Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Legea nr. 298/2008 privind inregistrarea apelurilor

  1. #1 SP
    Member alalalt's Avatar

    Legea nr. 298/2008 privind inregistrarea apelurilor

    Pentru cei care nu sunt la curent:

    Convorbirile telefonice si SMS-urile vor fi inregistrate de operatorii de telefonie fixa si mobila si vor fi stocate timp de 6 luni, incepand de marti, potrivit Legii 298/2008 privind retinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicatii electronice, intrata in vigoare.


    Astfel, toti operatorii de telefonie fixa si mobila, precum Romtelecom, RDS&RCS, UPC, Orange, Vodafone, Cosmote si Zapp, sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni numarul de telefon al apelantului si al celui care a fost apelat, adresa abonatului, locatia celui care este apelat, cand a fost facut apelul si cat dureaza convorbirea telefonica.
    In cazul convorbirilor internationale va fi inregistrata identitatea internationala de abonamentul mobil (IMSI) al apelantului si IMSI al apelatului, precum si identificarea celulei din care a fost activat serviciul.
    Tot din 20 ianuarie, toti operatorii de telefonie fixa si mobila sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni de SMS-urile pe care le trimitem, cui si cand le trimitem.
    Legea dispune ca toate informatiile inregistrate in aceasta perioada sa fie puse la dispozitia procurorilor, in urma unei cereri aprobate de presedintele instantei de judecata careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in prima instanta, daca informatiile indica pregatirea unei infractiuni grave, potrivit articolului 15 din actul normativ.
    Continutul convorbirilor telefonice ar putea fi preluate direct de catre procurori in caz de urgenta, "cand intarzierea obtinerii autorizarii din partea judecatorilor ar aduce grave prejudicii urmariri penale ori indeplinirii obligatiilor pe care si le-a asumat Romania ca stat membru al Uniunii Europene".
    Daca instanta dispune netrimiterea in judecata a persoanei invinuite, "datele retinute se arhiveaza la sediul parchetului si se pastreaza pana la indeplinirea termenului de prescriptie a raspunderii penale pentru fapta ce a format obiectul cauzei".
    Totodata, toti furnizorii de internet, printre care se numarara si RDS&RCS, UPC, Romtelecom, Orange, Vodafone si Zapp, sunt obligati sa stocheze, incepand din 15 martie 2009, timp de 6 luni, urmatoarele date cuprinse in posta electronica a persoanelor care corespondeaza pe teritoriul Romaniei: de unde este trimis e-mailul, data si ora la care ne conectam la internet, cui ii este adresat e-mailul (adresa IP, numele si adresa fizica a abonatului), precum si data si ora la care ne deconenctam de la internet.
    Tot din 15 martie, cei care furnizeaza servicii de internet sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni urmatoarele date despre navigarea pe internet: numele, adresa fizica si IP-ul celui care s-a conectat la internet, data si ora la care s-a conectat, precum si data si ora la care s-a realizat deconectarea.
    Legea nr. 298/2008 privind retinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului sau de retele publice de comunicatii, precum si pentru modificarea Legii nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice, a fost adoptata de Parlament pe 18 noiembrie 2008, a fost promulgata de presedintele Traian Basescu si ulterior publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 780 din 21 noiembrie 2008.
    Sursa: Legea 298/2008:Toate convorbirile telefonice vor fi inregistrate | MONDONEWS

    Ok, probleme.. cea mai mare dintre ele (pentru mine personal) fiind logarea sesiunilor de internet. Desi cei mai mari provideri fac asta de ceva timp, devine o problema in momentul in care toti vor fi obligati prin lege sa stocheze timp de 6 luni conexiunile realizate in timpul unei sesiuni.

    Petitie care incearca sa combata treaba asta: Petitie Online - Petitie: "Petitie impotriva (si pentru abolirea) legii nr. 298/2008 (privind retinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului sau de retele publice de comunicatii...)

    Pareri?

  2. #2 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Mi se pare o aberatie...chiar daca legea nu acopera si continutul convorbirii tot violare a intimitatii se cheama.

    Ce'or sa mai faca acum smecherasii care fura net?

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    spamam si noi.... SRI este praf, procurorii iau mita etc etc...

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    lol, 10 mii de semnaturi in 3 zile. Atatia oameni ignorati atat de repede...

  5. #5 SP
    Member alalalt's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    lol, 10 mii de semnaturi in 3 zile. Atatia oameni ignorati atat de repede...
    True, true..

  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu cumva presa a inteles gresit si convorbirea propriu-zisa nu e inregistrata, doar numerele de telefon, ora apelarii, cat dureaza, cine e abonatul ?

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Si daca inregistreaza doar ora, locatia, durata, etc nu este tot o incalcare a drepturilor? Eu cred ca da...

  8. #8 SP
    Diesel k1du's Avatar
    Sunt nesimtiti.Daca il injur pe unu, vin si ma iau ca de ce l-am injurat ca nu stiu ce poate imi da si amenda.

  9. #9 SP
    Member zaice's Avatar
    Sunt curios cine ii va verifca pe acestea care vor inregistra data, ora etc.Parerea mea este ca toata aceasta lege a fost data mai mult in scop politic,pentru ascultarea telefoanelor oamenilor politici.Parca au incercat si in SUA chestiunea aceasta,dar nu a mers(si sa nu uitam ca SUA avea motiv intemeiat cu terorismul)

  10. #10 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Nu cumva presa a inteles gresit si convorbirea propriu-zisa nu e inregistrata, doar numerele de telefon, ora apelarii, cat dureaza, cine e abonatul ?
    Da, continutul convorbirii nu e inregistrat, dar si cum am spus in primul post pe topic, tot violare a intimitatii se cheama. Santa's watching you, better be good

  11. #11 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Asta se facea si inainte insa doar la cerere - acum se face in "masa" - ce mai conteaza, oricum ei se fac ca ne guverneaza, noi ne facem ca ii votam .. si tot asa.

  12. #12 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Da, continutul convorbirii nu e inregistrat, dar si cum am spus in primul post pe topic, tot violare a intimitatii se cheama. Santa's watching you, better be good
    Asa-i ca nu e inregistrat? Daca astia nu inregistreaza, eu sunt Batman!

  13. #13 SP
    Junior Member DRACVLAD's Avatar
    "Ba! Ti-am zis eu ca e popa?!Tu nimic...Batman Batman!"
    Treaba cu ascultatul telefoanelor este reala si cu inregistrarea convorbirilor.Am o "cunostinta"care a fost "ridicata" din casa in urma tel ascultate!Pina una alta,e clar:Intimitate zero.Legea au dat-o pt ai avertiza si sa fie atenti ce vb.la tel.

  14. #14 SP
    Member alalalt's Avatar
    Din ce motiv?

  15. #15 SP
    Senior Member huber's Avatar
    mi se pare o mare nedepretate si o incalcare a drepurilor omului , chiar daca ei zic ca inregistreaza doar data , durata , adresa etc , mai putin nici nu mai poti sa stai WC ca se uitata aia la tine prin satelin , asta depinde unde ai WC , legea asta e facut de oamneni nebuni .

  16. #16 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by huber_93 View Post
    mi se pare o mare nedepretate si o incalcare a drepurilor omului , chiar daca ei zic ca inregistreaza doar data , durata , adresa etc , mai putin nici nu mai poti sa stai WC ca se uitata aia la tine prin satelin , asta depinde unde ai WC , legea asta e facut de oamneni nebuni .
    Eu am acoperis.

  17. #17 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by DRACVLAD View Post
    "Ba! Ti-am zis eu ca e popa?!Tu nimic...Batman Batman!"
    Foarte tare faza cu popa si Batman! Ma stric de ras numai cand ma gandesc la reclama...


  18. #18 SP
    Junior Member DRACVLAD's Avatar
    Quote Originally Posted by alalalt View Post
    Din ce motiv?
    Nu ca nu ar fi avut motive,dar atunci chiar a fost aiurea.Era cel "pagubit" ca sa zic asa.au fost date si primite cateva tel. dupa care........Cine bate seara la portita mea?!
    Detalii foarte multe nu vreau sa dau ca nu e bine.Cert este ca si convorbirea este inregistrata,nu doar data,ora si durata sunt inregistrate.
    Si acum logic daca o iei,ce legatura are la ce data ,ora si cat a durat convorbilea,daca "nu stiu" ce s-a discutat la telefon?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Raspunsul oficial privind defectiunile consolei PS4 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 20-11-2013, 23:31
  2. Replies: 83 Last Post: 23-06-2013, 11:02
  3. Pre-E3 Nintendo. Detalii privind noua consola! By BirauStefan in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 05-06-2012, 14:17
  4. Replies: 14 Last Post: 29-03-2009, 14:47

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts