Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 25 of 25

Thread: A izbucnit al III-lea razboi mondial? Coreea de N a bombardat o insula sud-coreeana !

  1. #21 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Si cum crezi ca a trecut rusul peste iarna ruseasca?lol Cu votkaiaaaaaaaa!!!!

  2. #22 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Am citit cu atentie ce-au scris Huffington Post si Los Angeles Times despre stire. Fara a-ncerca sa diminuez cu nimic din gravitatea evenimentului, acesta nu este primul (cel precedent avand loc exact acum un an) si probabil, din pacate, nici ultimul. Atacul de acum a vizat una dintre insulitele din nordul Coreei de Sud care, din ce se scrie, era ocupata de structuri militare si un mic contingent civil.

    Niciunul dintre conflictele recente dintre Corei, incepand cu cel din 1999, nu a fost de mare amploare (cateva nave scufundate, zeci de morti si raniti - fara a se cunoaste cunatumul precis al pagubelor). Tehnic, cele doua Corei sunt inca in razboi, unicul document este Armistitiul incheiat in 1953, incalcat insa de atunci de mai multe ori. Grav, totusi nu cu o amplitudine de natura sa starneasca un nou conflict global (n-as vrea sa-l citez pe Stalin in chestiunea asta...).

    Ce mi se pare cu adevarat important este ce reactie intentioneaza sa starneasca cu acest atac si din parte cui. Un comunicat al agentiei de presa a guvernului Nord Coreean afirma ca "militari americani si sud coreeni desfasoara exercitii militare pentru pregatirea unei agresiuni impotriva Coreei de Nord". China, marele aliat (probabil singurul) si sustinator economic si politic al Coreei de Nord face apel la calm si la evitarea escaladarii evenimentelor.
    Surse: Huffington Post, Los Angeles Times

    Personal, asa cum am spus, ce ma ingrijoreaza este intentia Coreei de Nord dincolo de atac. China nu poate fi de acord cu o asemenea actiune, alianta economica dintre SUA si China le este benefica amandorura, chiar daca nu apare a fi evident. Un alt element ingrijorator este izolarea auto-impusa a Coreei de Nord din ultimii 10-15 ani, pentru ca pot aparea fenomene sociale si linii de actiune imprevizibile, astfel incat presiunea politica exercitata de "marii aliati" sa nu mai aiba greutatea scontata.

  3. #23 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Oare cum ar fi o Perestroika chineza aplicata in NK ? Saracii locuitori cred ca ar suferi socuri psihice daca de pe o zi pe alta ar disparea dictatura de acolo la cat de brainwashed sunt.

  4. #24 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Am vazut un documentar britanic realizat acum vreo 10 ani, in "grup" insa erau oameni de mai multe nationalitati. Au vizitat tot felul de obiective, cu foarte mare diversitate, printre care si o aula studenteasca. Nord coreenii apareau ca fiind deopotriva infricosati si curiosi. Grupul era insotit de un ghid inpus de guvern, care le cerea sa adopte o anumita atitudine, inclusiv sa duca flori la statuia lui Kim Ir Sen si sa se plece adanc in fata ei. Cand au refuzat, ghidul aproape a izbucnit in plans, spunandu-le ca isi risca viata, ca sunt supravegheati continuu si ca el va suporta consecintele daca ei nu ii urmeaza indicatiile.

    Coreea de Nord este una dintre natiunile cu cel mai scazut nivel de trai din lume, cu un numar impresionant al vctimelor foametei. Cu toate astea este imposibil de realizat o statistica pertinenta pentru ca nimeni nu a putu culege date care sa arate clar situatia de acolo.

  5. #25 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    militari americani si sud coreeni desfasoara exercitii militare pentru pregatirea unei agresiuni impotriva Coreei de Nord
    Ce ii mai mananca si pe americani in cu* sa se bage unde nu le fierbe oala..ai de capu meu,au avut nevoie de petrol...au ras o tara intreaga.

    alianta economica dintre SUA si China le este benefica amandorura
    Atat de mult ii beneficiaza pe americani ca hraneste focu razboiului intre cele 2 tari,si culmea...se baga americanii cu sud coreeni...exact tabara opusa Chinei.

    Nu e america si coreea cat e rusia si china...cand or incepe astia 2,ai de capu meu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Coreea + WoW = StarCraft 2 gratis By Honord in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 29-06-2010, 19:21
  2. S-a lansat al 16-lea expansion pentru EverQuest By zinodaur in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 15-12-2009, 20:11
  3. Replies: 17 Last Post: 31-10-2009, 17:04
  4. Jurnalistii Turci in Ossetia de Sud By RonanN1 in forum Offtopic
    Replies: 4 Last Post: 26-08-2008, 16:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts