Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Job-uri Full Remote

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    Job-uri Full Remote

    Salutari


    Am ajuns intr-un moment de presiune destul de mare legat de job si incerc sa caut rezolvari, insa fara rezultat pana acum. Avand in vedere ca pe forum pot fi persoane care lucreaza in domeniul pe care vreau sa-l gasesc, am zis sa incerc adresarea unei intrebari aici.

    De aproape 10 ani am inceput sa calatoresc mult pe glob si am ajuns in peste 80 de tari. Plec des cu prietena mea si stam cateva saptamani / luni intr-o locatie si o exploram in tihna. Asta ne place sa facem si asa vrem sa continuam.

    Pana in pandemie am avut mereu un venit pasiv dintr-o mica afacere iar de vreo opt ani eu am lucrat in Bucuresti cateva luni din an in domeniul foto-video-vanzari.

    Venitul pe care il aveam pasiv a inceput sa fie din ce in ce mai mic, in plus de asta, vreau sa-mi dau demisia de la job-ul actual din Bucuresti. Prietena mea are o afacere in Maroc iar noi o buna perioada din an stam acolo, de exemplu, anul trecut am locuit patru luni. Acolo avem si o locuinta la dispozitie si ne place foarte tare stilul de viata, stam mult in desert, facem surf la ocean, este un stil de viata perfect. Stil de viata de care ne bucuram, din pacate, doar cateva luni pe an. Lucru pe care vrem sa il schimbam, vrem ca headquarters nostru sa fie acolo si sa renuntam la Romania complet.

    Problema este job-ul. Am inceput sa caut pe Linkedin din ianuarie, insa fara niciun rezultat. Caut un job unde sa lucrez strict remote, fara vizite la birou si fara alte chestiuni care tin de prezenta mea fizica undeva. Ceea ce am studiat in facultate, Geodezie-Cadastru, nu ma ajuta.

    Am inceput sa am stari de anxietate din cauza asta, simt ca sunt intr-un domeniu nou in care poate nu caut eu unde trebuie. La job-ul actual din Bucuresti, am peste opt ani lucrati, insa simt nevoia de aceasta schimbare si o vreau cat mai curand. Cu programarea nu ma descurc, insa ma descurc bine in ceea ce inseamna Office, Photoshop, Editare Video, Vânzări sau orice alt task, chiar time-consuming pe care il pot face de la distanta.

    Avand in vedere cele spuse mai sus, aveti vreo idee de vreun job sau macar ceva part-time, unde as putea lucra FULL remote, doar de pe laptop?

    Sau daca a mai fost cineva in postura mea, dupa cat timp a gasit un job similar?

    Multumiri!

  2. #2 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Parerea mea e ca nu exista astfel de job , 100% remote, cel putin nu in Romania in domeniul descris de tine. Poate in IT, habar nu am. Si poate ca nu sunt in masura sa ma pronunt, nu am lucrat in viata mea remote (exceptie in pandemie vreo luna cand asa era situatia). Totusi gandeste-te si in ce priveste legislatia privind protectia muncii: te dai tu prin desert sau oceane si iti rupi gatu prin Maroc in timp ce esti angajat la un job in Romania? Parerea mea e sa iti cauti acolo ceva. Am o gramada de prieteni plecati prin tari straine care lucreaza diverse domenii, cei mai multi la firme de curierat, constructii etc. Sau fa-ti tu firma ta, dar si asa sunt sigur ca ai de umblat o gramada nu poti sa o faci din telefon de prin tari straine.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu unul am reusit sa ajung sa lucrez remote in proportie de 98%, de ani buni (chiar dinainte de pandemie). Insa e super complicat, mai ales pe jobul meu (unde vrei nu vrei trebuie sa ai contact fizic cu toate cele - servere, calculatoare, piese, retea, etc.). Din pacate, genul meu de job nu poate fi aplicat la ce vrei tu, decat poate daca gasesti acolo unde te muti. E imposibil sa faci asta fiind la mii de km distanta.

    Ti-as recomanda sa cauti pe la corporatiile mari din afara, chiar daca incepi pe bani mai putini. Sau vezi acolo local ce gasesti. Ia-ti gandul la job in Romania daca te muti acolo, pt. ca salariile sunt prea mici aici (in general) pentru a face fata unui lifestyle pe undeva unde faci surf la ocean and stuff.

    Sau, uite o alta idee... angajeaza-te la firma prietenei tale. Sorry, nu stiu cu ce se ocupa, dar banuind ca vinde niste produse, cu siguranta o sa-i prinda bine experienta ta in vanzari, foto, video... Apuca-te si ocupa-te sa-i cresti business-ul pe online. Marketing, vlog-uri, reviews la produse, awareness cat mai mare pe social media, baga-te pe Amazon, eBay, etc... Toate operatiunile astea le poti face de oriunde ai fi. Si asa, cresteti impreuna.

    Bafta!

  4. #4 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Poti incerca ceva pe QA, chiar daca nu te intelegi cu programarea.
    Daca stapanesti Engleza gasesti o gramada de resurse gratuite pe internet.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 11-12-2020, 23:25
  2. Job Simulator By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 06-12-2015, 14:13
  3. Replies: 6 Last Post: 07-06-2015, 13:16
  4. Replies: 6 Last Post: 09-03-2015, 20:00
  5. Lg full hd vs samsung full hd [lcd] By Alexinho1337 in forum HiFi
    Replies: 13 Last Post: 17-10-2010, 15:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts