Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Eterna si Fascinanta Romanie

  1. #1 SP
    Member alalalt's Avatar

    Eterna si Fascinanta Romanie

    Traim intr-o tara.. sa zicem diferita. Cum spunea un user acum ceva timp, "anormalul este la ordinea zilei". Va invit sa postati aici probleme care, dupa cum se spune, doar in Romania ai sa intalnesti. Exemplu: probleme cu garantia, cu vanzatorii, chestii stupide din viata de zi cu zi.

    Incep prin a posta un link la o problema pe care o am momentan cu service-ul de la media galaxy (imi cer scuze ca nu dau copy paste): http://www.consolegames.ro/forum/f9-...od/index2.html

  2. #2 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Am probleme cu ISP-ul meu(respectiv airbites). Nu mi-a mers internetul si au venit sa imi rezolve cu cablarea si chestii din astea baietii de la 'tehnic si cand m-am dus la connect center mi-au spus 2 domnisoare (cam proaste ce-i drept) ca nu imi pot activa internetul deoarece am de plata doua milioane si pentru ca mai anuntasem inainte ele imi pot face discount 1 milion. Si pana la urma astept pana luni sa vad ce pot face, daca tot am stat din octombrie pana acum, pot rezista si pana luni.

  3. #3 SP
    Member alalalt's Avatar
    Deci practic te-au taxat pentru perioada in care nu ti-a mers netul?

  4. #4 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Exactly , si nu vor sa imi activeze internetul , iar aia de la 'tehnic au zis ca nu se baga ca nu e departamentul lor, si fetitele alea de la casierie rujate pe botic ... au spus ca o sa sune ele mai "sus", si mi-au luat nr. de telefon si "daca e ceva" ma suna. Romania, nu ?

  5. #5 SP
    Member alalalt's Avatar
    m-ai lasat fara cuvinte.. trist..

  6. #6 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    . Asta nu e nimic. Prin martie tot asa m-au lasat fara internet si ca retardati ce erau cei din fostul staff tehnic mi-au taiat si cablul, deci sa iti spun ce internet am, eu am printr-o antena nu mai stiu ce tip de conexiune foloseste dar putin imi pasa, mergea foarte bine, sarea peste 10Mb reali cateodata, nu aveam probleme nu cadea, dar cica faceau ei probe la servere si de aceea nu imi mergea netu. Deci sa revin, prin martie au venit au luat antena de pe casa, din cauza vecinului care "hosta" antena, din cauza ca facea gura ca ii mergea internetul cu 400 kbps(pe un pentium I-nici nu ma mira , dar totusi asta e alt cretin), dupa ce au luat antena, .. ce a urmat.. e grav rau, tot ma duceam eu la conect center si ma tineam de capul lor sa imi faca netul, bun au trecut o luna .. doua ... hai trei.... hai ca am ajuns spre sfarsitul lui septembrie si au venit baietii , AMIN!; mi-au facut ei netul mi-au pus cablu nou( mi-au dat exagerat de mult cablu - as putea face lejer o sala de internet cafe cu cat cablu am in camera mea - noroc ca e bagat intr-un colt- mai ascuns asa ), ok mi-au facut ei netul, mergea super cu toate ca nu e fibra optica sau mai stiu eu ce conexiune, dar totusi in octombrie aprind eu linistit pc-ul gandindu-ma sa intru pe net si sa joc fifa prin hamachi cu amicii, si cand colo observ in tray "Local area connection limited or not conectivity", innebunesc pur si simplu, noroc ca mai am un modem vodafone @ 17kbps, totusi a doua zi m-am dus la conect center pentru a nu stiu cata oara, si tot urmasera cateva serii de drumuri la conect center pana saptamana trecuta cand au venit cu o antena noua si mai imbunatatita decat cea veche cu toate ca nu avea nimic nici aia, si cica ap-ul era de vina, bun zic eu, macar rezolvati-l. L-au facut pana la urma, dar trebuia sa ma duc eu a doua zi la conect center cu MAC-ul si IP-ul sa imi reactiveze internetul, ajung iar la conect center (deja devine un hobby ) si restul ce s-a intamplat cu domnisoarele v-am zis mai sus. Nu zic ca as avea ceva cu firma lor sau cu calitatea internetului, dar de staff , de staff ce sa zici nenica ? .. acum astept ziua de luni sa vad daca reusesc ceva.

  7. #7 SP
    Member alalalt's Avatar
    Stiu cum e fara net.. Viata grea. In locul tau as fi schimbat providerul.

    din cauza ca facea gura ca ii mergea internetul cu 400 kbps(pe un pentium I-nici nu ma mira , dar totusi asta e alt cretin)
    ))

  8. #8 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Frate, vorba e vorba, fapta-i fapta. Nu fac pe inteleptul acum, dar asa este. Daca as avea posibilitatea sa schimb providerul nici nu m-as uita la pret. Dar nu vezi ca eu nici nu pot avea internet prin fir ftp sau fibra optica in zona in care stau ? .. E greu rau de tot. Lumea zice ca aici stau la periferie , cica dar am conditii destule in casa si in curte, nu ma intereseaza pe mine de moldoveanul emancipat de peste drum care se da mare cu un logan (nu am nimic cu moldovenii-chiar si bunicul meu este din Bacau asa ca nu am nimic cu ei, ma enerveaza anumite persoane in special pe mine). Si cu internetul nu pot face nimic, deoarece nu cred si sunt sigur cred ca nu ai auzit de Triaj - Bucuresti Triaj, eu stau intre sine de cai ferate... la sute de metrii de casa mea sunt liniile de CFR Calatori iar in spate CFR Marfa sau cum se mai numeste acum , dar oricum sunt plasate paralel.. si imi trebuie fel si fel de autorizatii ca sa pot trece cu cablu pe sub sinele de cai ferate, ca pe deasupra nici nu se pune problema deoarece sunt fire ce alimenteaza locomotivele electrice. Chiar nu stiu ce sa mai fac, dar exista o sansa cu Clicknet care si ala e vai mama lui la categoria viteza si scump pe deasupra. Poate acum anul asta ca na am tot intrat in UE de atat timp ar trebui sa fac primarii cateceva prin Bucuresti nu ?, mai ales ca se spune ca se va extinde Bucurestiul cu 60 km patrati si va deveni metropola.

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Cu upc am avut o lunga si frumoasa poveste de iubire...

    Totul incepe in 2001. Vreau si eu ca tot omul sa trec la ceva mai tare decat batranul dial-up si ajung la UPC (atunci, Astral). Singurii care ofereau internet in zona mea (Foisor). Totul bun si frumos pana cand pica prima oara... Ooook. Sun acolo, zic Buna ziua, dau de un om ok care resincronizeaza modemul si totul e bine. Asta pana saptamana urmatoare. Iar nu merge netul. Iar sun, dau de altcineva care zice ca sunt si nebun... trimite o echipa ca se jura ca nu are ce sa faca. Vine echipa dupa 2 zile si ghiciti ce zice? Ca nu era sincronizat si sa il sincronizeze de la centrala. Super... Acest circ a incetat pana prin 2007 toamna cand iar incepe... Am vrut sa plec de la UPC dar nu am cum... La RDS zic ca nu au acoperire in zona mea si nu vreau sa ma risc cu o retea de cartier...

  10. #10 SP
    Member dogdan's Avatar
    deci am avut ceva asemanator cu clicknet,aveam internet de 3 mb si intr-o noapte pe la 11 imi picase netu ,aveam chef de wow erau instante programate ,etc... sun la clicknet pe la 12:30 dupa ce astept vreo 15 min raspunde un tip , ii spun ca imi picase netu si nu isi mai revine , imi spune el ca se face o noua dublare de viteza de la 3 la 6 si sa astept pana dimineata daca nu isi revine sa sun din nou.whaaa ?6 mb sweet eram fericit ,tarziu in noapte pe la 3 AM... boom !! isi revine netu ...fericit intru in wow si observ o dublare a latency-ului si de atunci a inceput cosmarul ! la toate jocurile online ping-urile erau dublate intradevar viteza de download se dublase ,nu mai ce instabil devenise pica incredibil de des,era in perioada veri si erau ploi cu descarcari electrice ,auzeam tunetul iar peste 5 secunde imi pica netul . am sunat la ei de m-am plictisit si imi dadeau replici de ma lasau masca "pai e normal sa picenetu cand fulgera" cand auzeam asta nu mai puteam de ciuda mai ales ca lu' vecinii mei l-e mergea perfect si nu le pica deloc exact cum imi mergea si mie pre-dublare de viteza.va dati seama ca nu s-a rezolvat nimic si nu puteam sa schimb providerul pt. ca , clicknet era singurul provider adsl in zona mea.

  11. #11 SP
    Member alalalt's Avatar
    Sun astazi la garantie pt xbox. Intr-un final cineva ridica receptorul. Inainte sa zic ceva, persoana respectiva imi inchide.
    Sun din nou si nimic. Cred ca nu mi-am facut niciodata atatia nervi cuniste oameni pe cati mi-am facut cu astia..
    Nu mai cumpar in viata mea din media galaxy

  12. #12 SP
    Member dogdan's Avatar
    o povestioara de cand mi-am luat consola.... de la domo
    imi fac comanda de pe site-ul lor si aleg varianta ca ridic eu produsul din magazin de indata ce e disponibil ...boon.. peste vreo-o 3 zile ma suna de la domo ca venise consola sa ma duc sa o ridic din kaufland,domo in hunedoara ii zic la tipa de la casa despre ce e vorba ea zice "aa stiu " il cheama pe un tip de acolo si ii zice "vezi ca baiatu a venit sa ia un playstation" , ii zic "nu playstation ,e xbox" , ea "xbox ,m-am incurcat" si ii zice tipului aluia "vezi ca e vorba despre cutiile alea" , buun zice tipu "hai cu mine" ma duc si se apleaca dupa o tejghea si scoate un ps2 ii zic nu e bine,hmm se apleaca scoate un ps2+fifa09 bundle ii zic sa mai incerce, se duce vorbeste cu tipa de la casa dupa care merge in spate si vine cu ce trebuia , dar am observat ca era desigilata cutia, adica pe scurt fusese rupta l-am intrebat "dar dece a fost desfacuta cutia?" imi zice ca fusese pusa in vitrina consola am zis hai fie.aranjeaza el in cutie consola....eu platesc la casa si cand sa plec am zis sa ma uit in cutie ...ohhh WTF? nu era controllerul acolo ii zic ca lipseste maneta si el se apuca sa caute ...prin spate ,prin dulapuri,pe dupa tejghele trece 30 de minute si stateam degeaba durase o ora tot procesu in total ,pana la urma m-am enervat si i-am zis sa se duca si sa imi aduca o cutie noua sigilata.

  13. #13 SP
    Member cloud's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Cu upc am avut o lunga si frumoasa poveste de iubire...
    ceva de genul asta am si eu cu upecistii. mie constant internetul imi merge cu ~250kbps desi in abonament ar trebui sa fie ~1Mbps. am facut reclamatii de m-am plictisit. ori cei cu care vorbesc acolo sunt f.prosti, ori ii doare in pix (afirmatii de genul, best effort, restart la echipament, probleme cu firewall-ul, reinstalare sistem pe computerul legat la internet). doar la incasat sunt prompti. ma bate gandul sa renunt la ei pentru o varianta mobila.

  14. #14 SP
    Member alalalt's Avatar
    In sfarsit mi-a raspuns cineva la telefon in service (dupa cca 30 de incercari nereusite). Aceeasi duduie frustrata. Mi-au sarit dracii si am inceput s-o iau la rost. Intr-un final mi-a spus ca maine imi scrie negatia. E trist ca doar asa se pot rezolva lucrurile in mica noastra tara..

  15. #15 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    marea firma de mobile EuroGSM

    Si ma trezesc eu intr-o zi ca imi apar dungi negre pe ecran (pixeli morti zic eu) si ma duc cu el la service. Backup la agenda n-am putut sa fac pentru ca mi se restarta telefonul aiurea.
    Buun, si ajun la ei si surpriza. Au sediul social si service-ul la Cluj deci astept 10 zile sa mi-l aduca. Imprumuta telefon de la prieteni, astea.. ne descurcam.
    Dupa cele 10 zile.. vine telefonul si stupoare. Au spus ca s-a stricat din cauza mea si ca pentru reparatie trebuie sa platesc 1050 RON. Telefonul costa 1300 RON cand l-am luat dar dupa un an era 650 RON in magazin. Deci eu trebuia sa platesc aproape dublu ca sa mi-l repare pe ala al meu.
    Si de parca n-ar fi fost suficient... mi l-au dat si cu mai multe dungi negre pe ecran deci mai stricat decat atunci cand l-am dus eu la ei. De voie de nevoie am zis ca lasa.. il folosesc asa.. ca n-am bani de alt telefon acum. Si bag cartela in el.. dau sa deschid agenda si vad ca nu imi apar numerele din telefon. Zic sa-i dau un restart poate nu s-a prins si de atunci s-a restartat in continuu. Telefon stricat for ever.

    Facut reclamatie la OPC.. asteptat 1 luna pentru deznodamant (remember.. trebuia sa trimit totul la Cluj) pentru ca cei de acolo sa-mi spuna: "Noi nu avem ce face dar stim ca aveti dreptate. Va sfatuim sa-i dati in judecata."
    End of story. Acum am un telefon din ala de 1 RON la abonament si sa nu mai aud niciodata de telefoane.

  16. #16 SP
    Member alalalt's Avatar
    Am o mica intrebare: negatia ce valoare va avea? Pretul actual al produsului sau pretul platit de mine la achizitie?

  17. #17 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    1300 RON pretul platit de mine la achizitie.

    650 RON pretul telefonului NOU in acelasi magazin.

    1050 RON - pretul reparatiei la telefonul meu.

  18. #18 SP
    Member alalalt's Avatar
    aa, nu man. Scuze, m-am exprimat eu gresit. Ma refeream la negatie in general (cand nu ti se poate repara un produs in garantie si ti se da un bon valoric pentru a cumpara altceva in locul lui).

    Btw, imi pare rau sa aud de telefonul tau..
    Poti da mai multe detalii despre treaba cu OPC?

  19. #19 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    ah nu man. Mi-au anulat garantia si orice drept Mi-am luat adio de la bani.

    Ce sa fie de detaliat cu OPC-ul.. i-am sunat la Cluj.. mi-au cerut mail cu toate datele.. am dat cu vreo 20 de poze cu telefonul si cu zgarieturile care erau facute pe carcasa (pentru ca il tinusem cu cheile in buzunar) si care ei sustineau ca au cauzat distrugerea lui.

    Nu mi-au raspuns decat dupa 1 luna cand m-au sfatuit sa-i dau in judecata. Scurt pe 2.

  20. #20 SP
    Member alalalt's Avatar
    Nici OPCul nu mai tine cu noi. God damn..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts