Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Cu cați bani aș putea vinde un 360?

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Cu cați bani aș putea vinde un 360?

    Salutare. Acum ca am terminat liceul și plec la facultate m-am hotărât sa îmi fac un PC cât de cât performant. Ideea este ca nu am bani și ma vad nevoit sa vând consola. Am cam asa:
    - Xbox 360 Slim
    - HDD 250GB Microsoft
    - Controller Glossy Albastru
    - Kit Play'n'Charge
    - Casti TurtleBeach XL1
    - 23 de jocuri pe DVD, valoarea medie sa zic 30 de lei fiecare
    - peste 40 de jocuri pe HDD, presupun ca astea fiind digitale în preț mediu ar fi 20 de lei bucata

    La un mic calcul consultând OLX și Okazii, as ieși la un total de 700 de lei pentru consola și accesorii, 690 pe jocurile originale și 800 pentru cele digitale. Asta înseamnă 2190 de lei pentru tot.

    Acum sunt și eu realist și sunt conștient ca nu am șanse sa iau atât de mult pe un 360 fie el și cu o grămadă de jocuri, dar undeva la 1500-1600 de lei as putea sa iau? Nu compar cu preturile de pe OLX pentru ca nu sunt genul care sa își supraevalueze obiectele, dar as vrea sa obțin cât mai mulți bani cu putință pentru a-mi face un calculator capabil pentru facultate.

    După voi, cam ce bani aș lua pe tot pachetul?

  2. #2 SP
    Member leo_cosmin's Avatar
    Cam greu sa il dai pe tot, ca pachet. Adica l-ai da ca pachet intreg doar la bisnitari, care in niciun caz nu ti-ar oferi un pret bun....
    Mi se pare extrem de greu sa gasesti pe cineva care sa cumpere tot pachetul, pentru uz personal. Ar trebui fie sa nu mai fi avut, practic, nicio treaba cu x360 pana acum (pentru a vrea intregul pachet de jocuri, ar trebui sa nu le fi jucat, nu?), fie sa isi doreasca toate jocurile pentru colectie (in forma fizica si digitala), ceea ce iar e greu de crezut ca se va intampla sa ii lipseasca toate cele peste 63 de jocuri....

    Cam asta e parerea mea, despre pret nu stiu ce sa spun.

    PS: Daca te-ai gandit sa apelezi la bisnitari, incearca la user-ul ala cu Mario.... parca el cu asta se ocupa.

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    max 1000 pt pachet. probabil mau mult pe bucati dar dureaza ceva pana scapi de tot.

  4. #4 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    :/ încerc sa vad prin oraș poate reușesc sa îl dau. În momentul de fata sunt în pana de bani și chiar nu îmi permit sa investesc în calculator asa ca trebuie sa fac unele compromisuri. 1000 nu ma ajuta prea mult și la banii ăștia mai degrabă îl păstrez pana îl dovedește timpul....

    P.S.: @djleo666 chiar nu am găsit bani sa îți trimit. Când o sa am îți las un mesaj.

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    :/ încerc sa vad prin oraș poate reușesc sa îl dau. În momentul de fata sunt în pana de bani și chiar nu îmi permit sa investesc în calculator asa ca trebuie sa fac unele compromisuri. 1000 nu ma ajuta prea mult și la banii ăștia mai degrabă îl păstrez pana îl dovedește timpul....

    P.S.: @djleo666 chiar nu am găsit bani sa îți trimit. Când o sa am îți las un mesaj.
    Nu te panica man! Cu doar 5 lei ne luam ceva de la KFC )

    Glumeam, nu ma grabesc sa-l vand. In alta ordine de idei cu atat l-am vandut pe al meu (1.100 lei) , slim de 250 gb cu kinect si 70 de jocuri plus volanul Logitech de Xbox360. Deci incearca sa te obisnuiesti cu ideea, pe de alta parte nu ai lua nici macar atat daca ti-a da RROD maine...

    Deci nu trebuie sa pleci de la ideea ca 1.000 de lei e putin, daca ma intrebi pe mine, ca amic care am vandut 4 Xbox-uri 360 pana acum, iti zic ca e o suma chiar bunisoara, in ideea in care ieri i-am comandat lui Eneea un Xbox One de 500 Gb de la Media Galaxy cu 1.087 lei. Si personal indiferent cate jocuri fizice ai, nu se compara X1 cu X360...

  6. #6 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Aici ai dreptate. Eh asta e, îmi fac pc din banii care ii scot și asta e. Nu îmi iese nici pe departe ceea ce m-am așteptat, chiar dacă aveam nevoie de unul bun ca de aer. Mai vad eu unde găsesc restul. Termin cu bacul și ma angajez pe vara. 3 luni ori 500 de lei dacă iau măcar și sunt mulțumit. As avea ceva de băgat în piese.

  7. #7 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Eu mi-am dat xboxul 360 luna trecuta cu 800 de Ron, ce-i drept am vrut sa scap repede de el, si nu am vrut sa ma complic cu vanzarea pe bucati. Un pret mai spre piata era probabil 1000 Ron. Jos Copy-paste din anunt:

    "Vand xbox360 250 GB+kinect+acesorii+jocuri
    A venit vremea sa imi dau si eu xboxul, intrucat nu ma mai joc pe el. Il dau impreuna cu jocurile din poza(Dead Space este sigilat, Prototype 2 este Collector`s). Consola este din 2011, este varianta de 250 de GB, lucioasa. Consola merge fara probleme, singurul inconvenient fiind ca este luata din UK, deci are stecher de UK(voi da si adaptorul folosit de mine). Consola nu a fost modata niciodata, evident, si vine la pachet cu 2 controllere + play and charge kit, suport de kinect pentru TV, casti pentru chat online, cablu HDMI. Pret:

    -pachet complet -820 Ron
    -consola+kinect+ accesoriile 720 Ron
    -Jocurile - 200 Ron

    Jocurile erau in jur de 25 la numar"

    Probabil in cazul tau vei lua 1000 sau 1100 pe tot pachetul, sau mai mult daca te chinui sa dai jocurile separat. Trebuie sa te gandesti ca e generatia de console veche, lumea nu mai investeste o groaza de bani pentru asta, ci cepntru genratia actuala.

  8. #8 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Poate reușesc sa îl dau pachet complet. Dacă nu, asta e. Încerc sa iau pe cât posibil. Trebuie sa găsesc eu pe cineva care sa vrea 360...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PC pt CAD/CAE By AndyZ in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 19-12-2014, 22:58
  2. Cu cat as putea vinde o consola PS3 By kendodaniel in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 27 Last Post: 14-09-2014, 13:00
  3. Replies: 7 Last Post: 19-06-2011, 21:20
  4. CORA Pantelimon vinde XBOX 360 slim (4gbb integrat) la 749 ron By BloodSamurai in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 28 Last Post: 12-02-2011, 23:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts