Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Becuri economice

  1. #1 SP
    Member felixanu's Avatar

    Becuri economice

    Am si eu nevoie de 6 becuri cu un consum scazut de enrgie dar care sa lumineze foarte bine, eu am probleme cu vederea la lumina slaba, ce imi puteti recomanda? Thanks!

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca ma intrebai acum o luna, iti recomandam niste LED-uri ieftine de la Lohuis. Am zis ca ieftine si bune (pentru ca in special cele cu lumina rece de 12W si 15W sunt chiar extrem de puternice)... Din pacate, intr-o luna s-au ars vreo 3 (din 20), plus alte 4 care au venit busite din start...

    So, revin la recomandarea anterioara achizitiei Lohuis-urilor (pe care nu le mai dau decat la dusmani). Daca ai bani si n-ai chef sa stai dupa garantie la niste amarate de LED-uri, mergi pe LED-uri de la Osram sau Philips. Iti recomand lumina rece... mie cea calda mi se pare extrem de "chioara" (dar e mai relaxanta intr-un living room, sa zicem... unde nu ai nevoie sa lucrezi).

    Din pacate, Osram si Philips costa de 3-4 ori mai mult... iar la Philips cred ca peste 95% din ele sunt cu lumina calda...

  3. #3 SP
    Member felixanu's Avatar
    Nu am nevoie de becuri chioare ca si asa sunt eu chior... Sa inteleg ca lumina rece este mai puternica?

  4. #4 SP
    Junior Member Rekinu's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    Nu am nevoie de becuri chioare ca si asa sunt eu chior... Sa inteleg ca lumina rece este mai puternica?
    Nu este mai puternica, este doar perceputa altfel. In functie de incaperea unde il vei folosi, iti poti cumpara becuri cu lumina calda sau rece. Lumina rece se foloseste de obicei in bucatarie, baie; cea calda in living. Repet, totul depinde de gust si de activitatea din spatiul respectiv. Daca ai probleme majore cu vederea, cumpara becuri mai puternice, dar pe lumina calda ( este mai relaxanta )

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    felixanu: ai mai jos 2 imagini prin care poti intelege mai bine diferenta dintre rece si cald... In a doua imagine ai chiar si o alternativa, asa numita "natural" white, care este undeva la mijloc.

    Vezi ca pe LED-uri, in afara de putere in Watts, majoritatea scriu si cati lumeni au. De obicei pe la 1000-1200 lumeni poti spune ca ar fi echivalentul unui bec normal de 100W. Cam atat scoti cu un LED de 12W... economie destul de serioasa, zic eu... mai ales daca ai multe becuri prin casa
    Attached Images Attached Images led-light-colour-choices.jpg color-temp.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts