Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 38 of 51 FirstFirst ... 28 36 37 38 39 40 48 ... LastLast
Results 741 to 760 of 1017

Thread: Intrebari sau probleme care nu necesita deschiderea unui thread

  1. #741 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Cred ca o sa ma îndrept spre ING.

  2. #742 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    @tudomih, basically VISA e un card bun, daca e VISA si nu VISA Electron. Astea sunt cele mai ieftin, au cea mai slaba protectie si nu prea poti face nimic cu el, pe net.

    Intre VISA si Maestro, mergi pe Maestro, dar eu iti recomand un Mastercard. Are cea mai buna protectie/sistem de criptare si este acceptat aproape peste tot.

    PS: am lucrat 5 ani intr-o banca, la dept Carduri, pe partea de POS-uri, d-aia stiu detaliile astea

  3. #743 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    si costurile de administrare sunt diferite intre ele, din acelasi motiv
    Cred ca toate cardurile dispun acum de serviciul suplimentare de protectie/verificare 3D Secure. Nu toate site-urile solicita insa 3d, din cate imi aduc aminte pe PS Store RO nu mi-a cerut parola de la 3D.

  4. #744 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    @tudomih, basically VISA e un card bun, daca e VISA si nu VISA Electron. Astea sunt cele mai ieftin, au cea mai slaba protectie si nu prea poti face nimic cu el, pe net.

    Intre VISA si Maestro, mergi pe Maestro, dar eu iti recomand un Mastercard. Are cea mai buna protectie/sistem de criptare si este acceptat aproape peste tot.

    PS: am lucrat 5 ani intr-o banca, la dept Carduri, pe partea de POS-uri, d-aia stiu detaliile astea
    Atunci poți sa îmi recomanzi un card + banca, te rog? Iar costurile de administrare sa nu fie mai mari de câțiva lei pe luna (asta pentru a evita situația când mai uit sa pun bani pe el și nu o sa aibă banca de unde sa își ia suma rspectiva).

  5. #745 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mmm, asta e ceva subiectiv. Eu personal am la Raiffeisen, un Mastercard, pentru ca in momentul in care l-am facut, angajatorul respectiv avea un contract cu ei si nu aplicau comisioane.

    Acum vezi si tu cum e, in functie de unde (si daca) lucrezi, poate angajatorul are vreo banca ce are comisioane preferentiale.

    Ideea este ca in momentul in care deschizi un cont la o banca, sa intrebi ce fel de card este si care sunt comisioanele (toate) si orice ai face, sa nu accepti VISA Electron. Faza e ca pe ei, ca si banca, ii costa mult mai putin sa faca un VISA Electron decat un VISA simplu, sau decat Mastercard sau Maestro, dar, daca nu ma insel, comisioanele sunt aceleasi, indiferent de card, doar taxa de emitere difera.

  6. #746 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Un VISA Electron nu-ti permite sa inchiriezi o masina (eu am patit-o in Italia) noroc ca mai aveam un MasterCard la mine. in rest aici faci cam orice si cu electronul, cumparaturi la shop, ori online, ori paypal..ebay, amazon ce vrei tu...
    De recomandat, evident ca ti-as recomanda un card cu limitari minore, precum visa sau mastercard

  7. #747 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Mulțumesc tuturor pentru sugestii. O sa merg la ING și o sa vorbesc cu un reprezentant de acolo.

  8. #748 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Whoa, cum adica nu poti face nimic cu Visa Electron ? Eu asta am, il folosesc de ceva timp si n-am avut niciodata vreo problema.

  9. #749 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    cine zice?

  10. #750 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    @tudomih, basically VISA e un card bun, daca e VISA si nu VISA Electron. Astea sunt cele mai ieftin, au cea mai slaba protectie si nu prea poti face nimic cu el, pe net.
    ^^^^^

  11. #751 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Eu am Visa Electron. Cand am vrut sa cumpar de pe Google Play tranzactia mi-a fost refuzata. Am sunat la numarul de pe card si am primit urmatorul raspuns: unele site-uri nu sunt sigure dpdv a pastrarii confidentialitatii datelor si ca trebuie sa fac o cerere la banca in care sa specific o suma (nu-mi amintesc pe ce perioada, cred ca pe zi) care poate fi virata din cont spre astfel de site-uri.

  12. #752 SP
    Geo
    Junior Member Geo's Avatar
    Am o mică întrebare. Azi trebuia să primesc un colet, cei de la firma Cargus au sunat fix când erau în faţa blocului, iar eu nu eram acasă şi nenea curierul nu mi-a zis dacă revine în altă zi, nimic. Mi-a închis în nas. Acum întrebarea mea e dacă îmi vor face surpriza să nu îmi livreze coletul.

  13. #753 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Din experienta iti spun ca iti tin coletul cel putin 2 zile lucratoare pana il dau retur, asa ca, suna maine. Bafta

  14. #754 SP
    Geo
    Junior Member Geo's Avatar
    Mersi, am să văd mâine care e treaba.

  15. #755 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Am bani de telefon si ma bate gandu' sa cumpar iPhone, problema e ca am bani doar de un 5c. Merita cumparat, sau sa mai strang de un 5s/6 ?

  16. #756 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Strânge pt. un 5s, mai ales ca ai șanse mari sa-l găsești la preț foarte ok

  17. #757 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Hi guys, acum cateva zile am inceput sa am probleme cu YouTube in Mozilla. Majoritatea videourilor nu imi merg (vezi poza atasata). In alte browsere in schimb nu am probleme deloc. Am incercat sa vad ce spun ei si mi-au sugerat sa fac update la browser si la flash player, dar ambele erau up to date. Ceva idei? Multumesc
    Attached Images Attached Images erroryt.jpg

  18. #758 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Salutari .
    Am un PIN pentru 10 lire pe Orange UK. (cumparat de tata in aprilie 2014) si nu ma pot folosi.
    Care sunteti din UK pe Orange? Mi-ar folosi 5 lire pentru eshop-ul de pe 3DS.

  19. #759 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Trebuie sa verific un cont pe un site prin proof of residence. Una din documentele valabile pentru treaba asta este bank statement. Ce ma duc la banca sa cer sa-mi dea ?

  20. #760 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Extras de cont.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 38 of 51 FirstFirst ... 28 36 37 38 39 40 48 ... LastLast

Similar Threads

  1. Se poate modifica numele unui thread ? By Rad00 in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 22-12-2011, 20:26
  2. Replies: 17 Last Post: 17-09-2010, 14:12
  3. Replies: 5 Last Post: 10-01-2009, 13:49

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts