Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 37 of 37

Thread: Clubul de narghilea

  1. #21 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by andusmq1 View Post
    sal ajutatima si pe mne cu cateva sfaturi cum sa prepar o narghilea sa scoata mult fum ce aroma sa folosesc de la ce firme cata apa sa pun si restul detaliilor ca pe net nu zice mare lucru sunt incepator dabea mi-am luat narghileaua si nu ma pricep
    is destul de multe chestii de urmat ca sa iti iasa o narghilea buna.
    1.Apa ar trebui sa pui mai cam 80% din capacitatea vasului, ca sa intre totusi tubu ala metalic in apa (cam la toate narghilelele am vazut ca au o mica linie care ar fi ca un indicator pana unde sa pui apa)
    2.daca pui o folie de staniol peste creuzet, eu sugerez sa o impaturi de 2 ori ca sa fie un pic mai rezistenta si sa nu se arda aroma prea repede de la carbune ca dupaia nu o sa mai aibe gust bun
    3.gaurile in staniol ar trebui sa fie multe si mici in loc de mari si putine
    4.daca folosesti carbuni clasici( nu cu atuo-aprindere) atunci iti sugerez sa lasi carbunele pe foc pana cand s-a aprins calumea (cand aproape tot carbunele e alb sau grii, nu negru). Degeaba pui rapid un carbune abea aprins daca acesta nu degaja caldura. Daca folosesti in schimb carbuni cu auto-aprindere, atunci aia poti sa ii pui direct pe staniol.
    5.poti sa iti cumperi sau sa improvizezi si sa iti faci singur o cupola care sa o pui la creuzet ca sa capteze cat mai multa caldura. Eu cu prietenii mei de regula facem o cupola din staniol nu dureaza mai mult de 1 min sa o faci.
    6.Incearca sa pui apa rece in recipient sau chiar apa cu cuburi de gheata. O sa simti un gust mai racoritor atunci cand tragi din narghilea.

    Faza cu fumu difera de la o aroma la alta (cum difera si care aroma de ameteste mai tare sau mai putin). De exemplu aroma de trandafiri sau cioco-mint produce o GRAMADA de fum (nu glumesc... a s%# load of smoke) in timp ce aroma de numa de cocos sau cafea produce destul de putin. De ametit sincer cred ca merele te ametesc cel mai bine .

    Ti-as mai recomanda urmatoarele arome (in special): mere, cioco-mint, trandafiri si cirese. Astea au fost beton. Unele arome precum cafea sau cardamon ar trebui evitate (parerea mea...eu stiu ca toti ne feream sa le fumam alea. Alea le-am fumat abea la sfarsit cand nu mai aveam altceva ).

    Sper ca te-au ajutat sfaturile mele. Spor la fumat!

  2. #22 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ca tot a fost dezgropat threadul, am o intrebare, mai de noob as zice. Ce combinatie de doua arome s-ar potrivi sa fumez? Adica am fost de multe ori la narghilea (n-am acasa) si am incercat mai multe dar nu au fost cine stie ce.... ma gandeam ca niste experti ca voi m-ar putea ajuta.
    Si inca o chestie... dupa cam 15-20 de minute de fumat din narghilea, nu prea mai pot sa trag in piept, cum trag un pic cum ma inec. E de vina narghileaua, se intampla ceva sau doar plamanii mei sunt obositi?

  3. #23 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Si inca o chestie... dupa cam 15-20 de minute de fumat din narghilea, nu prea mai pot sa trag in piept, cum trag un pic cum ma inec. E de vina narghileaua, se intampla ceva sau doar plamanii mei sunt obositi?
    cel mai probabil aroma s-a ars si trebuie schimbata. Si la noi la inceput erau faze in care ardeam aroma de la inceptu si dupa 5 min trebuia schimbata (that was a bummer).

    cat despre combinatii nu stiu ce sa zic... rar le amestecam. Da tin minte ca ultima data am pus cioco mint cu mere si altadata am pus cirese cu mere si a iesit chiar bine. odata am combinat pepe galben cu nuci de cocos si inca ceva.. si nu a iesit prea bine . de regula mie imi place sa fumez o singura aroma pana la capat, da nu strica uneori niste "senzatii tari" (so to speak).

    P.s. eu ma bucur ca ma "dezgropat" threadul. poate ca la site ii zice ConsoleGames, dar asta nu inseamna ca trebuie sa vorbim doar de console si/sau jocuri . I`m just sayin'

  4. #24 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    In loc de apa, incercati votka .

  5. #25 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sa se arda aroma? Dupa doar 20 de minute? Pai cum eu cu prietenii mergem si stam vreo 2-3 ore... ne-ar seca de bani!
    Si by the way, cum e narghileaua cu lapte?

  6. #26 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Sa se arda aroma? Dupa doar 20 de minute? Pai cum eu cu prietenii mergem si stam vreo 2-3 ore... ne-ar seca de bani!
    Si by the way, cum e narghileaua cu lapte?
    inseamna ca sunteti experti la facut narghilea daca o singura "portie" pusa in creuzet va tine 2-3 ore . La noi dupa 20-30 de minute simtim ca se schimba gustul si nu mai putem trage. Ala ii semn ca aroma s-a ars si ar trebui schimbata. Da daca esti mosochist poti sa continui.

    Am mai patit odata cu un prieten care sio luat narghilea si o bagat o aroma de mere. Eu am venit dupa o ora numa si cand am tras m-am innecat instant. Tutunul era carbonizat si totusi ei fumau in continuare. Dupaia s-au mirat ce buna era cu adevarat narghileaua odata ce am schimbat tutunul .

    Si btw cu lapte nu am incercat . Cu vodka si vin am incercat si parca odata am bagat si cu tuica . It was hardcore

  7. #27 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    pai nu noi suntem expertii ci aia de la cafeneaua unde mergem. si tot asa, cam dupa 20 de minute incep sa ma inec, dar e ciudat pt ca nu toti ne inecam, altii inca mai trag de rup. chestia si mai ciudata e ca dupa cca o ora dupa ce nu mai pot sa trag nu ma mai inec....

  8. #28 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    dar e ciudat pt ca nu toti ne inecam, altii inca mai trag de rup. chestia si mai ciudata e ca dupa cca o ora dupa ce nu mai pot sa trag nu ma mai inec....
    what can i say? willpower ? Alti prieteni trageau in continuare chiar daca era arsa aroma. Eu cum incep sa simt ca aroma s-a ars, ma si opresc. Da altii mai fumeaza in disperare pana nu mai avem nimic nimic in creuzet de fumat....

  9. #29 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Noi fumam cat ne tin carbunii.

  10. #30 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    My baby < 3 !
    Attached Images Attached Images 010.jpg

  11. #31 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Voi de unde va luati arome? Preferabil de calitate buna.

  12. #32 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    De cand nu mai exista arome cu tutun pe narghilea.ro, okazii, sunt persoane care aduc din egipt, turcia si alea sunt ok.

  13. #33 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Am folosit pana acum tutun de la Nakhla cu arome de 2 mere, menta, trandafir si piersica. Primele 2 le-am luat de pe okazii si au fost super ok, iar la gust pisca. Ultimele 2 insa le-am luat din Europa. Aroma este foarte slaba, iar nicotina nu se simte deloc (desi pe cutie scrie ca au tutun). De asemenea la gust nu pisca. E posibil sa fie contrafacute sau sunt aceste 2 arome mai slabe?

  14. #34 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    mai bine faceti un bong...cu vodka si niste iarba pusa in hartie de rulat tigari

  15. #35 SP
    Junior Member baghy's Avatar
    Dar nu mai bine direct in ocb-uri?

    Sent from my Optimus 2X using Tapatalk 2

  16. #36 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    imi poate raspunde si mie cineva la intrebare va rog?

  17. #37 SP
    Junior Member stapanul01's Avatar
    Salutare , sunt fost fumator , si ma gandesc sa imi achizitionez si eu o narghilea pentru ca ocazional cand am pofta sa ma relaxez putin , si sa nu ma intorc la tigari .
    Am fumat doar odata si mi-a placut.
    Nu cunosc mai nimic despre aceasta , deci doresc ceva sfaturi!
    Si ce sa imi cumpar , ma gandeam la ceva de genul :
    Varianta 1 : NARGHILEA EGIPT MODEL NAKHLA, 90 CM, 1FURTUN .TUTUN, CARBUNI SI MUSTIUCE INCLUS - Okazii (173814805)
    Varianta 2 :
    Care ar fi mai buna si de ce ?
    Si cu ce ajuta daca este mai lunga adica 55 vs 90 ? si care e mai buna calitate pret ? adica nu am nici foarte multi bani de aruncat pe acest hobby .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Clubul Android By erik95 in forum Android
    Replies: 498 Last Post: 01-06-2021, 01:00
  2. Clubul Prahovenilor By ZeroSkillNoob in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 14 Last Post: 09-05-2013, 23:55
  3. Clubul F.C. Steaua By octav in forum Health, Food & Sports
    Replies: 366 Last Post: 21-10-2011, 00:19
  4. Clubul Bacauanilor By BoTeAlEx in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 28-02-2011, 12:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts