Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: Emigrarea de pe Computer Games

  1. #1 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar

    Emigrarea de pe Computer Games

    eu nu prea am fost foarte activ pe Computer Games dar apoi am observat cum forumul nu mai era la fel mai putini membri activi, atunci mi-a zis istrategie sa vin pe Console Games si mi-a placut mai mult decat pe Computer Games,si am tot observat ca se zice ca multi de pe Computer Games au emigrat pe Console Games ? intrebarea mea este de ce ?

  2. #2 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    Sincer sa fiu, aici au venit "greii". Adica OAMENI care-si dau sufletul pentru a face ceva in tabara consolistilor. Nu stiu motivele adevarate prin care echipa MonkY&Comp. s-a dezis de computergames, dar au facut o treaba buna aici. Sunt intalniri dese, sunt premii, sunt concursuri, sunt si animozitati, greseli. Sunt discutii un pic mai inteligente. Pacat ca abia acum anumiti forumisti isi dau seama ca accentul ar trebui sa se puna pe "JOACA" in sine, pe stiri, pe intalniri online, pe actiuni pro console, pe competitii, nu pe topicuri tampite, gen "sa numaram pana la 1000" care le-as fi banat de la primul post.
    Si pe aici s-a intamplat ceva: h0stile nu prea se mai baga in seama, Bobby a cam disparut, MonkY nu ne mai viziteaza, pe rodarkone nu l-am mai zarit demult, etc...!
    Sa revenim la intrebarea ta: nici eu nu ma mai simt bine pe Computergames. Computergames este invadat de noua generatie de consolisti care pune intrebari puerile. S-a ajuns ca pe sectiunea de XBox360 sa se discute NUMAI de RROD. La Playstation vin indivizi care afirma ca pe plasma sau LCD se vede mai prost ca pe un TV normal si recomanda "un cablu Euroscart" in locul celui COMPOMENT.
    "Spike" a facut o competitie de FIFA 2009. Regret nespus ca aceasta competitie nu s-a desfasurat sub auspiciile Consolegames. Merita un premiu, o sticluta de cola pentru invingator. Si mai regret ca MonkY nu a luat controlul PETITIEI. PETITIA este a noastra. Am suferit pentru ea. PETITIA nu este a computergames.

  3. #3 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu cred ca ai inteleg tu gresit - exi..

  4. #4 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Chifteluta View Post
    Si mai regret ca MonkY nu a luat controlul PETITIEI. PETITIA este a noastra. Am suferit pentru ea. PETITIA nu este a computergames.
    Petitia e pe numele lui Silviu @ ComputerGames.

  5. #5 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    Ete... na! Petitia este in numele meu si alui MonkY si al tau si a lui X si a lui Y si a lui Z, etc...! Este petitia Romanilor. Eu nu l-am auzit (vazut) pe Silviu afirmand ca e petitia lui. Sa inteleg ca petitia aia are drept de autor? Nu cred. Atunci inseamna ca detin si eu procent acolo? Nu ma facceti sa spun cuvinte grele, dar nu s-a nascut Silviu cu PETITIA in brate.

  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    The Give Romanian Gaming Comunity The Same Rights Petition to MICROSOFT CORPORATION, SONY CORPORATION, NINTENDO and EUROPEAN UNION REPRESENTATIVES was created by COMPUTER GAMES ONLINE and written by Silviu Stroie ([email protected]).

    Stiu ca odata a fost intrebat MonkY de ceva user de petitie si asta a fost motivul.

  7. #7 SP
    Member I condoe I's Avatar
    Si CGF era altfel acum ~10 ani. S-a schimbat foarte mult (in rau) de atunci. N-am fost prea activ acolo dar stiu despre ce vorbesc, il frecventez inca de la infiintare.
    Cat despre consolegames depinde de entuziasmul adminilor si daca ei vor ramane direct implicati, trup si suflet, in dezvoltarea ''fenomenului''.
    CGF s-a transformat de mult pentru unii doar in activitate comerciala si poate la fel va fi peste o vreme si cu CG.ro, and nobody can blame anyone. Totusi, avand in vedere stuff-ul CG am toate sperantele ca va ramane ceva de suflet.

  8. #8 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Petitia a fost initiata de Monky. Punct.

    ComputerGames nu are mai putini membrii, ci doar o parte dintre noi ne-am mutat aici. Asta nu inseamna ca definitiv. Eu unul nu mai urmaresc forumul, insa sectiunea de publicitate am mai vizitat-o de cateva ori.

    Mai multe despre incident aici...

  9. #9 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    vai... link catre ei... warn, ban ,eroare matrice, trosc, pleosc, joke

  10. #10 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    ahhahahahahahahah - ce e neboon asta micu

    PS: petitia este a TUTUROR gamerilor - dar a fost initiata de MONKY in numele celor de la computergames SRL (respectiv Silviu)

  11. #11 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Da, asa am spus si eu, ca a fost initiata de Monky, daca nu ma insel in urma unor discutii aprinse dintr-un thread de versus. E apartine insa, tuturor celor care au semnat-o, chiar daca a fost facuta in numele CG.srl. Monky saracu', a si facut un interviu de televiziune acasa la el... N-am vazut inca de la N.Ceausescu un om mai dedicat unei cauze!

  12. #12 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    Da, asa am spus si eu, ca a fost initiata de Monky, daca nu ma insel in urma unor discutii aprinse dintr-un thread de versus. E apartine insa, tuturor celor care au semnat-o, chiar daca a fost facuta in numele CG.srl. Monky saracu', a si facut un interviu de televiziune acasa la el... N-am vazut inca de la N.Ceausescu un om mai dedicat unei cauze!
    da chiar acum imi aduc si eu aminte de acel interviu acasa la MonkY la-m vazut pe pro tv , ce-a mai tare a fost faza cand a puso pe tipa aceea sa se joace pe WII era prastie .

  13. #13 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    nu... cea mai tare a fost faza cu DMC 4... montaj de 2 lei... cand a spus aia ca il putea juca online

  14. #14 SP
    Member cloud's Avatar
    pe mine acolo ma secau discutiile de genul: site-ul se numeste ....games, sheesh cu consola de aici, ca noi discutam pe thread\sectiune de console despre pc-uri ca termenul de computer asta inseamna.
    de obicei odata cu cresterea numarului de utilizatori se cam "dilueaza concentratia de IQ" de pe un forum. cam asta e problema forumurilor in general.

  15. #15 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Deci petitia aia poate sa apartina computergames dar eu zic ca la asemenea chestii nu ar mai trebuii sa se tina cont de dusmanie sau prietenie ci pur si simplu sa se cumuleze cat mai multe comunitati si sa voteze. Pana la urma este spre binele tuturor gamerilor si ar trebui sa se implice fiecare pentru acest scop comun.

  16. #16 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Nu inteleg ce e asa mare chestie cu petitia asta.Felitarile mele celui care a luat initiativa si a facut aceasta petitie,oricine a fost el,dar si miilor de oameni care au citit-o si semnat-o,si celor care au dat-o mai departe.
    Nu inteleg ce atata bataie ca a cui e petitia.Are vreun act ceva sau o sa primeasca vreun premiu?
    Ideea principala este sa se faca ceva si in tara asta pentru noi,gameri.

  17. #17 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    pai tocmai asta e marea chestie cu petitia asta... Prin ea s-a facut ceva pt. gamerii din Romania. Macar au auzit de noi!

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Threadul a devenit offtopic prin discutiile despre petitia respectiva. Eu am semnat-o, a fost probabil cel mai urmarit thread al meu vreodata si motivul pentru care am inceput sa postez pe forumuri pentru ca inainte de asta eram un promotor al inactivitatii.

    Totusi, ontopic, eXistenZ ti-ai raspuns singur la intrebare in prima parte a postului. Lumea a plecat pentru ca aici se dezbat diverse subiecte asa cum "era odata".
    Sa nu va asteptati totusi la minuni pentru ca echipa de moderatori nu poate oferi educatie iar marea masa a utilizatorilor ComputerGames nu vor trece prin filtrul forumului origine ci vor ateriza direct aici.

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu consider ca pentru multi dintre noi computergames a insemnat enorm de mult. Poate mai mult decat au crezut anumite persoane ca sunt capabili niste bieti gameri cu consolele lor ponosite. Atat de mult incat la fiecare lovitura peste nas pe care o mai primea cate un consolist de la "baietii cu crackuri", aparea nevoia de a avea un coltisor al nostru, un loc unde sa ne simtim ca acasa, printre prieteni. Nu s-a cerut niciodata pentru consolisti un regim special. Ba din contra, de fiecare data ni se amintea ca suntem pe COMPUTERgames, si nu pe CONSOLEgames (de fapt la repetarea de x ori a acestei fraze m-am si hotarat sa fac pasul acesta).

    Pe de alta parte, sa fim seriosi... desi acolo am "crescut" mare parte dintre noi, atat ca moderatori cat si ca simpli useri... trebuie sa recunoastem ca prea devenise extrem de "comercial". Totul a luat o intorsatura exclusivista, in care nu ai voie sa spui numele firmei X, nu ai voie linkuri la site-ul Y, nu ai voie sa cumperi de la shop-ul Z, totul e pe bani, sms-uri platite si tot asa. Bannere peste bannere, reclame peste reclame, hotkeys, bots, flashuri infernale... si cu toate ca aduceam si noi un mic aport acolo, nu am primit macar 1 (UNUL) joc care sa poata fi oferit ca premiu. Nu am primit 1 (UNA) oferta pentru concursurile pe care le organizam. Nu a fost organizat macar 1 (UNUL) singur concurs pentru consolisti.

    Cat despre petitie, indiferent cat de mare sau mic impact a avut, eu unul sunt mandru de ea. Ea oricum a ajuns acolo unde a trebuit... din pacate mai lipsea un lobby pe care nu l-au sustinut cei "de mai sus". Cum sa spun, erau mai importante hiturile aduse de petitia respectiva si articolele scrise in presa online decat deznodamantul actiunii in sine.

    Dar, nici asta nu mai conteaza. Conteaza ca avem un loc al nostru unde ma bucur sa va revad ori de cate ori scap de o zi infernala de munca. Conteaza ca sunt multi oameni cu suflet mare ce au pus aici umarul. Eu unul atat timp cat voi mai avea inca un job, promit sa nu opresc niciodata premiile, concursurile, competitia in sine. Desi, intre prieteni fiind, ati vazut ca de obicei competitiile noastre se termina prin intalniri forumistice cu mese mari si toata lumea fericita.

    Prin urmare, eu spun ca niciodata alternativa nu strica. "Concurenta" intre site-uri va exista intotdeauna si de obicei rezultatul inseamna o mai buna calitate a informatiilor prezente pentru utilizator/vizitator. Din fericire, ma bucur sa spun ca noi nu avem un target in "cumparatori" sau "platitori", nedorind sa facem bani sau vre-un renume din asta, ci avem o comunitate de amici/prieteni/gameri care se respecta si care isi impartaseste ideile/impresiile aici fara sa fie prea mult stressat de conducere, reclame excesive si diverse "interventii". Eu cred ca suntem o mare echipa, si inca una al naibii de buna ! Keep up the good work !

    Prin urmare, ma inclin cu respect !
    Al dvs. pentru totdeauna,
    Consolist feroce,
    MonkY

  20. #20 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by Chifteluta View Post
    Si pe aici s-a intamplat ceva: MonkY nu ne mai viziteaza
    Si eu care credeam ca il vad prea des

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 22-10-2012, 12:36
  2. Replies: 3 Last Post: 06-01-2009, 21:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts