De aceea se si recomanda ca pt. conexiunile pe satelit, uploadul sa se faca pe o linie terestra, si DL-ul via satelit

  7. #7 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Stiu ca nu gasesc nimic pe site, dar asa le-au zis mamei: ca sa le vina satelitii in stoc si baga. Acum stiu ca n-o sa se intample.

    Dar nu stiu daca mai vreau de la Clicknet. La 40 RON o viteza de download maxima de 254 kb/s e de tot rasul, sincer. Dar daca nu exista alta cale, banuiesc ca o sa fie inapoi la ei. Mai au oferta aia cu router wireless ?

  8. #8 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Stiu ca nu gasesc nimic pe site, dar asa le-au zis mamei: ca sa le vina satelitii in stoc si baga. Acum stiu ca n-o sa se intample.

    Dar nu stiu daca mai vreau de la RDS. La 40 RON o viteza de download maxima de 254 kb/s e de tot rasul, sincer. Dar daca nu exista alta cale, banuiesc ca o sa fie inapoi la ei. Mai au oferta aia cu router wireless ?
    M-am uitat putin pe site-ul lor si cea mai buna oferta mi s-a parut cea de 39 lei (pachet de 100 mb/s).. si ai si internet mobil gratuit, uite aici link: Pachete Fiberlink | RCS & RDS. Daca il vrei doar pt. download il poti lua pe cel prin satelit, daca vrei sa te si joci te sfatuiesc sa-l iei pe asta.

  9. #9 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Stiu ca nu gasesc nimic pe site, dar asa le-au zis mamei: ca sa le vina satelitii in stoc si baga. Acum stiu ca n-o sa se intample.

    Dar nu stiu daca mai vreau de la RDS. La 40 RON o viteza de download maxima de 254 kb/s e de tot rasul, sincer. Dar daca nu exista alta cale, banuiesc ca o sa fie inapoi la ei. Mai au oferta aia cu router wireless ?
    Sa le vina sateliti in stoc ........poate antene satelit
    @Naz omu a zis ca nu are posibilitate de net prin cablu unde locuieste
    @Luigi poti sa iei linistit net de la "firme de carter"daca au pret decent + viteza .

  10. #10 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Scuze. Am scris RDS in loc de Clicknet. Am modificat. RDS nu trage cablu la mine in oras, ca altfel as baga imediat.

  11. #11 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Am bagat UPC acum doua saptamani. Mi-au dat un modem wireless n gratuit, care se comporta impecabil (probabil ca si firma isi spune cuvantul, fiind CISCO). Pot spune ca merge foarte bine. Viteza buna (35-40 Mbs in extern), latenta mica, stabilitate, spike free. Upload-ul este intr-adevar micut, nu depaseste 10 Mbs.

  12. #12 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Scuze. Am scris RDS in loc de Clicknet. Am modificat. RDS nu trage cablu la mine in oras, ca altfel as baga imediat.
    Ok.. atunci uite oferta cu router-ul wireless pe care o cautai: Romtelecom: Clicknet Power. Am avut si eu internet de la ei si nu pot sa zic ca m-am plans.. viteza maxima download de 2mb, dar eu oricum nu prea descarc nimic

  13. #13 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by angelcrying View Post
    Am bagat UPC acum doua saptamani. Mi-au dat un modem wireless n gratuit, care se comporta impecabil (probabil ca si firma isi spune cuvantul, fiind CISCO). Pot spune ca merge foarte bine. Viteza buna (35-40 Mbs in extern), latenta mica, stabilitate, spike free. Upload-ul este intr-adevar micut, nu depaseste 10 Mbs.
    Si cat platesti ?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am auzit o chestie socanta de la un amic care are UPC. Se pare ca i-au pus niste limitari pe anumite porturi or something. De exp. downloadeaza cu 7-8MB/s de pe metropolitan, dar cand e vorba de torrents, odc and stuff... se duce repede la 1KB/s... And that's... unbelievable !

  15. #15 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    100 lei /luna, dar este un abonament business. Pentru persoane fizice, cred ca exista alte oferte.

    @Monky: Nu cred ca este limitare de la UPC. Ori are probleme cu modemul, ori a setat ceva prost in el. Sa dea jos firewall de pe modem.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Televiziune prin satelit Sky pe Xbox 360 By Mika in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 01-06-2009, 00:38
  2. H.A.W.X primeste imagini din Satelit By Bobby in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 26-08-2008, 23:38

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts