Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Recomandari extinctor de apartament

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Recomandari extinctor de apartament

    Howdy! Am observat cu stupoare ca toate extinctoarele din bloc au disparut... si in loc sa ajung sa regret vremea lui Ceasca, pe cand existau extinctoare la fiecare etaj in parte, am zis sa iau eu unul sa-l tin in casa, pentru orice eventualitate. Nu e de ras, fereasca Sfantu' sa iti ia foc ceva si sa-ti dai seama ca nu poti sa faci nimic.

    Prin urmare, am si eu o rugaminte la cunoscatori... sa ne faca o recomandare, avand in vedere ca trebuie unul nici prea mare (dar nici prea mic), care sa fie OK si pentru electrice. Din cate am inteles sunt cel putin 3 tipuri: cele cu pulbere (notate cu P), cele cu CO2 (notate cu G) si cu spuma (S). Ce urmeaza dupa nume inseamna capacitatea (in litri sau kg). Corect?

    In nepriceperea mea ma gandesc ca un P3 ar fi OK pentru un apartament. Am i right?
    Si daca da, poate faceti o recomandare... ca nu vreau sa dau o avere pe asa ceva. Mai ales ca am inteles ca si astea expira.

  2. #2 SP
    vyo
    Junior Member vyo's Avatar
    Eu am bila extintoare Elide Fire - e usoara (1.3 kile) si conceptul a primit nu stiu de premii. Inca nu a fost nevoie s-o folosesc, dar cica acopera un volum de 15 m3. Nu e niciun risc sa se declanseze aiurea, scoate un sunet inainte sa se declanseze

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa astepte Elide Fire ala 100 de ani pana voi da eu 600 RON pe el

  4. #4 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Tatal meu lucreaza in industria asta de vreo 6 ani...si am inteles si eu cum sta treaba.

    Sunt unele micute care pot fi tinute si in masina (maxim 150 roni) si este destul pentru un mic incendiu ...garsoniera/ apartament 2 camere micut.

    Pulbere = un fel de nisip fin, bun daca focul nu poate fi stins cu apa/spuma (curent electric/prize in vecinatatea flamei si risc de electro-soc) naspa de folosit in camere mici...lasa murdarie peste tot.


    CO2 = bioxid de carbon , reduce flama prin eliminarea oxigenului ce ajuta la mentinerea ei. bun pentru small spaces... BEST CHOICE!


    Spuma = acopera mult spatiu , elimina flama de la baza...insa trebuie ferita de tensiune , bun pt Outdoor fires...sau cel putin around the house... si in caz de alte substante inflamabile.


    Cea mai buna alegere este cel cu CO2 pentru un apartament cu 3 camere...

    Stingator G3 - Stingatoare cu CO2

    Toate se descarca in 8 secunde (acuma depinde si marimea flamei...) cred ca G3-ul e cel mai ok.

    Daca doresti alte info , PM

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Wow cate informatii. Personal nu am nevoie de asa ceva, dar informatiile sunt tot timpul de ajutor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts