Thread-ul de GSM este cam pustiu si-n plus de asta, Android si Apple au threaduri diferite, problema mea poate sa fie si din alte cauze decat cele legate de telefon, de aceea am postat aici, chiar sper sa gasesc o rezolvare.

Imi plac foarte mult telefoanele din seria N de la Nokia si doresc de asemenea sa le folosesc. Vreau sa scot maximum din ele si de aceea doresc sa le fac update de firmware, cei care ati avut Symbian, probabil stiti ce diferenta era intre modul in care rula la iesirea din fabrica, si cum rula la cativa ani de la iesire.

Am incercat cred ca 30de ore in total sa-mi updatez N90 si N91. Fara niciun succes, am incercat Nokia Suite, Nokia PC Suite, Nokia Care Suite, Nokia Software Updater, Nokia Software Recovery Tool, Phoenix, Best BB5, Nemesis, Jaf. Problema este urmatoarea: dupa ce se downlodeaza fisierele de update, se pierde conexiunea cu telefonul. Am incercat sa dau repair din CP si la cablu, run as administrator, degeaba. Pe acelasi cablu am incercat sa updatez un Nokia E51. A mers perfect.

Scriu in speranta ca mai este cineva care a trect printr-o problema asemanatoare si-mi poate oferi un sfat, doresc mult sa fac acele updateuri.
De asemenea, daca are cineva pe acasa un telefon mai vechi cu symbian 8.1 sau 9,1, de preferat fara Service Pack si are instalat Windows XP, l-as ruga sa incerce sa-i faca update, ii va functiona telefonul si mai bine si voi stii si eu daca instalarea unui Windows mai vechi ar da roade. Folosesc Win7 32bit.

Multumesc!