Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Despre magazinele de la noi. Despre Altex, mai exact.

  1. #1 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

    Post Despre magazinele de la noi. Despre Altex, mai exact.

    Cel mai mic preţ din România ! Dacă găseşti undeva mai ieftin, noi îţi returnam de 2 ori diferenţa ! spune frumosul banner din magazine şi de pe site. Doar dacă ar fi aşa…

    Acum două săptămâni am cumpărat un joc de consola de la Altex, l-am terminat pe nerăsuflate, ca de obicei, iar apoi l-am găsit pe GamePlace cu 20 de lei mai ieftin. “De ce nu ? 40 de lei sunt 40 de lei până la urmă, iar magazinul e la 10 paşi* îmi spun eu plin de satisfacţie pentru banul câştigaţi uşor. Asta până să ajung în magazin.

    Intrat în peşteră, pentru că nu aş putea numi altfel locaşul în care sălăşluiesc 8 ore pe zi micii troglodiţi cu ecusoane (unii cu uniforma, alţii fără, alţii în tricou roz, ca în orice magazin profesionist), întreb civilizat dacă au activa campania cu returnarea diferenţei (pentru că citisem asta în prealabil doar pe site-ul lor) şi primesc un răspuns, puţin derutat şi destul de indignat, că da, avem şi un baner, domnişorul arătând apoi înspre un colţ abandonat al magazinului, ascuns de câteva maşini de spălat. „Bine, bine ! Mulţumesc ! Am venit cu bonul pentru un produs cumpărat de aici, căci am găsit în altă parte mai ieftin.” am urmat eu.

    Atunci, stalactitele s-au prăbuşit peste micul lor univers liniştit. În câteva secunde, tot personalul magazinului (5 la număr şi nu înţeleg de ce, căci magazinul e relativ mic, o persoană putându-l cuprinde singura cu vederea, dar fie) a făcut popas în jurul meu, parcă pregătiţi să atace. Le-am prezentat frumos site-ul respectiv (neavând magazin fizic în oraş nu am considerat necesar să le ofer şi numele companiei) şi am stat puţin la taifas despre lucruri minore, cum ar fi care e diferenţa de preţ, de parcă ar fi contat vreun pic. Whatever. Un domn mic, gras, chel, asemănător într-un mod ciudat şi puţin înfricoşător cu un Hobbit (dacă îmi amintesc eu bine din LoTR, de acum ani buni), plin de arogantă şi, ţin să precizez, chiar dacă am fost calm pe tot parcursul evenimentului, aroganța lui m-a dus la un pas de a-l lua de guler. Cu acea aroganță maximă a individului prost, care e încă departe de homo sapiens, mi-a spus că îmi trebuie dovada diferenţei de preţ şi anume factura proformă. Am rămas perplex, desigur, şi, chiar dacă am vrut să îi răspund exuberant „matale cumperi acelaşi joc de 2 ori ca să îl joace şi nevastă pe cealaltă consola, sau ce ?”, am realizat repede că habar nu are ce înseamnă o factură proformă şi m-am mulţumit să îi explic despre cum un site de comerţ are preţul afişat. Simple enough, ei ? Se pare că nu, căci a insistat neapărat să îi aduc factura proformă a produsului pe care l-am achiziţionat de la ei şi de care nu aveam a 2-a oară nevoie, până am izbucnit pe un ton, trebuie să recunosc, destul de ridicat: „Ce factura vrei ? E penibil, nu îmi e de 40 de lei că sunt 3 pachete de ţigări, dar pentru 40 de lei nu vă pasa de onoarea magazinului !” Văzând că sunt destul de aprins, Hobbitul nostru s-a eschivat repede spunând că e în regulă dacă preţul e prezentat pe site, dar pentru returnarea banilor e nevoie ca directorul să fie în magazin, iar el vine abia mâine. După ce am vorbit puţin la telefon şi cu directorul, care, ţin să precizez şi asta, un om mult mai neandertalian, dacă ceilalţi au fost neandertalieni, mi-am spus că totul e în regulă, că mă voi întoarce mâine. (lipsa directorului nu mi-a părut suspectă, fiind zi liberă naţională şi România)

    Toate bune şi frumoase, mă pun în pat liniştit că am câştigat şi adorm. (că am câştigat lupta cu personalul absolut abject şi cu sistemul elucubrant de acolo, nu îmi mai păsa deloc de bani la momentul respectiv)

    Ziua următoare, triumfător, sunt sunat de către director (îi lăsasem în prealabil număr de telefon, ca să nu mă mai deranjez cu mersul până acolo la o oră la care probabil el va dormi ca un porc), însă nu mică mi-a fost mirarea când acesta îmi spune că site-ul respectiv nu are magazin fizic în Alba Iulia, căci acolo apăruse problema, aşa că trebuie să fac cerere online pentru infima sumă de 40 de lei. (considerând adaosul URIAŞ pe care ei îl au fată de preturile din UK/US) L-am trimis puţin în universul primordial de unde provine (în gând, desigur, căci trebuie să afişăm mereu o imagine eleganta în faţa oamenilor care chiar au liber în zilele naţionale libere, cum ar fi domnul director) şi am deschis calculatorul. Pe site-ul Altex, surpriză: completarea formularului online se face numai pentru comenzile online, iar pentru cei care au cumpărat din magazin există… da, există director al magazinului.

    Hotărât să fac un scandal monstruos, cu OPC, ştirile locale, prieteni, rude, câinii prietenilor şi tot ce mai pot aduce cu mine în incinta cavernei, mă îmbrac dimineaţa următoare în stil army (pentru că abia acum o săptămână îmi achiziţionasem o ţinută army-style) şi iau telefonul cu numărul de la OPC într-o mână şi bonul fiscal în cealaltă, întrebându-mă furtunos înspre uşă. Atunci, chiar înainte de a ieşi, mi-a apărut revelaţia divină: trecuseră deja 5 zile de la achiziţionarea produsului, deci nu mai aveam dreptul la 2x diferenţa, aşa cum se precizează în termenii şi condiţiile lor de pe site, iar eu nu aveam absolut nicio dovadă că fusesem atât timp trimis din stânga în dreapta. Atunci, dezamăgit, am realizat că nu mai aveam absolut nicio şansă de a câştiga războiul.

    Morala: va las pe voi.
    Attached Images Attached Images sadrz.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu va mai obositi. Ai avut "noroc" ca la produsul tau era diferenta atat de mare. Unei vecine (pe la vreo 78-80 de ani) n-au vrut sa-i restituie (pe vremea cand era de 8 ori sau 10 ori diferenta, la carrefour parca) app 3 ron, pe motiv ca nu are dovada (cu bon cu tot) de la celalalt magazin, desi, culmea, era la nici 50m de magazinul lor.

  3. #3 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by saller123 View Post
    Cel mai mic preţ din România ! Dacă găseşti undeva mai ieftin, noi îţi returnam de 2 ori diferenţa ! spune frumosul banner din magazine şi de pe site. Doar dacă ar fi aşa…

    ...
    Despre aceasta campanie e vorba? Regulament 2x diferenta | ALTEX
    Daca da, tu ai citit termenii?

  4. #4 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Despre aceasta campanie e vorba? Regulament 2x diferenta | ALTEX
    Daca da, tu ai citit termenii?
    Da, asta-i.
    Da, i-am citit pe toti in parte si impreuna.

    Am uitat sa precizez, dar credeam ca e de la sine inteles: chiar daca situatia e reala, acesta este un pamflet.

  5. #5 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

  6. #6 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Ce mentalitate comunista

  7. #7 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Ca altex are reclama mincinoasa pizzi...

  8. #8 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    mai saller..ai citit si acest paragraf ?

    Pentru ca un client ALTEX sa poata beneficia de acest serviciu, este necesar sa fie intrunite cumulativ, urmatoarele conditii:


    1. Clientul sa fi achizitionat si achitat un produs online de pe web site-ul www.altex.ro
    2. Sa gaseasca spre comercializare acelasi produs, acelasi brand si acelasi cod de produs pe unul din web site-urile magazinelor cu acelasi obiect de activitate, enumerate la pct. B al prezentului ( www.domo.ro, www.emag.ro, www.flanco.ro, www.pcgarage.ro, www.evomag.ro, www.f64.ro, www.cel.ro )
    3. Produsul trebuie sa fie in stoc pe respectivul web site ( nu “In stoc furnizor”, “La comanda”, “La precomanda” )
    4. Pretul mai avantajos sa fie valabil minim 3 zile consecutiv pe respectivul site, din ziua completarii formularului de rambursare
    5. Produsul mai sus mentionat sa fie comercializat in aceleasi conditii de:
    - finantare - cash/rate;
    - servicii - termen de garantie, livrare (gratuita).
    - termen de garantie si garantie asigurata de reprezentanti autorizati.
    nu cred ca gameplace se regaseste printre aceste site-uri...ca sunt atat de prosti ca n-au stiut ei cum sa puna problema e una/sau macar sa cunoasca regulile proprilor campanii..dar daca ajungeai la OPC si citeau si ei acest regulament nu rezolvai nimic..

    si pana la urma pe undeva e normal iar pe undeva nu...

    e normal pentru ca ei sunt lant de magazine fizice la care poti comanda si pe site...iar acele magazine on-line sunt exclusiv on-line deci costuri mai mici si preturi mai mici..

    si nu e normal pentru ca se pot intelege intre ele firmele(emag,altex,domo samd) si cum probabil detin 80% din piata o pot controla foarte usor..

  9. #9 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    considerând adaosul URIAŞ pe care ei îl au fată de preturile din UK/US
    Praf ai facut-o pe-asta. Eu in locul tau m-as supara atat de rau pe astia de la Altex incat, nu doar ca mi-as cumpara TOATE jocurile prin iPaul, dar nici nu as mai intra VREODATA in vreun magazin de-al lor. Nu conteaza ca in ultimul an Altex a avut preturi de bun simt si promotii extraordinare, ce ti-au facut tie acum (din cauza ca esti incapabil sa citesti) e INADMISIBIL!

  10. #10 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Nici ca o puteam spune mai bine decat paul.
    Si Altex cat de cat au inceput sa mai miste, au promotii etc. fata de alti retaileri din lista lor cu care se compara.
    Totul e simplu si-au facut un radar probabil, gen price alert care ruleaza si compara pe baza codului de produs preturile si le ajusteaza acordingly. Si dc ii prinzi in offside cu 2-3 lei in plus fata dr ceilalti iti cer proforma si tu poti sa-i inviti sa le viziteze site-ul de pe una din tabletele lor conectate la internet.
    Ce-i mai trist este ca gibonii nu-si cunisc regulamentul propriilor promotii. Daca ar fi stiut te intrebau direct dc e din lista retailer-ilor mentionati de ei.
    Argumentele legate de lista exclusivista prezentata de ei ti le-a prezentat Paul.

    Bine ca nu te-ai mai dus la OPC, ca te luau pe sistemul dc taceai filozof ramaneai.

    Ce-ai drep, mi-a placut sa-ti citesc pledoaria. Si rar am rabdare sa citesc un asa papirus. Eu te sustin dc vrei sa scrii review-uri sau news-uri pe forumul asta. It will be a shame to waste such a talent

    Legat de Altex - dc ei sunt din neanderthal, restul retailerilor cu siguranta sunt din cromanion sau cretacic (nu stiu exact cronologia istorica but you get the picture). Ex concret: aveam preorder la ei la splinter cell 5th freedom ed. si m-au sunat sa-mi zica ca nu va fi livrata vineri asa cum au promis ci sambata. Am schimbat si adresa de livrare pt ca sambata nu mai eram in aceeasi locatie si sambata la 12 am primit coletul. Mi se pare o abordare mult mai fare fata de client, decat modul de abordare al celor de la gameshop din trecut cand au anuntat ca nu mai onoreaza preorderurile la mass effect 3 in ziua lansarii. Ce-I drept si gameshop si-au mai revenit mult de atunci.

    Problema e ca romanasii au mai iesit prin lume si s-au invatat cu niste servicii foarte ok (dar intr-o piata mult mai matura si cu putere inzecita de cumparare) si magazinele ca Altex & co vor sa mai schimbe cate ceva in bine dar stau prost cu implementarea. In sfarsit si-au dat si ei seama ca e mai bine sa negocieze mai bine cu distribuitorii si sa ia un volum mai mare ca apoi sa poata lasa la pret si sa ruleze banii, decat sa tina jocurile pe raft cu anii la 200 RON.

    My 2 (long) cents,
    L.

  11. #11 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Domnilor, sa nu uitam ca un pamflet e un pamflet, in primul rand. Acum ca am stabilit asta, sa trecem la o mai atenta analiza a termenilor si conditiilor celor de la Altex. (nu acuz pe nimeni ca nu a citit cu atentie inainte sa imi sara in cap, caci e firesc; fara motivatia necesara -40 de lei INTREGI- nici eu nu as fi stat la analizat)

    B. Web site-ul magazinelor agreate, avand acelasi obiect de activitate - web site-ul unui magazin sau retea de magazine care comercializeaza produse electronice, electrocasnice, IT, comunicatii si divertisment. Din aceasta lista fac parte : Audio-Video, Electronice, Electrocasnice, It&C | Domo, eMAG.ro - cea mai variata gama de produse, Flanco - Mereu peste așteptări, PC Garage | Notebook, calculatoare, sisteme, periferice si componente PC, evoMAG.ro - electrocasnice si electrice online la cel mai bun pret, F64 Studio - Echipamente fotografice, aparate foto compacte si digitale, obiective, accesorii, Laptop Notebook Telefoane Mobile Monitoare LCD Aparate Foto.

    Am marcat cu rosu ce mi-a placut in mod special. "Din aceasta lista FAC PARTE.", adica din acea lista, ei au dat numai cateva exemple, nu au enumerat intreaga lista, lista intreaga care contine TOATE magazinele specializate in ale lor. Adica si GamePlace, in categoria IT, pe care, din nou am marcat-o cu rosu. Putem lua un exemplu concret, matematic. Din lista numerelor prime, fac parte: 2, 3, 5, 7. Afirmatia mea este corecta, dar incompleta, in acelasi timp, tocmai pentru ca nu a fost menita a fi completa, ci orientativa. Acum ca am stabilit si asta, sa trecem la cealalta mare problema cu care si eu m-am confruntat (sau credea cineva ca sunt un om care nu are prea mult timp liber la dispozitie, ca sa poata lua totul in calcul? Pai tocmai am scris aici 2 pagini, nu? ), si anume ca GamePlace e doar un site, nu un magazin propriu-zis.

    Site -> despre noi -> al doilea paragraf.
    Pentru cei lenesi sa deschida alt link, am binevoit sa copiez aici:

    Magazinul online este (deținut și) operat de:

    SC MEDIACENTRIX SRL
    punct de lucru : Piața Ștefan Cel Mare nr.4/ Camera 120B, Cluj-Napoca, Cluj
    cu sediul în Cluj, com. Florești, str. Tăutului, nr.19A/5
    cont bancar RO22INGB0000999902335402,
    înregistrata la ORC sub nr. J12/2296/2004.
    CIF: RO16531319

    Magazin mai fizic de atat nu se poate. Problema nu a fost cu mai marii de la Altex, care sunt baieti de treaba, ci cu mai micii, care dau dovada de aroganta maxima si nesimtire. Cu alte cuvinte, lider bun, dar care nu stie pe cine sa angajeze. Stiu ca e greu cu un magazin mare, dar uite ca la McDonald's mereu mi se zambeste, chiar si cand fata lucreaza la non-stop, la 3 dimineata.

    [Later Edit] Multumesc pe aceasta cale userilor LucKos si darkpaul13, pentru un mesaj pertinent, organizat si detaliat. Ma bucura sa vad ca se poate sa avem o parere contra care sa nu fie dominata de ironii gratuite si excese de aroganta.

  12. #12 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    da..insa detinut si operat nu inseamna ca este magazin fizic..acela este probabil un apartament unde firma are sediu..foarte probabil ca de acolo se si opereaza toate comenziile...insa nu este acelasi lucru cu a avea un magazin fizic...ptr ca un magazin fizic pe langa faptul ca are un sediu(al firmei) la fel ca gameplace are si vanzatori,femei de serviciu,etc si mai important are un spatiu inchiriat..iar chiria ptr un spatiu comercial este infinit mai mare decat chiria unui apartament unde se afla sediul firmei..

    in al doilea rand...uite ce scrie aici..

    Pentru ca un client ALTEX sa poata beneficia de acest serviciu, este necesar sa fie intrunite cumulativ, urmatoarele conditii:


    1. Clientul sa fi achizitionat si achitat un produs online de pe web site-ul Cel mai mic pret din Romania | ALTEX
    2. Sa gaseasca spre comercializare acelasi produs, acelasi brand si acelasi cod de produs pe unul din web site-urile magazinelor cu acelasi obiect de activitate, enumerate la pct. B al prezentului ( Audio-Video, Electronice, Electrocasnice, It&C | Domo, eMAG.ro - cea mai variata gama de produse, Flanco - Mereu peste așteptări, PC Garage | Notebook, calculatoare, sisteme, periferice si componente PC, evoMAG.ro - electrocasnice si electrice online la cel mai bun pret, F64 Studio - Echipamente fotografice, aparate foto compacte si digitale, obiective, accesorii, Laptop Notebook Telefoane Mobile Monitoare LCD Aparate Foto )
    3. Produsul trebuie sa fie in stoc pe respectivul web site ( nu “In stoc furnizor”, “La comanda”, “La precomanda” )
    4. Pretul mai avantajos sa fie valabil minim 3 zile consecutiv pe respectivul site, din ziua completarii formularului de rambursare
    5. Produsul mai sus mentionat sa fie comercializat in aceleasi conditii de:
    - finantare - cash/rate;
    - servicii - termen de garantie, livrare (gratuita).
    - termen de garantie si garantie asigurata de reprezentanti autorizati.
    deci aici te lamureste clar ca doar cele enumerate la pct B sunt acceptate...

  13. #13 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    ...
    Attached Images Attached Images zzzaltex.jpg

  14. #14 SP
    Member andreiaka's Avatar
    @saller si eu sunt din Alba , la care altex ai fost ? La ala de langa kaufland sau langa mall ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Detalii noi despre NGP By Mika in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 27-05-2011, 14:39
  2. Informatii noi despre Fable 3 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 02-07-2010, 01:22
  3. Informatii noi despre Natal By trickz in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 08-01-2010, 00:28
  4. Noi informatii despre Uncharted 2 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 14-07-2009, 22:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts