Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 26 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast
Results 401 to 420 of 512

Thread: Masina Consolistului!

  1. #401 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Salutare baieti, am si eu nevoie de putin ajutor, de fapt de un sfat din partea voastra, celor care va pricepeti mai bine la masini
    Imi doresc de mult un model de masina si anume Citroen C4 coupe. Ceva sfaturi, pareri, bune, rele?
    Modelul pe care as dori sa-l achizitionez, ar fi ceva asemanator cu cel din link-ul de mai jos:
    Citroën C4 diesel din 2008 - masina second hand din Arges - 1778551

  2. #402 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    Salutare baieti, am si eu nevoie de putin ajutor, de fapt de un sfat din partea voastra, celor care va pricepeti mai bine la masini
    Imi doresc de mult un model de masina si anume Citroen C4 coupe. Ceva sfaturi, pareri, bune, rele?
    Modelul pe care as dori sa-l achizitionez, ar fi ceva asemanator cu cel din link-ul de mai jos:
    Citroën C4 diesel din 2008 - masina second hand din Arges - 1778551
    Eu unul nu mi-as lua nimic frantuzesc pentru ca sunt proaste si da, sunt mult mai proaste decat Alfa Romeo

  3. #403 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    dar dupa o luna m-a lovit unul in aripa spate in parcare si mi-a zgariat-o destul de rau bineinteles nemaiavand casco nu am avut cum s-o repar asa ca ai grija prin bucuresti, numai nesimtiti
    Iti trebuie musai casco sa repari o aripa?

  4. #404 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca avea asigurare la Euroins/Carpatica, probabil

  5. #405 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    iry, iti recomand cu cea mai mare caldura un Citroen C4. Consumu este incredibil de mic (daca stii sa mergi cu ea) si sunt masini foarte rezistente. Eu chiar sunt pe punctul de a-mi lua masina si a fost prima varianta si m-am documentat fff mult despre ea, dar am trecut peste pentru ca nu-mi plac cateva lucruri ce tin de interior (spre ex volanul care nu se invarte si baza si mi-e imposibil sa conduc, cum mai conduc eu la drum lung, cu un singur deget, faptul ca viteza si restu nu le mai vezi la volan ci in mijlcul bordului si inca cateva chestii).
    Am un prieten care are C3 din 2006 si pana acum, inafara de ce a lovit/a fost lovit, nu a avut nicio problema majora + consumul lui in oras este de 4-5%, poate chiar putin mai mic (si merge incontinuu doar cu masina, face app 100.000 km pe an).

    Eu nu sunt mare fan masini frantuzesti (mai ales Peugeot, desi stiu fff multa lume care le are si spun ca sunt bune), sunt genu de om care as merge pe VW, Skoda, Audi, BMW.

    Totul tine de gusturi. Ia-o la un test drive si te hotarasti singur.

  6. #406 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nici eu nu as recomanda masini facute in franta, tatal meu a fost inginer mecanic in armata si a lucrat si 6 ani de zile la omniasig si mi-a zis sa ma feresc de masinile facute de francezi ca sunt foarte proaste si cand se strica sunt foarte scumpe piesele eu sincer ti-as recomanda o japoneza sau una din germania si o mica gluma

    Heaven: where the police are British, the cooks French, the mechanics
    German, the lovers Italian, and it is all organized and run by the Swiss.
    Hell: where the police are German, the cooks British, the mechanics
    French, the lovers Swiss, and it is all organized and run by the Italians.

  7. #407 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    De ce vorbiti voi din auzite - eu am un PUG 206 HDi din 2007 si sa bat in lemn in afara de revizii anuale si piesele de uzura normala pentru Bucuresti si gropile din tara (baterie, cauciucuri, becuri, lichid parbriz, bascula, bieleta etc) n-am schimbat nimic. Evident nu pot lua in calcul cele 4 acidente pe care le-a suferit micuta pentru ca au fost cauzate de bizoni in trafic (si nu numai, odata a fost lovita in parcare).

    Dupa cei 6 ani de functionare si ~ 60K Km parcursi pot spune ca sunt super multumit - atat in ceea ce priveste consumul cat si in ceea ce priveste piesele, manopera (facute exclusiv la eurial nu la gigi din colt).

    Eu as recomanda 206 oricui - nu stiu cate masini se pot lauda cu 7-900 KM de oras / luna per plin sau 1000-1200 Km de extra-urban pe plin, evident in functie de sezon (iarna mai putin / vara mai mult).

    Masina perfecta de oras, consuma putin, este inca eleganta (cand am cumparat'o eu in 2007 designul avea deja 10 ani vechime, sa o comparam in ziua de azi cu masini de acum 16 ani veti vedea ca diferenta este uriasa). Este foarte vioaie in oras (trepte inferioare 1-2-3 zboara, in a 3-a va pot spune ca ruleaza intre 45-60 KM/h intre 1800-2500 ture, deci inca in registru normal pentru diesel - practic n-ai nevoie de vitezele 4/5 in oras). Usor de parcat, foarte spatioasa - volumul din interior este mai mare decat al altor autovehicule din clasa ei) din pacate nu are un porbagaj foarte incapator si unii se plang ca pedalele sunt prea tari, iar pot spune din experienta ca incarcata (foarte mult) in depasiri este ca un melc (eu sincer nu simt turbo in a 5-a, mereu trebuie sa schimb in a 4-a, forjand motorul) - deci se comporta ca o masina de pensionari pe autostrada insa nu mergi pe autostrada toata ziua, iar in oras pot spune ca e suficient de nervoasa.

    Pretul fiind imbatabil, daca nu ma insel nu sare de 3-4000 EU pentru una veche de 5 ani / pentru una noua fiind undeva la 8-9000 EU. (eu am dat pe a mea 10700 in 2007, redusa de la 12400 pret de catalog cu ajutorul unei oferte interne Peugeot si a unui voucher pentru un Oltcit )

  8. #408 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Exista o zicala in popor.. "Daca vrei sa iti cumperi o masina, uita-te ce folosesc taximetristii din tara respectiva". Pe buna dreptate! Nu vreti sa stiti ce pun taximetristii in loc de motorina prin Bucuresti. Totusi, motoarele respective functioneaza sute de mii de km fara probleme.

    Experienta mea cu masinile frantuzesti m-a invatat un lucru: in Romania, cea mai ieftina masina (de intretinut) este Loganul sau ceva ce imparte piese cu el (Clio, Megane, etc). Probleme cu cutia? No problem; o cutie noua = 300 ron la pitesti

    Atata timp cat ai grija de masina, nu conteaza ce logo ai pe ea. Ca exemplu, pot da un Mercedes C al unui fost coleg, cumparat nou in 2011, a rezistat 5 luni fiind alimentat cu motorina de camion. Diferenta de mentalitate se vede, totusi, in faptul ca cei de la reprezentanta au oferit banii inapoi pe masina, considerand ca nu este acceptabil sa se intample asa ceva. Partea a doua e ca ei nu stiau ce motorina s-a bagat in masina.

  9. #409 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nici eu nu as recomanda masini facute in franta, tatal meu a fost inginer mecanic in armata si a lucrat si 6 ani de zile la omniasig si mi-a zis sa ma feresc de masinile facute de francezi ca sunt foarte proaste si cand se strica sunt foarte scumpe piesele eu sincer ti-as recomanda o japoneza sau una din germania si o mica gluma
    Asta cu nu recomand masini facute in Franta e ca si cand ai spune ca nu recomanzi smartphone-uri facute in China.

    Pe al meu Peugeot 307, care are aproape 7 ani, nu a picat nimic in tot acest timp. Si merge ca in prima zi. De fapt mint, s-au ars niste becuri si dupa vreo 6 ani a trebuit sa schimb bateria (atunci am aflat si eu ca o baterie buna tine 4-5 ani).

    Si fun fact: eu de cand am luat 307-ul... nu am oprit nici macar 5 minute AC-ul (care la mine merge pe rece si la Cris pe cald). La fel, merge de ingheti (sau mori de cald, depinde de cum iti place). Asta in timp ce la altii aud ca dupa un an-doi schimba compresor, fac tot felul de minunatii. Mai aud si glume ala Logan gen "opreste AC-ul ca sa traga masina mai bine"...

    Am bagat motorina de la toate benzinariile... inclusiv pe-afara nu prea am tinut cont... si toarce ca o pisica. Errmm, ca un leu

    Cand am luat-o am facut test drive cu toate masinile pe care le aveam in calcul (in aproximativ aceeasi gama de pret)... si am mers pe 307-ul asta fara sa tin cont ca e frantuzeasca sau japoneza... nemteasca sau mai stiu eu ce. A fost pur si simplu "The One" si cea mai buna la tot ce mi-am dorit. Si pana acum s-a dovedit ca am ales bine.

    Inainte am avut un Ford Sierra. Ma saturasem de cati bani am bagat la service in el. Cu PUG-ul nu prea stiu ce-i ala service, si sper sa nu stiu mult timp de-acum inainte.

  10. #410 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Pai Monky, la atatea ghinioane cu Xbox 360, a spus cineva ca macar masina sa o nimeresti buna din prima

    Andrew, sa vezi ce ieftine sunt piesele la japoneze... Pfff...

    Honda: 1200 lei o sonda lambda, care este efectiv o bujie, 1350 lei un etrier, 900 lei grila fata de la parbriz, care este un plastic, trei furtune si doua stropitoare de apa.

    Mazda: 6000 lei kit-ul de ambreiaj, 600 lei discurile fata. etc

  11. #411 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mo, tu inca esti la amatori. I can beat that:

    Volanta + kit ambreiaj: 7000 RON
    Un far: 2700 RON
    Etrier fata: 2100 RON
    Discuri + placute fata/spate: 4000 RON
    Brate superioare/inferioare fata: 2300 RON

    Si nu sunt preturi "de reprezentanta". Toate astea sunt preturi pentru Alfa Romeo. Si pe cat comentati si de masinile italiene, in afara de ambreiaj care a picat din cauza mea ca mergeam ca un descreierat, doar consumabile am schimbat in 4 ani de cand o am. Si va pot spune povesti cu masini gen Volvo, bemve, hAudi si mai ales VAG unde nu pica consumabilele, ci restul.

    Iar la chestia cu masinile frantuzesti nu sunt de acord. Am avut un Megane 2 bicorp si in 5 ani in afara de ulei si un bec de la o semnalizare nu am schimbat nimic. Si ce a zis trickz de piese, e cel mai mare adevar.

  12. #412 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    dj mo, nu trebuie sa-mi spui de piese la japoneze, te rog ca stiu (chiar vorbisem cu tine la intalnire). m-am interesat si eu de cateva, dar ca norocul nu am avut nicio problema de genul, decat placutele de schimbat si am avut si un noroc imens cand am aflat ca distributia e pe lant, so am scapt si de asta , dar au avantajul ca sunt fiabile, foarte fiabile in timp, in orice top de acest gen pe primele locuri vei vedea o japoneza.

  13. #413 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Am revergorat putin japoneza argintie.... vopsit 3 piese, polis total, schimbat un pivot, aparatorile de la amortizoare, filtrul si uleiul de la cutie, un furtun de la radiator) - 4500 lei. A iesit dupa cum puteti uita, dar m-a lasat muritor de foame si am rupt si un burlan.
    Attached Images Attached Images dsc09471.jpg dsc09472.jpg dsc09469.jpg dsc09470.jpg

  14. #414 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Am revergorat putin japoneza argintie.... vopsit 3 piese, polis total, schimbat un pivot, aparatorile de la amortizoare, filtrul si uleiul de la cutie, un furtun de la radiator) - 4500 lei. A iesit dupa cum puteti uita, dar m-a lasat muritor de foame si am rupt si un burlan.
    Deci fara PS4 anul acesta?

  15. #415 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Mai este pana in decembrie.

  16. #416 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Deci fara PS4 anul acesta?
    Cum fara PS4 ? Ii ajunge un salariu de moderator sa-si cumere si PS4 si Xbox Unu.

  17. #417 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Honda ca Honda , dar de Bentley nu ne zici nimic ?

  18. #418 SP
    Junior Member spidercata's Avatar
    Japan power. Oldies but goodies

    Mitsubishi Lancer. An fabricatie 2000
    Attached Images Attached Images 20120923_173503.jpg 20130825_091013.jpg

  19. #419 SP
    Member thedeadman14's Avatar
    Das Auto
    Poze mai vechi si putin mai noi, nu prea reusite ce-i drept.
    Attached Images Attached Images 2013-08-07-13.09.26.jpg 2013-08-07-13.10.39.jpg 2013-08-07-13.14.35.jpg 2013-10-03-19.36.16.jpg 1458994_564874836893662_1022926408_n.jpg

  20. #420 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Well , nu am citit tot thread-ul , dar pot sa va impartasesc experientele mele auto ...
    So varianta " the cheap **** " si ca piese si ca consum ... si ca ulterior " tuning " ( se poate numi si kitch tuning ... dar depinde de gusturi si de investitii ) ... multe " upgrade-uri " le-am facut eu si prietena mea ... unele piese sunt comandate din China / Polonia ... la niste preturi ... de tot ....

    Ideal pentru oras / pt dus intors in zonele gen " celalat capat al orasului " pt schimburi / vanzari ( am gasit multi care nu doresc sa-si miste fundul prea departe de bloc ... e greu in zilele astea cu sportul si daca mergi decent ... ideal si pt mers in tara

    LE : pentru ca nu se observa : kit xenon + pleoape ( total NEomologate ) / led pozitii bord + pozitii / praguri / discuri brembo + placute ferodo / oglinzi dezaburire ( stiu ca pentru multi sunt standard la o masina ... dar deh ) / deschidere portbagaj actionata buton ( idem ) / colantare

    Concluzia : daca vrei o masina ieftina , din orice punct de vedere .... este foarte simplu si usor ... cu putina imaginatie sa ti-o modifici dupa bunul tau plac ...
    Attached Images Attached Images 14042011-008-.jpg imag0190.jpg imag0197.jpg imag0348.jpg imag0357.jpg imag0386.jpg imag0406.jpg imag0423.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 26 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast

Similar Threads

  1. Coltul de rai al consolistului By MonkY in forum Console Club
    Replies: 2767 Last Post: 25-04-2024, 20:05
  2. O masina in fiecare zi By trickz in forum Auto & Moto
    Replies: 114 Last Post: 28-10-2020, 15:00
  3. Mancarea Preferata a Consolistului By Cristy in forum Offtopic
    Replies: 77 Last Post: 17-04-2015, 16:50
  4. Ce nebunie de masina e asta? By MonkY in forum Auto & Moto
    Replies: 10 Last Post: 03-04-2011, 11:55
  5. "Bradul de Craciun al Consolistului" By sekhemet in forum Offtopic
    Replies: 6 Last Post: 03-02-2009, 04:38

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts