Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 119

Thread: Rom sau tigan?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Rom sau tigan?

    "Schimbarea denumirii tiganilor din Rom/Roma/Romani/Romanies in Tigani sau in etnonimul lor original care este Dom si nu Rom" este petitia peste care am dat astazi... Daca doriti, puteti semna si voi aici... dar mai curios sunt de parerile voastre. Ce ziceti? Rom sau tigan?

  2. #2 SP
    Member Mircea's Avatar
    Tigan, Rom e prea aproape de Roman, practic pentru majoritatea din afara granitelor suntem in aceeasi oala.

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Tigan. Salut.

    ...desi e prea tarziu. Majoritatea tarilor stiu ca roman = rrom si invers. Si da, ma deranjeaza pentru ca avest lucru nu ne face cinste. Fiecare cu etnia ma-sii ca sa zic asa...

    Nu esti mandru cu etnia din care faci parte? Ghinion. Stai in banca ta, vezi-ti de treaba si gata.

    Eu nu-s rasist (bine sunt...dar asa in cazuri speciale (toata lumea e asa), atunci cand ma enervez pe moment si nu e doar la etnii, de genu: ungur prost, tigan hot, moldovean prost, si din astea...).

    Am prieteni tigani si chiar le place (ma rog...sunt de acord) cu termenul de tigan...

  4. #4 SP
    Junior Member lucian_alex2003's Avatar
    Daca pe tot globul asta li se zice gipsy (tigani) noi de ce sa le cream tuturor tiganilor din lumea apartenenta la Romanica spunandu-le RROMI?
    In concluzie tiganilor din Romania le vom spune rromi iar celor care sunt de alta nationalitate le vom spune tigani???

  5. #5 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    "...nu acelasi lucru se intimpla insa in randul rromilor. Femeile din aceasta etnie aduc pe lume in medie 3 copii, in timp ce romancele doar unul."

    cu alte cuvinte, in viitorul apropiat nu va mai conta.

  6. #6 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    sa punem punct dezbaterii:


  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cu threadul asta daca se respecta regulamentul mai raman jum din useri.Monky v-a �ntins capcana

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

  8. #8 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by Daniel View Post
    Decat sa li se schimbe ''denumirea'' prefer sa fie spanzurati toti !
    ..
    Attached Images Attached Images babyhitler.jpg

  9. #9 SP
    Senior Member iPaul's Avatar

  10. #10 SP
    Member Cata96's Avatar
    Tigani !... bine ca nu se numesc rromani

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    "Schimbarea denumirii tiganilor din Rom/Roma/Romani/Romanies in Tigani sau in etnonimul lor original care este Dom si nu Rom" este petitia peste care am dat astazi... Daca doriti, puteti semna si voi aici... dar mai curios sunt de parerile voastre. Ce ziceti? Rom sau tigan?
    Da-i ma in ...

    Auzi tu, romani. Pai care e diferenta intre romani si rom�ni ? Eu oricum scriu fara diacritice, iar englezu sau americanu nici macar nu le pronunta. Sa le zica clar TIGAN. Insa pe mine ma seaca altceva, ca multi au cetatenie romana, dar foarte multi cersesc si fura in alte tari, iar cand sunt prinsi se declara romani si sunt trimisi aici.

    Ce treaba e asta ? Pai daca ii lasa sa fure acolo sa-i si inchida acolo, de ce-i trimit inapoi ?

  12. #12 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Tigani. Scurt.

    Mai exact de ce i-as numi rromi ?

  13. #13 SP
    Member Moromete's Avatar
    Oameni

  14. #14 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by Moromete View Post
    Oameni
    hai sa nu exageram... tigani sau ciori. Cred ca asa ar fi cel mai corect (i have my reasons for that ....astia nu au mai fost oameni de sute de ani...daca au fost vreodata). Nu are rost sa pun articole de pe net despre ce au facut ei sau alte chestii ca doar toti suntem familiari cu parazitii astia ai societatii.

  15. #15 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Daca tiganii se vor numi rromi nu-i face asta mai integrati in societate !!!
    Egal cu zero denumirea daca nu au de gand sa devina mai civilizati.
    Ghiciti ce, nu vor deveni. De aici catastrofa pt ca ei se vor numi rromi, foarte similar cu ramani.
    Nu sta nimeni sa disece, se vor face confuzii la greu (in afara) iar tu romanule esti de fat un nenorocit de tigan.

    Exista riscul de rasim? Fara indoiala. Dar cu atatea furaciuni si alte alea din parte rasei respective, atunci eu ma declar rasist.

    PS. Cat mai avem de gand sa ne 'tiganim' pt problema rromilor?!

  16. #16 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    De ce ti-ar fi rusine sa fii numit tigan daca esti tigan?

  17. #17 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Daca tiganii se vor numi rromi nu-i face asta mai integrati in societate !!!
    Egal cu zero denumirea daca nu au de gand sa devina mai civilizati.
    Ghiciti ce, nu vor deveni. De aici catastrofa pt ca ei se vor numi rromi, foarte similar cu ramani.
    Nu sta nimeni sa disece, se vor face confuzii la greu (in afara) iar tu romanule esti de fat un nenorocit de tigan.

    Exista riscul de rasim? Fara indoiala. Dar cu atatea furaciuni si alte alea din parte rasei respective, atunci eu ma declar rasist.

    PS. Cat mai avem de gand sa ne 'tiganim' pt problema rromilor?!
    Dar macar nu vor mai fi confuzi cei din strainatate ca pentru ei rom = roman si invers.

  18. #18 SP
    Member angellicus's Avatar
    O sa imi sara lumea in cap, dar chiar nu conteaza cum se numesc atat timp cat au cetatenie romaneasca. Daca strainii nu stiu face diferenta, sunt niste ignoranti care nu ma intereseaza! Cat despre rromi, mi se pare atat de patetic cand vad un pustiulica roman care sare ca ars cu tot felul de chestii rasiste cand pustulica asta nu stie sa lege doua cuvinte si nu stie pe ce lume traieste... Sa ne uitam prima data in ograda noastra! Cat tine de romani, suntem niste penibili inculti si hoti! Cautam si noi sa aratam cu degetul ca doar de ce ne-am recunoaste problemele. Am gasit tapul ispasitor... Cu ei, fara ei, tara asta tot un r***t este. Pentru fiecare derbedeu rrom care exista, sunt si trei derbedei romani. Evident, nu este o generalizare! Cazuri si cazuri, la ambele tabere!

  19. #19 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Tigani sunt de sute de ani si asta este numele.

  20. #20 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu zic mai usor un pic,daca face un tigan de pe forum plangere unde trebuie se duce dracu forumul,nu sunt avocatul lor,dupa mine sa trăiască mult si bine,ca r�mele in păm�nt,dar ar trebui sa se facă curatenie,se pedepseşte rau xenofobia,rasismul.Cel mai bine ne �nt�lnim si vb,dar nu aici.Apropos,tatăl unchiului meu a fost �njunghiat de ţigani �n Craiova, deci nu le tin parte,dar vreau sa mai avem unde posta.

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts