Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Internet romtelecom?

  1. #1 SP
    Senior Member tray's Avatar

    Internet romtelecom?

    Tocmai am fost sunat de o tanti de la Romtelecom, care m-a instiintat de o oferta la Romtelecom , cu ocazia instalarii de fibra optica in zona mea.
    Mi-a spus ca platesc cu 10 lei in plus decat acum (acum am abonament doar Voce si este 43 de lei), iar la servicii oferite voi avea internet (fibra optica, "80 de mega") ITV si acelasi abonament voce.
    Eu unul chiar as vrea sa modific conexiunea la net deoarece platesc doar pe internet la o retea de cartier 50 ron ( pana acum ei detineau monopolul).
    Intrebarea este, mai are cineva fibra optica de la Romtelecom?Cum se comporta conexiunea si cat inseamna concret acesti "80 de mega"

  2. #2 SP
    Member TheSpider's Avatar
    eu din ce am auzit e cam varza ClickNetul,dar iti recomand RDS.eu platesc 29 lei la internet si am 100 mbps
    -acei 80 de mega ii imparti la 8 si afli viteza maxima de banda din cate stiu eu.de ex:eu am 100 mbps si downloadez cu 2-3 mb in generla si poate ajunge si la 5-6...da asta depinde si de lungimea cablului,calitatea,etc...

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Sigur a spus 80mb si nu cumva 8mb?

  4. #4 SP
    Member TheSpider's Avatar
    80 mbps a zis corect(asa se contorizeaza),nu inseamna ca downloadeaza cu 80 mb

  5. #5 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Intreb pentru ca ei au abonamente de maxim 30mb.

  6. #6 SP
    Party Rocking! Razviii123's Avatar
    In unele zone au si fibra optica de 100 de mb, cand am fost sa imi schimb abonamentul la ei aveau Click net play(20 mb), Power(30) si fibra optica 100 mb.
    Pai in cluj arata pe site ca nu este disponibil abonament de 100 de mb, iar pe foaia cu abonamentele nu specificau deci inseamna ca era direct de la romtelecom fibra optica si nu prin nextgen...

  7. #7 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Si fibra nu este doar pentru abonamentele business?

  8. #8 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    NextGen Communications

    I-au cumparat pe astia si in unele orase dau net prin ei

  9. #9 SP
    Senior Member tray's Avatar
    SOC lol
    A revenit duduia, este vorba de banda de 100 mb /client fibra optica. 54 ron +IPTV+ abonament Voce

  10. #10 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Sincer daca nu ai RDS prin zona eu zic ca merita.

  11. #11 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    si eu recomand tot RDS... it's the best

  12. #12 SP
    Senior Member tray's Avatar
    nu am RDS in zona, stiu cum se comporta si as recomanda la oricine
    O sa trec pe Romtelecom, abonamentul de 50 ron la reteaua de cartier tot pt o banda de 100 mb e prea mult.
    Va multumesc pentru raspunsuri.

  13. #13 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by TheSpider View Post
    80 mbps a zis corect(asa se contorizeaza),nu inseamna ca downloadeaza cu 80 mb
    Ai aberat tu pe aici. Ca sa clarific: 8 Megabiti = 1 Megabyte, deci daca e viteza de 100 Megabiti, e o viteza reala de 100/8 MB pe secunda.

  14. #14 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Au venit, mi-au instalat routerul wireless + reciever full hd, iar azi m-au anuntat faptul ca nu mai este valabil contractul motivul "nu se poate pune internet in zona" (asta dupa ce mi-au batut la usa sa imi spuna ca au introdus internet in zona mea.
    Asta e, m-am facut cu niste aparate.

  15. #15 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Eu am de la Romtelecom dar nu e fibra optica si e 20 mbps. Se comporta destul de bine, rar se intrerupe. Viteza e OK, de downloadat nu downloadez cu 20 mbps, la Speed Test arata cam 18-19 mbps dar cand downloadez ceva foarte rar trece peste 5 mbps ( deobicei merge cu doar 1-2 mbps).
    Eu zic ca merita, fibra optica si la viteza aia!

  16. #16 SP
    Party Rocking! Razviii123's Avatar
    Astazi a fost sunata mama de un angajat de la RCT sa schimbam abonamentul la telefon,tv(IPTV cu 64 de canale) si internet(eu aveam tv de le upc analogic si abonamentul la telefon era de cand avem telefonul...de 6-7 ani cred). A fost de acord si i-a zis ca din ianuarie/februarie cand o sa puna fibra optica pot trece gratuit, evident am fost de acord. Mentionez ca stau in Cluj, centru...a si toate acestea cu 100 lei pe luna.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Romtelecom conectare wifi problema By bubu91 in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 04-10-2014, 19:19
  2. Reziliere Romtelecom gratis ? By zinodaur in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 23-04-2012, 22:04
  3. Problema VDSL - Romtelecom By Mihail in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 19-03-2010, 12:38
  4. Replies: 4 Last Post: 28-10-2009, 12:58
  5. Conectare prin Romtelecom - Help ! By arde85 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 9 Last Post: 02-11-2008, 18:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts