Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: A izbucnit al III-lea razboi mondial? Coreea de N a bombardat o insula sud-coreeana !

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    A izbucnit al III-lea razboi mondial? Coreea de N a bombardat o insula sud-coreeana !

    A izbucnit al treilea razboi mondial ? Coreea de Nord a bombardat o insula sud-coreeana !!!

    Tensiune maxima intre cele doua Corei. Coreea de Nord a tras, astazi, sute de obuze asupra unei insule din Coreea de Sud, ranind mai multe persoane si omorand cel putin un soldat. Armata sud-coreeana ar fi ripostat, deschizand focul. Zeci de case au fost incendiate. Postul de televiziune YTN din Coreea de Sud a precizat ca este vorba despre aproximativ 200 de obuze de artilerie, anunta Le Figaro.

    Autoritatile sud-coreene au confirmat faptul ca mai multe obuze au ajuns pe insula situata in vestul peninsulei coreeane, in Marea Galbena. Aceasta zona, in care se afla un detasament al armatei sud-coreene, este o zona disputata intre cele doua Corei de mai multi ani. Potrivit armatei, 14 soldati sud-coreeni au fost raniti: unul dintre ei a murit din cauza gravitatii leziunile suferite si alti trei sunt in stare critica.

    Armata sud-coreeana se afla in alerta maxima. O reuniune extraordinara a cabinetului de securitate a fost convocata, iar presedintele Lee Myung-bak a spus ca se incearca evitarea transformarii incidentului intr-un conflict de amploare. Postul de televiziune YTN adauga ca Seulul a amenintat Phenianul cu represalii mai acceptate in cazul unor provocari. Ministerul de Externe chinez si-a exprimat, de asemenea, ingrijorarea. Si Rusia a anuntat ca are in vizor situatia dintre cele doua Corei.


  2. #2 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Sincer si eu urmaresc cu interes stirea...daca se implica Coreea de Sud si se ajunge la represalii..it's gonna get ugly, putin probabil totusi.

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Pai de la Coreea pana la mondial nu este totusi cale lunga?

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Pai daca incepe distractia...China nu o sa se poata abtina, Rusia la fel..ma rog, sper ca totusi s-a mai schimbat mentalitatea si nu se vor repeta greselile trecutului, in razboiul Nord-Sud au luptat practic americani vs. rusi/chinezi.

  5. #5 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Sa speram ca nu. Vorba lui AlanPoe, "presiunea politica din ziua de astazi reuseste mult mai multe decat in trecut".

  6. #6 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    E posibil ca Baba Vanga sa fi avut un delay de 12 de zile cauzat probabil de o indigestie.

  7. #7 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Economiile Chinei si Americii depind una de cealalta. Rusia sa se bage sa ce?
    Rusia trebuie sa-si reformeze din temelii structura militara sovietica, inainte de a emite pretentii.
    Totul oricum e o vrajeala de ochii lumii, pentru a justifica eventuale legi sau conflicte.

    Problema mai mare ar fi legata de Iran, in care Rusia are interese majore, ca petrolul si gazul, pe care evident ca si jidaneii americani il vor. Sa nu uitam si fistic Cel mai bun, cel din Iran

  8. #8 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Rusia doar ca sa dea din gura si tot o sa o faca, stii cum sunt ei complexati mai nou ca nu-i mai baga nimeni in seama more or less..sigur or sa latre.

  9. #9 SP
    Member maweryck's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Rusia doar ca sa dea din gura si tot o sa o faca, stii cum sunt ei complexati mai nou ca nu-i mai baga nimeni in seama more or less..sigur or sa latre.

    Ba din contra , cred ca sunt prea bagati in seama datorita dependentei de gazul rusesc .
    Europa tot incearca prin proiecte pe termen mediu si lung sa-si obtina independenta energetica .
    Daca opresc rusii robinetul e cam groasa .

    Poate a parut offtopic , dar ce incercam sa spun e faptul ca rusii sunt din nou "pe val" de cand se ocupa fostul KGB-ist de ei . Sa nu uitam de summitul NATO de saptamana trecuta unde Rusiei i s-a facut o oferta sa fie parte activa a Scutului antiracheta .

    Daca erau asa de complexati si de ne-bagati in seama nu cred ca ii mai gadila atat Europa si NATO ....so ...cu rusii nu e niciodata de gluma

  10. #10 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Problema mai mare ar fi legata de Iran, in care Rusia are interese majore, ca petrolul si gazul, pe care evident ca si jidaneii americani il vor. Sa nu uitam si fistic Cel mai bun, cel din Iran
    Corect asa este, dar nici conflictul asta nu pare de neglijat. Oricum noua ordine mondiala va avea ca influenta majora America, Rusia, China si nu in ultimul rand India. Ramane de vazut, dar parerea mea este ca acest conflict va escalada mai departe.

  11. #11 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    @maweryck eu ma refeream strict militar..ca incearca sa stranga cu usa Europa cu gazul asta e altceva...e si asta un fel de agresiune, dar sincer imi vine greu sa cred ca Germania & CO stau pe bara asteptand gazul lor, sunt ferm convins ca sunt deja mega-planuri in derulare pt. a scapa de verisorii rusi.

  12. #12 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Clopotarul View Post
    E posibil ca Baba Vanga sa fi avut un delay de 12 de zile cauzat probabil de o indigestie.
    Asa cred si eu. Sau a calculat dupa alt calendar.

    Sau ... a avut dreptate - razboiul a inceput in 11 noiembrie, insa oamenii de rand n-au aflat nimic pana acum. Adica incidentul s-a declansat atunci (intre lideri), dar abia acum a fost facut public.

    BTW - avem instalat scutul ala antiracheta ?

  13. #13 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    N-avem decat niste statii radar NATO care sunt implementate de ceva ani...nici o racheta so far din cate stiu eu.

  14. #14 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pai ii gadila la oo, ca-s zeii chinezilor, mongolilor si iranienilor.
    Stiu ca exista un parteneriat intre aceste tari, organizatie ce are la baza gazul. Adica este un colos in energia mondiala, iar Rusia este furnizorul Chinei de energie.
    Rusii au parteneriate si cu India, inclusiv in armament

    Dar, cu toate astea, armata este intr-o degringolada totala, iar mii de soldati mor anual datorita abuzurilor, lipsei de hrana, betii etc
    Nu au invatat nimic si la fel isi trateaza oamenii, ca in al doilea razboi mondial.

  15. #15 SP
    Member maweryck's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post

    Dar, cu toate astea, armata este intr-o degringolada totala, iar mii de soldati mor anual datorita abuzurilor, lipsei de hrana, betii etc
    Nu au invatat nimic si la fel isi trateaza oamenii, ca in al doilea razboi mondial.
    conteaza ? nu betia ruseasca a invins rigoarea nemteasca ?

    Asa a crezut si Hitler despre ei,ca sunt Untermenschen, ca sunt prea beti si prea degringolati si uite la el acum

  16. #16 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Rusul nu trebuie subestimat niciodata. Din punct de vedere actiune militara, detine doua puncte forte: armament si superioritate numerica.

  17. #17 SP
    Member maweryck's Avatar
    Quote Originally Posted by angelcrying View Post
    Rusul nu trebuie subestimat niciodata. Din punct de vedere actiune militara, detine doua puncte forte: armament si superioritate numerica.

    Asta incercam si eu sa spun ...ca astia vin la oferta 3 la pret de 1 ( tot vin sarbatorile )

  18. #18 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by maweryck View Post
    conteaza ? nu betia ruseasca a invins rigoarea nemteasca ?

    Asa a crezut si Hitler despre ei,ca sunt Untermenschen, ca sunt prea beti si prea degringolati si uite la el acum
    NU betia ruseasca a invins rigoarea nemteasca, ci iarna ruseasca a invins, chestie de care a suferit si armata lui Napoleon.

  19. #19 SP
    Member maweryck's Avatar
    Eee..stim si noi asta dar m-am exprimat asa mai plastic , metaforic vorbind ca sa fiu in ton cu postul lui wargasm

  20. #20 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    vai de capul meu. Asta mai lipsea. Razboi....dar cum bine stiti, dintr-o criza se poate iesi in doua moduri: prin munca cinstita si printr-un razboi .....cam cata munca cinstita vedeti in zilele noastre in jur?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Coreea + WoW = StarCraft 2 gratis By Honord in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 29-06-2010, 19:21
  2. S-a lansat al 16-lea expansion pentru EverQuest By zinodaur in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 15-12-2009, 20:11
  3. Replies: 17 Last Post: 31-10-2009, 17:04
  4. Jurnalistii Turci in Ossetia de Sud By RonanN1 in forum Offtopic
    Replies: 4 Last Post: 26-08-2008, 16:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts