Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 56

Thread: Generatia din zilele noastre

  1. #21 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    tokio motel ?

  2. #22 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Fac parte din generatia asta si nu sunt prea mandru de ea, dar vreau sa cred ca nu ma identific cu aceasta generatie.

  3. #23 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Brusc, mi-am amintit cum era inainte de a da toata lumea ( cel putin orasul meu ) de hi5 si alte chestii d-astea. Veneau parintii dupa noi la 11 noaptea sa ne ia in casa, ca stateam numai afara. Ne jucam numai 9 Pietre, Capra-i noua, gropita, Baseball ( serios, era hilar )... Imi vine sa plang. Si acum... acum.
    Acum totul e diferit. Cat de diferit. Acum toti sunt brusc atat de seriosi. Nici nu vorbesc cu tine daca nu incluzi si un cuvant ce se refera la organe sexuale in fraza. Mu, mess, hi5. Un prieten care il stiu de aproape 7 ani m-a intreabat "hai ma, vrei sa mergem la curve ? cu 600.000 te lasa sa..." si mai bine nu mai zic. Uau. UAU. Nu mai stie nimeni sa se distreze ? Cateodata ma uit la unii pe care ii stiu de o viata intreaga, si abea daca schiteaza un zambet. Cateodata ma intreb daca sunt singurul din oras care stie sa se bucure de viata.

    Mi-e dor de copilaria adevarata.

  4. #24 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Spune-le: "Why so serious ? Let's put a smile on that face!"

  5. #25 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    pe mine ma scoate din sarite trendu asta cu:

    "nu va luati de el ca e emo, nu e emo, e minimal"

    si nu ca as avea ceva cu genul respectiv muzical, dar e prea mult sa le ceri o definitie a genului.

  6. #26 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Deci ne dam seama cat de penibili sunt, daca nu sunt in stare sa isi reprezinte stilul muzical si trebuie sa ne spuna cineva ce reprezinta.

  7. #27 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Brusc, mi-am amintit cum era inainte de a da toata lumea ( cel putin orasul meu ) de hi5 si alte chestii d-astea. Veneau parintii dupa noi la 11 noaptea sa ne ia in casa, ca stateam numai afara. Ne jucam numai 9 Pietre, Capra-i noua, gropita, Baseball ( serios, era hilar )... Imi vine sa plang. Si acum... acum.
    Acum totul e diferit. Cat de diferit. Acum toti sunt brusc atat de seriosi. Nici nu vorbesc cu tine daca nu incluzi si un cuvant ce se refera la organe sexuale in fraza. Mu, mess, hi5. Un prieten care il stiu de aproape 7 ani m-a intreabat \"hai ma, vrei sa mergem la curve ? cu 600.000 te lasa sa...\" si mai bine nu mai zic. Uau. UAU. Nu mai stie nimeni sa se distreze ? Cateodata ma uit la unii pe care ii stiu de o viata intreaga, si abea daca schiteaza un zambet. Cateodata ma intreb daca sunt singurul din oras care stie sa se bucure de viata.

    Mi-e dor de copilaria adevarata.
    Foarte adevarat postul. Din pacate nu mai am thanks-uri pe azi.

  8. #28 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    pe mine ma scoate din sarite trendu asta cu:

    \"nu va luati de el ca e emo, nu e emo, e minimal\"

    si nu ca as avea ceva cu genul respectiv muzical, dar e prea mult sa le ceri o definitie a genului.
    Vrei o definitie a genului ?

    Quote Originally Posted by \"Conversatie messenger\"
    *fff**fff*: ce e minimal ma?
    Fapt Divers: stii melodiile alea cand maraie cainii si miauna pisicile?
    *fff**fff*: d le stiu
    Fapt Divers: pai alea in combinatie cu rock-classic si mixate de dj baros reprezinta muzica minimal , dj baros a inventat stilul
    *fff**fff*: a gata stiu care e , am auzit d dj asta e smen vericule muzica calumea , hai mersi
    Fapt Divers: bafta bafta
    Quote Originally Posted by \"Luis_Figo\"
    am citit eo undeva o chestie � nuj daca ar fi si adevarata � cica genu` de muzica electronica �minimal� ar fi fost inventat de nuj ce dj, cand s`a sculat el dimineata si auzea tic`aitu de la ceas si picaturile de apa cum cadeau � ceva de genu` � nuj daca e adevarat sau doar legenda
    Quote Originally Posted by \"Sk\"
    deci foarte lol�un lol exagerat �.cum ma>? cand maraie cainii si miauna pisicile? ))))))) tare �si culmea ca pana la urma si-a dat el seama care e�adica cunostea baiatul�cunostea
    Quote Originally Posted by \"RottenKid\"
    cand bate vantu si vine uraganu � minimal frate !

    Nu cred ca cineva ar putea sa-ti dea o definitie adevarata a minimal din cate se vede.

  9. #29 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    pe mine ma scoate din sarite trendu asta cu:

    \"nu va luati de el ca e emo, nu e emo, e minimal\"

    si nu ca as avea ceva cu genul respectiv muzical, dar e prea mult sa le ceri o definitie a genului.
    "eu? cocalar? ce dracu... nu ascult manele de'alea ieftine... doar gutza..."

    Asta e... ce sa facem, pubertatea naste monstrii..

  10. #30 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    meh nu sunt penibili sunt idioti cu fulare la gat vara cu frezele alea idioate cu belciuge in buze la 12 ani .....O generatie de idioti....Poate si noi am fost ..Cel putin eu am fost cu Punku cercei in urechi tatuaje ...Dar nu ca ratati emo din ziua de azi ......i-as bate numai cu bata in dinti !

  11. #31 SP
    Junior Member Soop's Avatar
    Maiouri(da,stiu,suna ciudat dar asa e corect) mulate,ochi machiati,blugi cu tinte si fularele arse cu tigara ftw...Sincer, nu stiu ce sa mai zic,credeam ca moda asta ii molipseste doar pe cei cu varste intre 13-16 ani dar am observat ca si prieteni de-ai mei,de 20 de ani,au ajuns sa se dea cu oja,sa se creda neintelesi,sa poarte nisipari cu carouri si chestii de genul asta.Cand aveam eu vreo 10-13 ani nu tin minte sa fi fost vreo moda deasta imbecila,toata lumea batea mingea,toti ne jucam de-a va-ti ascunselea,toti umblam cu tubermane si gornete(asta cand eram mai tineri),toti ne udam cu apa si toti faceam "stampile"din noroi si le lipeam pe zidurile proaspat vopsite.Acum,copiii sunt mai preocupati sa atinga level 70 cu tauren-warrior-ul de pe wow,sa aibe 134590 de prieteni pe hi5 si sa faca figuri daca te rastesti putin la ei si cateodata mai au tupeul sa si raspunda obraznic cu o totala lipsa de respect...Hai ca ma opresc aici,nu de alta dar incep sa vorbesc ca un pensionar senil si mai am vreo 40 de ani pana ajung acolo
    Cheers...

  12. #32 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    asta chiar ca e secolul vitezei din moment ce ajungi sa te simti batran la doar 20 de ani. si mie mi se intampla des

  13. #33 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Generatia de azi se imparte in 3 mari categorii:
    Prima categorie formata din toti cei care "se crede Jm3k3ri, Shuk@ri", care merg pe strada cu cate un ciur de telefon care suporta mp3 si le rasuna guta si sistemu lu' salam in difuzor

    O a 2a categorie in care componentii ei au freze aiurea, piercuri peste tot, unghii negre si cate un diliu care la 12 ani se arunca de pe bloc pt ca se simte o povara pt parinti

    Si in sfarsit a 3a categorie care e alcatuita din cei care poarta ochelari de soare cat juma din fata, care ii vezi cu convers in picioare si strang toata saptamana bani ca sambata seara sa faca ceva "clubbin", sa ia niste "bobitse"

    Astia ar fin proportie de 30% fiecare categorie...restu de 10% sunt normali...din pacate mult prea putini...si asa iar ajung la vorba unui bun prieten..."ne ducem pe **** ca umanitate"

    Daca am zis ceva gresit va rog sa ma corectati

  14. #34 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Nops, cum iti permiti sa nu amintesti de "basu' si cu toba mare?"

  15. #35 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Cam asta e adevarul. De ce nu mai putem fi normali? De ce trebuie sa iesim in evidenta prin ceva?

  16. #36 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Xtm View Post
    Nops, cum iti permiti sa nu amintesti de \"basu' si cu toba mare?\"
    Corect. Ai uitat ca mai exista si ei.

  17. #37 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu n-am nimic cu generatia emo. Mi se par draguti. Ma amuza. Oricum nu ai cum sa fi neinteles la 13 ani...

  18. #38 SP
    Junior Member Soop's Avatar
    Sa-si o cartela Cosmote,poate asa o sa poata si ei comunica cu toata lumea ...ca tot am vazut ca e in floare reclama respectiva
    Cheers...

  19. #39 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Adica sa isi taie venele in timp ce vorbeste cu alt emo care si el isi taie venele?

  20. #40 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar

    Remember - Ultima Generatie.

    "Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2008 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.
    Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.
    Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea" , "Castel", "Ratele si "vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri.
    Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
    Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.
    Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".
    La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.
    Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
    Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa.Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.
    Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!
    Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.
    Am citit "Licurici", "Pif", Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
    Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".
    Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.
    Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si
    toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.
    Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".
    Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers" ...
    Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru !"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 03-03-2011, 16:27
  2. Replies: 288 Last Post: 28-01-2010, 10:27
  3. DVD-uri de toate zilele By pheidippides in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 24-09-2008, 03:03
  4. iPod - Generatia 2008 By istrategie in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 10-09-2008, 19:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts