Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: A murit Johnny Răducanu, mare contrabasist, pianist si compozitor de Jazz. R.I.P

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    A murit Johnny Răducanu, mare contrabasist, pianist si compozitor de Jazz. R.I.P

    Muzicianul Johnny Răducanu a murit luni dimineaţa, la v�rsta de 79 de ani, a declarat pentru MEDIAFAX Ion Caramitru, directorul Teatrului Naţional Bucureşti (TNB). Ion Caramitru, aflat �n străinătate, a spus că Johnny Răducanu "era foarte bolnav", �nsă se afla acasă c�nd a survenit decesul.

    Totodată, coordonatorul SMURD Bucureşti, Bogdan Opriţa, a declarat că un echipaj medical a fost solicitat luni, �n jurul orei 10.00, la locuinţa din Capitală a lui Johnny Răducanu. Echipajul SMURD a constatat că Johnny Răducanu a suferit un stop cardio-respirator şi a �nceput manevrele de resuscitare, �nsă fără rezultat, la ora 11:00 fiind declarat decesul.


    Johnny Răducanu născut pe 1 decembrie 1931, la Brăila a fost un contrabasist, pianist, compozitor, aranjor și conducător de formație rom�n de etnie romă. Pe numele său real Răducanu Crețu, s-a născut �ntr-o familie de romi cu tradiții muzicale de peste trei sute de ani, de pe timpul lăutarului Petre Crețu Solcanu. S-a remarcat ca un talentat interpret de jazz la contrabas, �ncă de la 19 ani. A făcut studii muzicale la Iași și Cluj, apoi la Conservatorul „Ciprian Porumbescu” din București (clasa contrabas, 1953-1956). �ndrumător activ al tinerei generații, Johnny Răducanu este considerat un veteran al muzicii rom�nești de jazz.



    Discografie

    Jazz trio – Seria jazz nr. 4 (Electrecord, 1966)
    Jazz �n țara mea (Jazz in my country) (Electrecord, 1967)
    Confesiuni (Electrecord, 1979)
    Confesiuni II (Electrecord, 1982)
    Confesiuni III – Seria jazz nr. 21 (Electrecord, 1986)
    Jazz Made in Romania (Electrecord, 1987)
    To His Friends (Alpha Publishing, 1996)
    Jazz Behind the Carpathians (Green Records, 1999)
    Jazz antifanariot (Anastasia, 2002)
    Singurătatea, meseria mea (Regent House Printing & Publishing, 2002)
    Jazz Made in Romania - Live in San Francisco (cu Teodora Enache) (Mediaround Inc. / Intercont Music, 2002)
    Jazz Bestament (Tescani Productions, 2005)
    Chamber Jazz Music (Soft Productions, 2008)
    Inside Stories - Jazz Poems (Tvr Media, 2009)




    Wikipedia: Johnny R

    PS. D-zeu sa il ierte .
    Attached Images Attached Images johny.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member booosty's Avatar
    Mare om, pacat... Dumnezeu sa il ierte.

  3. #3 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Toţi artiştii ce m-au inspirat să mă apuc de muzică mor ? La �nceputul anului Gary Moore, acum Johnny Răducanu...

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...aici alta e problema, nu ca a murit sau ca au murit, ci CUM au murit, majoritatea singuri si in garsoniere. Desigur este o pierdere enorma dar sa mori e ceva normal (toti murim) insa cum mori sau mai bine zis cum mor valorile noastre e strigator la cer, dupa au dat totul din ele...

    E bine ca mor ca-si fac televiziunile seria lor de emisiuni si mereu iese la iveala cate un fiu ratacit sau cate un mostenitor...care brusc si-a amintit ca are nu stiu ce acte sau alea bazaconii.

    Oribil!

    R.I.P. - Johnny Răducanu

  5. #5 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Johnny | Dilema Veche
    Imi este rusine ca nu am stiut de el pana acum.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Jazz Jackrabbit Fan Zone By szabi90 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 7 Last Post: 13-02-2015, 02:58
  2. Replies: 1 Last Post: 27-08-2012, 10:49
  3. Jazz jackrabbit 2 - psp By szabi90 in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 26 Last Post: 12-12-2011, 00:23
  4. Replies: 6 Last Post: 10-02-2009, 15:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts